Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Σχετικά με το καθάρισμα που λέτε, εγώ πάντως καθαρίζω τη σχάρα μόνο κάθε φορά με τρίψιμο. Γενικό καθάρισμα κάνω κάθε 3-4 μήνες και ψήνω σχεδόν κάθε μέρα.

Όταν καθαρίζεις την σχάρα καθαρίζει εντελώς?

Εγώ πχ έψησα, με την βούρτσα που έχω που μπροστά έχει κ λάμα το έκανα αλλά δεν φεύγουν τα περισσότερα. από την μια πλευρά έχει Κ σαν σύρμα, τα ξύνει αλλά πάλι μέχρι ένα σημείο Κ από την πρώτη φορά το σύρμα δείχνει να χαλάει εύκολα. . σκέφτομαι να παίξει ζεστό νερό σαπούνι Κ τρίψιμο πάλι. . τι λες εσύ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, wind25 είπε

Όταν καθαρίζεις την σχάρα καθαρίζει εντελώς?

Εγώ πχ έψησα, με την βούρτσα που έχω που μπροστά έχει κ λάμα το έκανα αλλά δεν φεύγουν τα περισσότερα. από την μια πλευρά έχει Κ σαν σύρμα, τα ξύνει αλλά πάλι μέχρι ένα σημείο Κ από την πρώτη φορά το σύρμα δείχνει να χαλάει εύκολα. . σκέφτομαι να παίξει ζεστό νερό σαπούνι Κ τρίψιμο πάλι. . τι λες εσύ?

Κάψιμο και μετά ξύσιμο με βούρτσα. Είτε μετά το μαγείρεμα, είτε πριν το επόμενο. Είχα πάρει μια απλή από leroy https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/vourtsa-3-kefalon-apo-plastiko-62315414/

Αν τη βάλεις στο νερό, μην βάλεις σαπούνι, μόνο νερό και πράσινο σφουγγάρι. Μετά για να στεγνώσει βάλε την πίσω και άστο μια κάψει πάλι κανένα δεκάλεπτο να φύγει η υγρασία όλη. 

Κάθε καμιά δεκαριά ψησίματα την περνάω και ένα χεράκι λάδι με ένα πινέλο. Κακό δεν της κάνει. 

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Astronautis είπε

 

Ερώτηση 2: τα ψάρια ψήνονται κατευθείαν πάνω στο μαντέμι; Η να βάλω σχάρα ανοξείδωτη; Φοβάμαι να.μην κολλήσουν και δεν μπορώ να τα γυρίσω

Ασφαλως και ψηνονται πανω στη μαντεμενια σχαρα. Απλα θελει το ψαρι να μην εχει υγρασια απο νερο η παγο.

Τα περναω και με λιγο λαδακι με το πινελο και  γινονται τελεια.

Γυρισμα μονο μια φορα.

Απειρα ψησιματα εχω κανει  και ποτε δεν κολλησανε.

Επεξ/σία από aenaos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, marksk είπε

Παιδιά χρόνια σας πολλά και Χριστός Ανέστη.

Σκέφτομαι και γω να πάρω μια ψησταριά, μικρή για να τη βάλω στο μπαλκόνι που είναι περιορισμένου μεγέθους. Αν θα ψήνω 3-4 φορές το μήνα θα είναι κατόρθωμα.. 

Κάτι τέτοιο αξίζει γιαυτό που θέλω?

