Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, 1ektor είπε

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή 

Έχω κάνει ήδη υπέρβαση στο μπάτζετ ξεκινώντας να διαθέσω 400ευρώ για να πάρω κάτι καλό με πλαϊνή εστία,  έχω ανέβει στα 600!

Ελπίζω να μην το μετανιώσω 😰😰😰

Αν υπάρχει η δυνατότητα, πήγαινε να τις δεις από κοντά. Να έχεις και μια καλύτερη εικόνα για την κατασκευή τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

10 ώρες πριν, logica1 είπε

καλησπερα στην παρεα. Αφου λοιπον το μωρο στηθηκε κλασσικα στο σαλονι, ξεκινησα και εκανα τα πρωτα ψησιματα. Ξεκινησα με 1.5 κιλο παιδακια προβατινας και μια χοιρινη tomahawk. Ενω λοιπον ενθουσιαστικα με τα grill marks κλπ, η γευση δεν με γοητευσε. Μου ελειπε η γευση που επερνα απο καρβουνο. Καμμια καπνιστη γευση. ΚΑι μετα το φασγητο ενιωθα μια περιεργη κατασταση στο στομα μου. Σαν να ειχε μεινει ενα διαφορετικο PH αποτι ειχα συνηθισει. μια γκαζιλα. Οχι σαν γευση αλλα σαν PH. (Δεν ξερω πως αλλιως να το διατυπώσω). 

Την επομενη μερα ειχα κατι κομματακια χοιρινα τα οποια τα εβαλα στην βοηθητικη σχαρα με ταψακι απο κατω για τα ζουμια, και εβαλα και ενα ταψι με πατατες φουρνου. Το αποτελεσμα καταπληκτικο! (Εμεσσο ψησιμο στους 200). Οι πατατες τρομερες, και το χοιρινο λουκουμι. 

Εχθες ειπα να φτιαξω κανελονια (κιμα μπεσαμελ) τα οποια τα εβαλα παλι με εμμεσο στους 180-190 για 45'. (30' με λαδοκολα αλλουμινοχαρτο+15' ξεσκεπαστα. Το αποτελεσμα στη μπεσαμελ δεν με ικανοποιησε ιδιαιτερα οποτε ειπα να το αφησω να ροδισει λιγο ακομα. Μετα απο αλλα 10' (55' συνολο) και αφου ειχαν παρει ωραιο χρωμα τα εβγαλα και ειδα οτι δυστυχως στον πατο (εσωτερικα του ταψιου) ειχαν αρπαξει. (ενα λεπτο layer καψιματος). Οποτε δεν τα χαρηκα ιδιαιτερα.

Σημερα θα ψησω ενα φιλετο κοτοπουλο ετσι απλα κ απερητα. 

ΚΑι εχω καποιες αποριες. 

1. Τα ψητα εσας που ειχατε συνηθισει καρβουνο δεν σας κακοφανηκαν στην αρχη? Τι μπορει να φταιει? επειδη ηταν καινουρια η ψησταρια? Πρεπει να μπω στο τρυπακι για καπνισμα ακομα και στα απλα ψητα που θελουν λιγη ωρα σχετικα να γινουν ωστε να βρω ικανοποιητικη τη γευση τους? (παιδακια, μπιφτεκια, μπριζολες κλπ?) 

2. κανελονια κλπ. Για να μην μου ξανακαει το φαγητο σε ταψι απο κατω (οπως τα κανελλονια) λογικα πρεπει να βρω ενα τροπο να ανηψωσω το ταψι την επομενη φορα? η απλα να ψηνω σε χαμηλοτερη θερμοκρασια (εννοειτε εμμεσα) για περισσοτερη ωρα? Εχω ενα ταψακι εμαγιε πιτσας με τρυπες. σκεφτομαι να το γυρισω αναποδα κ να ακουμπησω εκει το ταψι την επομενη φορα. αλλα δεν θα δωσει ιδιαιτερο υψος. αντε να δωσει 1με 2 εκατοστα. Εχετε να μου προτεινετε τι να κανω η τι να αγορασω ωστε να μην αντιμετωπισω ξανα αυτο το καψιμο στον πατο των ταψιων? 

