Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα, τι γνώμη έχετε για τις ψησταριές με πλάκα ψησίματος; Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει η παρακάτω από leroy merlin. Δεν έχω αρκετό χώρο στο μπαλκόνι για να βάλω μια με ροδακια. 

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-plancha-80062164

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, samniotis είπε

Επειδή όλο το αναβάλλω, τελικά ποια φιάλη προτείνεται, coral ή πετρογκάζ?

δεν έχω πάρει ούτε ρυθμιστή, ούτε καν λάστιχο με την λογική να μην τα παίρνω διπλά

μιας και άλλο ρυθμιστή έχουν οι κλασικές και άλλο οι coral

θα κλείσω με νάιλον το μπαλκόνι και θα έχω και άνεση μέσα στο χειμώνα για ψησίματα τις Κυριακές

Ξεκίνα με κλασική φιάλη με μείγμα και ρυθμιστή  λάστιχο απο Leroy, για αυτά και αν δεις οτι δεν πιάνεις θερμοκρασίες ή θέλεις την "παραπάνω δύναμη" απο το προπάνιο- γιαυτό όλοι οι επαγγελματίες έχουν τέτοιο- τότε άλλαξε.

Επεξ/σία από skskre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πάντως με τους βενζιναδες είναι ένα θέμα. Όταν πήγα να ρωτήσω σε shell αν έχει coral prime γκρι μου λέει φίλε δεν υπάρχει ... Μόνο μωβ. Στάσου του λέω βγάζω κινητό την βρίσκω στο σαιτ... Ωχ μου λέει δεν τι ήξερα. Μετά μου λέει τι την θες για θερμάστρα ξέρετε αυτές που έχουν οι καφετέριες για τον χειμώνα έξω. Του λέω όχι για ψησταριά , α όχι μου λέει δεν κάνει.... Καλά λέω τα λέμε. Οπότε μην πολυακουτε βενζιναδες δεν το κάνουν από κακία απλά δεν γνωρίζουν. Ειδικά αν ο κατασκευαστής της ψησταριάς προτείνει προπάνιο προχωράτε άφοβα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Amaretos είπε

 Ειδικά αν ο κατασκευαστής της ψησταριάς προτείνει προπάνιο προχωράτε άφοβα.

 

Τότε γιατί ο ρυθμιστής απο το εργοστάσιο είναι κατάλληλος για μείγμα, ενώ για προπάνιο θέλει άλλον?

Ερώτηση κάνω γιατί αναρωτιέμαι και εγώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Amaretos είπε

. Ειδικά αν ο κατασκευαστής της ψησταριάς προτείνει προπάνιο προχωράτε άφοβα.

 

 

6 λεπτά πριν, skskre είπε

Τότε γιατί ο ρυθμιστής απο το εργοστάσιο είναι κατάλληλος για μείγμα, ενώ για προπάνιο θέλει άλλον?

Ερώτηση κάνω γιατί αναρωτιέμαι και εγώ

Αυτό ακριβώς.

το δέχομαι για τους βενζινάδες, αλλά από μαγαζί αναγνωρισμένο από την Weber μου είπε πως δεν προτείνει αλλαγή μείγματος με μεγαλύτερη πίεση και οτι τους έχει πει η εταιρεία ότι πιθανόν να προκαλεί και πρόβλημα. Άλλες σειρές επαγγελματικές είναι για τέτοιες πιέσεις και καύσιμο αέριο.

οποτε από τη στιγμή που είδα καλή απόδοση χωρίς coral prime, λέω να μείνω εκεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Τι εννοείς σκασίματα; Εκεί που έχεις την ψησταριά έχει αέρα; Δοκίμασε να κάνεις ένα reset στον ρυθμιστή 

Μόλις το κάνεις, δοκίμασε να ανοίξεις την μπουκάλα σιγά σιγά.

Όπως καίει κάνει πολύ μικρά παφ παφ

δε το πολυκατάλαβα το ρεσετ; Ουσιαστικά θα βγάλω το ρυθμιστή και θα τον ξαναβαλω με Ανοιχτούς τους καυστήρες;

 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1ο ψήσιμο σήμερα. Έρχομαι από πολύ αδύναμη ψησταριά και αυτή την φοβόμουν. Θα την συνηθίσω σε 3-4 ψησίματα...

Δεν υπήρχαν καθόλου αναφλέξεις. Σουβλάκια κοτόπουλο έψησα. Αύριο παϊδάκια.

