Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Καλησπερα σε ολους

Υπαρχουν αξιολογες προτασεις με 3 εστιες στην περιοχη των 400ε ;

Ειναι για δωρο οποτε αν γινεται σας παρακαλω μην περασουμε σε προτασεις τυπου Weber, BK, Napoleon 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Το Σάββατο βάλαμε να ψήσουμε ένα γουρουνάκι

344276FB-CA4B-4F27-97B6-1773EF34DD4F.jpeg.712ad5c4a35f2c4cee1b566f88ea2024.jpeg
A76CD96F-3DE4-48B2-AD11-96312AC34CA6.jpeg.2032852ae67ed05cd0b8496cf4c0c918.jpeg

A55F95DE-C8EE-489D-9F6F-98D59E911B4B.jpeg.d36ee550296c6569d076dafbfc75e44c.jpeg
 

για side dishes είχαμε λουκάνικα, πανσέτες, κεμπάπ και γύρο…

απλα wow.. μπραβο, κ το μπραβο οχι γτ εισαι μερακλης αλλα  κυριως γτ εκμεταλευσαι το διαστημοπλοιο κ δε το χεις για κανα σουβλάκι κ πανσετα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ritualistic είπε

Καλησπερα σε ολους

Υπαρχουν αξιολογες προτασεις με 3 εστιες στην περιοχη των 400ε ;

Ειναι για δωρο οποτε αν γινεται σας παρακαλω μην περασουμε σε προτασεις τυπου Weber, BK, Napoleon 

Naterial με 3 ή και με 4 καυστήρες παίζουν κάτω από 300€. Δεν είμαι κάτοχος αλλά διαβάζω αρκετά καλά λόγια.

 

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Naterial με 3 ή και με 4 καυστήρες παίζουν κάτω από 300€. Δεν είμαι κάτοχος αλλά διαβάζω αρκετά καλά λόγια.

 

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/

Ειναι καλες οι Naterial, ωστόσο χθες πηγα ζεστός στο λερου για να τσιμπησω μία (δε την ειχε βεβαια καν ετοιμοπαραδοτη τελικα) και τις ειχε διπλα διπλα με weber, η διαφορα ειναι παραπάνω απο αισθητη (οπως φυσικά και η διαφορα στη τιμη-διπλασια ακριβως), οποτε προσωπικά ειπα να κρατηθω και να περιμένω να ξαναπέσει η 310...

Για δωρο ειναι μια χαρά πάντως @ritualistic και θεωρω οτι αξιζει καλυτερα με τους 4 καυστηρες...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Το Σάββατο βάλαμε να ψήσουμε ένα γουρουνάκι

για side dishes είχαμε λουκάνικα, πανσέτες, κεμπάπ και γύρο…

Ω Θεοί! Τι να πω, μπράβο!! Ο λόγος να πάρεις μεγάλη ψησταριά είναι ακριβώς αυτός κατά την άποψή μου. Από τραγανότητα πέτσας πώς πήγε; Βλέπω ότι πάνω από το ταψί είναι μαλακή αλλά στην τελευταία φωτογραφία φαίνεται ότι έγινε και εκεί τραγανή. Πόση ώρα το ψήνατε; Το αποτέλεσμα ήταν καλό; Χρησιμοποιήσατε και οπίσθιο υπέρυθρο και τους κανονικούς καυστήρες;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, gdeli είπε

Ω Θεοί! Τι να πω, μπράβο!! Ο λόγος να πάρεις μεγάλη ψησταριά είναι ακριβώς αυτός κατά την άποψή μου. Από τραγανότητα πέτσας πώς πήγε; Βλέπω ότι πάνω από το ταψί είναι μαλακή αλλά στην τελευταία φωτογραφία φαίνεται ότι έγινε και εκεί τραγανή. Πόση ώρα το ψήνατε; Το αποτέλεσμα ήταν καλό; Χρησιμοποιήσατε και οπίσθιο υπέρυθρο και τους κανονικούς καυστήρες;

Μακάρι να ήταν και μεγαλύτερη, να έπαιρνε και ολόκληρο κατσικάκι 😁

Η τραγανότητα ήταν ένα θέμα, σε κάποια σημεία. Η αλήθεια είναι ότι το «λούζαμε» συνεχώς και ίσως να έπρεπε να το κόψουμε αυτό κάποια ώρα πριν το τελείωμα. Το γουρουνάκι ήταν 13 κιλά, με μήκος 90 εκατοστά. Συνολική ώρα ψησίματος, λίγο παραπάνω από 4 ώρες. 

Όλο το ψήσιμο έγινε με ανοικτούς τους 2 ακριανούς καυστήρες, με θερμοκρασία 160-170. Στο τέλος ανάψαμε τον οπίσθιο.

Να έχουμε την υγεία μας, την παρέα μας, να κάνουμε κι άλλα τέτοια γλέντια!

