Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1955

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, stadaik είπε

Καλησπέρα και απο εμένα και Χρόνια Πολλά. Πριν απο 4 μήνες με σέρβιραν ψητά απο μία weber genesis 2 310 και στην κυριολεξία έψαχνα να βρω απο που μου ήρθε. Να προσθέσω ότι αυτός που χειριζόταν την ψησταριά παίζει να έχει ανάψει κάρβουνα στη ζωή του 3 φορές και επίσης δεν πήρα χαμπάρι πότε άναψε, πότε τα έβαλε, πότε ψηθήκαν. Παιδάκια και κοτόπουλο στήθος. ΤΕΛΕΙΑ...οπότε έχω ψηθεί για αυτό το μοντέλο και μόνο. Έχω διαβάσει και τις 74 σελίδες...μπράβο σας για τις πληροφορίες μερικοί είστε μερακλήδες και φαίνεται απο τις πατέντες και τα αποτελέσματα. Λοιπόν η τιμή της weber gen 2 310 αυτή τη στιγμή στον Κωτσ είναι 1.150...ξέρω τι σκέφτεστε...πάμε παρακάτω...πόσο ασφαλές να παραγγείλουμε απο το εξωτερικό; η διαφορά πολύ μεγάλη. Εν τω μεταξύ δεν μένω Αθήνα αλλά σε νησί. Άρα ανεβαίνουν και άλλο τα μτφ...Αν υπάρχει άλλη τιμή εντός Ελλάδας και μου διαφεύγει θα ήθελα να το ποστάρετε...ευχαριστώ και sorry για το κατεβατό

Εγώ την πήρα από Αγγλία και την έφερα Αθήνα με eshopwedrop. Έβαλα ένα λινκ μια σελίδα πίσω νομίζω για αγορά από Αυστρία. Ακόμα και με μεταφορά στο νησί, πάλι κερδισμένος θα είσαι >200€. Εγώ όταν την πήρα είχε εδώ 1250€ και μου βγήκε τελική τιμή 850€. 

11 ώρες πριν, Morosana είπε

Σκοπεύω να πάω σε built in, το σπίτι τώρα χτίζεται όποτε για τα επόμενα 20 χρόνια σίγουρα δεν σκοπεύω να μετακομίσω. Το φυσικό αέριο είναι ευκολία και επειδή ο κήπος δεν έχει τελειώσει θα είναι ευκολο να βγει παροχή αλλά δεν ξέρω αν έχουν ίδια απόδοση. Από την άλλη δεν ενθουσιάζομαι να έχω το άγχος πότε θα τελειώσει η μπουκάλα ή ποιος άγνωστος θα μπαίνει στο σπίτι να την αλλάζει. 

😛

Νομίζω σε απόδοση θα είναι ένα τσακ καλύτερη του προπανιου, βάση ενός review που είχα διαβάσει. Για να μην ξεμείνεις από μπουκάλα παίρνεις δύο και την αλλάζεις μόνος σου όταν τελειώσει η μια.

Αν φτιάχνεις τώρα σπίτι με κήπο, γιατί δεν φτιάχνεις κανένα εντοιχισομενο με πάγκο γύρω γύρω. Τρομερό θα βγει... Και βάλτου και παροχή αερίου να είσαι άρχοντας. 

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Νομίζω σε απόδοση θα είναι ένα τσακ καλύτερη του προπανιου, βάση ενός review που είχα διαβάσει. Για να μην ξεμείνεις από μπουκάλα παίρνεις δύο και την αλλάζεις μόνος σου όταν τελειώσει η μια.

Αν φτιάχνεις τώρα σπίτι με κήπο, γιατί δεν φτιάχνεις κανένα εντοιχισομενο με πάγκο γύρω γύρω. Τρομερό θα βγει... Και βάλτου και παροχή αερίου να είσαι άρχοντας. 

Η απόδοση είναι που ίσως με ξενερώσει αλλά πιστεύω ότι θα είναι όπως είπες κι εσύ ένα τσακ αλλά πάντα θα υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού αν έπαιρνα την άλλη κτλ. 

