Προς το περιεχόμενο

i phone5 ή android


trantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα.εχω μια μεγαλη απορια και προσπαθω να την λυσω.γιατι καποιος να αγορασει i phone που κοστιζει 649-750E και να μην παρει ενα gallaxy2 για παραδειγμα?θελω να μου πειτε τι κανει το i phone και το προτειμουνε περιπου το 30% της αγορας παγκοσμίος?για ποιο λογο να το προτιμησει καποιος?για τον σχεδιασμο του?για τα χαρακτηριστικα του,που οι αναταγωνιστες εχουν φτασει σε λιγο καιρο σε δυπυρινους στα 2gHz ενω αυτο θα ειναι στα 1?το λογισμικο ειναι αυτο που αξίζει σε σχέση με τα android?ειναι καλύτερο και σε τι ειναι καλυτερο?επειδη δεν ειχα ποτε μου android ή ios και σκεφτομαι για αγορα μεσα στον μηνα μεχρι να βγει το 5αρι για να δω τα χαρακτιριστικα του.τοσο καιρο εχω το htc touch hd.το ειχα παρει οταν ειχε βγει σε τιμη 700e.βεβεια τα κλαιω τωρα γιατι εχουν σβησει τα windows mobile 6.1 και σκεφτομαι τι να παρω.ας μου πει καποιος που εχει ασχοληθει τις βασικες διαφορες του iphone με ενα android για να καταληξω.εκτος απο τα χαρακτηριστικα που νομιζω οτι υπαρχουν πολυ ποιο γρηγορα πλεον απο τα I phone με ποιο κριτιριο περνει καποιος I phone?ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ολα ειναι θεμα λογισμικου και ο τροπος που το καθε λογισμικο χρησιμοποιει την υπολογιστικη δυναμη που του παρεχεται.το ios χρησιμοποιει πολυ καλυτερα το hardware που διαθετει απο ολα τα κινητα.Η διαφορα ισως με καποιο κινητο που εχει καλυτερο hardware να φανει με ενα benchmark αλλα αυτο δεν λεει τιποτα..Ξεχωρα απο το design και την ποιοτητα τα οποια δεν πιανονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει κανενας λογος εκτος και αν θες απο πριν να κανεις κατι σε ios και δεν μπορεις android. (Αν δεν εχεις κατι στο μυαλο σου απλα δεν υπαρχει)

Το επομενο iphone το περιμενουμε απο νοεμβριο οποτε αν θες κινητο τωρα και σκοπευεις να δωσεις τοσα χρηματα εχεις πολλες καλες επιλογες σε android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάς για android. Μήν το σκέφτεσαι κάν, διότι δεν υπάρχει θέμα διλήματος στη περίπτωσή σου.

 

Ios και iphone πάς αποκλειστικά και μόνο αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο χαρακτηριστικό που σε ενδιαφέρει, είτε software είτε hardware που δεν το βρίσκεις στο android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σαν να λες: εχω 25000Ε. Τι να παρω με αυτα τα λεφτα? BMW σειρα 1 ή Opel Astra opc? Και τα 2 καλα ειναι, το καθε ενα για τους λογους του, για το κοινο που απευθυνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το καταλαβα το σχόλιο σου για τα αυτοκινητα αλλα εγω ρωταω τους λογους που καποιος επιλεγει i phone.αυτο θελω να μαθω.επειδη δεν ετυχε να αποκτησω ουτε το ενα ουτε το αλλο και ειχα μονο htc touch hd με windows mobile 6.1 δεν ξερω και ρωταω καποιον που εχει δουλεψει και τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος θέλει το iphone καθαρά λόγω μόδας, άλλος για το design του, άλλος για το λειτουργικό του, άλλος γιατί είχε λεφτά για πέταμα, άλλος γιατί θέλει να βρεί γκόμενα και δεν έχει λεφτά για αμάξι.

 

Ομοίως και για τα smartphones android.

 

Κάτσε ψάξτο λίγο μόνος σου, δές τί ζητάς από ένα smartphone και για ποιά χρήση το θές και εν συνεχεία δές τί προσφέρει το ένα και τί το άλλο.

 

Άποψή μου, αν είναι να σκάσεις 300+ για φορητή συσκευή, θα πρέπει να είσαι 100000% ενήμερος για το τί ακριβώς θές. Πόσο μάλλον για συσκευές που ξεπερνούν τα μηνιάτικα των περισσοτέρων....

