Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, fantakola είπε

Μα αυτό θέλω να αποφύγω ... Έχω σούβλες και έχω και μοτέρ οπότε μου φαίνεται λογικό να βρω τρόπο να προσαρμόσω τα υπάρχοντα παρά να δώσω αλλά 50€ για να πάρω καινούριο Κιτ 🙄

Eννοει μονο τη σουβλα, οχι και το μοτερ και τα ψιψιψινια. Κοστος θα εχει 5-6ευρω περιπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2098

  • ilpapacha

    1938

  • sndev

    1075

  • ηνίοχος

    566

15 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Eννοει μονο τη σουβλα, οχι και το μοτερ και τα ψιψιψινια. Κοστος θα εχει 5-6ευρω περιπου.

5-6€ στην Ελλάδα 

Εδώ Σουηδία δεν έχω βρει σκέτη σούβλα ,παρά μόνο κιτάκια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Διατροφη για γυμναστικη ειναι, οποτε εχει αρκετο φαγητο μεσα στη μερα. Απλα το γευμα με το κρεας ειναι 200γρ ωμο. Δεν εχω ουτε βδομαδα που ξεκινησα, οποτε δεν μπορω να πω αν ειμαι ευχαριστημενος ή οχι. Μπορω να πω οτι δεν πειναω. Μπηκα στη διαδικασια να παω σε διατροφολογο γιατι ενω προσπαθουσα μονος μου πολυ κανενα 2μηνο με το να τρωω 2,000θερμιδες καθε μερα, το Σαββατοκυριακο ετρωγα ψιλοελευθερα και χαλαγα οτι εχτιζα μεσα στη βδομαδα. Οποτε τωρα θα μπω σε ενα προγραμμα να φτασω εκει που θελω σιγα σιγα. Τωρα τρωω γυρω στις 2,300 θερμιδες τη μερα. 

Τωρα αν ειναι να φαω μια φορα καθε δυο βδομαδες κατι που γουσταρω, θα κοψω κατι απο την προηγουμενη μερα, θα κοψω κατι και απο την επομενη και θα το φαω.

Μια χαρα αδυνατο σε θυμαμαι!!

 

Επεξ/σία από aenaos15
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, fantakola είπε

5-6€ στην Ελλάδα 

Εδώ Σουηδία δεν έχω βρει σκέτη σούβλα ,παρά μόνο κιτάκια 

Κατι τετοιο που ειναι μακρυ λογικα θα σου κανει:

SL-855189-1.jpg

 

Αλλιως παρε απο κανενα φθηνομαγαζο ενα τετοιο σετακι και προσαρμοσε το:

magnhtiko-katsabidi-kastanias-me-mytes-t

 

Και δουλεια να μην κανεις, θα σου μεινουν για καμια προχειροδουλεια.

18 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Μια χαρα αδυνατο σε θυμαμαι!!

 

Καλα ειμαι μωρε, απλα θελω να νιωθω πιο ανετα ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Κατι τετοιο που ειναι μακρυ λογικα θα σου κανει:

SL-855189-1.jpg

 

Αλλιως παρε απο κανενα φθηνομαγαζο ενα τετοιο σετακι και προσαρμοσε το:

magnhtiko-katsabidi-kastanias-me-mytes-t

 

Και δουλεια να μην κανεις, θα σου μεινουν για καμια προχειροδουλεια.

Καλα ειμαι μωρε, απλα θελω να νιωθω πιο ανετα ;)

 

2 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Ευχαριστώ πολύ παίδες 

Δυστυχώς όμως αυτά δεν κανουν δουλειά ,και εξηγώ 

Η είσοδος της σούβλας στο μοτέρ, είναι τετράγωνη, οπότε τα εξάγωνα τύπου Άλλεν δεν ταιριάζουν ή και να ταιριάξουν κάπως , θα φαγωθούν τα πάσα .

