Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, dstilio είπε

Ερωτηση 1) αυτή η στάθμη για καινούργια μπουκάλα είναι λογική; Δε θα έπρεπε να είναι τέρμα δεξιά; 

Ερωτηση 2) σε ποιο σημείο του μετρητή θα πρέπει να την πάω για αλλαγή/γέμισμα; Πορτοκαλί; Κόκκινο; Τέρμα αριστερά;

Ερωτηση 3) ποσά ψησίματα κρατάνε οι μπορντώ μπουκάλες της coral;

37639445-5882-4E7C-B468-0F72661F3B62.jpeg

1) Η ένδειξη αυτή έχει να κάνει με την πίεση και όχι με την στάθμη του αερίου στην μπουκάλα. Αν θέλεις να δεις ποσό αέριο έχεις, θα πρέπει να την ζυγίσεις, αφαιρώντας βέβαια το βάρος της μπουκάλας (απόβαρο)

2) Στο σημείο που θα έχει τελειώσει και δεν θα ανάβουν οι καυστήρες και δεν θα ανεβάζει θερμοκρασία (κόκκινο)

3) Το πόσο θα κρατήσει η κάθε μπουκάλα έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες πχ τι είδους ψησίματα κάνεις (πολύωρα. σε μεγάλη/μικρή θερμοκρασία κτλ), τις καιρικές συνθήκες κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1957

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, dstilio είπε

Σε ευχαριστώ πολύ @sndev!!!

Εμένα με τη πρώτη χρήση το μαντεμι, μετά το καθάρισμα και το επιπλέον after-φαγητού seasoning που του έκανα, κράτησε μια ουσία καφετι&μαυροκαμμενη.

το τράβηξα με χάρτη κουζίνας. Αλλά δεν έχω εμπειρία από μαντεμι να καταλάβω. Τη θελουμε αυτή τη γλίτσα/ουσία ή το seasoning είναι ουσιαστικά κάτι πιο ήπιο και απλά «γυαλίζει» το μαντεμι;

μηπως το παράκανα με το λάδι; Μήπως δεν καθάρισα αρκετά από το ψήσιμο;

Το μαντεμι εχει πόρους κ ρουφαει λαδιλα.

Οσο λαδιλα ρουφήξει τοσο πιο δυσκολα θα τραβηξει νερο υγρασια οποτε δε σκουριάζει. Αυτη η λαδιλα κανει κ το αντικολητικο αργότερα.  Ομως οχι δε θες γλίτσα αηδία μαυρίλα γτ τρως κ αυτη ιποτε σκουπιζεις οσο μπορείς γιαυτο λεμε δε θέλει ποσοτητα λαδιού αλλα λιγο κ απλωμα με πανι ισα ισα να τραβηξει οταν ειναι ζεστο (οχι καυτο).

 

Αυτη η διαδικασία δε γινεται συνέχεια. οσο ψηνεις ειδικα λιπαρα φαγητα το μαντεμι θα ρουφάει κ θα φτιαχνει τη πατινα. 

Αν το καθαρίσεις με νερο ειναι οκ γτ το νερο δε διωχνει το λάδι ομως αν βαλει καποιος σαπούνι θα διασπαση την λιγδα κ θα ρουφηξει υγρασία αρα θα Σκουριάζει σιγα σιγα. Οποτε σε αυτη τη περιπτωση ξανακανεις seasosing.

Σε αυτη τη διαδικασια λοιπόν οταν σου ξεφεύγει το λαδι θα βγαινει γλίτσα λογο λαδιου κ μαύρη γτ μαυρίζει κ το καμενο του φαγητού μαζι με το σίδερο 

 

Τα πα μπερδεμενα αλλα αμα τα σκευτεις θα καταλάβεις που κανεις λαθος εαν κάνεις κ για πιο λογο το κάνεις 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dstilio είπε

Ερωτηση 1) αυτή η στάθμη για καινούργια μπουκάλα είναι λογική; Δε θα έπρεπε να είναι τέρμα δεξιά; 

Ερωτηση 2) σε ποιο σημείο του μετρητή θα πρέπει να την πάω για αλλαγή/γέμισμα; Πορτοκαλί; Κόκκινο; Τέρμα αριστερά;

Ερωτηση 3) ποσά ψησίματα κρατάνε οι μπορντώ μπουκάλες της coral;