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Μακάρι να ήταν και μεγαλύτερη, να έπαιρνε και ολόκληρο κατσικάκι 😁

Η τραγανότητα ήταν ένα θέμα, σε κάποια σημεία. Η αλήθεια είναι ότι το «λούζαμε» συνεχώς και ίσως να έπρεπε να το κόψουμε αυτό κάποια ώρα πριν το τελείωμα. Το γουρουνάκι ήταν 13 κιλά, με μήκος 90 εκατοστά. Συνολική ώρα ψησίματος, λίγο παραπάνω από 4 ώρες. 

Όλο το ψήσιμο έγινε με ανοικτούς τους 2 ακριανούς καυστήρες, με θερμοκρασία 160-170. Στο τέλος ανάψαμε τον οπίσθιο.

Να έχουμε την υγεία μας, την παρέα μας, να κάνουμε κι άλλα τέτοια γλέντια!

Όντως δεν νομίζω ότι χρειαζόταν λούσιμο, νομίζω το λίπος κάνει την δουλειά από μέσα και δεν χρειάζεται μιας και αποκλείεται να στεγνώσει. Δεν ξέρω τι κάνουν και οι ειδήμονες στην Πελοπόννησο που είναι οι κορυφαίοι στις γουρουνοπούλες. Πάντως ο χρόνος ψησίματος είναι εντυπωσιακά λίγος για τέτοιο ψήσιμο, αυτό είναι το πλεονέκτημα του να κλείνει το καπάκι. Η φιάλη έφτασε κανονικά ε; Στο επόμενο ψήσιμο νομίζω θα πετύχετε και την πέτσα ακριβώς όπως θέλετε, έχω ένα μυστικό να σας πω αλλά μόνο διά ζώσης μπορώ, την ώρα που ψήνεται το κρέας 😋😋

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, paylidis είπε

Ειναι καλες οι Naterial, ωστόσο χθες πηγα ζεστός στο λερου για να τσιμπησω μία (δε την ειχε βεβαια καν ετοιμοπαραδοτη τελικα) και τις ειχε διπλα διπλα με weber, η διαφορα ειναι παραπάνω απο αισθητη (οπως φυσικά και η διαφορα στη τιμη-διπλασια ακριβως), οποτε προσωπικά ειπα να κρατηθω και να περιμένω να ξαναπέσει η 310...

Για δωρο ειναι μια χαρά πάντως @ritualistic και θεωρω οτι αξιζει καλυτερα με τους 4 καυστηρες...

https://www.facebook.com/groups/200616587720185/permalink/555833312198509/
 

Δεν ξέρω αν την έχει ακόμη ο φίλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gdeli είπε

Όντως δεν νομίζω ότι χρειαζόταν λούσιμο, νομίζω το λίπος κάνει την δουλειά από μέσα και δεν χρειάζεται μιας και αποκλείεται να στεγνώσει. Δεν ξέρω τι κάνουν και οι ειδήμονες στην Πελοπόννησο που είναι οι κορυφαίοι στις γουρουνοπούλες. Πάντως ο χρόνος ψησίματος είναι εντυπωσιακά λίγος για τέτοιο ψήσιμο, αυτό είναι το πλεονέκτημα του να κλείνει το καπάκι. Η φιάλη έφτασε κανονικά ε; Στο επόμενο ψήσιμο νομίζω θα πετύχετε και την πέτσα ακριβώς όπως θέλετε, έχω ένα μυστικό να σας πω αλλά μόνο διά ζώσης μπορώ, την ώρα που ψήνεται το κρέας 😋😋

Όντως για το ψήσιμο περιμέναμε να πάμε αρκετά παραπάνω. Φιάλη βάλαμε εξαρχής καινούργια, να μην έχουμε το νου μας να αλλάξουμε, αν χρειάζονταν, κατά την διάρκεια  του ψησίματος. Χρησιμοποιώ coral prime προπάνιο. Κι εμείς πιστεύουμε ότι την επόμενη φορά θα είμαστε εντάξει σε όλα.

Ρε μπαγάσα να έρθεις, the more the merrier 😁! Τέτοια ψησίματα θέλουν άτομα, για να υπάρχει και η αντίστοιχη κατανάλωση! Στην συγκεκριμένη περίπτωση, αποφασίσαμε να κάνουμε τα γενέθλια ενός από τους κουμπάρους μας.

1 ώρα πριν, panos_ace είπε

Και είχα την απορία αν το καπάκι ήταν ανοιχτό ή κλειστό.

όπως και να έχει, @ilpapacha είσαι μερακλής!

Το καπάκι ήταν κλειστό. Το ανοίγαμε μόνο για να «λούσουμε» το κρέας και να βλέπουμε πως πάει από θερμοκρασίες.

Όλη η προεργασία/ετοιμασία έγινε μαζί με τον κουμπάρο, που είναι δύναμη κι αυτός!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...