Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κανενας εμπειρία από hybrid ψησταριές που χρησιμοποιούν κάρβουνο και αέριο; 

Ειδα την παρακάτω και μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρουσα επιλογή που μπορείς να συνδυάσεις τα πλεονέκτημα του κάρβουνου στη γεύση και στον καθαρισμό με την ευκολία στο άναμμα που προσφέρει το υγραέριο και μπορεί να δουλέψει και σαν stand alone gas. 

https://www.sietosthodoris.gr/products/psistaries-aeriou/char-broil/char-broil-gas2coal/

 

 

Σκεφτομαι να φτιάξω ένα ίδιο tray  για τα κάρβουνα και να κάνω μια προσαρμογή για να μπει στη δικιά μου. Δεν πιστεύω να είναι κάτι το ιδιαίτερο σαν κατασκευή 

420A65DD-1E20-4130-94E2-DB9828571622.jpeg

54B15F8D-A8E4-40A9-AEEA-A634A5DBA2BE.jpeg

F07094DE-B7F5-4D11-9C44-51312AD86095.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Καλησπερα στην ομαδα.Ευτυχως μια κουβεντα με ψησταριες.Θελω τα φωτα σας.Ψαχνω για ψησταρια υγραεριου μεχρι 250 ευρω.Ορτι πιο αξιολογο υπΑΡΧΕΙ ΜΕχρι αυτα τα λεφτα.Επειδη ειμαι αρχαριος δε θελω να δωσω πιο πολλα για αρχη.Υπαρχει κατι αξιολογο;καλη κατασκευη πολυ καλο ψισιμο κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Xaris750 είπε

Καλημέρα παρέα και χρόνια πολλά σε όλους..

Αγόρασα πέρσι τον Αύγουστο την Blackbull Imperial 0506BLB μαζί με δύο μαντεμένιες πλάκες ψησίματος (δύο όψεων η μία επίπεδη και η άλλη με ραβδώσεις για τα λίπη), σούβλα με το μοτέρ και κάλυμμα  ψησταριάς (waterproof). Συνολική τιμή 580 

Μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την χρήση της καθώς και από την κατασκευή της η οποία είναι στιβαρή και ανοξείδωτη (INOX).

Είναι τεράστια που σημαίνει ότι μπορείς να ψήνεις πολλά ταυτόχρονα και να είσαι έτοιμος γρήγορα όταν έχεις πολύ κόσμο να ικανοποιήσεις, αλλά και όταν είσαι με την οικογένειά σου (2,3,4 άτομα) μπορείς να ανάψεις τους 2 ή 3 καυστήρες από τους 5 και να κάνεις την δουλειά σου.

Η σούβλα με το μοτέρ και τα εξαρτήματα σε ικανοποιούν απόλυτα. Έχω ήδη απολαύσει αρκετές φορές κοντοσούβλι (χοιρινό και κοτόπουλο) έχω επίσης ψήσει κοτοπουλάκι ολόκληρο, εν'ω από κάτω έχω τις μαντεμένιες σχάρες και ψήνω κανένα λουκανικάκι για το τσίπουρο καθώς και πιπεριές ή μανιτάρια πλευρώτους για να συνοδέυσω το φαγητό μου.

Οι μαντεμένιες οι σχάρες είναι όλα τα λεφτά, γιατί δεν λερώνει ανεξέλεγκτα  και οδηγεί τα λίπη στις δύο τρύπες που έχει.(αν και έχει ολόκληρο συρτάρι που βγαίνει για τα λίπη)Επίσης δεν είνια βαμμένη, αλλά χυτή, το οποίο σημαίνει ότι ζεσταίνεται συνολικά ψήνει καταπληκτικά και πλένεται χωρίς κανένα πρόβλημα !!!

Σε αυτά τα χρήματα θα μπορούσα να αγοράσω μία επώνυμη, αλλά σίγουρα μικρότερη και όχι με τόσα παρελκόμενα ...

Επίσης έψαξα αρκετά και αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι ότι αν χρειαστώ κάποια στιγμή ανταλλακτικά, αυτά θα υπάρχουν και  σε προσιτή τιμή.

