Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Για τις σχάρες χρησιμοποιείς την βούρτσα είτε μετά το ψήσιμο είτε στην φάση της προθέρμανσης. Αν χρειαστεί, μπορείς να βάλεις σφουγγάρι με ζεστό νερό και υγρό πιάτων (ελάχιστο). Μετά από αυτό όμως, χρειάζεται να τις στεγνώσεις άμεσα, πρώτα με ένα πανί/χαρτί και έπειτα ανάβοντας τους καυστήρες. Στο τέλος θα χρειαστεί να κάνεις ξανά seasoning.

Για τον κάδο χρησιμοποιείς σφουγγάρι, ζεστό νερό και υγρό πιάτων. Έχε υπόψη σου ότι ο κάδος δεν πρόκειται να έχει ξανά την αρχική του λάμψη.

Για ποιον λογο τοση προσοχη? Γιατι να μην πλυνει φυσιολογικα τις σχαρες σας πιάτα , και τι ειναι το seasoning ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Προφανώς επειδή το μαντέμι είναι πορώδες, ρουφάει τα πάντα και αν μείνει νερό σκουριάζει

γι αυτό και το seasoning, δηλαδή το λάδωμα

βάζεις λάδι, και με την θερμότητα γίνεται ασπίδα προστασίας απο την διάβρωση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Για ποιον λογο τοση προσοχη? Γιατι να μην πλυνει φυσιολογικα τις σχαρες σας πιάτα , και τι ειναι το seasoning ?

Τα μαντεμένια σκεύη θέλουν λίγο περισσότερη προσοχή/φροντίδα για να διατηρούνται.

Μπορείς να βρεις στον φάκελο Συμβουλές - Οδηγίες, πατώντας στο λινκ που έχω στην υπογραφή μου, περισσότερες λεπτομέρειες για την συντήρησή τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, samniotis είπε

Προφανώς επειδή το μαντέμι είναι πορώδες, ρουφάει τα πάντα και αν μείνει νερό σκουριάζει

γι αυτό και το seasoning, δηλαδή το λάδωμα

βάζεις λάδι, και με την θερμότητα γίνεται ασπίδα προστασίας απο την διάβρωση

Ειπα και εγω...
Υπερβολές!
Δεν μενει νερο οταν βαζεις τις σχαρες εκει που στραγγιζεις τα πιατα. Στραγγιζουν και στεγνώνουν.
Τοσα χρονια ετσι το κανω, δεν σκούριασε ποτε καμια σχάρα. Βεβαια δεν θα ξαναψησω μετα απο 3 μηνες. Μεσα στην εβδομάδα οπωσδήποτε θα ξαναψήσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα σχετικά είναι

εξαρτάται και τί ψησταριά έχεις

η kenton πχ που πήρα εγώ, αν δεν κάνω λάθος έχει εμαγιέ σχάρες οπότε έχει αντικολλητική προστασία όπως κάθε μαντεμένιο σκεύος με εμαγιέ επίστρωση

το πρόβλημα είναι ότι όπως κάθε εμαγιέ, θέλει προσοχή στην χρήση για να μην φύγει σε αντίθεση με το σκέτο μαντέμι που εκεί όσο το ξύνεις και το λαδώνεις τόσο πιο αντικολλητικό γίνεται σε βάθος χρόνου

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Τα μαντεμένια σκεύη θέλουν λίγο περισσότερη προσοχή/φροντίδα για να διατηρούνται.

Μπορείς να βρεις στον φάκελο Συμβουλές - Οδηγίες, πατώντας στο λινκ που έχω στην υπογραφή μου, περισσότερες λεπτομέρειες για την συντήρησή τους.

