Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, logica1 είπε

εσενα εχει 4 καυστηρες η ψησταρια σου? εμενα με τους 3 λογικα θα πρεπει να αναψω μονο τον κεντρικο. Λογικα θα ειναι ενταξη απο αποψη ισχυος?

τωρα βεβαια δεν μπορω να καταλαβω και αν θα χωραει στην τρυπα του GBS που εχουν οι WEBER...

Ναι, έχει 4 καυστήρες. Το πόσους θα ανάψεις έχει να κάνει και με τις διαστάσεις του σκεύους που θα χρησιμοποιήσεις καθώς και τις αποστάσεις μεταξύ των καυστήρων.

Μπορείς να μετρήσεις την διάμετρο που έχει το άνοιγμα του GBS και αναλόγως να ψάξεις για κατάλληλα σκεύη.

Για το συγκεκριμένο, σε ενδιαφέρει η διάμετρος στο κάτω μέρος, που είναι περίπου 23,5 εκατοστά.

Νομίζω το GBS είναι γύρω στα 30εκ, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα με την διάσταση. 

Από τη στιγμή που θα έχεις έναν καυστήρα από κάτω, απλά θα χρειαστεί να ανοίξεις λίγο παραπάνω τον διακόπτη ώστε να φτάσεις την επιθυμητή θερμοκρασία. Μην ξεχνάς ότι το σκεύος είναι μαντεμένιο οπότε δεν χρειάζεται και ιδιαίτερη προσπάθεια να φτάσει και να διατηρήσει θερμοκρασία.

Οι φλόγες που έχεις ανεβάσει στο βιντεάκι, είναι φυσιολογικές. Μην ξεχνάς ότι έχει και αέρα την στιγμή που έκανες το βίντεο.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Ναι, έχει 4 καυστήρες. Το πόσους θα ανάψεις έχει να κάνει και με τις διαστάσεις του σκεύους που θα χρησιμοποιήσεις καθώς και τις αποστάσεις μεταξύ των καυστήρων.

Μπορείς να μετρήσεις την διάμετρο που έχει το άνοιγμα του GBS και αναλόγως να ψάξεις για κατάλληλα σκεύη.

Για το συγκεκριμένο, σε ενδιαφέρει η διάμετρος στο κάτω μέρος, που είναι περίπου 23,5 εκατοστά.

Νομίζω το GBS είναι γύρω στα 30εκ, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα με την διάσταση. 

Από τη στιγμή που θα έχεις έναν καυστήρα από κάτω, απλά θα χρειαστεί να ανοίξεις λίγο παραπάνω τον διακόπτη ώστε να φτάσεις την επιθυμητή θερμοκρασία. Μην ξεχνάς ότι το σκεύος είναι μαντεμένιο οπότε δεν χρειάζεται και ιδιαίτερη προσπάθεια να φτάσει και να διατηρήσει θερμοκρασία.

Οι φλόγες που έχεις ανεβάσει στο βιντεάκι, είναι φυσιολογικές. Μην ξεχνάς ότι έχει και αέρα την στιγμή που έκανες το βίντεο.

 

ναι το gbs εχει 30εκ διαμετρο. Χωραει αλλα θα ακουμπαει στα flavorized bars ή φαρδαινει πιο πανω και θα "κουμπώνει" στη διαμετρο του gbs χωρις να ακουμπαει τα bars? Σε αυτα τα σκευη μπορεις να τηγανισεις κανονικα αν θες? πατατες σε ελαιολαδο κλπ? (φανταζομαι να φτιαξεις κιμα, κοκκινιστα κλπ με αυτο το σκευος στο γκριλ μια χαρα βγαινουν ε?)

Οσο για τις φλογες σε υπερευχαριστω που ξοδεψες χρονο κ ειδες το βιντεακι κ μου απαντησες γιατι πραγματικα το ειχα αγχος σαν ασχετος που ειμαι.