Επειδή όμως οι φωτογραφίες μιλάνε μόνες τους σας παραθέτω μερικές γιατί αυτά μας αρέσουν  .......

IMG_3202.jpg

EFFECTS.jpg

Αρχικά είχα την δική σου προσέγγιση στο θέμα αλλά τελικά κατέληξα να αγοράσω την spirit γιατί διάβασα πολλά περί καυστήρων που τρυπανε μετά από κάνα δυο τρία χρονακια σε φασον και άντε τρέχα γυρευε ανταλλακτικά. Από την άλλη η Weber σου δινει 10 χρόνια εγγύηση. 

Τι συμπέρασμα που καταλήγω είναι ότι δεν υπάρχει σωστή και λάθος απόφαση. Ο καθένας με βάση τις οικονομικές δυνατότητες, τις προτεραιότητες και το πόσο του αρέσει το χόμπυ (τονίζω τη λέξη χόμπυ) καταλήγει σε κάτι. 

Προφανώς για να πάρω επώνυμη ψησταριά του δικού σου μεγέθους θα έπρεπε να παίξω σε χιλιάδες ευρώ. Η ερώτηση είναι πόσο συχνά χρειάζομαι όλο αυτό το μέγεθος.

Προσωπικά ψήνω κοντοσούβλι σε κάρβουνα περίπου δύο φορές το μήνα ενώ μπριζόλες ψάρια κλπ σε ηλεκτρική ψηστιερα τουλάχιστον τρεις φορές κάθε εβδομάδα. Δεν είμαι σίγουρος ότι θα με καλύψει η αερίου για το κοντοσούβλι - αν και άλλοι φίλοι εδώ το έχουν κάνει επιτυχημένα - θα είμαι όμως απόλυτα ικανοποιημένος από την ψησταριά μου αν με καλύψει στα καθημερινά μικρά ψησίματα. Το κοντοσούβλι μπορώ να το κάνω στα κάρβουνα αν και όταν έχω όρεξη για να διατηρηθεί και η επαφή με την έτερη εκδοχή του σπορ... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Astronautis είπε

Αρχικά είχα την δική σου προσέγγιση στο θέμα αλλά τελικά κατέληξα να αγοράσω την spirit γιατί διάβασα πολλά περί καυστήρων που τρυπανε μετά από κάνα δυο τρία χρονακια σε φασον και άντε τρέχα γυρευε ανταλλακτικά. Από την άλλη η Weber σου δινει 10 χρόνια εγγύηση. 

Τι συμπέρασμα που καταλήγω είναι ότι δεν υπάρχει σωστή και λάθος απόφαση. Ο καθένας με βάση τις οικονομικές δυνατότητες, τις προτεραιότητες και το πόσο του αρέσει το χόμπυ (τονίζω τη λέξη χόμπυ) καταλήγει σε κάτι. 

Προφανώς για να πάρω επώνυμη ψησταριά του δικού σου μεγέθους θα έπρεπε να παίξω σε χιλιάδες ευρώ. Η ερώτηση είναι πόσο συχνά χρειάζομαι όλο αυτό το μέγεθος.

Προσωπικά ψήνω κοντοσούβλι σε κάρβουνα περίπου δύο φορές το μήνα ενώ μπριζόλες ψάρια κλπ σε ηλεκτρική ψηστιερα τουλάχιστον τρεις φορές κάθε εβδομάδα. Δεν είμαι σίγουρος ότι θα με καλύψει η αερίου για το κοντοσούβλι - αν και άλλοι φίλοι εδώ το έχουν κάνει επιτυχημένα - θα είμαι όμως απόλυτα ικανοποιημένος από την ψησταριά μου αν με καλύψει στα καθημερινά μικρά ψησίματα. Το κοντοσούβλι μπορώ να το κάνω στα κάρβουνα αν και όταν έχω όρεξη για να διατηρηθεί και η επαφή με την έτερη εκδοχή του σπορ... 

Κι εγώ φίλε μου το λατρεύω όπως είδες το σπορ... και πίστεψε με το κοντοσούβλι το ψήνει τέλεια είτε αυτό είναι λάιτ κοτόπουλο, είτε χοιρινό ή ακόμη και προβατίνα ......