Θα μπει σε χτιστή πέτρινη κατασκευή μαζί με ξυλόφουρνο και δίπλα χώρο για κάρβουνα για ολόκληρο αρνί με μίνι ψυγείο παροχή draft κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Morosana είπε

Η απόδοση είναι που ίσως με ξενερώσει αλλά πιστεύω ότι θα είναι όπως είπες κι εσύ ένα τσακ αλλά πάντα θα υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού αν έπαιρνα την άλλη κτλ. 

Θα μπει σε χτιστή πέτρινη κατασκευή μαζί με ξυλόφουρνο και δίπλα χώρο για κάρβουνα για ολόκληρο αρνί με μίνι ψυγείο παροχή draft κτλ.

Απ' την υποδομή και μόνο όπως φαντάζομαι την κουζίνα,  σου ταιριάζει μια εντοιχισμένη εξ ολοκλήρου από ανοξείδωτο χάλυβα όπως μια blaze π.χ.  ή αν θες να εντυπωσιάσεις λίγο περισσότερο μια kalamazoo ;) 

Από τη στιγμή που θα μπεις στη διαδικασία να την φέρεις από Αμερική γιατί όχι ;

Επεξ/σία από ηνίοχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Morosana είπε

Η απόδοση είναι που ίσως με ξενερώσει αλλά πιστεύω ότι θα είναι όπως είπες κι εσύ ένα τσακ αλλά πάντα θα υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού αν έπαιρνα την άλλη κτλ. 

Θα μπει σε χτιστή πέτρινη κατασκευή μαζί με ξυλόφουρνο και δίπλα χώρο για κάρβουνα για ολόκληρο αρνί με μίνι ψυγείο παροχή draft κτλ.

Αν κάνεις τέτοια υπερπαραγωγή δεν βάζεις μίνι ψυγείο πιστεύω. Αν την φέρεις από Αμερική φαντάζομαι ότι πρέπει να δεις και λίγο το θέμα των δασμών. Αν υφίσταται...

2 ώρες πριν, snakething είπε

καλησπερα,

Καμια προταση για καλυμα για την Weber spirit II E-310  εκτος της ιδιας της εταιριας που ειναι παραλογα ακριβη?

Επισης τι φιαλη προτεινετε?

Ευχαριστω

Εγώ έχω παραγγείλει αυτό εδώ 

https://www.amazon.co.uk/Sotor-Waterproof-Rip-Proof-Protection-Brinkmann/dp/B07QB2JYLQ

 

Έχει πολλά στο.αμσζον, το.συγκεκριμενο έχει το πιο χοντρό ύφασμα. Το περιμένω την επόμενη εβδομάδα οπότε και θα μοιραστώ εντυπώσεις. Προς το παρόν έχω βάλει ένα μουσαμά που πήρα από χρωματοπωλειο 5ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Morosana είπε

Η απόδοση είναι που ίσως με ξενερώσει αλλά πιστεύω ότι θα είναι όπως είπες κι εσύ ένα τσακ αλλά πάντα θα υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού αν έπαιρνα την άλλη κτλ. 

Θα μπει σε χτιστή πέτρινη κατασκευή μαζί με ξυλόφουρνο και δίπλα χώρο για κάρβουνα για ολόκληρο αρνί με μίνι ψυγείο παροχή draft κτλ.

Αυτό για την απόδοση το είχα διαβάσει ου το είχε γράψει ένας πελάτης σε review για Weber genesis natural gas. Δεν ξέρω κατά ποσο ισχύει δλδ. Καλύτερα να το ψάξεις δλδ.

Εφόσον όμως θα είναι εντοιχισμένο, ίσως το φυσικό αέριο είναι καλύτερη επιλογή. 

