Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, zanskou said:

Μπορείς να τα βρέχεις στις δύο άκρες. Κι εγώ σήμερα ξεχασα να τα μουλιασω και μου κάηκαν 

Εαν είναι αγορασμένα έτοιμα πως να τα μουλιάσεις όμως;  να τα βάλεις κάθετα σε κάνα φλυτζανακι (του καφέ) με λίγο νερό; και να καουνε στην τελική τι πειράζει; ίσα ίσα... Καπνίζοντε κιόλας από το ξυλάκι.... 😜

Επεξ/σία από logica1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

19 minutes ago, logica1 said:

Εαν είναι αγορασμένα έτοιμα πως να τα μουλιάσεις όμως;  να τα βάλεις κάθετα σε κάνα φλυτζανακι (του καφέ) με λίγο νερό; και να καουνε στην τελική τι πειράζει; ίσα ίσα... Καπνίζοντε κιόλας από το ξυλάκι.... 😜

Έτσι. Σε ένα ποτηράκι για λίγα λεπτά από κάθε μεριά. Το κάψιμο ενίοτε μπορεί να αφήσει άσχημη μυρωδιά. Το σημαντικότερο θεωρώ όμως ότι είναι πως όταν το καλαμάκι είναι καμένο είναι πολύ εύκολο να σπάσει και κάποιο μικρό κομμάτι να ανακατευτει με το φαγητό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, ritualistic είπε

@SagoniasSlutRos επειδη ειδα ανεφερες την Τοtonno σαν την τοπ στην Αθηνα, εχεις δοκιμασει απο La Bella Napoli ?

Εκτός από το Bella Napoli, δοκιμάστε και το The eatalians στην Ηλιούπολη. 

Σε πολλά βίντεο που βλέπω για ζύμη πίτσας κυρίως από ιταλια, οι περισσότεροι χρησιμοποιούν μια μεταλλική επιφάνεια για να φτιάξουν τη ζύμη, που μπορούν να τη βάζουν πάνω στο τραπέζι ή τον πάγκο της κουζινας, έχει κανένας καμία ιδέα πως μπορεί να λέγεται για να ψάξω να βρω κάτι παρόμοιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, aloop είπε

Πάντως μια φίλη από τη δουλειά που είναι από τη Ναπολι, μου είπε πως έχει φοβερή ναπολιτάνικη πίτσα στην Καλλιθέα το L’ Antica Napoli 

 

Πως μου ξέφυγε; Μπήκε στη λίστα της βδομάδας, βασικά μόλις κάψω τις δικές μου θα πάρω από κει για σιγουριά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, aloop είπε

Πάντως μια φίλη από τη δουλειά που είναι από τη Ναπολι, μου είπε πως έχει φοβερή ναπολιτάνικη πίτσα στην Καλλιθέα το L’ Antica Napoli 

 

Έχω πάρει από εκεί. Δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε τόσο πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Έχω πάρει από εκεί. Δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε τόσο πολύ.

Καλό είναι να έχουμε feedback από ανθρώπους που έχουν δοκιμάσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, aloop είπε

Καλό είναι να έχουμε feedback από ανθρώπους που έχουν δοκιμάσει. 

Εννοείται και όσο περισσότεροι έχουν δοκιμάσει ή δοκιμάσουν, τόσο καλύτερα συνολική εικόνα μπορούμε να έχουμε. Έμενα προσωπικά δεν με ενθουσίασε, όμως κάποιος άλλος/η, όπως η συνάδελφός σου, μπορεί να το βρει εξαιρετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, aloop είπε

Εκτός από το Bella Napoli, δοκιμάστε και το The eatalians στην Ηλιούπολη. 