Να σε ρωτησω κ κατι ακομα μιας κ βλεπω εχεις ασχοληθει. Στο Post μου πριν (το μεγαλο) ειχα γραψει για το ταψι με κανελλονια που εβαλα και μου επιασε απο κατω. Εχεις βαλει ποτε τεοιου στυλ φαγητο στη ψησταρια? Κανελλονια, λαζανια, μουσακα, παστιτσιο... που να μην παιρνουν δλδ πολλα υγρα κ λογο ευαισθησιας των ζυμαρικων η λιγη υγρασια απο καποια σαλτσα να μην μπορει να τα προστατευσει με αποτελεσμα να αρπαζουν? Αν ναι, τι τροπο εχεις βρει για να μην σου πιανουν? σκεφτομαι κατι τετοιο ωστε να το γυρναω αναποδα για να ακουμπαω τα πιο μικρα ταψακια ειτε κανονικα για τα πιο μεγαλα αλλα με χαλανε λιγο τα χερουλια που βγαινουν πιο ψηλα και δεν θα ακουμπαει πολυ σταθερα σε αναποδη θεση. 

Απο την αλλη δε...δεν δοκιμασα να αναψω μονο τον εναν καυστηρα πχ τον τερμα αριστερα κ να βαλο το ταψακι τερμα δεξια... (αντι για τον κλασσικο εμεεσο τροπο με τους 2 ακριανους ανοιχτους κ τον μεσσαιο κλειστο. Αλλα και παλι δεν ξερω...λιγικα η σχαρα δεν θα πιασει κ παλι θερμοκρασια τετοια που να το ξανακαψει? Εχω μπερδευτει σε αυτο το θεμα...

Επεξ/σία από logica1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, logica1 είπε

Οσο για τις φλογες σε υπερευχαριστω που ξοδεψες χρονο κ ειδες το βιντεακι κ μου απαντησες γιατι πραγματικα το ειχα αγχος σαν ασχετος που ειμαι.

 

και εμενα μια χαρα μου φαινεται η φλογα σου, η δικη μου ειναι με διαφορά χειροτερη μεσα στις κοκκινιλες... σημερα θα ψησω κ θα κανω ενα ρεσετ στο ρυθμιστη να δω μηπως και εφταιγε αυτό... (βεβαια παλι εχει αρκετό αερα οποτε δε ξερω εαν θα βγει ακρη)

 

κατα τα αλλα με εχει καψει ο παππους, ειδα το καπνιστηριο και ήδη σκεφτομαι τι πατέντα να φτιαξω για ψυχρο καπνισμα (και ναι σκεφτομαι εντόνως και τα χειροποιητα λουκανικά, βρηκα ηδη οικονομικη κ δυνατη κρεατομηχανή αλλα θα με σκοτωσει η γυναικα οποτε το καλλιεργω για την ώρα)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logica1 είπε

εσενα εχει 4 καυστηρες η ψησταρια σου? εμενα με τους 3 λογικα θα πρεπει να αναψω μονο τον κεντρικο. Λογικα θα ειναι ενταξη απο αποψη ισχυος?

τωρα βεβαια δεν μπορω να καταλαβω και αν θα χωραει στην τρυπα του GBS που εχουν οι WEBER...

αυτη που μου εστειλες δειχνει οτι εχει διαθεσιμοτητα. Αυτη κανει για weber 310? Δεν γραφει κ καμμια αλλη πηροφορια σχετικη με ισχυς του μοτερ, μεχρι ποσα κιλα κουμανταρει κ περιστρεφει χωρις προβλημα κλπ...

αυτη απο τα lidl ποια ειναι? Εγω προς το παρον προσανατολιζομαι προς της Grillman απο amazon. βγαινει ενα 50αρι με τα μεταφορικα βεβαια, αλλα φαινεται αρκετα καλη. Τον Ηλιο το καλοκαιρι σκεφτομαι μονο κ γιαυτο μαλλον θα παω στην γκρι κ οχι στην μαυρη που μου αρεσει περισσοτερο. Η μαυρη βγαινει 45 με τα ταχυδρομικα.  

Κατι δεν βλεπεις καλα μαλλον, για την weber δεν ξερω αν κανει

image.png.47a884ba96ef04cacc13607cae9f8fbc.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην δινεται σημασια στα υλικα ,εβαλα οτι ειχα γιατι κανω κατι δοκιμες κ φτιαχνω συχνα.Το χω ξαναπει οτι η ναπολιτανικη δεν ειναι του γουστου μου.Εγω θελω λεπτο ζυμαρι να κοβω την πιστα στα 4,να διπλωνω κ να τρωω,αντρικα χαχα.

