Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, iliast33 είπε

Καλησπέρα στην παρέα. 

Έστησα και εγώ σήμερα την 310 και την έβαλα σε λειτουργία για να καεί κάνα 20 λεπτό. Στα πρώτα 10 λεπτά έπιασε 300 βαθμούς και τελικά πήγε περίπου 320. Αύριο έχει ψήσιμο να δούμε τι κανει. Προσπαθώ να ανεβάσω φώτο από αλλά δεν με αφήνει μου έχει σαν όριο τα 2mb. 

Θα χρειαστεί να κάνεις resize τις φωτό που θέλεις να ανεβάσεις. Μπορείς να το κάνεις online είτε μέσω κάποιου app από smartphone/tablet

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/11/2021 στις 8:14 ΜΜ, iliast33 είπε

Καλησπέρα 

Ήρθε και σε μένα σήμερα η spirit! Αύριο έχει συναρμολογηση και σκέφτομαι να πάω μια βόλτα στο Leroy Αμαρουσίου που είμαι πιο κοντά μου για να προμηθευτώ τα απαραίτητα αξεσουάρ... Όσο αφορά τις φιάλες τώρα ποια επιλέγετε εσείς? Η ψησταριά έχει ρυθμιστή που είναι συμβατός μονο με τις γνωστές 13κg?

Ανεβασα και τις φώτο 😊😊

IMG_20211127_162622_copy_1350x1800.jpg

IMG_20211126_175355_copy_1350x1800.jpg

IMG_20211126_175411_copy_1350x1800.jpg

Επεξ/σία από iliast33
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, biovaggoulas είπε

Τελικά δεν ήμουν ο μόνος που την έστησε στο σαλόνι. Με γεια!

Όλοι σαλόνι τις στήνουμε χαχα

 

Screenshot_20211127_193026.jpg

Επίσης σήμερα παρήγγειλα να μου φέρουν μια μπουκάλα προπανιου για το χειμώνα από πετρογκαζ και μου έφεραν μια πορτοκαλί Gsgas. Και επίσης την πλήρωσα 20€. Του λέω 16€ είχε και μου λέει έχει ανέβει εδώ και δύο εβδομάδες.

Όταν έρθει η ώρα να την βάλω πάνω θα γράψω εντυπώσεις. 

Από βδομάδα περιμένω και τη master touch να κάνει παρέα στην genesis 😍

Αυτό που απολαμβάνω στην genesis είναι όταν την καθαρίζω απ' έξω είναι οπως ήταν την πρώτη μέρα που την έστησα, όπως στη φωτο πιο πάνω. Κάθομαι και τη χαζεύω μετά. 

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία

Πριν μερικά χρόνια, σε σόμπα υγραερίου εξωτερικού χώρου, χρησιμοποιούσα διάφανη φιάλη που μπορούσες να βλέπεις την στάθμη, ώστε να ξέρεις πότε πλησιάζει στο τέλος

Την χρησιμοποιεί κανείς σε ψησταριά?spacer.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Land-decked είπε

Έχει δοκιμάσει κανείς τις πλάκες άλατος σαλτικ?

Υπάρχουν διάφορα μεγέθη 

https://www.skroutz.gr/c/2227/barbeque_accessories.html?keyphrase=ιμαλαΐων&order_by=pricevat&order_dir=asc

Αν ψάχνεις για συνταγές, δες μια το λινκ που έχω στην υπογραφή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, iliast33 είπε

Αύριο θα ψήσω μαζί με χοιρινό και σουβλάκια. Υπάρχει καμία πατέντα να μην καίγονται τα ξυλάκια από τα σουβλάκια? 

Αν είναι περασμένα ήδη τα κρέατα, τότε μπορείς να βάλεις ένα μικρό κομμάτι αλουμινόχαρτο στο τέλος. Αν δεν τα έχεις περασμένα, τότε μπορείς να τα βάλεις να μουλιάσουν στο νερό πρώτα για καμία ώρα και έπειτα περνάς τα κρέατα.

Μια άλλη λύση είναι να τα βάλεις να ψηθούν στην βοηθητική σχάρα και να τα κατεβάσεις προς το τέλος, στην κεντρική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αύριο θα ψήσω μαζί με χοιρινό και σουβλάκια. Υπάρχει καμία πατέντα να μην καίγονται τα ξυλάκια από τα σουβ

21 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Αν είναι περασμένα ήδη τα κρέατα, τότε μπορείς να βάλεις ένα μικρό κομμάτι αλουμινόχαρτο στο τέλος. Αν δεν τα έχεις περασμένα, τότε μπορείς να τα βάλεις να μουλιάσουν στο νερό πρώτα για καμία ώρα και έπειτα περνάς τα κρέατα.

Μια άλλη λύση είναι να τα βάλεις να ψηθούν στην βοηθητική σχάρα και να τα κατεβάσεις προς το τέλος, στην κεντρική.