 

Εκτός βέβαια και αν είσαι πλούσιος και τα 100-ευρα τα πετάς για τη πλάκα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς επειδή μιλάμε για διαφορετικό λειτουργικό είναι πιο δύσκολη η σύγκριση, εφόσον δεν έχεις χρησιμοποιήσει κανένα απο τα δύο.

Σαν λειτουργικό, δηλαδή ταχύτητα, smoothness και εφαρμογές, το ios είναι καλύτερο.

Είναι όμως πιο κλειστό λειτουργικό, και παρότι έχει κάποιες εφαρμογές παραπάνω και συνήθως καλύτερη υλοποίηση, μερικά πράγματα τα κάνεις στο android λόγω ανοιχτού κώδικα, κυρίως ότι αφορά hacking και πείραγμα του λειτουργικού.

 

Εγώ αν ήταν στα ίδια χρήματα και τα δύο, και το Iphone έβγαινε με υλικά όπως το πρώτο (2G) και με οθόνη 4 ιντσών θα προτιμούσα εκείνο. Αλλά έχω περάσει και με android 2 χρόνια αρκετά καλά.

Η διαφορά τιμής δεν νομίζω να δικαιολογεί όμως τα όποια πλεονεκτήματα του Iphone. Αν αλλάζεις όμως κινητό συχνά (δεν νομίζω βέβαια) τότε έχεις το πλεονέκτημα της μεταπωλητικής αξίας.

 

Εγώ προτείνω να βρεις κάποιον να δανειστείς ή με κάποιον τρόπο να τα χειριστείς και τα 2. Δεν γίνεται αλλιώς, είναι αρκετά λεφτά, εφόσον θες hi end κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε πάλι η γνωστή συζήτησή.. Λοιπόν 9 στους 10 γνωρίζουν πολυ καλα την μια πλατφόρμα και ελάχιστα την άλλη με αποτέλεσμά να γραφούν κουραφέξαλα. Εχω το 3gs σχεδόν 2 χρονιά τώρα, και το sgs2 6 μήνες+, και εχω ασχοληθεί παρα πολυ και με τα 2. Όταν βγήκε το iPhone ήταν πολυ μπροστά απο την εποχη του σε όλα τα επίπεδα. Αποτέλεσμά: κυριαρχισαν απόλυτα. Το μηλαρακι, η μοδα το design και άλλες τέτοιες πίπες, ναι βοήθησαν στην αύξηση των πωλήσεων, αλλα σε τελική αναλυση δεν έπαιξαν κανένα ρολο στην επικράτησή της apple. Ο λόγος ήταν ένας: Πρωτοπόριακο προϊόν που δουλευε άψογα απο κάθε άποψη (σε οσα έκανε ), τεραστία υποστήριξή σε όλα τα επίπεδα, απίστευτες εφαρμογές που πρώτη φορα έβλεπες σε κινητά τηλεφωνά. Μέσα σε όλα αυτά υπήρχε και μια μεγάλη αντίφαση. Υπήρχαν χοντεοειδης έλλειψης πχ Bluetooth ,αναφορά μηνύματός, flashplayer (στην αρχή δεν ήταν έλλειψη αλλα όταν πλέον το κάνουν και android των 200 € είναι), itunes που σε "δενει" με το pc για backup κλπ. Επίσης το σερφαρισμα στο ιντερνέτ δεν είχε απολύτως καμία σχεση με οτιδήποτε είχε φτιαχτεί ποτε για κινητό, και πολοι το αγόραζαν μονο για αυτό.

Απο τοτε τα android εξελίχθηκαν πολυ. Σχεδόν τα πάντα που αναφέρω παραπάνω τα κανείς καλύτερα πλέον σε μια καλη (250€ +) android συσκευή.

Βεβαία τα iphone έχουν ακόμα περισσότερες και καλύτερες εφαρμογές, είναι ποιο smooth, έχουν καλύτερή αυτονομια, και γενικά η οργάνωσή σε όλα τα επίπεδα είναι ανώτερη. Στα android βαζεις μια εφαρμογή και δεν υπάρχει καμία πιστοποίηση. Μπορεί να είναι κακογραμμένη, να μη κλείνει ποτε εντελώς το κινητό, και να πέφτει η μπαταρια σε 2 ώρες ενώ νομίζεις ότι είναι κλειστό.. Κάτι τέτοια για κάποιον μπορεί να μην έχουν καμία σημασια, να ψαχτουν λίγο παραπάνω και να τα διορθώσουν, και για κάποιους άλλους μπορεί να σημαίνουν , δινω 600€ και εχω το κεφαλι μου ισυχο.

