Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, prapasgiorgos είπε

Δοκίμασε κάνεις να ψήσει χταπόδι χώρις να το βράσει πρώτα; 

Εγώ. Το είχα χτυπήσει όμως πάρα πολλές φορές. Το χταπόδι γενικά για να μαλακώσει πρέπει ή να το χτυπήσεις σαν χταπόδι ....ή να το βάλεις στην κατάψυξη...Εμένα μου είχε βγεί μια χαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

7 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Εγώ. Το είχα χτυπήσει όμως πάρα πολλές φορές. Το χταπόδι γενικά για να μαλακώσει πρέπει ή να το χτυπήσεις σαν χταπόδι ....ή να το βάλεις στην κατάψυξη...Εμένα μου είχε βγεί μια χαρά!

Πως το έψησες; χαμηλή φωτιά και πολλά γυρίσματα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Χτύπα το και αν βάλουν το πλας τις επόμενες μέρες το αλλάζεις

εφυγε η παραγγελία στα 60 ε! θα κρατησω κ το άλλο κ οσο αντέξει η θα το παω εξοχικό μια στο τοσο που παω 

 

btw σε 3 ωρες πηρα 7 μηνύματά, τους 6 δε τους ειχα ξαναδεί να γράφουν σε αυτο το νημα. Βρε παιδια αφου παρακολουθειτε μη ντρεπεστε, μοιραστειτε μαζι μας  τις εμπειριες σας στη blood diet 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφορές από lodge

https://lodgecastiron.gr/el/products/black-friday-el/

8 ώρες πριν, mixomoras είπε

Έχω το θερμομετρο που πηρε στον φιλο του ο @skskre της inkbird ειναι ειναι παραπάνω από τίμιο.

Ο μόνος λόγος που θα πήγαινα σε ασύρματο είναι για όταν πας να τα γυρίσεις απο την άλλη, μιας και με το καλώδιο θέλει λιγη μαεστρια.

Λοιπόν μιας και πιάσατε σήμερα το θέμα πιτσα, ημουν ενα βήμα πριν πάρω το mypizzaslab από το mypizzaproject. Μου το είχε προτείνε φιλος με πιτσαρία. Αλλά αφού μίλησα μαζί τους , μου πρότειναν να διαβάσω αυτό στο site τους.

 

Οπότε τελικά θα πάω σε απλή πέτρα πίτσας. Κάποιος που έχει να προτείνει κάποια?

*έχω την weber spirit 210.

Μια χαρά λειτουργεί η μαντεμένια πλάκα 

 

93ADBF78-C47B-449B-8DC5-C8D7B5C6F66B.jpeg

F49AC048-8D28-4635-A23F-3F8CFE53F50C.jpeg

1E686CE8-96EB-4443-9708-C5C39CF4E3A3.jpeg

2D1EC8B5-8483-4641-B5E8-70DA785292E3.jpeg

1 ώρα πριν, iliast33 είπε

Καλησπέρα 

Ήρθε και σε μένα σήμερα η spirit! Αύριο έχει συναρμολογηση και σκέφτομαι να πάω μια βόλτα στο Leroy Αμαρουσίου που είμαι πιο κοντά μου για να προμηθευτώ τα απαραίτητα αξεσουάρ... Όσο αφορά τις φιάλες τώρα ποια επιλέγετε εσείς? Η ψησταριά έχει ρυθμιστή που είναι συμβατός μονο με τις γνωστές 13κg?