@ilpapachaπου βρίσκουμε τον φάκελο με τις συμβουλές που ανάφερεις. Μπαίνω στο profil σου αλλά δεν το βρίσκω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, iliast33 είπε

@ilpapachaπου βρίσκουμε τον φάκελο με τις συμβουλές που ανάφερεις. Μπαίνω στο profil σου αλλά δεν το βρίσκω 

Είναι στην υπογραφή μου, που βρίσκεται κάτω από κάθε ποστ που κάνω. Το λινκ που είναι κάτω από το gif. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το συζητάμε για τον καθαρισμό. Αν το έχω καταλάβει σωστά. Μετά το ψήσιμο, απευθείας ανάβουμε καυστήρες φουλ, και μόλις κάψουν τα πάντα σβήνω και μετά ξύνω και λαδωνω? Η το κάνουμε ενώ καίνε οι καυστήρες? Και προφανώς καθαρισμός κάδου μόλις σβήσουμε και κρυώσει λίγο το εσωτερικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Είναι στην υπογραφή μου, που βρίσκεται κάτω από κάθε ποστ που κάνω. Το λινκ που είναι κάτω από το gif. 

ok το βρηκα εμπαινα απο κινητο και δεν το εβγαζε..

Να ρωτησω κατι:πηρα απο το my market το σπρει λαδιου που αναφερθηκε παραπάνω.Σημερα που θα κανω το πρωτο ψησιμο αφου χθες εκαψα την ψησταρια ποτε πρεπει να λαδωσω τις σχαρες ; αφου πιασει θερμοκρασια και πριν βάλω τα κρεατα πανω ή να τις περασω όταν ανψω την ψησταρια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, iliast33 είπε

ok το βρηκα εμπαινα απο κινητο και δεν το εβγαζε..

Να ρωτησω κατι:πηρα απο το my market το σπρει λαδιου που αναφερθηκε παραπάνω.Σημερα που θα κανω το πρωτο ψησιμο αφου χθες εκαψα την ψησταρια ποτε πρεπει να λαδωσω τις σχαρες ; αφου πιασει θερμοκρασια και πριν βάλω τα κρεατα πανω ή να τις περασω όταν ανψω την ψησταρια ;

Όταν ρίχνεις το σπρέι θα κλείνεις τους καυστήρες γιατί είναι εύφλεκτο. 

Ναι θα το βάζεις είτε πριν το ψήσιμο για να μην κολλάνε τα κρέατα, είτε μετά την πυρολυση και το τρίψιμο για συντήρηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, biovaggoulas είπε

Μιας και το συζητάμε για τον καθαρισμό. Αν το έχω καταλάβει σωστά. Μετά το ψήσιμο, απευθείας ανάβουμε καυστήρες φουλ, και μόλις κάψουν τα πάντα σβήνω και μετά ξύνω και λαδωνω? Η το κάνουμε ενώ καίνε οι καυστήρες? Και προφανώς καθαρισμός κάδου μόλις σβήσουμε και κρυώσει λίγο το εσωτερικό?

Το τρίψιμο μπορείς να το κάνεις είτε ενώ καίνε οι καυστήρες είτε μόλις τους κλείσεις, εφόσον έχουν κάψει καλά. Προτίμησε μια μακριά βούρτσα και γάντια (να μην επηρεάζεσαι από την κάψα που θα έχει). Για τον καθαρισμό του κάδου, δεν χρειάζεται να γίνεται κάθε φορά που ψήνεις, αλλά ανά τακτά διαστήματα και αναλόγως το τι έχεις ψήσει, πχ αν έχεις βάλει πολύ λιπαρά κρέατα καλό θα ήταν να γίνεται συχνότερα ο καθαρισμός. 

Για το λάδωμα, καλό θα είναι να έχουν κρυώσει λίγο οι σχάρες, όχι εντελώς.Προσοχή μόνο, δεν χρειάζεται υπερβολικό λάδωμα, αλλά μια πολύ λεπτή στρώση. Αν χρησιμοποιήσεις το σπρέι που αναφέραμε σε προηγούμενα ποστ, θα σου είναι πιο εύκολο το πέρασμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, andreaspA είπε

Σου πυρώνει τα προστατευτικά των καυστήρων ?

