Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, paylidis είπε

1-1.5 στροφή θέλει ανάλογα τη φιάλη. Σίγουρα όχι τέρμα. 

Καλησπέρα, αυτό γιατί; Δλδ, εφόσον αφενός έχεις regulator, αφετέρου χειρίζεσαι την ποσότητα καυσίμου από την ψησταριά, γιατί να μην έχεις τερμα την φιαλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

1 λεπτό πριν, rubadub είπε

Καλησπέρα, αυτό γιατί; Δλδ, εφόσον αφενός έχεις regulator, αφετέρου χειρίζεσαι την ποσότητα καυσίμου από την ψησταριά, γιατί να μην έχεις τερμα την φιαλη;

Γιατί αφενός δε χρειάζεται καθως δεν ανοίγει πρακτικά παραπάνω η παροχή και αφετέρου για λόγους ασφαλείας (αν πάει κάτι στραβά άλλο είναι να πρέπει να κλείσεις τη φιάλη με μια στροφή και άλλο με 4-5)...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με 1/4 της στροφής, έχεις πλήρη ροή αερίου. Δεν χρειάζεται παραπάνω.

Για πείτε μου εσείς οι παλιοί κάτοχοι weber σχετικά με τις μαντεμένιες σχάρες:

Για την συντήρησή τους, μένετε σ΄ αυτά που ζητάει και περιγράφει ο κατασκευαστής στις οδηγίες χρήσης, ή κάνετε κάτι παραπάνω (όπως λάδια, seasoning, κλπ);

Επεξ/σία από PJK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Morosana είπε

Εννοειται ότι θα βγάλω αρκετές φωτογραφίες, ο σκοπός είναι να γίνει μια δεύτερη κουζίνα στον κήπο με έξτρα εστία για μάτια, νεροχύτη, πάγκο με πατητη τσιμεντοκονία και επένδυση από πέτρα Χαλκιδικής νησίδα κτλ.

 

Φοβερός ο φίλος!

Εγώ έχω μόλις μετακομίσει σε σπίτι στην εξοχή με αυλές και κήπους και θα ήθελα κάτι τέτοιο αλλά δυστυχώς (ευτυχώς δηλαδή!) βρήκα το σπίτι έτοιμο.

Όμως μου έχει λείψει πολύ (ήδη από τις πρώτες εβδομάδες) το γεγονός ότι δεν έχω έξω έναν νεροχύτη και έναν πάγκο. Πρέπει να τα κάνω όλα μες την κουζίνα του σπιτιού και μετά να τα μεταφέρω έξω στην ψησταριά (είναι και μια απόσταση) και μετά ξανά μες την κουζίνα να φέρνω σχάρες κ.α. και να τα πλένω στο νεροχύτη. First world problems το ξέρω αλλά ένας νεροχύτης έξω και ένας μικρός πάγκος κάνουν τεράστια διαφορά!

Επεξ/σία από sargus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Morosana είπε

Η αλήθεια είναι ότι κλείνω προς Napoleon γιατί μου αρέσει και το design και υπάρχουν 2 σημεία πώλησης Ελλάδα όποτε φαντάζομαι αν χρειαστώ κάτι θα υπάρχει μια υποτυπώδης υποστήριξη ενώ με μια blaze ή lion όχι. Η Kalamazoo είναι άντε γεια αλλά το σπίτι έχει ξεφύγει αρκετά από το τις αρχικές προβλέψεις ( αυτά παθαίνεις όταν η γυναίκα αποφασίζει και λέει έλα μωρε μια φορά θα τα βάλουμε 😂 ). Ήδη θεωρώ ακόμα και τα 2,5 -3 χιλιάρικα μιας Napoleon υπερβολή πόσο μάλλον την αγορά μιας Kalamazoo αλλά το outdoor patio και το γκαράζ όπως το θέλω είναι η μόνη υπερβολή που επέτρεψα στον εαυτό μου γιατί είναι κάτι που μου δίνει χαρά. Αν δεν έβαζα φρένο στον εαυτό μου σκεφτόμουν μέχρι και να σκαψω πηγάδι για να ψήνω όπως οι Λατινοαμερικάνοι 😂

Το ψυγείο είναι το ευκολότερο, mini είπα γιατί και αυτό θα είναι built in και πιστεύω ότι υπάρχουν αρκετές επιλογές αλλά δεν θέλω να ξεφύγει πολύ σε διαστάσεις. Λόγω δουλειάς μπορώ να έχω δωρεάν μεταφορά με βαπόρι από οποιοδήποτε λιμάνι του κόσμου και για το τελωνείο δεν πιστεύω να αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα όταν πιάσει Πειραιά...