37639445-5882-4E7C-B468-0F72661F3B62.jpeg

Όχι δεν φτάνει ποτέ  τέρμα στο πράσινο , και αν θες την γνώμη μου μην ασχολείσαι  μ' αυτό θα μπερδευτεις περισσότερο ,φρόντισε να έχεις μια δεύτερη φιάλη για ρεζέρβα σου μιλάω από πείρα , οι περισσότεροι από εμάς μείναμε με την άδεια αγκαλιά δεν είναι καλή εμπειρία 

Ένας απλός τρόπος για τον έλεγχο της στάθμης πέρα από το ζύγισμα που είναι ο πιο σωστός είναι να ακουμπήσεις τη φιάλη με το χέρι από πάνω προς τα κάτω , η στάθμη είναι στο σημείο που νιώθεις τη φιάλη κρύα.

Τώρα όσο για την κατανάλωση , είναι όπως και σε ένα αυτοκίνητο , πρώτα απ' όλα παίζει ρόλο η ίδια η ψησταριά όσο περισσότερους καυστήρες τόσο μεγαλύτερη είναι η κατανάλωση η ακόμη καλύτερα τα η ισχύς της ψησταριάς που μετριούνται σε kw  και βέβαια η χρήση , το είδος και η ένταση παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην κατανάλωση

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ @ηνίοχος!

Εχεις δίκιο. Θα πάω να πάρω και δεύτερη, καθώς τα ψησιματα γίνονται συνήθως όταν δεν έχεις χρόνο να τρέξεις στη shell.

Χαζή ερωτηση αλλά σημαντική για αυτούς που έχουν μπορντώ coral gas με το πλαστικό πιάσιμο επάνω και το δικό της ρυθμιστή, που δεν είναι βιδωτο όπως ο μαμά ρυθμιστής αλλά κουμπωτός.

πως βγάζω τη μπουκάλα όταν τελειώσει; Πως θα απασφαλίσει από το ρυθμιστή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2021 στις 6:28 ΜΜ, paylidis είπε

Μόλις έκανα πρώτο άναμμα, την άναψα στην αρχή να κάψει για κανένα εικοσάλεπτο την έσβησα και Ψέκασα με το σπρέι που είχε προταθεί. Έπειτα την ξανά άναψα περίμενα να πιάσει θερμοκρασία την χαμήλωσα και έβαλα τα κρέατα. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι αφενός έχω πορτοκαλί φλόγα και αφετέρου ακούγονται σκασίματά από τους καυστήρες, είναι φυσιολογικό; Έχω φιάλη Κοράλ κλασική και φυσικά το ρυθμιστή το δικό της


Ανάφλεξεις ελάχιστες για την ώρα! Υπενθυμίζω μιλάμε για την 310

Συνήθως τέτοια συμπτώματα έχει όταν η μπουκάλα είναι στα τελειώματα. Τι μπουκάλα πήρες?

Η φλόγα είναι δυνατή ή χαμηλής έντασης?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dstilio είπε

Σε ευχαριστώ πολύ @ηνίοχος!

Εχεις δίκιο. Θα πάω να πάρω και δεύτερη, καθώς τα ψησιματα γίνονται συνήθως όταν δεν έχεις χρόνο να τρέξεις στη shell.

Χαζή ερωτηση αλλά σημαντική για αυτούς που έχουν μπορντώ coral gas με το πλαστικό πιάσιμο επάνω και το δικό της ρυθμιστή, που δεν είναι βιδωτο όπως ο μαμά ρυθμιστής αλλά κουμπωτός.

πως βγάζω τη μπουκάλα όταν τελειώσει; Πως θα απασφαλίσει από το ρυθμιστή; 

Κλείνεις τον διακόπτη και σηκώνεις την ασφάλεια που είναι από κάτω του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Συνήθως τέτοια συμπτώματα έχει όταν η μπουκάλα είναι στα τελειώματα. Τι μπουκάλα πήρες?

Η φλόγα είναι δυνατή ή χαμηλής έντασης?

 

Την ειχα απο την προηγούμενη, κοραλ κλασσικη, δε παιζει να τελειώνει - πανω απο τη μεση ειναι σιγουρα.