 

Καλημέρα. Η φωτογραφία αυτή είναι με το πρώτο κάψιμο μετά το στήσιμο. Λογικά θα πυρώνονται αφού είναι πάνω από τους καυστήρες. Το πλάνο ήταν να την δουλέψω σήμερα (που έχει και φανταστική μέρα) αλλά δυστυχώς λόγω δουλειάς δεν θα μπορέσω. Ελπίζω σύντομα να καταφέρω να την δουλέψω αλλιώς θα την βάλω και εγώ μέσα στο σπίτι τουλάχιστον να την θαυμάζω με το καφεδάκι μου....
Όταν πάντως την δουλέψω θα προσπαθήσω να βγάλω εκ νέου φωτογραφίες να δούμε πως θα φαίνεται!
@ilpapacha ευχαριστούμε για όλα τα βιβλία. Να δω πότε θα βρούμε χρόνο ώστε να τα ξεφυλίσουμε τουλάχιστον!
Στο θέμα του ψησίματος τι θεωρείται σαν απαραίτητα αξεσουάρ που θα πρέπει να έχουμε?
Προσωπικά εμείς θα ψήνουμε κρεατικά (λογικό) ψάρια και φυσικά λαχανικά!

Επεξ/σία από oceanakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, oceanakis είπε

Καλημέρα. Η φωτογραφία αυτή είναι με το πρώτο κάψιμο μετά το στήσιμο. Λογικά θα πυρώνονται αφού είναι πάνω από τους καυστήρες. Το πλάνο ήταν να την δουλέψω σήμερα (που έχει και φανταστική μέρα) αλλά δυστυχώς λόγω δουλειάς δεν θα μπορέσω. Ελπίζω σύντομα να καταφέρω να την δουλέψω αλλιώς θα την βάλω και εγώ μέσα στο σπίτι τουλάχιστον να την θαυμάζω με το καφεδάκι μου....
Όταν πάντως την δουλέψω θα προσπαθήσω να βγάλω εκ νέου φωτογραφίες να δούμε πως θα φαίνεται!
@ilpapacha ευχαριστούμε για όλα τα βιβλία. Να δω πότε θα βρούμε χρόνο ώστε να τα ξεφυλίσουμε τουλάχιστον!
Στο θέμα του ψησίματος τι θεωρείται σαν απαραίτητα αξεσουάρ που θα πρέπει να έχουμε?
Προσωπικά εμείς θα ψήνουμε κρεατικά (λογικό) ψάρια και φυσικά λαχανικά!

Θα προσθέτω αρχεία με συνταγές/συμβουλές κατά καιρούς. 

Από αξεσουάρ, θα χρειαστείς 

1) 2-3 λαβίδες

2) Σπάτουλα 

3) Γάντια

4) Βούρτσα καθαρισμού 

5) Θερμόμετρο (μπορείς να το πάρεις σε 2ο χρόνο)

6) Μαντεμένια πλάκα (μπορείς να την πάρεις σε 2ο χρόνο)

7) Σούβλα (αν σε ενδιαφέρει να κάνεις τέτοιου είδους ψησίματα)

8) Πέτρα για πίτσα (αν σε ενδιαφέρει να κάνεις τέτοιου είδους ψησίματα)

Ξεκίνα με τα πρώτα 4-5 και βλέποντας και τις δικές σου ανάγκες, προχωράς αναλόγως και στα επόμενα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, έγιναν χθες τα εγκαίνια της Ναπολέων. Όλα πήγαν εξαιρετικα. 

Πρώτο ψήσιμο ένα φαγκρι 1,2 κιλά. 

Έγινε λουκούμι σε 25 λεπτά. 

Το μόνο μου θέμα είναι ότι μυρίζει η ψησταριά ψαρίλα. 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να φύγει η μυρωδιά γιατί σήμερα θα έχουμε κρέας;

Ευχαριστώ πολύ.

received_240182091402376.jpeg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tacolla είπε

Καλημέρα σας, έγιναν χθες τα εγκαίνια της Ναπολέων. Όλα πήγαν εξαιρετικα. 

Πρώτο ψήσιμο ένα φαγκρι 1,2 κιλά. 

Έγινε λουκούμι σε 25 λεπτά. 

Το μόνο μου θέμα είναι ότι μυρίζει η ψησταριά ψαρίλα. 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να φύγει η μυρωδιά γιατί σήμερα θα έχουμε κρέας;

Ευχαριστώ πολύ.

received_240182091402376.jpeg

Δες μια τα παρακάτω ποστ

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...