 @ilpapachaΑυτό με το αλουμίνοχάρτο το κάνει και ένας φίλος απλά δεν ήξερα αν ενδεικνυται να βάζουμε αλουμίνoxάρτο πάνω. Είναι έτοιμα περασμένα. 

Το άλλο που λες με την βοηθητική αν τα βάλω εκεί θα ψηθούν θεωρείς γρήγορα σχετικά? 

Επεξ/σία από iliast33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

όταν την καθαρίζω απ' έξω

θα σταθώ λίγο εδώ. πώς την καθαρίζεις εξωτερικά ; 

είχα ξεχάσει να βάλω την κουκούλα και το χθεσινό μπουρίνι μου την έκανε ας μην πω πως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, iliast33 είπε

Αύριο θα ψήσω μαζί με χοιρινό και σουβλάκια. Υπάρχει καμία πατέντα να μην καίγονται τα ξυλάκια από τα σουβ

 @ilpapachaΑυτό με το αλουμίνοχάρτο το κάνει και ένας φίλος απλά δεν ήξερα αν ενδεικνυται να βάζουμε αλουμίνoxάρτο πάνω. Είναι έτοιμα περασμένα. 

Το άλλο που λες με την βοηθητική αν τα βάλω εκεί θα ψηθούν θεωρείς γρήγορα σχετικά? 

Εγώ στην q3200 βάζω τα σουβλάκια μπροστά μπροστα κάθετα και αφηνω τα ξυλάκια έξω από την ψησταριά και κλείνει και μια χαρά το καπακι. Και ωραία ψήνονται και δεν καίγονται τα ξυλάκια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, iliast33 είπε

Αύριο θα ψήσω μαζί με χοιρινό και σουβλάκια. Υπάρχει καμία πατέντα να μην καίγονται τα ξυλάκια από τα σουβ

 @ilpapachaΑυτό με το αλουμίνοχάρτο το κάνει και ένας φίλος απλά δεν ήξερα αν ενδεικνυται να βάζουμε αλουμίνoxάρτο πάνω. Είναι έτοιμα περασμένα. 

Το άλλο που λες με την βοηθητική αν τα βάλω εκεί θα ψηθούν θεωρείς γρήγορα σχετικά? 

Το Sanitas έχει αντοχή μέχρι τους 220 βαθμούς.

https://www.z-mall.gr/sanitas-alouminocharto-ypsilis-antochis-30m-5201314521419/pd/?pvid=3178469&iid=1765760&lang=el

Αν θέλεις, μπορείς να γεμίσεις ένα λεκανάκι και να βάλεις τα σουβλάκια ανάποδα, με το μέρος που δεν έχει κρέας, μέσα στο νερό.

Το ψήσιμο στην βοηθητική σχάρα, θα σου πάρει παραπάνω ώρα, αλλά όχι κατά πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Έχω προσθέσει κι άλλα βιβλία συνταγών στο λινκ και έχω δημιουργήσει κι έναν φάκελο με διάφορες συμβουλές/οδηγίες.

Επίσης για στο παρακάτω λινκ, μπορεί κάποιος να βρει το εγχειρίδιο της σειρά Rogue, στα ελληνικά

https://www.napoleon.com/sites/default/files/products/N415-0608CE-GR.pdf

Ωραία δουλίτσα έκανες με τα συνταγοβιβλία. Αυτό το αμερικάνικο μετρικό σύστημα να μην είχαν οι ανώμαλοι θα ήταν σούπερ. (Άκου λίβρες και ουγκιές....) 😂

ΥΓ: Έχω ένα καλό χασάπη σε ένα χωριό έξω από βόλο. Με πολύ καλές κοπές. 65άρης. Σκέψου να πάω να του ζητήσω "1 λίβρα άπαχο μοσχάρι για μπέργκερ". Θα με διώξει...

EDIT:  Ξέχασα να γράψω την ερώτηση που ήθελα εν τω μεταξύ. Για πρώτη χρήση, μπουκάλα με υγραέριο ή προπάνιο??

Επεξ/σία από biovaggoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, biovaggoulas είπε

Ωραία δουλίτσα έκανες με τα συνταγοβιβλία. Αυτό το αμερικάνικο μετρικό σύστημα να μην είχαν οι ανώμαλοι θα ήταν σούπερ. (Άκου λίβρες και ουγκιές....) 😂

ΥΓ: Έχω ένα καλό χασάπη σε ένα χωριό έξω από βόλο. Με πολύ καλές κοπές. 65άρης. Σκέψου να πάω να του ζητήσω "1 λίβρα άπαχο μοσχάρι για μπέργκερ". Θα με διώξει...

EDIT:  Ξέχασα να γράψω την ερώτηση που ήθελα εν τω μεταξύ. Για πρώτη χρήση, μπουκάλα με υγραέριο ή προπάνιο??

Ο ρυθμιστής που έχεις είναι για μείγμα λογικά, στα 30mbar. Για να βάλεις προπάνιο θα χρειαστεί να τον αλλάξεις με έναν στα 37mbar.

Αν θέλεις/μπορείς να αλλάξεις ρυθμιστή, προτίμησε προπάνιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...