Όσο για τους καυστήρες, η εταιρία που την αγόρασα μου είπε ότι ανα πάσα στιγμή οι καυστήρες είναι διαθέσιμοι, γιατί είναι ίδιοι με το 90% των καυστήρων της αγοράς ....

Βεβαίως θα συμφωνήσω μαζί σου στο ότι απλώνεις το χέρι σου μέχρι εκεί που φτάνεις ...............

Καλή συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ακομα ερωτηση, 

Θεωρειτε σωστο/πρακτικό να "ντυσω" με αλουμινοχαρτο καποια μερη (πχ το ταψι για τα λίπη από κάτω) για να αποφυγω (οσο αυτο ειναι δυνατό βεβαια) το καθαρισμα του, η δεν ενδείκνυται για λόγους ασφαλειας ή υγιεινής; 

Επεξ/σία από Maktheo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι όσους έχουν ήδη αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα: πώς ασφαλίζετε την ψησταριά από τα παιδιά; Ή μάλλον τα παιδιά από τη ζέστη ψησταριά; Έχω ένα δίχρονο και ένα τετράχρονο που κολλάνε πάνω μου μόλις μπω στο σπίτι, πόσο μάλλον όταν βγω στη βεράντα. Τις δύο φορές που άναψα την ψησταριά δεν μπορούσα να κάνω ρούπι γιατί ειδικά ο μικρός είναι ικανός να ακουμπήσει τη ζέστη επιφάνεια ανά πάσα στιγμή. Εκτός από το να τα κλειδώσω εντός διαμερίσματος (θα γίνει χαμός από τις φωνές) δεν έχω άλλο αποτελεσματικό τρόπο προστασίας έως τώρα. Όποιος έχει αντιμετωπίσει το θέμα ας προτείνει....

1 λεπτό πριν, Maktheo είπε

Μια ακομα ερωτηση, 

Θεωρειτε σωστο/πρακτικό να "ντυσω" με αλουμινοχαρτο καποια μερη (πχ το ταψι για τα λίπη από κάτω) για να αποφυγω (οσο αυτο ειναι δυνατό βεβαια) το καθαρισμα του, η δεν ενδείκνυται για λόγους ασφαλειας ή υγιεινής; 

Προσωπικά αποφεύγω το αλουμινόχαρτο σε ζεστά φαγητά και ειδικά σε φαγητά που ψήνονται εκείνη την ώρα. Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι σωστό αυτό που κάνω αλλά έχουν υπάρξει κάποιες μελέτες που συσχέτισαν το αλουμίνιο με κακοήθειες. Μεγάλη και οφ τοπικ συζήτηση... Απλά προσπαθώ να φτιάξω τα ρούχα μου για να έχω τα μισά. 

Σε επιφάνειες που δεν έρχονται σε επαφή με το φαγητό δεν θα είχα κανένα ενδοιασμό. Στην πραγματικότητα σκέφτομαι να κάνω το ίδιο με το λιποσυλλεκτη γιατί δεν έχω βρει δε σούπερ μάρκετ ταψακι με τις ίδιες διαστάσεις και δεν σκοπεύω να αγοράσω γνήσια weber στην ίδια τιμή που έχει το μοσχάρι φιλέτο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Astronautis είπε

Να ρωτήσω κάτι όσους έχουν ήδη αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα: πώς ασφαλίζετε την ψησταριά από τα παιδιά; Ή μάλλον τα παιδιά από τη ζέστη ψησταριά; Έχω ένα δίχρονο και ένα τετράχρονο που κολλάνε πάνω μου μόλις μπω στο σπίτι, πόσο μάλλον όταν βγω στη βεράντα. Τις δύο φορές που άναψα την ψησταριά δεν μπορούσα να κάνω ρούπι γιατί ειδικά ο μικρός είναι ικανός να ακουμπήσει τη ζέστη επιφάνεια ανά πάσα στιγμή. Εκτός από το να τα κλειδώσω εντός διαμερίσματος (θα γίνει χαμός από τις φωνές) δεν έχω άλλο αποτελεσματικό τρόπο προστασίας έως τώρα. Όποιος έχει αντιμετωπίσει το θέμα ας προτείνει....