Και εγώ αυτό διαβάζω ότι το προπάνιο έχει καλύτερη απόδοση αλλά το φυσικό αέριο πιο καθαρή καύση, ίσως η μόνη πραγματική διαφορά θα είναι όταν ανοίγει το καπάκι και το προπάνιο θα αναπληρώνει πιο γρήγορα τη θερμοκρασία.

Εννοειται ότι θα βγάλω αρκετές φωτογραφίες, ο σκοπός είναι να γίνει μια δεύτερη κουζίνα στον κήπο με έξτρα εστία για μάτια, νεροχύτη, πάγκο με πατητη τσιμεντοκονία και επένδυση από πέτρα Χαλκιδικής νησίδα κτλ.

Σκεψου το σαν mix από τις παρακάτω εικόνες.

D4972165-32CB-4D80-949C-29E56956DE37.jpeg

7E8ECDF2-D0C7-4A5F-93A1-12F4786B64AA.jpeg

52E72FD8-530F-4890-B178-FE7AB14A34BD.jpeg

7C062A3E-0CBB-4A76-9814-854846101C84.jpeg

 

φανταστικές κουζίνες ,  το όνειρο του καθε ψήστη!!  , σου ευχομαι να γίνει όπως την ονειρεύεσαι και   να την χαίρεσαι  με τους ανθρώπους που αγαπάς   φίλε μου
Σου πρότεινα την blaze  (η και τη lion )  σαν μια ποιοτικότερη  πρόταση  σε σχέση με την napoleon  ( τη  prestige φαντάζομαι )  δεν θεώρησα σαν μειονέκτημα  την έλλειψη ανταλλακτικών  για το λόγο ότι  μπορεί ναι  μεν να υπάρχει αντιπρόσωπος στην Ελλάδα  αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως θα καλύψει απο ανταλλακτικά  αφού το ποιο πιθανό είναι να μην έχει ούτε ο ίδιος αφου θα είναι «βαρύ» να εχει στοκ για τα  μοντέλα της ποιοτικής κατηγορίας  , και απ την άλλη ο κόσμος πλέον έγινε μια σταλιά  τα παραγγέλνεις και  έρχονται  μη σου πω και σε καλύτερη τιμή  απο το αν σου τα φερει ο αντιπρόσωπος
τελος πάντων κουβέντα να   γίνεται  , εσυ ξέρεις καλύτερα τις αναγκες σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρελαβα, μονταρα, ολα κομπλέ.. 

Υπερβολικα τιμια η ψησταρια των leroy (kenton) σε αυτην την τιμή.. Αρκετα ποιοτική κατασκευή, αναλυτικοτατες οδηγιες όπως και αψογη συσκευασια..

Δεν ξερω οι αλλες κινεζικες (στυλ unimac κτλ) τι ρολο βαράνε αλλα σε εμενα φανηκε οτι όντως υπηρχαν καποιες ευρωπαϊκες προδιαγραφές και τα συμβολα ce/en/iso δεν μπηκαν στο manual τυχαία.. Μεχρι και διπλο τοιχωμα εχει στο ταψι για τα λίπη (απο κατω είναι η μπουκαλα) 

ΥΓ. Πρώτη φορα που βρηκα συμαζεμενες τις βιδες/ροδελες και εξαρτηματα καθως η εμπειρία που εχω με κινεζικα/τούρκικα επιπλα (λογω δουλειας) ειναι τα ριχνουμε ολα σε ενα σακουλάκι και αντε ξεστραβωσου 1 ωρα μονο για να τα ξεχωρίσεις.. 

spacer.png

spacer.png

 

Επεξ/σία από Maktheo
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέμπτη παρήγγειλα, αλλα μεσω τηλεφωνικής παραγγελίας.. Αλλιως απο το online eshop οι παραγγελίες φευγουν ολες απο το κατάστημα αεροδρομιου.. 