3. Αυτο το spray λαδιου το formatto δεν το βρισκω τελικα στο mymarket. ουτε σκλαβενιτη. απο που το βρισκετε εσεις? το μονο που βρηκα ηταν ενα ΣΑΜΟΥΡΗ σπρει ψησιματος στον Σκλαβενιτη. Το εχει δοκιμασει κανεις?

4. Ψαχνω να βρω μια σχετικα φθηνη κουκουλα που να εχει κανα εξυπνο τροπο να δενει απο κατω χωρις κινδυνο να μου το παρει ο αερας- μιας κ ειμαι σε μπαλκονι στον 4ο κ σηκωνει πολυ. Αλλα θελω κατι ευκολο. Δεν θελω δλδ και κουκουλα και καποιο σκηνακι η κατι αλλο για εξτρα δεσιμο. Γιατι θελω να το κουκουλωνω και να το ξεκουκουλωνω σβελτα. Κατι παω να βρω απο amazon αλλα ακομα το ψαχνω... 

και παμε στο 

5. Με αφορμη μια συζητηση για αεριο, φλογα, εαν ειναι σωστη η οχι σε προηγουμενα posts. Και επειδη ειδα και εγω κιτρινιλες στη φλογα μου εβγαλα το ακολουθο βιντεακι. Να πω εδω οτι χρησιμοποιησα μαμα ρυθμιστη (τον 29αρι) και πηρα την κλασσικη μπορντο-κοκκινη βαρια μπουκαλα 10κιλη της Coral Gas. 

Τρια πραματακια με εχουν προβληματισει.

α. Οτι καποιες φορες αναβει αμεσως με το κουμπακι και καποιες φορες ζοριζεται να ξεκινησει η αναφλεξη (οπως σημερα στο βιντεακι που μου πηρε καμμια 15 δευτερολεπτα. βεβαια ειχε κ αερα και ειχα βγαλει κ τα flavorised). Εσας αναβει με την μια παντα? η Ειναι νορμαλ καποιες φορες να αναβει πιο ευκολα απο καποιες αλλες? 

β. Οταν γινεται η αναφλεξη επικρατει μια μυρωδια γκαζιου. (μετα απο λιγο μαλλον χανεται- αλλα στην αρχη ειναι σχετικα ευδιακριτη) Αυτο ειναι νορμαλ? 

γ. Οσοι ειδατε το βιντεακι με τη φλογα μου, θα ειδατε και τις κιτρινιλες που λεω. Ετσι πρεπει να ειναι γενικα? η υπαρχει καποιο θεματακι? 

και με αυτα κ με εκεινα ετσι εκλεισε η πρωτη 7μαδα λειτουργιας της ψησταριας. Με αναμεικτα συναισθηματα και πολλες αποριες (νουμπας γαρ)

300502784_20211130_204403(2).thumb.jpg.cbafa1073332c5d3a96a9866093d6a02.jpg

20211130_204525 (2).jpg

Θα σου απαντησω μονο για το νο 1. Οντως και εγω την 1η φορα που εψησα, μου φανηκε σαν κατι να λειπει, ηταν λιγο "ανοστο/αχαρο" δεν ξερω πως ακριββς να το περιγραψω, ηταν παντως καπως. Σιγουρα ελειπε αυτη η τσικνα/καπνα που μαλλον και εσυ εχεις συνηθισει να τρως τοσα χρονια οπως εγω :). Ειναι ολοκαινουρια και καθαρη για αυτο, μολις ψησεις μερικες φορες και αρχισει και "βρωμιζει" ο καδος και οι σχαρες και αρχισουν και καπνιζουν μολις ψηνεις θα δεις διαφορα ;) Σιγουρα δεν θα ειναι οπως το καρβουνο που εχεις συνηθισει αλλα νομιζω ειναι κοντα στο > 90%. Τις προαλλες ηρθε φιλος που δεν εχει ξαναφαει σε υγραεριου και ψησαμε κατι χοιρινες και μου λεει ρε ειναι πολυ καλες δεν τις περιμενα ετσι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Amaretos είπε

