Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, Morosana είπε

Το να είναι τσιμπημένα τα ανταλλακτικά που είναι vital για τη λειτουργία το καταλαβαίνω αν και καλύπτονται από εγγύηση.

Το να πληρώσει κάποιος 25€ για να πάρει τα Inox καλαμάκια της Weber ή 15€ για μια συρματοβουρτσα που είναι η ίδια κινεζική που πουλάνε με 3€ ή 30€ για μια τσιμπίδα εκεί μπαίνουμε σε χωράφια fanboy που τα σκάνε για να τα σκάσουν. 

Το είχα δει αυτό στη Kalamazoo και μου άρεσε σαν ιδέα. Στον αδερφό μου έχουμε παροπλίσει μια παλια ψησταριά 12ετιας και ίσως κάνω εκεί την πατέντα. 

Ειδα ότι και η Napoleon έχει τέτοιο tray όποτε θα μπει στην παραγγελία. 

Ναι  όντως !  Ειδικά σε  τσιμπίδες και μεταλλικά σουβλάκια και άλλα  πού ουσιαστικά αυτό που πληρώνεις είναι το σκαλισμένο λογότυπο είναι να γελάς  ήθελα να ξέρω αν πουλάνε ;

 

Γιατί όχι θα συνιστούσα να μην είναι ενιαίο καλύτερα σε δύο η και  τρία μικρά σκαφακια από χοντρή λαμαρίνα τουλάχιστον 2χιλ πάχος ακόμη να προσέξετε να υπάρχει απόσταση από τους καυστήρες ώστε να υπάρχει αρκετό οξυγόνο για την καύση τους

27 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Και τα δυο καπνο εχουν στην ουσια, το πελετ απο τη δικη του καυση και το καρβουνο απο το ξυλο καπνισματος που θα προσθεσεις. Πιστευω το ιδιο βλαβερα ειναι και τα δυο. Το πελετ εχει την ευκολια που εχει το γκαζι στο ψησιμο. Στο καρβουνο παλι μπορεις να κανεις τα παντα, απλα εχει περιορισμενο χωρο μαγειρεματος οταν καπνιζεις, μιας και δεν ειναι για αυτη τη δουλεια. Αν και στα αυγα πιστευω χωρανε ανετα 7-8 σιδηροδρομοι χοιρινου αν τους βαλεις σε βαση να στεκονται ορθια. Δλδ ακομα και για μια μαζωξη παρεας στο σπιτι πιστευω αρκει.

Η μεγάλη διαφορά ανάμεσα τους είναι ότι στο αυγό λ.χ. καπνίζεις για όσο θες αντίθετα στο καπνιστηρια δεν μπορείς να το κάνεις 

Όσο για τα αυγά ( για την ιστορία πρόκειται για μια ιδέα ιαπωνικής προέλευσης που έφτασε στην Αμερική μετά τον β πόλεμο  , και μια όμορφη ιστορία για έναν θεσσαλονικιο ερωτικό μετανάστη που έκανε την δική του πρόταση σ αυτήν τη κατηγορία ) αυτό που κάνει τη διαφορά είναι το ίδιο το υλικό και τη θερμομόνωση που προσφέρει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2098

  • ilpapacha

    1940

  • sndev

    1075

  • ηνίοχος

    566

1 ώρα πριν, Astronautis είπε

Πρόσεχε μόνο πόσο συχνά το χρησιμοποιείς γιατί αυτό το πράγμα φτιάχτηκε για το φούρνο της κουζίνας που είναι εμαγιέ ή όπως το λένε αυτό το υλικό. 

Υπάρχουν και κάποια καθαριστικά σπρέυ της Weber που κοστίζουν αλλά για μια στο τόσο εγώ σκέφτομαι να αγοράσω. Δεδομένου ότι δεν ακουμπάει στο φαγητό και ότι είναι πιο κάτω από τους καυστήρες φαντάζομαι ότι δεν δημιουργείται πρόβλημα από κάποιο υπόλειμμα.

Ευχαριστώ για την συμβουλή. Πιο πολύ δοκιμαστικά το έκανα μόνο κάδο και αντιφλογιστικά. Πάντως γράφει και για barbeque. 

https://thefoukouproject.gr/product/fornet-bbq-cleanning/ .Το σούπερ μάρκετ 3,90 το πουλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

Ναι  όντως !  Ειδικά σε  τσιμπίδες και μεταλλικά σουβλάκια και άλλα  πού ουσιαστικά αυτό που πληρώνεις είναι το σκαλισμένο λογότυπο είναι να γελάς  ήθελα να ξέρω αν πουλάνε ;