Προσωπικά αποφεύγω το αλουμινόχαρτο σε ζεστά φαγητά και ειδικά σε φαγητά που ψήνονται εκείνη την ώρα. Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι σωστό αυτό που κάνω αλλά έχουν υπάρξει κάποιες μελέτες που συσχέτισαν το αλουμίνιο με κακοήθειες. Μεγάλη και οφ τοπικ συζήτηση... Απλά προσπαθώ να φτιάξω τα ρούχα μου για να έχω τα μισά. 

Σε επιφάνειες που δεν έρχονται σε επαφή με το φαγητό δεν θα είχα κανένα ενδοιασμό. Στην πραγματικότητα σκέφτομαι να κάνω το ίδιο με το λιποσυλλεκτη γιατί δεν έχω βρει δε σούπερ μάρκετ ταψακι με τις ίδιες διαστάσεις και δεν σκοπεύω να αγοράσω γνήσια weber στην ίδια τιμή που έχει το μοσχάρι φιλέτο!

Εγω βαζω 3πλη στρώση αλουμινόχαρτο στον λιποσυλεκτη και δςν περναει τίποτα.

Μόλις τώρα, filippos_kar είπε

Εγω βαζω 3πλη στρώση αλουμινόχαρτο στον λιποσυλεκτη και δςν περναει τίποτα.

Ισως δοκιμασω να βάλω και στον κάδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Επειδη εχω κι εγω τρελα με τις ζυμες γενικα , τετοια πιτσα και ψωμι δεν θα εχεις ξαναδοκιμασει!!!

Απαραιτητο εργαλειο η πετρα για πιτσα.

Ειναι 33% ολικης , 33% σικαλεως και  το υπολοιπο αλευρι  για ζυμωτο , δηλαδη το κιτρινο.

Δεν το εχω δοκιμασει ακομα στο bbq, αλλα στο φουρνο το εβαζα σε μαντεμενια γαστρα κλειστη για μιση ωρα ωστε νε εγκλοβιζεται μεσα η υγρασια και να κανει τραγανη κρουστα, και μετα αλλα δεκα λεπτα ανοιχτο καπακι. Στη δευτερη φωτο φαινεται πως ειναι οταν εβγαλα το καπακι στο μισαωρο και στις 2 τελευταιες το τελικο αποτελεσμα.

 

94380048_250146182849329_1205326032672915456_n.jpg

94351774_276293293537932_4393027416616861696_n.jpg

94688972_223690722290367_6473596552181972992_n.jpg

94179160_646989349200848_2152026705491918848_n.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, PHadji είπε

Χριστός Ανέστη και καλησπέρα

  Να ξεκινήσω με τις συστάσεις και να πω ότι είμαι ο Πάρης και δηλώνω πλήρως άσχετος με ψησίματα. Μία φορά δοκίμασα να βάλω κάρβουνα για να ψήσω και έκανα πάνω από μια ώρα να ανάψω την φωτιά, οπότε καταλαβαίνετε...

  Έχω βάλει πείσμα όμως να το αλλάξω αυτό. Για τον λόγο αυτό και έχοντας διαβάσει το 80% του thread, είμαι από σήμερα κάτοχος μιας Broil King Gem 320 η οποία νομίζω καλύπτει τις ανάγκες μου και αποτελεί ένα καλό value for money. 

   Φυσικά και ως νεωψ θα έχω αρκετές ερωτήσεις και ελπίζω σε μια ανοχή απο μερους σας.

  Η 1η έχει ως εξής.

   O τεχνικός που την έφερε αφού εγκατέστησε την μπουκάλα, έβαλε τις σχάρες κλπ, την άναψε στο τέρμα με κλειστό καπάκι και μου είπε να την αφήσω έτσι για κανένα 25 λεπτό και μόλις κρυώσει να περάσω με λάδι τις σχάρες. Διαβάζω τώρα στο manual ότι καις την ψησταριά ΧΩΡΙΣ τις σχάρες για 10 λεπτά, ενώ τις σχαρες τις πλένεις με λίγο νερό και μετά τις περνάς με λάδι (δεν χρειάζεται να καούν δηλαδή). Υποθέτω ότι δεν παίζει πρόβλημα που δεν έγιναν τα πράγματα όπως ακριβώς λέει το manual, αλλά είπα να ρωτήσω να μου φύγει η ιδέα.