Το δεύτερο και σημαντικότερο πρόβλημα είναι ότι το drive , το καρυδάκι δηλαδή, είναι πολύ ρηχό, οπότε δεν μπορεί η σουβλα να μπει καν μέσα .

Χρειάζεται δηλαδή κάτι αντίστοιχο που να είναι τετράγωνο αντί για Άλλεν και το "καρυδάκι" να είναι σαν σωληνάκι για να μπορέσει να θηληκωσει.

Η λύση θα μπορούσε ίσως να δωθεί από κάτι τέτοιο 

https://www.amazon.se/KATUR-nyckellös-borrchuck-snabbväxel-omvandlare/dp/B07VVN3F6P 

Αρκεί να βρεθεί τετράγωνο το πίσω μέρος 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας πλέον την WEBER Q2200 στο εξοχικο , ειμαι σε αναζητηση ψησταριας.

Μου εχει κανει εντύπωση η Char broil Pro S3 με τρεις καυστήρες και πλαινο SEAR zone.

Την εχω δει απο κοντα και φαινεται μια χαρα.

Αν κάποιος εχει Char broil, θα διευκόλυνε να γράψει δυο λογάκια με την εν γενει εμπειρια του.

Αν ψηνουν καλα, ποιοτητα κατασκευης, ευκολια καθαρισμου, κλπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, fantakola είπε

 

Ευχαριστώ πολύ παίδες 

Δυστυχώς όμως αυτά δεν κανουν δουλειά ,και εξηγώ 

Η είσοδος της σούβλας στο μοτέρ, είναι τετράγωνη, οπότε τα εξάγωνα τύπου Άλλεν δεν ταιριάζουν ή και να ταιριάξουν κάπως , θα φαγωθούν τα πάσα .

Το δεύτερο και σημαντικότερο πρόβλημα είναι ότι το drive , το καρυδάκι δηλαδή, είναι πολύ ρηχό, οπότε δεν μπορεί η σουβλα να μπει καν μέσα .

Χρειάζεται δηλαδή κάτι αντίστοιχο που να είναι τετράγωνο αντί για Άλλεν και το "καρυδάκι" να είναι σαν σωληνάκι για να μπορέσει να θηληκωσει.

Η λύση θα μπορούσε ίσως να δωθεί από κάτι τέτοιο 

https://www.amazon.se/KATUR-nyckellös-borrchuck-snabbväxel-omvandlare/dp/B07VVN3F6P 

Αρκεί να βρεθεί τετράγωνο το πίσω μέρος 

 

 

 

 

Δεν γνωρίζω πόσο εύκολο θα είναι να βρει κάτι plug & play, γι αυτό σου προτείνουμε λύσεις με τα «καρυδάκια». Έχουν διάφορα εξαρτήματα/αξεσουάρ και με λίγη τροποποίηση πιστεύω θα κάνεις δουλειά

https://www.toolsmania.gr/shop/exartimata-gia-mytes/karydakia-ke-antaptores-me-axonaki/antaptoras-gia-karydakia-1-4-tis-intsas/?skr_prm=WyJmMmJjY2ZhYS0wZDdlLTRhMzAtOGRlYi1mZTJjZjVkZmY1MWYiLDE2MzEwMjcyMzg0NzIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sgace είπε

Εχοντας πλέον την WEBER Q2200 στο εξοχικο , ειμαι σε αναζητηση ψησταριας.

Μου εχει κανει εντύπωση η Char broil Pro S3 με τρεις καυστήρες και πλαινο SEAR zone.

Την εχω δει απο κοντα και φαινεται μια χαρα.

Αν κάποιος εχει Char broil, θα διευκόλυνε να γράψει δυο λογάκια με την εν γενει εμπειρια του.

Αν ψηνουν καλα, ποιοτητα κατασκευης, ευκολια καθαρισμου, κλπ.