Ο ρυθμιστής κάνει για τις συμβατικές μπουκάλες υγραερίου, που περιέχουν μείγμα. Αν βάλεις coral prime, θέλουν δικό τους ρυθμιστή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Προσφορές από lodge

https://lodgecastiron.gr/el/products/black-friday-el/

Μια χαρά λειτουργεί η μαντεμένια πλάκα 

 

93ADBF78-C47B-449B-8DC5-C8D7B5C6F66B.jpeg

F49AC048-8D28-4635-A23F-3F8CFE53F50C.jpeg

1E686CE8-96EB-4443-9708-C5C39CF4E3A3.jpeg

2D1EC8B5-8483-4641-B5E8-70DA785292E3.jpeg

Εντάξει βρε εσυ έχεις διαστημοπλοιο κ εχει κ πισω καυστήρα που βοηθάει παρα πολύ στη πανω πλευρα. Σε μία entry ακομα κ στη monarch των 800σιων το αποτέλεσμα της πιτσας ειναι απλα οκ τουλάχιστον εγω οσες φορες δοκιμασα ελεγα απλα ειναι οκ κ παραγγελνα απεξω μετά 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, sndev είπε

εφυγε η παραγγελία στα 60 ε! θα κρατησω κ το άλλο κ οσο αντέξει η θα το παω εξοχικό μια στο τοσο που παω 

 

btw σε 3 ωρες πηρα 7 μηνύματά, τους 6 δε τους ειχα ξαναδεί να γράφουν σε αυτο το νημα. Βρε παιδια αφου παρακολουθειτε μη ντρεπεστε, μοιραστειτε μαζι μας  τις εμπειριες σας στη blood diet 

Έχει προσφορά και το δικό της κατάστημα

https://store-eu.meater.com/products/meater-plus

Δεν ξέρω πόσο έχουν τα μεταφορικά 

9 λεπτά πριν, sndev είπε

Εντάξει βρε εσυ έχεις διαστημοπλοιο κ εχει κ πισω καυστήρα που βοηθάει παρα πολύ στη πανω πλευρα. Σε μία entry ακομα κ στη monarch των 800σιων το αποτέλεσμα της πιτσας ειναι απλα οκ τουλάχιστον εγω οσες φορες δοκιμασα ελεγα απλα ειναι οκ κ παραγγελνα απεξω μετά 😛

Έχεις δίκιο, ο πίσω καυστήρας βοηθάει πολύ. Αυτό που έχω δει σε αρκετά βιντεάκια είναι να βάζουν πιο ψηλά την πέτρα, πχ με πυρότουβλα, έτσι ώστε να είναι πιο κοντά στο καπάκι και να ψήνεται καλύτερα. Υπάρχει βέβαια και η επιλογή του αντίστοιχου αξεσουάρ που σίγουρα βοηθάει.

 

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χταπόδι έχω ψήσει αρκετές φορές και με τους 2 τρόπους.

Ο 1ος από κατάψυξη για να μαλακώσει και ο 2ος με βράσιμο πρώτα και μετά ψήσιμο.

Με τον 1ο ήταν πολύ πιο ζουμερό. Δεν ήταν και πολύ σκληρό μιας και τα παιδιά δεν δυσκολεύτηκαν να το φάνε.

Με το 2ο ήταν σαφώς πιο μαλακό αλλά είχε χάσει τα ζουμιά του και βγήκε πιο στεγνό. Το κατάλαβαν και τα τέκνα αυτό και μου είπαν να μην το βράσω πρώτα.

Το έψησα σε σιγανή φωτιά και δεν θέλει πολλά γυρίσματα μιας και δεν καίγεται το χταπόδι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, plasTOST είπε

Από όσα έχω ακούσει και δει όλοι προτιμούν την Naterial. Και εγώ για εκεί πήγαινα πριν την αγορά της Weber σαν entry ψησταριά. 

Τσέκαρε διαθεσιμότητες σε μαγαζιά και βουρ στο ψητό. Αν μπορείς να την παραλάβεις και εσύ από το Κατάστημα (αφού έχεις κάνει ένα τηλέφωνο πριν για διαθεσιμότητα, αφού άρχισαν να εμφανίζονται ελλείψεις).