Καλημερα και καλη εβδομαδα

Εχω δοκιμασει αρκετες απο το the eatalians ειναι καλη η προσπαθεια που κανουν αλλα περαν της τιμης που την βρισκω αρκετα τσιμπημενη για πιτσα στην Ηλιουπολη (12-15ε η πιτσα), νομιζω η ζυμη του La Bella Napoli αλλα ΚΑΙ τα υλικα (ξερω οτι τα φερνει απο Ιταλια αποκλειστικα) ειναι αρκετα ανωτερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


 

Χθες πήγα και έκανα αλλαγή σε 2 μπουκάλες, η μια ήταν η coral prime προπανίου και η άλλη συμβατική μείγμα. Όπου ουσιαστικά έκανα και αλλαγή της συμβατικής με coral prime προπανίου και πήρα και άλλον έναν ρυθμιστή, σε μισή τιμή, λόγω της γνωστής προσφοράς. Η τιμή ανά φιάλη ήταν 19€.

Ο ρυθμιστής που μου έδωσε είναι ο παρακάτω, καθώς δεν είχε τον γκρι

1F5DB502-DBB7-4A14-8A86-BEBD5E9FCE19.jpeg.5c942b9da5de5ae8a6eb411a4f72c031.jpeg

Είναι ρυθμιζόμενος 22-70mbar. Μου είπαν ότι αν συναντήσω κάποιο πρόβλημα, μπορούν να μου τον αλλάξουν με τον γκρι π, όταν θα έχουν απόθεμα. Με βάση και τις φωτό, φαίνεται ότι είναι παρόμοιος με αυτόν που δίνουν για της Go Gas. Το εύρος ρύθμισης είναι σχετικά μικρό, οπότε δεν θεωρώ ότι θα προκύψει κάποιο θέμα με την ρύθμιση. Πιο πολύ τον πήρα για backup.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Είναι ρυθμιζόμενος 22-70mbar. Μου είπαν ότι αν συναντήσω κάποιο πρόβλημα, μπορούν να μου τον αλλάξουν με τον γκρι π, όταν θα έχουν απόθεμα. Με βάση και τις φωτό, φαίνεται ότι είναι παρόμοιος με αυτόν που δίνουν για της Go Gas. Το εύρος ρύθμισης είναι σχετικά μικρό, οπότε δεν θεωρώ ότι θα προκύψει κάποιο θέμα με την ρύθμιση. Πιο πολύ τον πήρα για backup.

Για πες πως ρυθμιζεται! Προχτες που πηρα μια φιαλη προπανιου και εβαλα στο ooni, μετρησα τις στροφες στον ρυθμιζομενο ρυθμιστη που εχω και εβγαιναν 6 και 3/4, οποτε η ρυθμιση που του εκανα ηταν τελειως στην τυχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Για πες πως ρυθμιζεται! Προχτες που πηρα μια φιαλη προπανιου και εβαλα στο ooni, μετρησα τις στροφες στον ρυθμιζομενο ρυθμιστη που εχω και εβγαιναν 6 και 3/4, οποτε η ρυθμιση που του εκανα ηταν τελειως στην τυχη.

Σε αυτό τον ρυθμιστή, βγάζει 3 στροφές και 3/4. Το εύρος της ρύθμισης είναι 22-77mbar, οπότε οι στροφές αντιστοιχούν σε 48mbar. Διαιρώντας με το πόσες στροφές χρειάζονται, βγαίνει 12,8mbar ανά στροφή, οπότε με μια στροφή φτάνεις σχεδόν 35mbar (34,8 για την ακρίβεια). Οπότε είσαι ΟΚ.

Βοηθάει ότι είναι μικρό το εύρος της ρύθμισης. Πέρυσι το καλοκαίρι μου είχαν δώσει, λόγω έλλειψης, έναν ρυθμιζόμενο, με εύρος ρύθμισης 0 - 2bar. Προφανώς και δεν μπόρεσα να βρω άκρη και τον γύρισα πίσω, όπου μου έδωσαν έναν σταθερό στα 37mbar, μόλις είχαν απόθεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...