https://www.skroutz.gr/s/15650401/Blackbull-Grilly-0102BLB.html

https://www.skroutz.gr/s/17255704/Bormann-BBQ2000-015390.html

Έχω την blackbull από πέρυσι το καλοκαίρι. Ψήνω 1-2 φορές την εβδομάδα τα πάντα μέχρι πίτσα σε μαντεμένια πλάκα. Για τα λεφτά της είναι εξαιρετική στα συν ότι παίρνει και σουβλα την οποία πληρώνεις extra 25 ευρώ αν θυμάμαι. Πάμε στα μείον της τώρα, καλή κατανομή της θερμότητας αλλά όχι άριστη σε καμμία περίπτωση. Ποιότητα κατασκευής των 150 ευρώ όχι τπτ ιδιαίτερο συν ότι έχει διαρροές λαδιών από της γωνίες όταν ψήνεις σε όλη την επιφάνεια, λέω να το λύσω αυτό με ταινία πυραντοχη στις γωνίες. Αυτά τα περι inox καυστηρων στα χαρακτηριστικά που γράφει στο σαιτ είναι για γέλια. Σίδερο παντού είναι η ψησταριά, με συχνό ψήσιμο πιστεύω αν βγάλει 4 χρόνια θα είναι οκ. Επίσης αν έχεις θέμα χώρου να ξέρεις ότι τα ράφια δεν μαζεύουν. Γενικά είναι τίμια επιλογή... Αλλά έχει φίλος του leroy την kenton και είναι  ανώτερη σε ποιότητα κατασκευής και κατανομή θερμότητας εγώ εκεί θα πήγαινα τώρα και μάλιστα την έχει σε προσφορά. Ελπίζω να βοήθησα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, voliotis_gr είπε

Σωστός,τις πήραν όλες!!!!

Ριξε μια ματια εδω γραφει διαθεσιμο

https://www.kazanas.gr/product/333033-pshstaria-spirit-ii-e-310-gbs-weber

1875250793_2020-04-20230234.jpg.350389b429ba2fb15440ed25f2057d38.jpg

Καλημέρα και χρόνια πολλά,

 

Από εκεί λέω να την τσιμπήσω και εγώ. Γνωρίζουμε όμως αν θα μας καλύπτει η εγγύηση?

Από ότι έβλεπα στο Site της Weber δεν είναι μέσα στο δίκτυο εξουσιοδοτημένων μεταπωλητών της Weber.

Λες να έχουμε πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε νομιζω να εχεις προβλημα αλλά καλύτερα να μιλήσεις με τον πωλητη.Μετα την αγορά καταχώρησε τη στο site της weber

Επεξ/σία από voliotis_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsiro7 είπε

Έχω την blackbull από πέρυσι το καλοκαίρι. Ψήνω 1-2 φορές την εβδομάδα τα πάντα μέχρι πίτσα σε μαντεμένια πλάκα. Για τα λεφτά της είναι εξαιρετική στα συν ότι παίρνει και σουβλα την οποία πληρώνεις extra 25 ευρώ αν θυμάμαι. Πάμε στα μείον της τώρα, καλή κατανομή της θερμότητας αλλά όχι άριστη σε καμμία περίπτωση. Ποιότητα κατασκευής των 150 ευρώ όχι τπτ ιδιαίτερο συν ότι έχει διαρροές λαδιών από της γωνίες όταν ψήνεις σε όλη την επιφάνεια, λέω να το λύσω αυτό με ταινία πυραντοχη στις γωνίες. Αυτά τα περι inox καυστηρων στα χαρακτηριστικά που γράφει στο σαιτ είναι για γέλια. Σίδερο παντού είναι η ψησταριά, με συχνό ψήσιμο πιστεύω αν βγάλει 4 χρόνια θα είναι οκ. Επίσης αν έχεις θέμα χώρου να ξέρεις ότι τα ράφια δεν μαζεύουν. Γενικά είναι τίμια επιλογή... Αλλά έχει φίλος του leroy την kenton και είναι  ανώτερη σε ποιότητα κατασκευής και κατανομή θερμότητας εγώ εκεί θα πήγαινα τώρα και μάλιστα την έχει σε προσφορά. Ελπίζω να βοήθησα. 

Φίλε καλημέρα 

 

βλέπω η blackbull έχει πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια ψησίματος σε σχέση με αυτές από το leroy. Δε βοήθησες, με μπέρδεψες περισσότερο χαχα. όχι για κακό το μπέρδεμα 

 

65 euro μεταφορικά για να μου την φέρουν .

πολύ καλή η blackbull τελικά 

Επεξ/σία από marksk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά,

Από εκεί λέω να την τσιμπήσω και εγώ. Γνωρίζουμε όμως αν θα μας καλύπτει η εγγύηση?

Από ότι έβλεπα στο Site της Weber δεν είναι μέσα στο δίκτυο εξουσιοδοτημένων μεταπωλητών της Weber.

Λες να έχουμε πρόβλημα?