Ξαναβάζω το starter kit με τις προσθήκες των συναγωνιστών ψηστών @ilpapacha & @costas_

 

Και επειδή πολλοί συναγωνιστές θα πάρουν για πρώτη φορά αερίου να γράψω και ένα starter kit που θεωρώ ότι πρέπει να έχουμε:

-βούρτσα (οριχάλκυνη ή μη) για να ξύνουμε τις σχάρες και μία μικρότερη για τους καυστήρες. (χρησιμοποιώ και αυτή και όταν φαγωθεί αφαιρώ από κάτω την βίδα με την ροδέλα και βάζω άλλο με κόστος πολύ μικρό. Πουλάνε πακέτα των 10 στα σούπερ μάρκετ σε χαμηλή τιμή)

- ένα κλειδί για την αλλαγή της κλασσικής μπουκάλας. Υπάρχουν αποκλειστικά τέτοια κλειδιά με κόστος 2€ (πχ Leroy)κλειδί

- μία κουκούλα για την ψησταριά μας με κόστος 10-13€ (πχ Leroy) πχ κουκούλα

- πλαστικές  σπάτουλες, σφουγγάρι και βιτέξ για τον καθαρισμό της

- γάντια (έχω πάρει από γνωστό κατάστημα παιχνιδιών γάντι)

- μία 2η μπουκάλα σε περίπτωση που μείνω να μην ψάχνω 2η

- σπορέλαιο/ ηλιέλαιο για επάλυψη της μαντεμένιας σχάρας αφού έχει προηγηθεί πυρόλυση

- πλαστικός κουβάς (σφουγγαρίστρας) που όταν καθαρίζουμε την ψησταριά τον βάζουμε στο κάτω σημείο της αφού βγάλουμε το ταψάκι περισυλλογής, ώστε να πέφτουν όλα μέσα και να μην γίνεται πανικός στην αυλή μας. Μετρήστε το ύψος ώστε να χωράει από κάτω ώστε να μην είναι ούτε πολύ ψηλή ούτε κοντή και πιτσιλάει.

Να ρωτήσω κάτι ή κουκούλα από το Leroy που αναφέρεται και φαντάζομαι λες αυτή με τα 13.90 μέγεθος L  κάνει για την spirit?  Την έχει πάρει κάποιος? Γιατί βλέπω στο πλάτος 65 ενώ η spirit έχει 69..  έχει πάρει κάποιος κάποια άλλη ακόμη εκτός από αυτη για την συγκεκριμένη ψησταριά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Μετά την χθεσινή αγορά σήμερα το μπαλκόνι κάπως ομόρφυνε. Ποια τα επόμενα στάδια ώστε αν καταφέρω την Κυριακή να την λερώσω?
Επίσης τι τηγάνι προτείνεται για το πλαϊνό μάτι? Τώρα θα πρέπει σιγά σιγά να πάρω και τα κατάλληλα αξεσουάρ που έχετε απαριθμήσει μερικές φορές...

20211125_181525-min.jpg

20211125_173937-min.jpg

20211125_181533-min.jpg

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, oceanakis είπε

Καλησπέρα παιδιά. Μετά την χθεσινή αγορά σήμερα το μπαλκόνι κάπως ομόρφυνε. Ποια τα επόμενα στάδια ώστε αν καταφέρω την Κυριακή να την λερώσω?
Επίσης τι τηγάνι προτείνεται για το πλαϊνό μάτι? Τώρα θα πρέπει σιγά σιγά να πάρω και τα κατάλληλα αξεσουάρ που έχετε απαριθμήσει μερικές φορές...

20211125_181525-min.jpg

20211125_173937-min.jpg

20211125_181533-min.jpg

Το βασικό είναι να κάνεις το πρώτο κάψιμο. Από εκεί και πέρα είσαι έτοιμος να ψήσεις.