Γιατί όχι θα συνιστούσα να μην είναι ενιαίο καλύτερα σε δύο η και  τρία μικρά σκαφακια από χοντρή λαμαρίνα τουλάχιστον 2χιλ πάχος ακόμη να προσέξετε να υπάρχει απόσταση από τους καυστήρες ώστε να υπάρχει αρκετό οξυγόνο για την καύση τους

 

Πουλάνε και αρκετά. Συνηθως τα αγοράζουν ταυτόχρονα με την ψησταριά οσο είναι καυλωμενοι κάτι τύποι που φαντασιώνονται ότι ολοκληρώνονται σαν ψήστες και θα τους αποθεώνουν για τη γεύση και τις ικανότητες τους  (been there) ή τα απαιτούν σαν δώρο αν έχουν σκάσει με το καλημέρα 3 βασικούς μισθούς ( done that). Μετά σου λέει η γυναίκα σου είχαμε τσιμπίδα κουνάει λίγο το κεφάλι της αλλά αφού σε βλέπει χαρούμενο λέει χαλάκι και φυσικά ποτε δεν έμαθε την τιμή. 

Ειδικά στο πρώτο ψήσιμο έχεις ζαλίσει 3 μέρες πριν τη γυναίκα σου και τους φιλους σου και σου έχει γίνει σχεδόν εμμονή. Τα έχεις πλύνει 7 φορες χωρις καν να έχουν μαγειρέψει ποτέ και τα έχεις παρατάξει όλα σε σειρά να γυαλίζουν.  Φουσκωνεις σαν λόρδος και έχεις έτοιμο το σχέδιο στο μυαλό σου μέχρι την ώρα που η γυναίκα άργησε να ετοιμάσει πατάτες και σαλάτα και καταλήγουν τα κρέατα κρύα και ελαφρώς αποτυχία αλλά όλοι σου λένε καλά λόγια ενώ μέσα σου λες έκανα μαλακια 😛 

Μετά έρχεται η απομυθοποίηση του εξοπλισμού. Η τσιμπίδα ξεχνιέται μερικές εβδομάδες στο μπαλκόνι μετά το τελευταίο ψήσιμο και η πιρουνα μαζεύει σκόνη σε ένα ντουλάπι γιατί και με ένα απλό πιρούνι κανεις την ίδια δουλειά στο γύρισμα. Στη συνέχεια έρχεται η σειρά του πρωτόγονου ανδρισμού και προτιμας να καεις λίγο από το να βαλεις τα πυρίμαχα γάντια και φυσικα δεν δέχεσαι να ξαναβάλεις την πόδια αφού δεν ασχολείσαι με το πλυντήριο και χεστηκες για τις λαδιές στην παλιά φόρμα . 😛 

Κόστος κοντά στα 200 efficiency 0 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δεν το εχω δοκιμασει ακομα στο bbq, αλλα στο φουρνο το εβαζα σε μαντεμενια γαστρα κλειστη για μιση ωρα ωστε νε εγκλοβιζεται μεσα η υγρασια και να κανει τραγανη κρουστα, και μετα αλλα δεκα λεπτα ανοιχτο καπακι. Στη δευτερη φωτο φαινεται πως ειναι οταν εβγαλα το καπακι στο μισαωρο και στις 2 τελευταιες το τελικο αποτελεσμα.

94380048_250146182849329_1205326032672915456_n.jpg

94351774_276293293537932_4393027416616861696_n.jpg

94688972_223690722290367_6473596552181972992_n.jpg

94179160_646989349200848_2152026705491918848_n.jpg

Κοιτα να δεις που θα μαζευτούμε πολλοί με αρτοποιήματα. 
 

Ακριβώς με την ίδια τεχνική και το δικό μου ψωμί. Αν η ψησταριά βγάλει τέτοιο ψωμί θα πάω να την αγκαλιάσω την ώρα της πυρόλυσης να γίνουμε ένα...!!! 😍🤪

 

Αυριο θα γίνουν οι πρώτες δοκιμές.

163BF339-50C3-4007-AC87-60F9CDE52178.jpeg

Ερώτηση Αρχάριου

Αυριο που θα δοκιμάσω να ψήσω μπιφτέκια μπορεί να μου πει κάποιος βήμα βήμα τι κάνω - θερμοκρασίες ψησταριάς ανά βήμα βασικά - ποσό αφήνω τα μπιφτέκια ανά μεριά να ψηθούν και αλλά σημαντικά τέτοια στοιχεία γιατί σίγουρα θα αγχωθώ.

 

Ευχαριστω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PHadji είπε

Κοιτα να δεις που θα μαζευτούμε πολλοί με αρτοποιήματα. 
 

Ακριβώς με την ίδια τεχνική και το δικό μου ψωμί. Αν η ψησταριά βγάλει τέτοιο ψωμί θα πάω να την αγκαλιάσω την ώρα της πυρόλυσης να γίνουμε ένα...!!! 😍🤪

Αυριο θα γίνουν οι πρώτες δοκιμές.