Κανε ενα τηλ δεν χανεις κατι, Εξυπηρέτηση Πελατών +30 210 80 22 200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marksk είπε

Φίλε καλημέρα 

βλέπω η blackbull έχει πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια ψησίματος σε σχέση με αυτές από το leroy. Δε βοήθησες, με μπέρδεψες περισσότερο χαχα. όχι για κακό το 

Δεν είναι μεγαλύτερη γιατί το λες αυτό? Επίσης με 190ε του leroy βγαίνει με 3 καυστήρες και ακόμα μεγαλύτερη επιφάνεια ψησίματος συν ότι παίρνει την μπουκάλα από κάτω και μεταφέρετε πανεύκολα με τα ροδακια όπου θες στο μπαλκόνι+ 3 χρόνια εγγύηση αντί για 1 και υποστήριξη leroy. Στα σοβαρά τώρα αν καταλήξεις στην blackbull σου πουλάω τη δική μου ένα κατοστάρικο για να πάρω του leroy 😁😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsiro7 είπε

Δεν είναι μεγαλύτερη γιατί το λες αυτό? Επίσης με 190ε του leroy βγαίνει με 3 καυστήρες και ακόμα μεγαλύτερη επιφάνεια ψησίματος συν ότι παίρνει την μπουκάλα από κάτω και μεταφέρετε πανεύκολα με τα ροδακια όπου θες στο μπαλκόνι+ 3 χρόνια εγγύηση αντί για 1 και υποστήριξη leroy. Στα σοβαρά τώρα αν καταλήξεις στην blackbull σου πουλάω τη δική μου ένα κατοστάρικο για να πάρω του leroy 😁😉

48x42 η blackbull και 41χ24 στα leroy  

και συμπλήρωσα 

65 euro μεταφορικά για να μου την φέρουν  τα leroy 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, marksk είπε

65 euro μεταφορικά για να μου την φέρουν  τα leroy 

Είσαι βέβαιος; Μέχρι πριν ελάχιστες ημέρες είχε δωρεάν αποστολή για αγορές πάνω από 50/100€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 24 από ότι κατάλαβα αφορά την μια σχάρα *2 είναι 48 , ίδια επιφάνεια δλδ. Τα μεταφορικά αν δεν βιάζεσαι σε καμμία 15 μέρες λογικά θα ανοίξουν τα μαγαζιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, marksk είπε

48x42 η blackbull και 41χ24 στα leroy  

και συμπλήρωσα 

65 euro μεταφορικά για να μου την φέρουν  τα leroy 

Επειδη την συγκεκριμενη του leroy παρήγγειλα και περιμένω, σε αυτην με 3 καυστήρες η σχαρα ειναι 37x41.5 και η πλάκα 24x41.5, συνολική επιφανεια ψησίματος 61x41.5. 

Στην ψησταρια με 2 καυστήρες, η σχαρα ειναι 24x41.5 και αλλο τόσο είναι η πλάκα, συνολο δηλαδή 48x41.5

Επισης και εμενα απο την online φορμα του eshop τους μου εβγαζε 48ε μεταφορικά αλλα τηλεφωνικά που εκανα την παραγγελία μου βγηκαν τελικα 30ε

Επεξ/σία από Maktheo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Κανε ενα τηλ δεν χανεις κατι, Εξυπηρέτηση Πελατών +30 210 80 22 200

Αρχικά να σε ευχαριστήσω για τις πληροφορίες που μας δίνεις και μας βοηθάς!

Κατά δεύτερον μόλις μίλησα και όπως με ενημέρωσε ο ευγενικός κύριος στο τηλέφωνο δεν υπάρχει κανένα θέμα με την εγγύηση αρκεί να κρατήσουμε την απόδειξη.

Είμαι ανάμεσα στην Spirit ΙΙ & Genesis ΙΙ. Μεγάλη η διαφορά στην τιμή με μικρές έως ασήμαντες οι διαφορές τους. Με βλέπω να καταλήγω στην Spirit ΙΙ. Πιστεύω για 4 άτομα θα είναι κομπλέ για 1-2 ψησίματα την εβδομάδα. Αυτό που με έχει προβληματίσει επίσης είναι με το θέμα της μπουκάλας. Σίγουρα έχει γραφτεί εδώ μέσα, αλλά στην Spirit II βάζετε την 10κιλη στα πλαϊνά?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...