Eπαιζα με 59 % υγρασια στο κιλο αλευρι,20 γρ αλατι κ 2 gr μαγια.24 ωρες ψυγειο.Mε γνωμονα εμφανισιακα με τετοια ζυμη ,βγηκε οτι καλυτερο στα γουστα μου μεχρι τωρα εχω φτιαξει.

Η λιγη υγρασια με ΚΑΛΟ αλευρι δινει πολυ ελαστικο ζυμαρι,δεν σκιζεται με τιποτα.Αλλα θελει πλαστη κ μετα χερι.Δυσκολο στο ανοιγμα.

p.jpegp.jpegp.jpeg

p.jpeg

 

Με το φουρνακι το χω ξαναπει οτι δηλωνω ενθουσιασμενος κ σιγουρα καποια στιμγη θα γινει το upgrade ή για το 16αρι ή για το τουμπανο το karu

Επεξ/σία από alimentas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Amaretos είπε

Μιλαω για αυτην εδω 

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/kit-psistarias-ugraeriou-naterial-81873760

την εχουν παρει αρκετα παιδια, και εγω που την θελω για rogue 425 με λιγο πατεντα μου κανει απο οτι εχω διαβασει και αλλα παιδια.

Κι εγώ αυτή τη σούβλα πήρα για την Ναπολέων 425.

Θέλει δουλίτσα όμως.

Πρώτα πρέπει να φτιάξεις μια βάση για το μοτορακι. Μετά πρέπει να τροχισεις λίγο την άλλη μεριά για να μπει στο κενό, γιατί αλλιώς πιάνει στο καπάκι. 

Πάντως με λίγη θέληση γίνεται, και φυσικά άλλο 50€ και άλλο 200 που θέλει η μανισια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Κατι δεν βλεπεις καλα μαλλον, για την weber δεν ξερω αν κανει

image.png.47a884ba96ef04cacc13607cae9f8fbc.png

ναι οντως.... μαλλον επειδη εχω 500 tabs ανοικτα και ψαχνω διαφορα μπερδευτηκα... 

Μόλις τώρα, tacolla είπε

Κι εγώ αυτή τη σούβλα πήρα για την Ναπολέων 425.

Θέλει δουλίτσα όμως.

Πρώτα πρέπει να φτιάξεις μια βάση για το μοτορακι. Μετά πρέπει να τροχισεις λίγο την άλλη μεριά για να μπει στο κενό, γιατί αλλιώς πιάνει στο καπάκι. 

Πάντως με λίγη θέληση γίνεται, και φυσικά άλλο 50€ και άλλο 200 που θέλει η μανισια.

για την weber 310 εχεις ακουσει εαν κανει? Το μοτερ πως σου φαινετε απο θορυβο και δυναμη? Το maximum βαρος που το εχεις φορτωσει ποσο ηταν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, logica1 είπε

ναι οντως.... μαλλον επειδη εχω 500 tabs ανοικτα και ψαχνω διαφορα μπερδευτηκα... 

για την weber 310 εχεις ακουσει εαν κανει? Το μοτερ πως σου φαινετε απο θορυβο και δυναμη? Το maximum βαρος που το εχεις φορτωσει ποσο ηταν?

Θεωρώ ότι με παρόμοια πατέντα θα κάνει και για την 310. Το μοτέρ ήταν αθόρυβο σε μια κότα 2κιλη. Έχει μόνο μια ταχύτητα, η οποία είναι χαμηλή. Έχει και ζυγαριά για καλύτερη λειτουργία. Άλλωστε μέσα σε τέτοια ψησταριά μέχρι 7-8 κιλά μπορείς να βάλεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tacolla είπε

Θεωρώ ότι με παρόμοια πατέντα θα κάνει και για την 310. Το μοτέρ ήταν αθόρυβο σε μια κότα 2κιλη. Έχει μόνο μια ταχύτητα, η οποία είναι χαμηλή. Έχει και ζυγαριά για καλύτερη λειτουργία. Άλλωστε μέσα σε τέτοια ψησταριά μέχρι 7-8 κιλά μπορείς να βάλεις. 