Για το πλαϊνό μάτι, προτίμησε μαντεμένια σκεύη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Το σπρευ λαδιου ειναι υποθεση 3-4 δευτερολεπτων για ολη τη σχαρα και ειναι και φουλ αντικολλητικο. Πετας φιλετο κοτοπουλο πανω ή ψαρι και δεν κολλαει τπτ! Κανει δλδ 2σε1, και για συντηρηση και για πριν το ψησιμο.

240650.jpg?itok=s5ykQId5

 

Αύριο μου έρχεται η Weber και στην αναζήτηση όλων των παρελκόμενων, προτείνατε αυτό το λάδι. Αύριο λογικά θα την κάψω κιόλας οπότε αφού κάψουν στο φουλ οι καυστήρες κανα 30λεπτο και σβήσουν μετά από κανα 10λεπτο κάνει να ρίξω το συγκεκριμένο για τις σχάρες ή επειδή είναι η πρώτη φορά να κάνω κανονικό πέρασμα με ηλιέλαιο -πινέλο?

Επεξ/σία από biovaggoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, biovaggoulas είπε

Αύριο μου έρχεται η Weber και στην αναζήτηση όλων των παρελκόμενων, προτείνατε αυτό το λάδι. Αύριο λογικά θα την κάψω κιόλας οπότε αφού κάψουν στο φουλ οι καυστήρες κανα 30λεπτο και σβήσουν μετά από κανα 10λεπτο κάνει να ρίξω το συγκεκριμένο για τις σχάρες ή επειδή είναι η πρώτη φορά να κάνω κανονικό πέρασμα με ηλιέλαιο -πινέλο?

Όποιον τρόπο και να διαλέξεις είναι το ίδιο. 

11 ώρες πριν, sndev είπε

btw σε 3 ωρες πηρα 7 μηνύματά, τους 6 δε τους ειχα ξαναδεί να γράφουν σε αυτο το νημα. Βρε παιδια αφου παρακολουθειτε μη ντρεπεστε, μοιραστειτε μαζι μας  τις εμπειριες σας στη blood diet 

Πολύ εύστοχη παρατήρηση. Θυμάμαι την περίοδο του Πάσχα που έκανε ποστ ο ένας πίσω από τον άλλο (ρωτώντας συχνά πυκνά τα ίδια πράγματα), όπου βιάζονταν να πάρουν μια ψησταριά και ήθελαν και άμεση απάντηση (κάποιοι επιτακτικά), ενώ υπήρχαν και περιπτώσεις που τα «ακούγαμε» επειδή δεν απαντούσαμε άμεσα… Μόλις πάρουν την απάντηση που θέλουν ή την ψησταριά που ήθελαν/προτείναμε, μετά δεν «ξαναπατάνε» στο συγκεκριμένο θέμα να πουν την εμπειρία τους, να βοηθήσουν άλλα μέλη, να ποστάρουν φωτό κτλ. Είναι πραγματικά κρίμα…

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, iliast33 είπε

Να ρωτήσω κάτι ή κουκούλα από το Leroy που αναφέρεται και φαντάζομαι λες αυτή με τα 13.90 μέγεθος L  κάνει για την spirit?  Την έχει πάρει κάποιος? Γιατί βλέπω στο πλάτος 65 ενώ η spirit έχει 69..  έχει πάρει κάποιος κάποια άλλη ακόμη εκτός από αυτη για την συγκεκριμένη ψησταριά? 

64 έχει η spirit II 310 σύμφωνα με το https://bbq.gr/en/spirit-ii-e310-gbs-weber

Στο Site της η weber λέει:

DIMENSIONS - LID OPEN (CENTIMETRES): 145CM H X 132CM W X 66CM D
DIMENSIONS - LID CLOSED (CENTIMETRES): 113CM H X 132CM W X 69CM D

Αν δεν το βιάζεσαι να μετρήσω να σου πω το απόγευμα για σίγουρα. Από ότι θυμάμαι εγώ είχα πάρει την ποιο μεγάλη. https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/kalumma-large-m-150-x-p-65-x-u-110-cm-62185333

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...