2. κανελονια κλπ. Για να μην μου ξανακαει το φαγητο σε ταψι απο κατω (οπως τα κανελλονια) λογικα πρεπει να βρω ενα τροπο να ανηψωσω το ταψι την επομενη φορα? η απλα να ψηνω σε χαμηλοτερη θερμοκρασια (εννοειτε εμμεσα) για περισσοτερη ωρα? Εχω ενα ταψακι εμαγιε πιτσας με τρυπες. σκεφτομαι να το γυρισω αναποδα κ να ακουμπησω εκει το ταψι την επομενη φορα. αλλα δεν θα δωσει ιδιαιτερο υψος. αντε να δωσει 1με 2 εκατοστα. Εχετε να μου προτεινετε τι να κανω η τι να αγορασω ωστε να μην αντιμετωπισω ξανα αυτο το καψιμο στον πατο των ταψιων? 

Εψησες εμμεσα και σου αρπαξε; Ισως ειχε πυρωσει η σχαρα απο τη ζεστη του θαλαμου και γι αυτο σου αρπαξαν απο κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντω μεταξυ τι φαση με την σουβλα απο leroy εχει τελειωσει τοσο καιρο και δεν βλεπω να φερνουν, ολο 0 αποθεμα  δειχνει.... Πως θα σουβλισουμε εμεις οεο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Εντω μεταξυ τι φαση με την σουβλα απο leroy εχει τελειωσει τοσο καιρο και δεν βλεπω να φερνουν, ολο 0 αποθεμα  δειχνει.... Πως θα σουβλισουμε εμεις οεο!

Πριν λίγο τους έστειλα μέιλ να δω τι θα απαντήσουν. Έχει μόνο για 2 και 3 εστίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Εντω μεταξυ τι φαση με την σουβλα απο leroy εχει τελειωσει τοσο καιρο και δεν βλεπω να φερνουν, ολο 0 αποθεμα  δειχνει.... Πως θα σουβλισουμε εμεις οεο!

Σε ενα γκρουπ στο FB ενα παλικαρι που τους ρωτησε του ειπαν κοντα στο πασχα θα φερουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Rabbit30 είπε

Σε ενα γκρουπ στο FB ενα παλικαρι που τους ρωτησε του ειπαν κοντα στο πασχα θα φερουν 

ημαρτον...... αρα ψαχνουμε αλλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ep1 είπε

Πριν λίγο τους έστειλα μέιλ να δω τι θα απαντήσουν. Έχει μόνο για 2 και 3 εστίες.

για ποια σουβλα μιλατε? γιατι ψαχνω κ εγω καποια λυση για την Spirit ii e310 με τους 3 καυστηρες...

44 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Θα μας τρελάνει ο παππούς…

@gdeliίσως να σε ενδιαφέρει η συνταγή.

Εγώ πάντως για σήμερα έχω φασολάδα…😀

90F4FE09-5F74-4A05-B4F2-0B913B0E1C58.jpeg.8ec8d455dde39b070f48bed2ff78c77e.jpeg

αυτο το σκευος (φασολαδα) ποιο ειναι? φανταζομαι σε αμεση φωτια μονο με τον καυστηρα που ειναι απο κατω κ τους αλλους κλειστους? 

Εχω την Weber Spirit 310 και σκεφτομαι να βρω ενα παρομοιο σκευος που να χωραει στο GBS συστημα της. 

Επεξ/σία από logica1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, logica1 είπε

για ποια σουβλα μιλατε? γιατι ψαχνω κ εγω καποια λυση για την Spirit ii e310 με τους 3 καυστηρες...

αυτο το σκευος (φασολαδα) ποιο ειναι? φανταζομαι σε αμεση φωτια μονο με τον καυστηρα που ειναι απο κατω κ τους αλλους κλειστους? 