163BF339-50C3-4007-AC87-60F9CDE52178.jpeg

Ερώτηση Αρχάριου

Αυριο που θα δοκιμάσω να ψήσω μπιφτέκια μπορεί να μου πει κάποιος βήμα βήμα τι κάνω - θερμοκρασίες ψησταριάς ανά βήμα βασικά - ποσό αφήνω τα μπιφτέκια ανά μεριά να ψηθούν και αλλά σημαντικά τέτοια στοιχεία γιατί σίγουρα θα αγχωθώ.

Ευχαριστω

Βοηθάει πολύ στο να μην κολλήσουν τα μπιφτέκια μια μικρή επάλειψη με λάδι , εγώ τα ψήνω σε μέτρια προς δυνατή φωτιά περιμένω να κάνει κρούστα και τα γυρίζω με σπάτουλα 

Ένας άλλος τρόπος είναι να τα μετακινήσεις  - ανασηκωσεις σχεδόν αμέσως με το που θα τα σχάρα 

Γενικά το ψήσιμο θέλει εμπειρία και λίγο διαίσθηση και για να αποκτήσει ο καθένας μας την εμπειρία που χρειάζεται έχουμε χαλάσει πολλά μπιφτέκια  ξεπετσιασαμε  αρκετά ψάρια , βγάλαμε ωμά τα κρέατα και στέγνωσα με άλλα τόσα 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους έχουν τη σχάρα gbs της Weber. εγώ κάνω μαλ***α ή η Weber; 

Γιατί από την πλευρά που έχει τη λεπτή γράμμωση κάνει σκαλοπάτι το στρογγυλό κομμάτι;

IMG_20200425_130612072~2.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Astronautis είπε

Για όσους έχουν τη σχάρα gbs της Weber. εγώ κάνω μαλ***α ή η Weber; 

Γιατί από την πλευρά που έχει τη λεπτή γράμμωση κάνει σκαλοπάτι το στρογγυλό κομμάτι;

IMG_20200425_130612072~2.jpg

Μάλλον η Weber έχει κάνει κοτσάνα,κι εγώ μεγάλη βδομάδα βλαστήμαγα 😃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Astronautis είπε

Για όσους έχουν τη σχάρα gbs της Weber. εγώ κάνω μαλ***α ή η Weber; 

Γιατί από την πλευρά που έχει τη λεπτή γράμμωση κάνει σκαλοπάτι το στρογγυλό κομμάτι;

Την απλη χωρις το gbs νομιζω ελεγε οτι χρησιμοποιειται και απο τις δυο μεριες, ενω αυτη οχι. Δεν βρισκω λογω να γιατι να μην μπορει καποιος να τη χρησιμοποιησει αναποδα, και γιατι δεν το εφτιαξαν σωστα. Απο τα αλλα τα ποδαρακια στις ακρες εχει και στις δυο πλευρες παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SagoniasSlutRos είπε

Την απλη χωρις το gbs νομιζω ελεγε οτι χρησιμοποιειται και απο τις δυο μεριες, ενω αυτη οχι. Δεν βρισκω λογω να γιατι να μην μπορει καποιος να τη χρησιμοποιησει αναποδα, και γιατι δεν το εφτιαξαν σωστα. Απο τα αλλα τα ποδαρακια στις ακρες εχει και στις δυο πλευρες παντως.

Το πρόβλημα είναι ότι στις δύο πλαϊνές σχάρες έχει κατασκευαστικές εγκοπές για να "κάτσουν" τα αυτάκια της στρογγυλής σχάρας μόνο από την μια πλευρά . Κάνοντας τούμπα τις σχάρες η στρογγυλή κάθεται υπερυψωμένη όπως φαίνεται στη φωτό που ανέβασε ο @Astronautis . Για κατασκευαστικό λάθος μου φαίνεται αλλά δεν έπεσε και ζάχαρη στο νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα παιδια.Εβαλε επιτελους ο Κωτσος ατοκο πλανο δωσεων εως 36 δωσεις(με μετρητα κ οχι πιστωτικη ) κ ηρθε η ωρα για ψωνια.

Εβαλε αυτο το θηριο https://www.kotsovolos.gr/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/psistaries-karvounou/154467-weber-master-touch-57cm-g στα 299ε με παζαρι που ειναι φοβερη τιμη.Καρβουνο κ οχι υγραεριο αυτη την φορα.Ερωτηση,οι απανταχου ψηστες πινουν νερο νερο στο ονομα αυτης της ψησταριες.Κανενας απο δω που να την εχει δουλεψει να πει μια γνωμη???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, alimentas είπε

Kαλησπερα παιδια.Εβαλε επιτελους ο Κωτσος ατοκο πλανο δωσεων εως 36 δωσεις(με μετρητα κ οχι πιστωτικη ) κ ηρθε η ωρα για ψωνια.