ναι το ξερω οτι παιρνουν 7,8 μεχρι και 10 κιλα. Αλλα απο τη θεωρια στην πραξη υπαρχουν διαφορες. Πχ μια απο τις Top εναλλακτικες που ειδα στο amazon για την weber spirit 310 γραφει οτι σηκωνει μεχρι και 10 κιλα. και ενα ζευγαρι που την αγορασαν ανακαλυψαν οτι δεν σηκωνει πανω απο 4 τελικα! Γιαυτο ρωτησα απο προσωπικη εμπειρια μεχρι ποσο την εχεις φορτωσει maximum ως τωρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σούβλα πάντως από λεροι, επειδή ρώτησα όταν πήγα να πάρω την ψησταριά μου είπαν ότι παίρνει μέχρι 3-4 κιλά. Ξεχάστε τα 10κιλα. Ίσως με άλλο μοτέρ ανοξείδωτη σούβλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, logica1 είπε

ναι το gbs εχει 30εκ διαμετρο. Χωραει αλλα θα ακουμπαει στα flavorized bars ή φαρδαινει πιο πανω και θα "κουμπώνει" στη διαμετρο του gbs χωρις να ακουμπαει τα bars? Σε αυτα τα σκευη μπορεις να τηγανισεις κανονικα αν θες? πατατες σε ελαιολαδο κλπ? (φανταζομαι να φτιαξεις κιμα, κοκκινιστα κλπ με αυτο το σκευος στο γκριλ μια χαρα βγαινουν ε?)

Οσο για τις φλογες σε υπερευχαριστω που ξοδεψες χρονο κ ειδες το βιντεακι κ μου απαντησες γιατι πραγματικα το ειχα αγχος σαν ασχετος που ειμαι.

Να σε ρωτησω κ κατι ακομα μιας κ βλεπω εχεις ασχοληθει. Στο Post μου πριν (το μεγαλο) ειχα γραψει για το ταψι με κανελλονια που εβαλα και μου επιασε απο κατω. Εχεις βαλει ποτε τεοιου στυλ φαγητο στη ψησταρια? Κανελλονια, λαζανια, μουσακα, παστιτσιο... που να μην παιρνουν δλδ πολλα υγρα κ λογο ευαισθησιας των ζυμαρικων η λιγη υγρασια απο καποια σαλτσα να μην μπορει να τα προστατευσει με αποτελεσμα να αρπαζουν? Αν ναι, τι τροπο εχεις βρει για να μην σου πιανουν? σκεφτομαι κατι τετοιο ωστε να το γυρναω αναποδα για να ακουμπαω τα πιο μικρα ταψακια ειτε κανονικα για τα πιο μεγαλα αλλα με χαλανε λιγο τα χερουλια που βγαινουν πιο ψηλα και δεν θα ακουμπαει πολυ σταθερα σε αναποδη θεση. 

Απο την αλλη δε...δεν δοκιμασα να αναψω μονο τον εναν καυστηρα πχ τον τερμα αριστερα κ να βαλο το ταψακι τερμα δεξια... (αντι για τον κλασσικο εμεεσο τροπο με τους 2 ακριανους ανοιχτους κ τον μεσσαιο κλειστο. Αλλα και παλι δεν ξερω...λιγικα η σχαρα δεν θα πιασει κ παλι θερμοκρασια τετοια που να το ξανακαψει? Εχω μπερδευτει σε αυτο το θεμα...

Το πάνω μέρος της έχει διάμετρο περίπου 26 -26,5εκ, οπότε θα ακουμπάει στα flavorizer bars. Το μαντεμένιο σκεύος είναι μεγάλης αντοχής. Μπορεί να το βάλεις απευθείας πάνω σε φωτιά/κάρβουνα κτλ.

3A12C62A-CDE9-4FA9-82AF-AF026DE61251.jpeg.57f0a766fb68fc588684e4b72f3baa2d.jpeg
C4DA5B2A-5A18-4930-A56B-B703499559F0.jpeg.a7835df1e1df346ee3f38c981b9bc428.jpeg

Τα φαγητά που αναφέρεις δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα να τα κάνω. Έχω κάνει όμως μελιτζάνες και μπάμιες

F698432A-5C7C-4CE0-B67D-CDF51C2EA62A.jpeg.c9b52566d21b6c96a968dc4c563d5b51.jpeg

Ψήνονται με έμμεσο ψήσιμο, ανοίγοντας τους 2 ακριανούς καυστήρες.