Εχω την Weber Spirit 310 και σκεφτομαι να βρω ενα παρομοιο σκευος που να χωραει στο GBS συστημα της. 

Μιλαω για αυτην εδω 

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/kit-psistarias-ugraeriou-naterial-81873760

την εχουν παρει αρκετα παιδια, και εγω που την θελω για rogue 425 με λιγο πατεντα μου κανει απο οτι εχω διαβασει και αλλα παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, logica1 είπε

για ποια σουβλα μιλατε? γιατι ψαχνω κ εγω καποια λυση για την Spirit ii e310 με τους 3 καυστηρες...

αυτο το σκευος (φασολαδα) ποιο ειναι? φανταζομαι σε αμεση φωτια μονο με τον καυστηρα που ειναι απο κατω κ τους αλλους κλειστους? 

Εχω την Weber Spirit 310 και σκεφτομαι να βρω ενα παρομοιο σκευος που να χωραει στο GBS συστημα της. 

Το σκεύος είναι αυτό

https://www.skroutz.gr/s/15359318/Lodge-Combo-Dutch-Oven-Βαθιά-Κατσαρόλα-από-Μαντέμι-4-73lt-27cm-L8DD3.html?from=catspan

Το καπάκι, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σαν τηγάνι.

Είχα αναμμένους τους 2 καυστήρες από κάτω, σωστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Το σκεύος είναι αυτό

https://www.skroutz.gr/s/15359318/Lodge-Combo-Dutch-Oven-Βαθιά-Κατσαρόλα-από-Μαντέμι-4-73lt-27cm-L8DD3.html?from=catspan

Το καπάκι, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σαν τηγάνι.

Είχα αναμμένους τους 2 καυστήρες από κάτω, σωστά. 

εσενα εχει 4 καυστηρες η ψησταρια σου? εμενα με τους 3 λογικα θα πρεπει να αναψω μονο τον κεντρικο. Λογικα θα ειναι ενταξη απο αποψη ισχυος?

τωρα βεβαια δεν μπορω να καταλαβω και αν θα χωραει στην τρυπα του GBS που εχουν οι WEBER...

5 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Μιλαω για αυτην εδω 

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/kit-psistarias-ugraeriou-naterial-81873760

την εχουν παρει αρκετα παιδια, και εγω που την θελω για rogue 425 με λιγο πατεντα μου κανει απο οτι εχω διαβασει και αλλα παιδια.

αυτη που μου εστειλες δειχνει οτι εχει διαθεσιμοτητα. Αυτη κανει για weber 310? Δεν γραφει κ καμμια αλλη πηροφορια σχετικη με ισχυς του μοτερ, μεχρι ποσα κιλα κουμανταρει κ περιστρεφει χωρις προβλημα κλπ...

17 ώρες πριν, Rabbit30 είπε

Για την κουκούλα του Leroy που είχαμε αναφερθεί σε προηγούμενα post, μετα από ένα χρόνο ήπιας χρήσεις μου σκίστηκε το σκρατς που πιανει από κάτω.

Ευτυχώς είχα πάρει το καλοκαίρι αυτή του Lidl που φαίνεται πολύ καλύτερη ποιότητα. 

αυτη απο τα lidl ποια ειναι? Εγω προς το παρον προσανατολιζομαι προς της Grillman απο amazon. βγαινει ενα 50αρι με τα μεταφορικα βεβαια, αλλα φαινεται αρκετα καλη. Τον Ηλιο το καλοκαιρι σκεφτομαι μονο κ γιαυτο μαλλον θα παω στην γκρι κ οχι στην μαυρη που μου αρεσει περισσοτερο. Η μαυρη βγαινει 45 με τα ταχυδρομικα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικά με την κουβέντα που έγινε τις προάλλες, εντελώς ενημερωτικά να πω ότι και στη δική μου περιοχή αυξήθηκε η τιμή την φιάλης. Πλήρωσα 21 ευρώ πριν λίγο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...