Πάντα γεμάτες παιδιά!

https://i.postimg.cc/KcnttsWq/IMG-20211204-192634.jpg

https://i.postimg.cc/2yKqCh6t/IMG-20211204-193240.jpg

https://i.postimg.cc/Y9PqJkjN/IMG-20211204-200900.jpg

Ήταν για σήμερα και τα παϊδακια αλλά ακυρώθηκαν. Για αυτό και τα ξυλάκια οριζόντια.

Επεξ/σία από ep1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vasdiam είπε

Καλησπέρα στην παρέα, τι γνώμη έχετε για τις ψησταριές με πλάκα ψησίματος; Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει η παρακάτω από leroy merlin. Δεν έχω αρκετό χώρο στο μπαλκόνι για να βάλω μια με ροδακια. 

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-plancha-80062164

Δες μια τα παρακάτω ποστ από @ChristophorosGiam και @paylidis

και την παρακάτω αγγελία

 

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Όπως καίει κάνει πολύ μικρά παφ παφ

δε το πολυκατάλαβα το ρεσετ; Ουσιαστικά θα βγάλω το ρυθμιστή και θα τον ξαναβαλω με Ανοιχτούς τους καυστήρες;

 

Δες αν έχει αέρα εκεί που την έχεις τοποθετήσει.

Για το reset του ρυθμιστή 

1) Κλείσε τους διακόπτες

2) Κλείσε την μπουκάλα 

3) Βγάλε τον ρυθμιστή

4) Περίμενε 1 λεπτό 

5) Σύνδεσε τον ρυθμιστή

6) Άνοιξε σιγά σιγά την μπουκάλα

7) Περίμενε 10 δευτερόλεπτα

8) Άνοιξε τους καυστήρες

Το βήμα 6, θα πρέπει να το ακολουθείς κάθε φορά που ανοίγεις την μπουκάλα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάμω δυο ερωτήσεις:

1) τι λάδι χρησιμοποιείτε οι περισσότεροι για το μαντεμι (seasoning). Έβαλα ηλιέλαιο αλλά το κάψα νομίζω και μύρισε αρχικά (πρώτη χρήση, πήγε 300 βαθμους για πλάκα)

 

2) την μπουκάλα την κλείνετε κάθε φορά μετά από χρήση; Εγώ που πήρα το ρυθμιστή της coral gas (οχι prime), η μπουκάλα δεν έχει βαλβίδα. Φανταζομαι απλά να κλείσω το ρυθμιστή που έχει διακόπτη η να τπ αφήσω έτσι ετοιμοπόλεμο για φλόγα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, dstilio είπε

Να κάμω δυο ερωτήσεις:

1) τι λάδι χρησιμοποιείτε οι περισσότεροι για το μαντεμι (seasoning). Έβαλα ηλιέλαιο αλλά το κάψα νομίζω και μύρισε αρχικά (πρώτη χρήση, πήγε 300 βαθμους για πλάκα)

 

2) την μπουκάλα την κλείνετε κάθε φορά μετά από χρήση; Εγώ που πήρα το ρυθμιστή της coral gas (οχι prime), η μπουκάλα δεν έχει βαλβίδα. Φανταζομαι απλά να κλείσω το ρυθμιστή που έχει διακόπτη η να τπ αφήσω έτσι ετοιμοπόλεμο για φλόγα;

1. εγω βαζω καρυδας αλλα κλαιν διαβασε το παρακατω κ παρε οτι χειροτερο διατροφικα βρεις στο σουπερ μαρκετ (αυτα εχουν 230-250 σημειο καπνου τα καλα που βαζουμε στις σαλατες δε κανουν γιατι θα καπνισουν αμεσως σε τετοιες θερμοκορασιες) . υποψιν βαζεις ελαχιστο ισα ισα να καλυφθει κ το περιτο το απορροφας με χαρτι κουζινας

Spoiler

 

Το σημείο καπνού ενός λαδιού είναι η θερμοκρασία κατά την οποία αυτό αρχίζει να καπνίζει, δηλαδή να καίγεται. Ξεπερνώντας αυτό το σημείο, η μοριακή σύνθεση ενός λαδιού υφίσταται σημαντικές αλλοιώσεις, κάτι που σημαίνει πως από τη μία χάνεται η διατροφική του αξία και από την άλλη γίνεται ολοένα και πιο επικίνδυνο για την υγεία μας. Παρακάτω αναφέρουμε το σημείο καπνού μερικών μόνο λαδιών. Οι ομολογουμένως σημαντικές διακυμάνσεις στο σημείο καπνού ορισμένων από αυτά, οφείλονται κυρίως στις διαφορές μεταξύ των επιμέρους χαρακτηριστικών των λαδιών που ελέγχθηκαν. Για να είμαστε λοιπόν απολύτως σίγουροι για την επιλογή μας, θα λάβουμε υπόψιν μόνο τις κατώτερες τιμές τους.

