Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Παλια μπλουζα, πανακι, το κανεις λιγο μπαλακι το βουτας σε ενα ταπερακι που εχεις μεσα το λαδι και το περνας πανω απο τις σχαρες , λογω του οτι ειναι υφασμα μπολικουλι πιανει καλα και τα πλαινα σημεια της σχαρας, εγω ετσι βολευτηκα

Εχω μια μπλουζα παλια γι αυτη τη δουλεια, αλλα οταν την περνας πανω απο καυτη σχαρα χαλαει η μπλουζα και αφηνει κατι μικρα υπολειμματα.

Το σπρευ λαδιου ειναι υποθεση 3-4 δευτερολεπτων για ολη τη σχαρα και ειναι και φουλ αντικολλητικο. Πετας φιλετο κοτοπουλο πανω ή ψαρι και δεν κολλαει τπτ! Κανει δλδ 2σε1, και για συντηρηση και για πριν το ψησιμο.

240650.jpg?itok=s5ykQId5

9 ώρες πριν, andreaspA είπε

Στρογγυλη ψησταρια με καρβουνα, δεν εχω δει μεχρι σημερα που να ψηνει. Ολες ψηνουν στο κεντρο μια μπριζολα που χωραει, και γυρω γυρω δεν κανουν τιποτα.

Υπερβαλεις. Απλα υπαρχουν διαφορετικοι τροποι ψησιματος. Αμα θες μια χαρα τη γεμιζεις ολη και ψηνεις. Απλα θα χρειαστεις πολλα καρβουνα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, samniotis είπε

Έχω το θερμομετρο που πηρε στον φιλο του ο @skskre της inkbird ειναι ειναι παραπάνω από τίμιο.

Ο μόνος λόγος που θα πήγαινα σε ασύρματο είναι για όταν πας να τα γυρίσεις απο την άλλη, μιας και με το καλώδιο θέλει λιγη μαεστρια.

Λοιπόν μιας και πιάσατε σήμερα το θέμα πιτσα, ημουν ενα βήμα πριν πάρω το mypizzaslab από το mypizzaproject. Μου το είχε προτείνε φιλος με πιτσαρία. Αλλά αφού μίλησα μαζί τους , μου πρότειναν να διαβάσω αυτό στο site τους.

 

Οπότε τελικά θα πάω σε απλή πέτρα πίτσας. Κάποιος που έχει να προτείνει κάποια?

*έχω την weber spirit 210.

Επεξ/σία από mixomoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mixomoras είπε

Έχω το θερμομετρο που πηρε στον φιλο του ο @skskre της inkbird ειναι ειναι παραπάνω από τίμιο.

Ο μόνος λόγος που θα πήγαινα σε ασύρματο είναι για όταν πας να τα γυρίσεις απο την άλλη, μιας και με το καλώδιο θέλει λιγη μαεστρια.

Λοιπόν μιας και πιάσατε σήμερα το θέμα πιτσα, ημουν ενα βήμα πριν πάρω το mypizzaslab από το mypizzaproject. Μου το είχε προτείνε φιλος με πιτσαρία. Αλλά αφού μίλησα μαζί τους , μου πρότειναν να διαβάσω αυτό στο site τους.

 

Οπότε τελικά θα πάω σε απλή πέτρα πίτσας. Κάποιος που έχει να προτείνει κάποια?

*έχω την weber spirit 210.

 πως κατεληξες οτι η πετρα ειναι καλύτερη από το slab?

δε ξερω για πετρες ξερω ομως οτι η πετρα της ooni κανει 30 ευρω κ σίγουρα ειναι πολύ καλή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, sndev είπε

 πως κατεληξες οτι η πετρα ειναι καλύτερη από το slab?

δε ξερω για πετρες ξερω ομως οτι η πετρα της ooni κανει 30 ευρω κ σίγουρα ειναι πολύ καλή 

για το slab αναφέρει

"Ο ρυθμός μετάδοσης θερμότητας είναι 18 φορές μεγαλύτερος από αυτόν μιας κοινής κεραμικής πέτρας για pizza"

Φαντάζομαι ότι με τους καυστήρες από κάτω θα ψηνετε πολυ πιο γρηγορα απο κατω και ισως καιγεται και πάνω μενει άψητη.

Γι αυτό την προτείνουν σε φουρνο κουζινας στην πανω σχάρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, sndev είπε

Κατςρχας τι ειναι 1 μήνας κ 6 ημερες για το νεο έτος μπροστά στο όνειρο του ποσε αυγου πανω σε φυγανισμενο ψωμί; 

Επίσης γτ δε τρως πριζολες τις προκοπής απο ψησταριά

Θεωρώ απο αυτη την αγορα μακροπροθεσμα το sealer θα το χαρείς πολυ περισσότερο.. ποσα κρεατικα τυριά έχω συντηρήσει με αυτο δε παει το μυαλο σου 

 

Θα χρειαστείς κ μπανιερα για το ανοβα.. θα καταλάβεις μετα τα πρωτα 5 μαγειρέματα το γιατί 

 

Πρωτα απο όλα τα κρεββάτια ειναι υπερκτιμημένα...μια χαρά κοιμάσαι στην μπανιέρα...

...δεν εχει να κάνει με την ποιότητα του κρέατος...αλλά με την ευκολία της υπόθεσης και την σταθερότητα της διαδικασίας...

οσες προσπάθειες εχω κάνει με την ψησταριά για να πετύχω τέλεια μπριζόλα ειναι δυσκολό...και ευκολό να την χαλάσεις...το αποτέλεσμα με το sous vide ειναι τοσο ομοι'ομορφο που δεν μπορώ να το συγκρίνω...