Μπορείς να κάνεις μια δοκιμή, ανοίγοντας μόνο τον έναν ακριανό καυστήρα.

Αν θέλεις να ανεβάσεις το ταψί από την σχάρα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κι ένα μεταλλικό σουπλά

https://www.skroutz.gr/c/1571/Vaseis-Ergaleion-Kouzinas.html?keyphrase=σουπλα+κατσαρολας

4 ώρες πριν, logica1 είπε

ναι το ξερω οτι παιρνουν 7,8 μεχρι και 10 κιλα. Αλλα απο τη θεωρια στην πραξη υπαρχουν διαφορες. Πχ μια απο τις Top εναλλακτικες που ειδα στο amazon για την weber spirit 310 γραφει οτι σηκωνει μεχρι και 10 κιλα. και ενα ζευγαρι που την αγορασαν ανακαλυψαν οτι δεν σηκωνει πανω απο 4 τελικα! Γιαυτο ρωτησα απο προσωπικη εμπειρια μεχρι ποσο την εχεις φορτωσει maximum ως τωρα. 

Σχετικά με τις σούβλες και τα βάρη που αντέχουν, μπορείς να δεις ένα παλιότερο ποστ που αφορά τις μαμά

Προσωπικά έχω την μαμά σούβλα και έχουμε ψησει γουρουνόπουλο 13 κιλά, χωρίς πρόβλημα 

086CBF42-CC31-4B22-B66D-8023C2E171D0.jpeg.37c296cbd2f3c2f1ea9afdf9b9584def.jpeg
 

Το συγκεκριμένο ψήσιμο βέβαια, ήθελε και τον απαιτούμενο χώρο. Με βάση τις διαστάσεις της ψησταριάς που έχεις μια σούβλα/μοτέρ που να αντέχει 7/8 κιλά θα είναι μια χαρά.

 

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σκέφτομαι να παρω αυτή την σουβλα που εχει και καλες κριτικές για την weber spirit2 310

https://www.amazon.de/-/en/BBQ-Toro-Stainless-barbecue-suitable-rotisserie/dp/B07VHBZ1CS/ref=sr_1_3?crid=1R9H5P7V1GEEA&keywords=drehspieß+weber+spirit+330&qid=1638537564&sprefix=Rotisserie+weber+%2Caps%2C229&sr=8-3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kyrx είπε

Εγω σκέφτομαι να παρω αυτή την σουβλα που εχει και καλες κριτικές για την weber spirit2 310

https://www.amazon.de/-/en/BBQ-Toro-Stainless-barbecue-suitable-rotisserie/dp/B07VHBZ1CS/ref=sr_1_3?crid=1R9H5P7V1GEEA&keywords=drehspieß+weber+spirit+330&qid=1638537564&sprefix=Rotisserie+weber+%2Caps%2C229&sr=8-3

 αυτη σκεφτομαι κ εγω, αλλα στις κριτικες γραφουν ολοι οτι αντεχει μονο μεχρι 4 κιλα αντι για 10 που λεει η εταιρια που το φτιαχνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος κι εγώ της spirit 310. Σούβλα πήρα μια του εμπορίου καρε ανοξείδωτη . Με ένα τροχουδάκι απλά "έσπασα" τις ακμές του τετραγώνου στα σημεία περιστροφής της σούβλας . Κοτσάρισα κι ένα μοτέρ που είχα περίσσευμα και τέλος. Το μοτέρ απλά ακουμπάει στο πλαϊνό ράφι ούτε βάση ούτε τίποτα . Μπροστά στα κόστη που διαβάζω η όλη δαπάνη ήταν αστεία (κοντά στο εικοσάρι). Μοναδική προϋπόθεση να πιάνουν τα χέρια σας ή έστω κάποιου φίλου γνωστού. Έχω φτιάξει κοτόπουλο ,πορκετα , κοκορέτσι χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα έτσι κι αλλιώς οι διαστάσεις της συγκεκριμένης ψησταριάς είναι απαγορευτικές για ποσότητα κρέατος μεγαλύτερη των 5-6 kg .

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...