Εννοείται ότι θα ανεβάσεις εικόνες εδώ μόλις το ετοιμάσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, sounis11 είπε

Καλημέρα παίδες.Την βαλβιδα της μπουκάλας την ανοίγετε τερμα;

1-1.5 στροφή θέλει ανάλογα τη φιάλη. Σίγουρα όχι τέρμα. 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα με πήραν τηλ σημερα να παραλαβω την παραγγελία που ειχα κανει την προηγούμενη Πέμπτη.. Αν μη τι άλλο γρηγορη εξυπηρέτηση συνυπολογιζοντας το 4ημερο που μεσολάβησε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα και ευχαριστώ για τις εμπειρίες που μοιράζεστε. Διαβάζω ότι κάποιοι φίλοι από εδώ μέσα έχουν παραγγείλει και μάλιστα πρόσφατα, κάποια παρελκόμενα όπως κουκούλα ή θερμόμετρα από το αγγλικό amazon. Στην προσπάθειά μου να αγοράσω τα ίδια αντικείμενα βλέπω ότι πλέον δεν στέλνουνε Ελλάδα τα συγκεκριμένα. Έγινε κάτι ή απλά φάγαμε ban λόγω των παραπόνων για τις μεταφορικές-courier ; Έχει κανένας καμία ενημέρωση; Ξέρω ότι υπάρχει και ο πλάγιος τρόπος, αλλά ανεβαίνει το κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, aloop είπε

Καλημέρα και από εμένα και ευχαριστώ για τις εμπειρίες που μοιράζεστε. Διαβάζω ότι κάποιοι φίλοι από εδώ μέσα έχουν παραγγείλει και μάλιστα πρόσφατα, κάποια παρελκόμενα όπως κουκούλα ή θερμόμετρα από το αγγλικό amazon. Στην προσπάθειά μου να αγοράσω τα ίδια αντικείμενα βλέπω ότι πλέον δεν στέλνουνε Ελλάδα τα συγκεκριμένα. Έγινε κάτι ή απλά φάγαμε ban λόγω των παραπόνων για τις μεταφορικές-courier ; Έχει κανένας καμία ενημέρωση; Ξέρω ότι υπάρχει και ο πλάγιος τρόπος, αλλά ανεβαίνει το κόστος.

Κουκούλα παράγγειλα τις προάλλες απο Amazon Γερμανίας, καθώς ήταν λίγο φθηνότερο απο Αγγλίας, ίσως λόγω ισοτιμίας. Από τις ίδιες αποθήκες φεύγει νομίζω, Αγγλία γράφει και αυτό. Δεν είχα κανένα πρόβλημα, είχε επιλογή μάλιστα για standard και γρήγορη παράδοση. Το περιμένω για 30/4.

Επεξ/σία από tsomby
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που βγαίνω εκτός θεματος αλλα επειδή δεν εχω αγορασει τιποτα απο αμαζον θελω να ρωτησω αν εχει τελωνειο και αν ναι τι προσεχουμε

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paylidis είπε

1-1.5 στροφή θέλει ανάλογα τη φιάλη. Σίγουρα όχι τέρμα. 

Ρωταω, χωρις να ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο, γιατί με τους καυστηρες και τους τρεις στο χαμηλο πιανει θερμοκρασια 240-250 και μου φαίνεται πολυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

Απ' την υποδομή και μόνο όπως φαντάζομαι την κουζίνα,  σου ταιριάζει μια εντοιχισμένη εξ ολοκλήρου από ανοξείδωτο χάλυβα όπως μια blaze π.χ.  ή αν θες να εντυπωσιάσεις λίγο περισσότερο μια kalamazoo ;) 

Από τη στιγμή που θα μπεις στη διαδικασία να την φέρεις από Αμερική γιατί όχι ;

Η αλήθεια είναι ότι κλείνω προς Napoleon γιατί μου αρέσει και το design και υπάρχουν 2 σημεία πώλησης Ελλάδα όποτε φαντάζομαι αν χρειαστώ κάτι θα υπάρχει μια υποτυπώδης υποστήριξη ενώ με μια blaze ή lion όχι. Η Kalamazoo είναι άντε γεια αλλά το σπίτι έχει ξεφύγει αρκετά από το τις αρχικές προβλέψεις ( αυτά παθαίνεις όταν η γυναίκα αποφασίζει και λέει έλα μωρε μια φορά θα τα βάλουμε 😂 ). Ήδη θεωρώ ακόμα και τα 2,5 -3 χιλιάρικα μιας Napoleon υπερβολή πόσο μάλλον την αγορά μιας Kalamazoo αλλά το outdoor patio και το γκαράζ όπως το θέλω είναι η μόνη υπερβολή που επέτρεψα στον εαυτό μου γιατί είναι κάτι που μου δίνει χαρά. Αν δεν έβαζα φρένο στον εαυτό μου σκεφτόμουν μέχρι και να σκαψω πηγάδι για να ψήνω όπως οι Λατινοαμερικάνοι 😂

