Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, SV2QQR είπε

καλησπερα στους καλοφαγαδες  ειναι η πρωτη φορα που μπαινω στην σελιδα αυτην. Κανοντας αναζητηση για BBQ μου εβγαλε πολλα αποτελεσματα συν αυτο εδω διαβασα ολη την συζητηση απο την αρχη. η επαφη που εχω με το ψησιμο ειναι μονο με καρβουνο . Παλιοτερα την  χρησιμοποιουσα πολυ συχνα . Τωρα ειδα οτι εξελιχθηκαν πολυ η υγραεριου  και σκεφτομαι να παρω, το θεμα ειναι οτι  ειδα κατι τιμες που με εκανε να το σκεφτω καλυτερα..... τα ποσα ειναι απιστευτα !!!!!!!! ψαχνοντας λοιπον βρηκα διαφορες τιμες και ποιοτητες και .σιγουρα οτι πληρωνεις παιρνεις. Για καποιον που ψηνει καθε βδομαδα 2-3 φορες το καταλαβαινω οτι θελει κατι καλο και ποιοτικο.Τελικα αυτο που θελω να ειναι να ρωτησω εσας που εχετε παραπανω εμπειρια σε ψησταριες υγραεριου, για μια που  βρηκα σε καλη και προσιτη τιμη . η συχνοτητα που θα ψηνω ειναι 1-2 φορες το μηνα   την γνωμη σας παρακαλω ??? Χρηστος

Screenshot_8.jpg

Για την ψησταριά που αναφέρεις δεν έχω άποψη. έχω διαμορφώσει άποψη όμως για το αέριο vs κάρβουνο. Είναι τόσο εύκολο και γρήγορο να ψήσεις στην αερίου που εκεί που εψηνες 2 φορές το μήνα μπορεί να δεις να ψήνεις 2 φορές την εβδομάδα. 

Τουλάχιστον αυτό συνέβη σε εμένα: έχοντας κάψει τόνους ελιά στην ψησταριά άρχισα να προτιμώ την κατσαρόλα ή το ταψί της κουζίνας γιατί βαριόμουν τη διαδικασία του κάρβουνου. Το σκ που μας πέρασε έψησα σουβλάκια την Παρασκευή, ψάρια το Σάββατο το μεσημέρι, λαχανικά το βράδυ και αρνίσια παιδακια την Κυριακή. 

Τα χρήματα όπως είπες είναι πολλά αλλά αν σου αρέσει το άθλημα τότε θα την χρησιμοποιήσεις πολύ πιο συχνά από την κάρβουνου. Αυτό ίσως να αποτελεί παράγοντα σε σχέση με το πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2098

  • ilpapacha

    1938

  • sndev

    1075

  • ηνίοχος

    566

Καλησπερα στο team

Τελικα υστερα απο παρα πολυ ψαξιμο και ζυγισμα ολων των δεδομενων θα παω σε Weber και οχι σε Broil King

https://bbq.gr/spirit-ii-e310-gbs-weber

Eπειδη θα ηθελα να ειμαι ετοιμος σε γενικες γραμμες και δεν θελω να δωσω μια περιουσια στο brand για να παρω τα δικα τους πραγματα εχει καποιος να προτεινει value for money λυσεις για καλυμμα για αυτο το μοντελο - θερμομετρο - λιποσυλλεκτες ?

Επισης ποια φιαλη θα προτεινατε ?

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας για ακομα μια φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

αγόρασα την προηγούμενη εβδομάδα τελικά την Weber Gasgrill Spirit E-220 Classic και τη δοκίμασα χθες πρώτη φορά, χωρίς να έχω προηγουμένως εμπειρία με αέριο και ψήσιμο. Λόγω χώρου την δεξιά επιφάνεια δεν την έβαλα. Μπορεί να μου πει κάποιος σε ποια θερμοκρασία πρέπει να αρχίσω να βάζω τα κρέατα πάνω στη σχάρα και πόση θερμοκρασία είναι λογικό να πιάνει σε 10-15 λεπτά στο full? 