η φλογα μου φαινεται κανονική, ειναι λογικο να πορτοκαλιζει; θερμοκρασία παντως σχεδον τερματίζει

 

Θα δοκιμασω αυτο που προταθηκε για ρεσετ του ρυθμιστη όταν ειναι να ξαναψησω

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σάββατο το μενού είχε 3 κιλά χοιρινό κεμπάπ σε γάστρα και μισό κατσίκι 3,7 κιλά με πατάτες σε γάστρα και αυτό. Με το που έγιναν καπάκι σολωμός και ψητά λαχανικά.

Κυριακή 5,5 κιλά ζυγούρι σε γάστρα και μετά σολωμός και ψητά λαχανικά.

Ευτυχώς είχα και δεύτερη φιάλη γιατί η πρώτη παρέδωσε πνεύμα😅

Η θερμοκρασία θαλάμου περίπου 180 βαθμούς και εξωτερική ~12.

Παρόλο που η πρώτη μπουκάλα ήταν στα τελευταία της (ήθελα να την αδειάσω εντελώς) με τους καυστήρες στην μέση σήκωνε θερμοκρασία. Όταν έβαλα την καινούργια τους είχα στο minimum.

πυροβολούσε το εργαλείο :) 

-Spirit II 310-

 

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

Την ειχα απο την προηγούμενη, κοραλ κλασσικη, δε παιζει να τελειώνει - πανω απο τη μεση ειναι σιγουρα.

η φλογα μου φαινεται κανονική, ειναι λογικο να πορτοκαλιζει; θερμοκρασία παντως σχεδον τερματίζει

Στην άκρη της η φλόγα πορτοκαλίζει λίγο και σε μένα όταν το έχω τέρμα χαμηλά όταν η μπουκάλα είναι κάτω από την μέση.

Μην αγχώνεσαι. Όταν με το καλό κάνεις reset κοιτάς πως θα συμπεριφερθεί και βλέπουμε. Ίσως να φταίει και το μείγμα.

Επεξ/σία από plasTOST
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2021 στις 6:28 ΜΜ, paylidis είπε

Μόλις έκανα πρώτο άναμμα, την άναψα στην αρχή να κάψει για κανένα εικοσάλεπτο την έσβησα και Ψέκασα με το σπρέι που είχε προταθεί. Έπειτα την ξανά άναψα περίμενα να πιάσει θερμοκρασία την χαμήλωσα και έβαλα τα κρέατα. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι αφενός έχω πορτοκαλί φλόγα και αφετέρου ακούγονται σκασίματά από τους καυστήρες, είναι φυσιολογικό; Έχω φιάλη Κοράλ κλασική και φυσικά το ρυθμιστή το δικό της


Ανάφλεξεις ελάχιστες για την ώρα! Υπενθυμίζω μιλάμε για την 310

Κατα 99% επειδη ειναι η πρωτη φορα που εψησες,τα ιδια "σκασιματα" ακουγα και εγω και παραξενευτικα, ειναι το λιπος που επεφτε στους ανακλαστηρες και επειδη ειναι πεντακαθαροι καιγοταν αμεσως και κανει ενα μικρο τσαφ. Και εγω φερμενος απο καρβουνο δεν ειχα εμπειρια και μου εκανε εντυπωση της 1η φορα. Ξανατσεκαρε στο επομενο ψησιμο ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Κατα 99% επειδη ειναι η πρωτη φορα που εψησες,τα ιδια "σκασιματα" ακουγα και εγω και παραξενευτικα, ειναι το λιπος που επεφτε στους ανακλαστηρες και επειδη ειναι πεντακαθαροι καιγοταν αμεσως και κανει ενα μικρο τσαφ. Και εγω φερμενος απο καρβουνο δεν ειχα εμπειρια και μου εκανε εντυπωση της 1η φορα. Ξανατσεκαρε στο επομενο ψησιμο ;)

Ναι σκεφτηκα κ αυτό, οχι τοσο τα λιπη όσο το σπρευ λαδιου που ψεκασα (την πεθανα) - μηπως ήταν αυτό που εσκαγε-καιγοταν...

θα κανω μια δοκιμη ακόμη μεσα στην εβδομάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ναι σκεφτηκα κ αυτό, οχι τοσο τα λιπη όσο το σπρευ λαδιου που ψεκασα (την πεθανα) - μηπως ήταν αυτό που εσκαγε-καιγοταν...

Για ολη την επιφανεια δεν χρειαζεται πανω απο 4-5 δευτερολεπτα ψεκασμα.