 

Νομίζω κάποιος από εδώ είχε πάρει μια Char broil και είχε γράψει και εντυπώσεις. Για κάνε ένα ψάξιμο και θα την βρεις πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gdeli είπε

Νομίζω κάποιος από εδώ είχε πάρει μια Char broil και είχε γράψει και εντυπώσεις. Για κάνε ένα ψάξιμο και θα την βρεις πιστεύω.

Παρακολουθω το νημα πολυ καιρο και καθημερινα. Οσα απο τα παιδια αγορασαν char broil περα απο το να μας της παρουσιασουν δεν εχουν ξανασχολιασει σχετικα με την εν γενει λειτουργια τους, γιαυτο και αναμενω τις αποψεις τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To γυρισα σε μπουτακια κοτοπουλο. Καλυτερο το στηθος για διατροφη, αλλα μικρες διαφορες. Οποτε πηρα 1 κιλο μπουτακια φιλετο, τα εκοψα κομματακια, εβαλα λιγη μουσταρδα και μπαχαρικα και τα αφησα κανα 2ωρο στο ψυγειο να μαριναριστουν. Τα χωρισα σε μεριδες 200γρ και τα περασα σε σουβλες. Τελικο βαρος γυρω στα 135γρ. Λιγο που δοκιμασα ηταν τελεια παντως! Ειχα και 2 ετοιμα σε ξυλακια, οποτε τα εβαλα κι αυτα με αλλα μπαχαρικα να δω τι μου αρεσει καλυτερα.

 

241632624_2754498868175308_1414401632313528239_n.jpg

241632620_3951644911614254_5066339379755052540_n.jpg

241632561_358396319282638_7149617078813539735_n.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

To γυρισα σε μπουτακια κοτοπουλο. Καλυτερο το στηθος για διατροφη, αλλα μικρες διαφορες. Οποτε πηρα 1 κιλο μπουτακια φιλετο, τα εκοψα κομματακια, εβαλα λιγη μουσταρδα και μπαχαρικα και τα αφησα κανα 2ωρο στο ψυγειο να μαριναριστουν. Τα χωρισα σε μεριδες 200γρ και τα περασα σε σουβλες. Τελικο βαρος γυρω στα 135γρ. Λιγο που δοκιμασα ηταν τελεια παντως! Ειχα και 2 ετοιμα σε ξυλακια, οποτε τα εβαλα κι αυτα με αλλα μπαχαρικα να δω τι μου αρεσει καλυτερα.

 

241632624_2754498868175308_1414401632313528239_n.jpg

241632620_3951644911614254_5066339379755052540_n.jpg

241632561_358396319282638_7149617078813539735_n.jpg

Για κοτόπουλο φαίνονται λαχταριστά!

Να σε στεναχωρήσω ομως λιγο για τη διατροφη στο vs? 

Spoiler

1636182923_Screenshot_20210908-095222_SamsungInternet.jpg.a8b951df778620ef49a3a8b8f08898a0.jpg

Δοκίμασε αν μπορείς καπως να εντάξεις το βουβαλισιο κρεας. Πχ αν σου χει μακαρονια με κιμα ειναι αψογο γευστικά. Σε πριζολα είναι καπως πιο σκληρη αλλα τρώγεται γευστικά  σε burger δε μαρεσε καθολου αλλα δες διάφορες κρεατος... 

713235648_SmartSelect_20210908-095630_SamsungInternet.jpg.e336b337dd40c8b8e91c29ce67e29a7c.jpg

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sndev είπε

Για κοτόπουλο φαίνονται λαχταριστά!

Να σε στεναχωρήσω ομως λιγο για τη διατροφη στο vs? 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1636182923_Screenshot_20210908-095222_SamsungInternet.jpg.a8b951df778620ef49a3a8b8f08898a0.jpg

Δοκίμασε αν μπορείς καπως να εντάξεις το βουβαλισιο κρεας. Πχ αν σου χει μακαρονια με κιμα ειναι αψογο γευστικά. Σε πριζολα είναι καπως πιο σκληρη αλλα τρώγεται γευστικά  σε burger δε μαρεσε καθολου αλλα δες διάφορες κρεατος... 