 

IMG_0355-min.jpg.514c4ec4c2a41f2818e05915276a346c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, spyros_vas είπε

Καλησπερα στο team

Τελικα υστερα απο παρα πολυ ψαξιμο και ζυγισμα ολων των δεδομενων θα παω σε Weber και οχι σε Broil King

https://bbq.gr/spirit-ii-e310-gbs-weber

Eπειδη θα ηθελα να ειμαι ετοιμος σε γενικες γραμμες και δεν θελω να δωσω μια περιουσια στο brand για να παρω τα δικα τους πραγματα εχει καποιος να προτεινει value for money λυσεις για καλυμμα για αυτο το μοντελο - θερμομετρο - λιποσυλλεκτες ?

Επισης ποια φιαλη θα προτεινατε ?

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας για ακομα μια φορα.

Με το καλό να την πάρεις.

-κούκουλα πηρα της campingaz https://www.skroutz.gr/s/15027622/Campingaz-Κάλυμμα-Ψησταριάς-Classic-L.html ταίριαξε μια χαρα, ειδικά μόλις ρίχνεις το ένα πλαϊνό 

-Φιάλη πήρα μια 20 κιλη την κλασική την μπλε, τοποθετείτε στο πλαι έχει και ιμαντα να την σταθεροποιησεις. 

-λιποσυλλεκτες, πριν την χρησιμοποιησεις πήγαινε σε ένα μαγαζί με Σανιτας βρες ένα ίδιο σε βάθος το ύψος μην το φοβάσαι θα το πατηκωσει

-σίγουρα θα χρειαστείς μια Βούρτσα και ενα πινέλο να αλοιφεις λαδι την ψησταρια

-θερμομετρο και λοιπά θα τα δεις στην πορεία. 

Με το καλό να την πάρεις και καλα ψησίματα. 

(sorry για τα ορθογραφικά είμαι στον δρόμο και δεν μπορώ να τα διορθώσω) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικαρια καλησπερα επειδη δεν θελω να ανοιξω νεο τοπικ θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.

Ψαχνω μια ψησταρια οσο το δυνατον γινεται πιο ψηλη πανω απο 1,00 με καπακι και με θεση για σουβλα.

Στο πλατος και στο μηκος δεν εχω θεμα αρκει να χωραει τις σχαρες μου.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jmallen3 είπε

Καλησπέρα,

αγόρασα την προηγούμενη εβδομάδα τελικά την Weber Gimageproxy.php?img=&key=1845fd3b90269583asgrill Spirit E-220 Classic και τη δοκίμασα χθες πρώτη φορά, χωρίς να έχω προηγουμένως εμπειρία με αέριο και ψήσιμο. Λόγω χώρου την δεξιά επιφάνεια δεν την έβαλα. Μπορεί να μου πει κάποιος σε ποια θερμοκρασία πρέπει να αρχίσω να βάζω τα κρέατα πάνω στη σχάρα και πόση θερμοκρασία είναι λογικό να πιάνει σε 10-15 λεπτά στο full? 

IMG_0355-min.jpg.514c4ec4c2a41f2818e05915276a346c.jpg

Καλορίζικη. Σε 10'με 15' είσαι πάνω από 300°. Σε τι θερμοκρασία θα βάζεις τα κρέατα εξαρτάται από το τι ψηνεις κάθε φορά. Συνήθως τα λιπαρά κρέατα πιο χαμηλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skoudinio είπε

Με το καλό να την πάρεις.

-κούκουλα πηρα της campingaz https://www.skroutz.gr/s/15027622/Campingaz-Κάλυμμα-Ψησταριάς-Classic-L.html ταίριαξε μια χαρα, ειδικά μόλις ρίχνεις το ένα πλαϊνό 

-Φιάλη πήρα μια 20 κιλη την κλασική την μπλε, τοποθετείτε στο πλαι έχει και ιμαντα να την σταθεροποιησεις. 