Ενω από το τηλεφωνο οι πωλητες δινουν την παραγγελία σου στο καταστημα που ειναι πιο κοντα σου.. Εγω επελεξα Θεσσαλονίκης και ολα προχωρησαν γρηγορα.. Σε σχολια που εβλεπα ομως στην σελιδα fb του leroy, τους κραζουν ολοι αφου κάποιοι περιμενουν πανω απο μηνα και ακομα τιποτα.. Ολο το βαρος εχει πέσει στο κατάστημα αεροδρομιου για την online εξυπηρέτηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Maktheo είπε

Πέμπτη παρήγγειλα, αλλα μεσω τηλεφωνικής παραγγελίας.. Αλλιως απο το online eshop οι παραγγελίες φευγουν ολες απο το κατάστημα αεροδρομιου.. 

Ενω από το τηλεφωνο οι πωλητες δινουν την παραγγελία σου στο καταστημα που ειναι πιο κοντα σου.. Εγω επελεξα Θεσσαλονίκης και ολα προχωρησαν γρηγορα.. Σε σχολια που εβλεπα ομως στην σελιδα fb του leroy, τους κραζουν ολοι αφου κάποιοι περιμενουν πανω απο μηνα και ακομα τιποτα.. Ολο το βαρος εχει πέσει στο κατάστημα αεροδρομιου για την online εξυπηρέτηση 

Για αυτό το λέω. Είναι απαράδεκτοι. Αύριο κλείνει ένας μήνας που έχω παραγγείλει Και εξοφλήσει κάποια πράγματα και ακόμα κανένα σημάδι παρά μόνο μειλ περιμένετε κ συγνώμη και μου έκανε εντύπωση η ταχύτητα που ανέφερες. 

τηλεφωνικα δε τη δεχόταν καθως ήταν πάνω από 5 είδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Maktheo είπε

Και εγω με κατι τσιμπιδες, βουρτσες, ρυθμιστες υγραεριου κτλ κοντα στα 5-6 διαφορετικα πράγματα ηταν.. Τι να πω.. 

Περιμένουμε εντυπώσεις. Κυρίως ως προς την Απόδοση/κατανομή θερμότητας κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εξωτερικο bbq εγω ειχα δει αυτο εδω κ ειχα παθει σοκ με την ιδεα.Ουτε προβληματα με γατες,ουτε να σε νοιαζει ν αφησεις κατι εξω ,ουτε τιποτα.Φτιαχνεις την κουζινα σου,εχει κ το ρολο κ ολα κομπλε 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ψησταριά ήρθε!

Weber spirit II Ε-310...

 

Θέλω βοήθεια με λίστα από τα αξεσουάρ που θεωρείτε must για αρχική αγορά...

Φιάλη, σετ σπάτουλας - τσιμπίδας, ταψάκια για λίπη, κάλυμμα , βούρτσα καθαρισμού κτλ

Ότι πιστεύεται επιπλέον ότι πρέπει να αγοραστεί και γιατί.

Θα προτιμούσα όλα να είναι από το ίδιο κατάστημα αν είναι δυνατόν εκτός της  φιάλης και φυσικά value for money.

 

Επεξ/σία από ftso
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα αξεσουάρ βιαστηκα και πηρα απο leroy (να γλιτωσω και μεταφορικά) αλλα προχθες σε επίσκεψη στον Σκλαβενιτη είδα ωραία και ποιοτικά πράγματα (ίσως και ελάχιστα φθηνότερα) 

Επίσης απο φιαλες θα προτιμησω την λευκή της ΕΚΟ.. Απο καθε αποψη η πιο αξιόλογη της αγορας (σε κλασσική φιαλη) .. 

Επεξ/σία από Maktheo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...