12 ώρες πριν, Astronautis είπε

Αν κάνεις τέτοια υπερπαραγωγή δεν βάζεις μίνι ψυγείο πιστεύω. Αν την φέρεις από Αμερική φαντάζομαι ότι πρέπει να δεις και λίγο το θέμα των δασμών. Αν υφίσταται...

Εγώ έχω παραγγείλει αυτό εδώ 

https://www.amazon.co.uk/Sotor-Waterproof-Rip-Proof-Protection-Brinkmann/dp/B07QB2JYLQ

Έχει πολλά στο.αμσζον, το.συγκεκριμενο έχει το πιο χοντρό ύφασμα. Το περιμένω την επόμενη εβδομάδα οπότε και θα μοιραστώ εντυπώσεις. Προς το παρόν έχω βάλει ένα μουσαμά που πήρα από χρωματοπωλειο 5ευρω

Το ψυγείο είναι το ευκολότερο, mini είπα γιατί και αυτό θα είναι built in και πιστεύω ότι υπάρχουν αρκετές επιλογές αλλά δεν θέλω να ξεφύγει πολύ σε διαστάσεις. Λόγω δουλειάς μπορώ να έχω δωρεάν μεταφορά με βαπόρι από οποιοδήποτε λιμάνι του κόσμου και για το τελωνείο δεν πιστεύω να αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα όταν πιάσει Πειραιά...

10 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αυτό για την απόδοση το είχα διαβάσει ου το είχε γράψει ένας πελάτης σε review για Weber genesis natural gas. Δεν ξέρω κατά ποσο ισχύει δλδ. Καλύτερα να το ψάξεις δλδ.

Εφόσον όμως θα είναι εντοιχισμένο, ίσως το φυσικό αέριο είναι καλύτερη επιλογή. 

Εννοείται ότι θα ανεβάσεις εικόνες εδώ μόλις το ετοιμάσεις...

Και εγώ αυτό διαβάζω ότι το προπάνιο έχει καλύτερη απόδοση αλλά το φυσικό αέριο πιο καθαρή καύση, ίσως η μόνη πραγματική διαφορά θα είναι όταν ανοίγει το καπάκι και το προπάνιο θα αναπληρώνει πιο γρήγορα τη θερμοκρασία.

 

Εννοειται ότι θα βγάλω αρκετές φωτογραφίες, ο σκοπός είναι να γίνει μια δεύτερη κουζίνα στον κήπο με έξτρα εστία για μάτια, νεροχύτη, πάγκο με πατητη τσιμεντοκονία και επένδυση από πέτρα Χαλκιδικής νησίδα κτλ.

 

Σκεψου το σαν mix από τις παρακάτω εικόνες.

 

 

D4972165-32CB-4D80-949C-29E56956DE37.jpeg

7E8ECDF2-D0C7-4A5F-93A1-12F4786B64AA.jpeg

52E72FD8-530F-4890-B178-FE7AB14A34BD.jpeg

7C062A3E-0CBB-4A76-9814-854846101C84.jpeg

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτο κάψιμο της spirit II 310 gbs.  Φιάλη coral η βυσσινί, σχεδόν άδεια.

Πρόοδος θερμοκρασίας:

250 βαθμοί σε 5'

300 βαθμοί σε 8'

330 βαθμοί σε 9'

τερμάτισε το θερμόμετρο στα 12' περίπου στους 340+

Την χαμήλωσα στο μισό και έμεινε σταθερά στους 320

Μετά το σβήσιμο, από τους 320 έφτασε σταδιακά στους 170 μετά από 10 λεπτά.       Εξαιρετικές επιδόσεις κατά την γνώμη μου

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...