-λιποσυλλεκτες, πριν την χρησιμοποιησεις πήγαινε σε ένα μαγαζί με Σανιτας βρες ένα ίδιο σε βάθος το ύψος μην το φοβάσαι θα το πατηκωσει

-σίγουρα θα χρειαστείς μια Βούρτσα και ενα πινέλο να αλοιφεις λαδι την ψησταρια

-θερμομετρο και λοιπά θα τα δεις στην πορεία. 

Με το καλό να την πάρεις και καλα ψησίματα. 

(sorry για τα ορθογραφικά είμαι στον δρόμο και δεν μπορώ να τα διορθώσω) 

Εγώ παρήγγειλα αυτό το κάλυμμα από το Amazon.uk

https://www.amazon.co.uk/Sotor-Waterproof-Rip-Proof-Protection-Brinkmann/dp/B07QB2JYLQ

Για το λιποσυλλεκτη δεν έχω βρει ακόμη τη σωστή διάσταση και σκέφτομαι να αδειάσω το υπάρχον ταψακι, να το πλύνω με ζεστό νερό και fairy και μετά να το τυλίξω με αλουμινόχαρτο που θα το αλλάζω μετά από κάθε λιπαρό ψήσιμο. 

Φιάλη βλέπω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα ψηφίζουν υπέρ της μεγάλης κλασσικής πετρογκαζ. 

58 λεπτά πριν, Kapetanakos είπε

Παλικαρια καλησπερα επειδη δεν θελω να ανοιξω νεο τοπικ θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.

Ψαχνω μια ψησταρια οσο το δυνατον γινεται πιο ψηλη πανω απο 1,00 με καπακι και με θεση για σουβλα.

Στο πλατος και στο μηκος δεν εχω θεμα αρκει να χωραει τις σχαρες μου.

Ευχαριστω.

Αναφέρεσαι σε ψησταριά αερίου;

Και όταν λες 1μετρο ψηλή αναφέρεσαι στο ελάχιστο ύψος από το πάτωμα έως τον πάτο του φούρνου ή κάτι άλλο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, jmallen3 είπε

Καλησπέρα,

αγόρασα την προηγούμενη εβδομάδα τελικά την Weber Gimageproxy.php?img=&key=1845fd3b90269583asgrill Spirit E-220 Classic και τη δοκίμασα χθες πρώτη φορά, χωρίς να έχω προηγουμένως εμπειρία με αέριο και ψήσιμο. Λόγω χώρου την δεξιά επιφάνεια δεν την έβαλα. Μπορεί να μου πει κάποιος σε ποια θερμοκρασία πρέπει να αρχίσω να βάζω τα κρέατα πάνω στη σχάρα και πόση θερμοκρασία είναι λογικό να πιάνει σε 10-15 λεπτά στο full? 

IMG_0355-min.jpg.514c4ec4c2a41f2818e05915276a346c.jpg

Διάβαστε το manual. Στην 310 έλεγε γύρω στους 250, εμπειρικά για μοσχάρι που θέλει λιγότερη ώρα οι 250 μου φαίνονται εντάξει, για ψάρι, χοιρινο και κοτόπουλο προτιμώ πιο χαμηλά (200) και πιο αργό ψήσιμο. Ωστόσο, έχε υπόψη σου και το έμμεσο ψήσιμο δηλαδή ψήσιμο του κρέατος αρχικά πάνω από ενεργό καυστηρά και μετά ψήσιμο έμμεσα σε κλειστό καυστήρα  με τη μορφή φούρνου.

Επεξ/σία από getty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ειχαμε μια ατυχια-αμελεια με την unimac. Την αναψα και την αφησα να ζεσταθει μεχρι να ετοιμασω τα ψαρακια. Τελικα αρπαξε περιμετρικά υποθετω απο εναπομείναντα λιπη που μου ξεφυγαν στο καθαρισμα και μου εφαγε τα ποδαρακια απο το καπακι,σε σημεια την βαφη και μαυρισε το θερμομετρο. Για καλη μου τυχη απο πισω ακριβως εχω ενα ραφι αλουμινίου για να κοβει τον πολυ αερα αμα φυσαει και φυλαξε την φλογα για να μην λαμπαδιασουμε γενικοτερα και απλα κλεινοντας τη φιαλη και ανοίγοντας το καπακι ολα εσβησαν αυτοματα. Στην ερώτηση τωρα,το καπακι η εστω θερμομετρο και ποδαρακια θα βρω ανταλλακτικα η μπααααα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Gatilaras είπε