Ελαιόλαδο ραφιναρισμένο: 240-243°C

Λάδι καρύδας ραφιναρισμένο: 232°C

Σογιέλαιο ραφιναρισμένο: 230-256°C

Αραβοσιτέλαιο ραφιναρισμένο: 227-238°C

Ηλιέλαιο ραφιναρισμένο: 225-240°C

Σησαμέλαιο ραφιναρισμένο: 210°C

Ελαιόλαδο παρθένο: 199-216°C

Ελαιόλαδο εξαιρετικό παρθένο: 190-210°C

Σησαμέλαιο παρθένο: 175-177°C

Αραβοσιτέλαιο παρθένο: 160-178°C

Λάδι καρύδας παρθένο: 160-177°C

Ηλιέλαιο παρθένο: 107°C

 

2. το κλεινεις απο κατω.

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ @sndev!!!

Εμένα με τη πρώτη χρήση το μαντεμι, μετά το καθάρισμα και το επιπλέον after-φαγητού seasoning που του έκανα, κράτησε μια ουσία καφετι&μαυροκαμμενη.

το τράβηξα με χάρτη κουζίνας. Αλλά δεν έχω εμπειρία από μαντεμι να καταλάβω. Τη θελουμε αυτή τη γλίτσα/ουσία ή το seasoning είναι ουσιαστικά κάτι πιο ήπιο και απλά «γυαλίζει» το μαντεμι;

μηπως το παράκανα με το λάδι; Μήπως δεν καθάρισα αρκετά από το ψήσιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και κάναμε αναφορά για καπνίσματα σε προηγούμενα ποστ

Βάζει κομμάτι ξύλο, απευθείας πάνω στα flavorizer bars. Προφανώς τους έχει τέρμα χαμηλά τους καυστήρες, όμως και πάλι θέλει προσοχή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, vasdiam είπε

Καλησπέρα στην παρέα, τι γνώμη έχετε για τις ψησταριές με πλάκα ψησίματος; Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει η παρακάτω από leroy merlin. Δεν έχω αρκετό χώρο στο μπαλκόνι για να βάλω μια με ροδακια. 

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-plancha-80062164

Σε γενικές γραμμές να σου πω πως αν η προηγούμενη εμπειρία σου με το ψήσιμο είναι σε ανοιχτή ψησταριά με κάρβουνα, την συγκεκριμένη πλάκα ψησίματος θα την βολευτείς πάρα πολύ, είναι απίστευτα εύκολη στη χρήση και στο καθάρισμα. Δες και τα ποστ πιο πάνω που έχουμε γράψει και αν έχεις οποιαδήποτε απορία εδώ είμαστε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, sndev είπε

το meater + δεν εχεις? το app συνδεεται στο charger κ ο charger στο probe. βαζεις το probe sto φαγητο , διπλα στο τραπεζακι βαζεις το charger κ δεν χανεις σημα αφου ο charger ειναι σε ανοιχτο χωρο. μη το βαζεις να παιρνει κατευθειαν απο το probe..

Ναι το meater+ εχω. Ειχα το charger διπλα ακριβως. Οταν το τυλιξα, μετα απο καποια ωρα εχασε το σημα δεν το εβρισκε ουτε με ανοιχτο το καπακι της ψησταριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση 1) αυτή η στάθμη για καινούργια μπουκάλα είναι λογική; Δε θα έπρεπε να είναι τέρμα δεξιά; 

Ερωτηση 2) σε ποιο σημείο του μετρητή θα πρέπει να την πάω για αλλαγή/γέμισμα; Πορτοκαλί; Κόκκινο; Τέρμα αριστερά;

Ερωτηση 3) ποσά ψησίματα κρατάνε οι μπορντώ μπουκάλες της coral;

37639445-5882-4E7C-B468-0F72661F3B62.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...