Ευχαριστώ 

14 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δεν το εχω δοκιμασει ακομα στο bbq, αλλα στο φουρνο το εβαζα σε μαντεμενια γαστρα κλειστη για μιση ωρα ωστε νε εγκλοβιζεται μεσα η υγρασια και να κανει τραγανη κρουστα, και μετα αλλα δεκα λεπτα ανοιχτο καπακι. Στη δευτερη φωτο φαινεται πως ειναι οταν εβγαλα το καπακι στο μισαωρο και στις 2 τελευταιες το τελικο αποτελεσμα.

94380048_250146182849329_1205326032672915456_n.jpg

94351774_276293293537932_4393027416616861696_n.jpg

94688972_223690722290367_6473596552181972992_n.jpg

94179160_646989349200848_2152026705491918848_n.jpg

 

Πολύ ωραίο ψωμι για στα χέρια σου. Αν πετύχω προσφορά σίγουρα θα πάρω και γω πέτρα για την ψησταριά. Να ρωτήσω ταψάκι για τα λίπη έχετε βρει κάποιο Σανιτας να ταιριάζει? Όταν βρω θα κάνω αυτό με το αλουμινοχαρτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, skoudinio είπε

Πολύ ωραίο ψωμι για στα χέρια σου. Αν πετύχω προσφορά σίγουρα θα πάρω και γω πέτρα για την ψησταριά. Να ρωτήσω ταψάκι για τα λίπη έχετε βρει κάποιο Σανιτας να ταιριάζει? Όταν βρω θα κάνω αυτό με το αλουμινοχαρτο. 

Εγώ βάζω λίγο μικρότερο, αυτά που είναι για muffin και απλά το έλεγχο/αλλάζω πιο συχνά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα πράγμα θα πω:

αυτό το thread έχει "καταστρέψει" πολύ κόσμο...

μας έχετε βάλει στον τζόγο... συγχαρητήρια σε όλους τους ψήστες!

Χρόνια πολλά σε όλους

😀

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.

Ζηλεψα και εγω κατα καποιο τροπο και σκεφτομαι να αγορασω μια ψησταρια.Επειδη δεν εχω καμια σχεση με τον χωρο ,οποιος μπορει να πει απο που να ξεκινησω ως αρχαριος.

Εχω budget 300ε.

Εριξα μια ματια στο σκρουτζ και εντοπισα αυτην 

 

Unimac Basic 661306

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, skoudinio είπε

Πολύ ωραίο ψωμι για στα χέρια σου. Αν πετύχω προσφορά σίγουρα θα πάρω και γω πέτρα για την ψησταριά. Να ρωτήσω ταψάκι για τα λίπη έχετε βρει κάποιο Σανιτας να ταιριάζει? Όταν βρω θα κάνω αυτό με το αλουμινοχαρτο. 

Εγω εχω παρει ενα πακετακι με μικρα απο jumbo που διαφερουν μονο στο ύψος (ειναι πιο ψηλα) οποτε καθονται μια χαρα για να γινεται η δουλεια. Απλα εκει που κουμπωνει, μιας και ειναι πιο ψηλο, εχει πατικωθεί 😛

94193782_2604112003195903_4829037833488433152_n.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ στην spirit 310 το ίδιο έχω κάνει. Πήρα ταψάκια από τον ΑΒ τα οποία έχουν σχεδόν το ίδιο πλάτος με αυτό της Weber. Στο ύψος είναι μεγαλύτερα , τα πατίκωσα και τέλος.

Στο manual της ψησταριάς λέει να μην χρησιμοποιείς αλουμινόχαρτο γιατί και καλά υπάρχει κίνδυνος ανάφλεξης, μπαλαμούτι μου ακούγεται αφού και το ταψάκι από το ίδιο υλικό είναι. Το γαμώτο είναι ότι στο manual λέει επίσης ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί  υγρό καθαρισμού φούρνου . Άντε να δω πως θα καθαρίσει ο κάδος της ψησταριάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...