οπότε για 1-2 μπριζόλες θα τις βάζω εκεί για ευκολία...και μετά θωράκισμα στην ψησταριά...

μπανιέρα δεν θα πάρω (για την ωρα) εκτός και αν το βάλω στην μπανιέρα που κοιμάμαι για να με κρατάει ζεστό... ;)

4 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εχω μια μπλουζα παλια γι αυτη τη δουλεια, αλλα οταν την περνας πανω απο καυτη σχαρα χαλαει η μπλουζα και αφηνει κατι μικρα υπολειμματα.

Το σπρευ λαδιου ειναι υποθεση 3-4 δευτερολεπτων για ολη τη σχαρα και ειναι και φουλ αντικολλητικο. Πετας φιλετο κοτοπουλο πανω ή ψαρι και δεν κολλαει τπτ! Κανει δλδ 2σε1, και για συντηρηση και για πριν το ψησιμο.

240650.jpg?itok=s5ykQId5

Υπερβαλεις. Απλα υπαρχουν διαφορετικοι τροποι ψησιματος. Αμα θες μια χαρα τη γεμιζεις ολη και ψηνεις. Απλα θα χρειαστεις πολλα καρβουνα.

Αυτό νομίζω ειχες πει οτι το βρισκεις στο ΜyMarket?

Επεξ/σία από Evgenios_V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν επειδη μου αρέσει και εμένα η ιδέα της πιτσας στο bbq γκαζιού, να σας πω την σκέψη μου και τι έχω πετύχει μέχρι τώρα. Το θέμα ζυμαριού λίγο πολύ είναι γνωστο ή θα βρείς πιο σου ταιριάζει.

Το ψήσιμο από πάνω είναι αυτό που πρεπει να διασφαλίσεις σε μια ψησταριά,όπως πολύ σωστά τα γράφει το link από pizzaproject.

Αυτό το πρόβλημα σε εμένα λύθηκε με τη χρήση μιας στρογγυλής ψηστιέρας με αντίσταση όπως αυτές που έχουν τα περισσότερα σπίτια.  Με αυτόν τον τρόπο κατάφερα να φτάσω την πέτρα να έχει περίπου 400 βαθμούς και από πάνω να ψηθεί ιδανικά. Βέβαια λόγω τησ μικρήσ ψηστιέρας που έχω το μέγεθος τησ πίτσας είναι μικρό. Όλο αυτή η σκέψη μου ήρθε αφού είδα πολλά βίντεο απο το illillo extreme που θεωρώ πως είναι πολύ καλό για χρήση με την ψησταριά υγραερίου. Δυστυχώς έχει ανέβει η τιμή του τελευταία και τότε που κοίταζα δεν το έστελνε Ελλάδα.

 

 

Υ.Γ: Επιβεβαιώνω και εγώ για το σπρέυ που λέει ο @SagoniasSlutRos ,είναι πολύ βολικό, γρήγορο και κάνει τέλεια την δουλεία του

Επεξ/σία από aloop
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συγκεκριμένο σπρέι είδα ότι το έχουν και στο Mart (πρώην μάκρο) για όσους πάνε λόγω δουλειάς για ψώνια απο εκεί.

πήγα για ψώνια ακόμα δεν την έστησα την Kenton, πήρα την στρόγγυλη την συρματόβουρτσα, το γάντι απο το τζάμπο και μία κουκούλα

κουκούλα προτίμησα της Naterial τελικά στα 20€ γιατί είχε και κορδόνι απο κάτω για να κλείνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

meater amazon για σημερα 72,63 ε 

https://www.amazon.de/dp/B07DZB6XZ6/ref=redir_mobile_desktop?_encoding=UTF8&aaxitk=b7c977d3f388ece47e24a4ab2839812a&hsa_cr_id=9286908940902&pd_rd_plhdr=t&pd_rd_r=91b14ccc-351f-4a39-bdb5-eb1ff991f5a5&pd_rd_w=J0yUn&pd_rd_wg=1anGp&ref_=sbx_be_s_sparkle_lsi4d_asin_0_img

αν το ψηνει κανεις κ ειναι αθηνα νοτια προάστια να πάρουμε 2 βγαίνει 60ε το κεφαλι με μεταφορικα να μου πει θα περιμενω ως το βραδυ αλλιως το χτυπαω στα 72 

image.png.14a7f43e8b6f370a93d2788b956cfb8f.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

αν το ψηνει κανεις κ ειναι αθηνα νοτια προάστια να πάρουμε 2 βγαίνει 60ε το κεφαλι με μεταφορικα να μου πει θα περιμενω ως το βραδυ αλλιως το χτυπαω στα 72 

Χτύπα το και αν βάλουν το πλας τις επόμενες μέρες το αλλάζεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, prapasgiorgos είπε

Δοκίμασε κάνεις να ψήσει χταπόδι χώρις να το βράσει πρώτα; 

Εγώ. Δεν είναι πολύ καλή ιδέα. Εκτος εάν έχεις φίλο οδοντίατρο. 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, paylidis είπε

Εγώ. Δεν είναι πολύ καλή ιδέα. Εκτος εάν έχεις φίλο οδοντίατρο. 😂

Χάχα! Ειδα στο youtube αλλά δεν λέει αν έγινε καλό και σκεφτόμουν να το δοκιμάσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Ήρθε και σε μένα σήμερα η spirit! Αύριο έχει συναρμολογηση και σκέφτομαι να πάω μια βόλτα στο Leroy Αμαρουσίου που είμαι πιο κοντά μου για να προμηθευτώ τα απαραίτητα αξεσουάρ... Όσο αφορά τις φιάλες τώρα ποια επιλέγετε εσείς? Η ψησταριά έχει ρυθμιστή που είναι συμβατός μονο με τις γνωστές 13κg?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...