 

Χτες εγκαινιασα την ψησταρια που πηρα με το καρβουνο. Δεν ηταν αναγκη να το κανω, αλλα ηθελα :P Εψησα κατι καλαμακια κοτοπουλο, ενα ribeye ελληνικο απο "Ρουσσης" παααααρα πολυ καλο και ενα μπιφτεκακι.

Η ευκολια που εχει το γκαζι δεν περιγραφεται ρε παιδια. Οτι και να σας λενε για γευσεις κλπ μην ακουτε τπτ. Αν δεν εχετε σκοπο να φτιαξετε κατι σπεσιαλ καπνιστο, δεν εχει νοημα για καθημερινα ψησιματα να ασχολειστε με καρβουνο. Και πιο ακριβο καυσιμο ειναι (αν παρεις καλο καρβουνο) και πολυ μεγαλυτερη ταλαιπωρια. Διαφορα στη γευση δεν καταλαβα απο το γκαζι, αλλα για να ειμαι δικαιος θα ψησω μια μερα και στις δυο τα ιδια πραγματα και θα γραψω εντυπωσεις.

263347145_286104323463770_3478637045971616911_n.jpg

263314592_1380002985749864_4043912152576360285_n.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Για ολη την επιφανεια δεν χρειαζεται πανω απο 4-5 δευτερολεπτα ψεκασμα.

 

Χτες εγκαινιασα την ψησταρια που πηρα με το καρβουνο. Δεν ηταν αναγκη να το κανω, αλλα ηθελα :P Εψησα κατι καλαμακια κοτοπουλο, ενα ribeye ελληνικο απο "Ρουσσης" παααααρα πολυ καλο και ενα μπιφτεκακι.

Η ευκολια που εχει το γκαζι δεν περιγραφεται ρε παιδια. Οτι και να σας λενε για γευσεις κλπ μην ακουτε τπτ. Αν δεν εχετε σκοπο να φτιαξετε κατι σπεσιαλ καπνιστο, δεν εχει νοημα για καθημερινα ψησιματα να ασχολειστε με καρβουνο. Και πιο ακριβο καυσιμο ειναι (αν παρεις καλο καρβουνο) και πολυ μεγαλυτερη ταλαιπωρια. Διαφορα στη γευση δεν καταλαβα απο το γκαζι, αλλα για να ειμαι δικαιος θα ψησω μια μερα και στις δυο τα ιδια πραγματα και θα γραψω εντυπωσεις.

263347145_286104323463770_3478637045971616911_n.jpg

263314592_1380002985749864_4043912152576360285_n.jpg

Κλήμης έχεις βάλει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Κλήμης έχεις βάλει?

Ναι και τα αναψα απο πανω προς τα κατω με δαδί συν 4 κομματακια προσαναμα. Ευκολα αναψαν, αλλα οταν εκλεινα το καπακι επεφτε η φλογα απο το δαδι και καπνιζε. Οποτε την επομενη θα δοκιμασω με σκετο προσαναμα. Αν και λογικα θα ειναι για καπνισμα η επομενη φορα, οποτε θα αναψω 3-4 μπρικετες μονο. Εκτος αν βρεθει καμια προβατινα στο δρομο μου :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

 

Η ευκολια που εχει το γκαζι δεν περιγραφεται ρε παιδια. Οτι και να σας λενε για γευσεις κλπ μην ακουτε τπτ. Αν δεν εχετε σκοπο να φτιαξετε κατι σπεσιαλ καπνιστο, δεν εχει νοημα για καθημερινα ψησιματα να ασχολειστε με καρβουνο.

Αυτη ακριβως ηταν η πρωτη μου σκεψη/διαπιστωση οταν πηγα και εγω γκαζιου, μετα απο 20ετια μονο σε καρβουνο. Ειναι εντελως γελοια η φαση :) δεν κανεις απολυτως τιποτα, δεν σε νοιαζει , ουτε ξεκινα τοση ωρα πριν για να τα βγαλεις περιπου εκει την ωρα του τραπεζιου, ουτε θα μου φτασει δεν θα μου φτασει η φωτια για το κρεας που εχω, ειτε φυσαει δεν φυσαει... ειναι σαν βολτα στο δασος το ψησιμο σε σχεση με το καρβουνο, ασε που δεν υπαρχει περιπτωση να πεις θελω να φαω 2 μπριζολες ρε παιδι μου ετσι μοτυ την βαρεσε το βραδυ, να κατσεις να αναψεις καρβουνα για 2 μπριζολιτσες

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...