Λοιπον ειχαμε μια ατυχια-αμελεια με την unimac. Την αναψα και την αφησα να ζεσταθει μεχρι να ετοιμασω τα ψαρακια. Τελικα αρπαξε περιμετρικά υποθετω απο εναπομείναντα λιπη που μου ξεφυγαν στο καθαρισμα και μου εφαγε τα ποδαρακια απο το καπακι,σε σημεια την βαφη και μαυρισε το θερμομετρο. Για καλη μου τυχη απο πισω ακριβως εχω ενα ραφι αλουμινίου για να κοβει τον πολυ αερα αμα φυσαει και φυλαξε την φλογα για να μην λαμπαδιασουμε γενικοτερα και απλα κλεινοντας τη φιαλη και ανοίγοντας το καπακι ολα εσβησαν αυτοματα. Στην ερώτηση τωρα,το καπακι η εστω θερμομετρο και ποδαρακια θα βρω ανταλλακτικα η μπααααα?

Μην ασχολείσαι. Θα ξαναγίνει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Gatilaras είπε

Η φαση ειναι οτι μενω σε πολυκατοικία και δεν τα βλεπουν ολοι με ηρεμο ματι αυτα.😁

Σε νιώθω... προσπάθησε να τα αποφεύγεις οσο μπορείς. Προσωπικα δε την αφήνω πάνω από 1.5 λεπτό την ψησταριά χωρίς επιτήρηση για αυτό το σκοπό... Όπως επίσης φυλάω Πολλά παράπονα για τους από πάνω σε περίπτωση που γυρίσουν να πουν κάτι για την ψησταριά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγω συνηθως ετοιμαζω,βγαινω την αναβω κ παιρνω τα μελλοντικά ψητα εξω και απλα αραζω και περιμενω να καψωσει καλα. Σημερα την πατησα με τη σιγουριά οτι την καθαρισα χθες καλα αλλααααα μαλλον οχι.😅😅😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gatilaras είπε

Λοιπον ειχαμε μια ατυχια-αμελεια με την unimac. Την αναψα και την αφησα να ζεσταθει μεχρι να ετοιμασω τα ψαρακια. Τελικα αρπαξε περιμετρικά υποθετω απο εναπομείναντα λιπη που μου ξεφυγαν στο καθαρισμα και μου εφαγε τα ποδαρακια απο το καπακι,σε σημεια την βαφη και μαυρισε το θερμομετρο. Για καλη μου τυχη απο πισω ακριβως εχω ενα ραφι αλουμινίου για να κοβει τον πολυ αερα αμα φυσαει και φυλαξε την φλογα για να μην λαμπαδιασουμε γενικοτερα και απλα κλεινοντας τη φιαλη και ανοίγοντας το καπακι ολα εσβησαν αυτοματα. Στην ερώτηση τωρα,το καπακι η εστω θερμομετρο και ποδαρακια θα βρω ανταλλακτικα η μπααααα?

Εχει πλαστικα ποδαρακια στο καπακι;;; Για στειλε καμια φωτο.

Θερμομετρο λογικα πρεπει να ξεβιδωνει απο μεσα, εκει που εχει την ακιδα του δλδ. Θεωρητικα μπορεις να βαλεις aftermarket οτι θες, ειδικα αν δεν σε νοιαζει το αισθητικο κομματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι κ αλλιώς τωρα το θερμόμετρο εγινε πισα καπνισε το γυαλί κ μαυρισε,τα ποδαρακια ηταν στην ακρη κατι σαν σκληρά λαστιχενια ωστε το καπακι να μην εφάπτεται στην ψησταρια εντελως. Βεβαια απο τα ποδαρακια εμειναν μονο οι τρυπες οποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...