Εβαλε αυτο το θηριο https://www.kotsovolos.gr/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/psistaries-karvounou/154467-weber-master-touch-57cm-g στα 299ε με παζαρι που ειναι φοβερη τιμη.Καρβουνο κ οχι υγραεριο αυτη την φορα.Ερωτηση,οι απανταχου ψηστες πινουν νερο νερο στο ονομα αυτης της ψησταριες.Κανενας απο δω που να την εχει δουλεψει να πει μια γνωμη???

Τούμπανο φαίνεται αλλά να πω την αλήθεια δεν βρίσκω τον λόγο για τόσα λεφτά σε μια ψησταριά κάρβουνου. Μια υγραερίου έχει μια τεχνολογια από πίσω της που κάπως δικαιολογεί την τιμή. Απ την άλλη πλευρά μια κάρβουνου στο μυαλό μου είναι απλά ενας κουβας που παίρνει κάρβουνο και έχει ένα ventilation για να ελεγχο της καυσης που στις κλασσικες το κανεις ανακατευοντας τα κάρβουνα. 

Ίσως φταίει που δεν έχω ψήσει ποτε με κλειστό καπάκι σε κάρβουνο για να συγκρίνω τα οφέλη, σίγουρα θα κρατήσει χρόνια χωρίς να τρυπήσει σε σχέση με μια γαλβανιζε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, skoudinio είπε

Καλημέρα παιδιά για να την καθαρίσω μέσα πήρα μια Ξύστρα σιδερένια λέτε να αφήσει κανένα σιμαδι? Είδα έχουν και σαν πλαστικη. 

Νομίζω ότι με την σιδερένια μπορεί κάπου να την χαράξει οπότε μετά θα σε παιδεύει περισσότερο στο καθάρισμα. Άποψη μου καλύτερα πλαστική .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, συγγνώμη εαν έχει ξαναγίνει αυτη η ερώτηση, αλλά ενδιαφέρομαι να πάρω ψησταριά υγραερίου. Έχω ψάξει σχετικά κ με ενδιαφέρουν πολύ τα αξεσουάρ που υπάρχουν αλλά ο κυριότερος λόγος είναι οτι ζω σε διαμέρισμα κ δεν θελω να ενοχλώ τους υπόλοιπους με τον καπνό απο την ψησταριά. Μπορεί κάποιος που χρησιμοποιεί να μου πει εάν όντως δεν βγάζει καπνό, τουλάχιστον σε τέτοιο βαθμό που να μην ενοχλεί τους απο πάνω και απο δίπλα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kostasm45 είπε

Το πρόβλημα είναι ότι στις δύο πλαϊνές σχάρες έχει κατασκευαστικές εγκοπές για να "κάτσουν" τα αυτάκια της στρογγυλής σχάρας μόνο από την μια πλευρά . Κάνοντας τούμπα τις σχάρες η στρογγυλή κάθεται υπερυψωμένη όπως φαίνεται στη φωτό που ανέβασε ο @Astronautis . Για κατασκευαστικό λάθος μου φαίνεται αλλά δεν έπεσε και ζάχαρη στο νερό.

Nαι το ξερω, αυτο λεω και γω, οτι μαλλον για λαθος φαινεται ή παραλειψη. Γιατι στην απλη σχαρα χωρις το gbs λεει οτι χρησιμοποιειται και απο τις δυο πλευρες αν θυμαμαι καλα.

 

1 ώρα πριν, alimentas είπε

Kαλησπερα παιδια.Εβαλε επιτελους ο Κωτσος ατοκο πλανο δωσεων εως 36 δωσεις(με μετρητα κ οχι πιστωτικη ) κ ηρθε η ωρα για ψωνια.

Εβαλε αυτο το θηριο https://www.kotsovolos.gr/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/psistaries-karvounou/154467-weber-master-touch-57cm-g στα 299ε με παζαρι που ειναι φοβερη τιμη.Καρβουνο κ οχι υγραεριο αυτη την φορα.Ερωτηση,οι απανταχου ψηστες πινουν νερο νερο στο ονομα αυτης της ψησταριες.Κανενας απο δω που να την εχει δουλεψει να πει μια γνωμη???

Το αγοραζεις κι αυτο και το κρατας μια ζωη. Ασε που ειναι και μια κουκλα!! Ειναι αυτο που εγραφα μια-δυο σελιδες πισω οτι εχω στα υποψιν μου. Aν δεν βιαζεσαι πεφτει η τιμη του συχνα στο UK και κατω απο 200 λιρες

https://pricespy.co.uk/home-garden/barbecues-bbqs/weber-master-touch-gbs-57cm--p2742665/statistics

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...