713235648_SmartSelect_20210908-095630_SamsungInternet.jpg.e336b337dd40c8b8e91c29ce67e29a7c.jpg

 

 

Καλος ο βουβαλος! Θα το ψαξω!

Το ξερω οτι εχει περισσοτερα λιπαρα το μπουτι, αλλα μιλαμε για μικροποσοτητες. Αλλωστε κοβω απο αλλου λιπαρα οποτε ειναι κομπλε πιστευω. Σημασια εχει πιστευω να τρως και κατι με ευχαριστηση για να μπορεσεις να το κανεις πιο πολυ καιρο. Τωρα με το στηθος, οτι και να του βαλεις, οτι και να του κανεις, παραμενει στηθος...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SagoniasSlutRos είπε

Καλος ο βουβαλος! Θα το ψαξω!

Το ξερω οτι εχει περισσοτερα λιπαρα το μπουτι, αλλα μιλαμε για μικροποσοτητες. Αλλωστε κοβω απο αλλου λιπαρα οποτε ειναι κομπλε πιστευω. Σημασια εχει πιστευω να τρως και κατι με ευχαριστηση για να μπορεσεις να το κανεις πιο πολυ καιρο. Τωρα με το στηθος, οτι και να του βαλεις, οτι και να του κανεις, παραμενει στηθος...

Κοίτα αν κ τελείως οφφτοπικ τα χα ψάξει παρα πολυ παλιότερα. 

Spoiler

 

Ασχετα τι λενε οι διατροφολογοι (πολλές φορές λενε αυτα που θελουμε να ακουσουμε για να μη μας ξενερώνουν εντελως κ μας χανουν αππ πελάτες) πρεπει να τρως περίπου 30 γρ λιπαρά τη μέρα. Το 5.5/30 με το 1.9/30 δεν είναι αμελητέο γτ σου κοβει καλα λιπαρά απο την υπόλοιπη μερα εφοσον τηρείς το 30αρι. Να καταλάβεις μια κουταλια σουπας ελαιολαδο είναι 15γρ λιπαρων κ παιζει σημαντικό ρολο η ποιότητα των λιπαρών αλλη του κοτόπουλο αλλη του ψαριού αλλη του ελαιολάδου κ αλλη απο αμύγδαλα (αν σου βαλε).

Για το στηθος κοτοπουλο σε καταλαβαίνω απόλυτα αλλα θα σε τσιγλισω κ θα σου ελεγα να δεις το τρόπο απο το 2-6 λεπτό στο βιντεο αλλα εσυ δε θα βάλεις βούτυρο. Είμαι σίγουρος θα αλλάξεις εντελώς γνώμη για το στηθος οταν το δοκιμάσεις με αυτο το τροπο!

Προσωπικά βαζω μπαχαρικά στο κοτοπουλο πριν το τηγάνι, τζιντζερ κουρκουμα αλατι πιπέρι θυμάρι κ μετα το τηγάνι φουρνο οπως έχει αρπάξει κ οχι σε φορμα.

 

Παντως περα απο ολα αυτα τα τυπικά επειδη πριν μερικα χρονια τα εκανα 1 μηνα κατα γραμμα μετρώντας πρωτεΐνες υδατάνθρακες λιπαρα κ παρόλο που χα εντυπωσιακά αποτελέσματα απο τις πρώτες 3 4 μερες κιολας τα σταματησα στο μηνα κ κατέληξα σε αυτο που λες κ συ οτι καλυτερα να σαρεσει αυτο που τρως κ να χει συνέχεια παρα να μην ευχαρηστιεσαι κ να τα παρατήσεις. Καπως ετσι έστρωσα κ σταματησα να τρωω σαβούρες 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...