Πλέον τα android έχουν περισσότερα πλεονεκτήματά παρα μειονέκτημάτα. Επιλεγείς μεταξύ πολλών συσκευών, δυνατότητές που δεν έχουν ακόμα τα iphone πχ widgets, μεγάλες οθόνες 2πυρινοι επεξεργαστές , βίντεο υψηλής ευκρίνειας, καλύτερες φωτο κλπ.

Για ένα μεσο χρήστη αν συγκρινεις sgs2 και iphone 4 , 100% συμφέρει απο κάθε άποψη το sgs2. Παρόλα αυτά και με βαση οσα έγραψα παραπάνω, υπάρχουν άτομα που βολεύονται καλύτερα ακόμα και σήμερα με το iphone 4. Ούτε κολλημένοι είναι ούτε άσχετοι. Απλα τα λιγα συν που έχει ακόμα το ios είναι σημαντικά για αυτούς οπότε καλα κάνουν.

Επίσης το iphone 5 θα είναι πολυ βελτιωμένο σε σχεση με το 4 οπότε η παραπάνω σύγκρισή θα γίνει ποιο δίκαιη.

Και κάτι σημαντικό που ξέχασα. Για εμένα το μεγαλύτερο πλέον μειον του ios είναι αλλο. Τα περισσότερα μειονέκτηματα/ελλείψεις του ios διορθώνονται με jalebrake. Ελα όμως που η apple ολο και περισσότερο σου βγάζει την παναγία να σε δυσκολέψει να το κανείς, γιατί χανει λεφτά μιας και έτσι βαζεις τσάμπα εφαρμογές. Οσο δεν υπήρχε εναλλακτική λύση ανεχόσουν αυτή την κατάσταση. Με την εξέλιξή του android, σχεδόν ολοι οι ψαγμένοι χρήστες πανε σε αυτή την πλατφόρμα. Το αποτέλεσμά θα είναι να μηνουν στο ios πολυ μέτριοι χρήστες...

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβαζοντας ολους και σας ευχαριστω για τον χρονο σας εχς βγαλει καποια μικρα συμπερασματα.οτι με τοσα λεφτα π.χ γυρω στα 700 τα android κινιτα σου προσφερουν πολυ ποιο καλα χαρακτηριστικα σε ισχυει,μνημη,καμερα,οθονη κτλ.απο την αλλη ο φιλος μου ποιο πανω εχει ενα δικαιο με αυτο που λεει οτι το i phone ειναι ποιο πολυ για να πουλας μουρι και οχι για να σερφαρεις ανετα,γρηγορα κτλ.θα περιμενω μεχρι να ανακοινωθουν τα χαρακτηριστικα του i phone 5 και αν ειναι κοντα η υλοποιηση του samsung gallagy s3 μαλλον θα καταληξω εκει.αλλα απο την αλλη με τετοια ταχυτητα που εξελισονται και βγαινουν συνεχεια καινουργια μοντελα σε android θα εχω το top μονο για κανα 2 μηνες.και μετα θα βγει το επομενο και η ζωη συνεχιζεται.για αυτο σκεφτομαι το i phone.ειναι λιγο κουραστικο ολο αυτο αλλα οταν σκεφεσαι να δωσεις κανα 700ε το σκεφτεσαι πολυ τωρα με την κριση.θελει σκεψει.δεν εχω καταλειξει ακομα και θα περιμενω να δω τα καινουργια μοντελα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να δώσεις 700€ τέτοια εποχη; Αμα θες iphone, περίμενε το 5. Ούτε αυτό θα κανεί τόσο.

Αμα θες android, δεν είναι απαραίτητο να πάρεις ότι κορυφαίο θα βγει μόλις βγει. Παρε οποίο κορυφαίο σου αρέσει που έχει βγει εδω και 6 μήνες. Ούτε που θα καταλάβεις τη διαφορα σε όλα τα επίπεδα και θα πληρώσεις τα μισα λεφτά.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ποτέ δεν με συγκίνησαν σε υπερβολικό βαθμό τα κινητά , πιστεύω ότι για κάθε χρήστη το βασικό κριτήριο αγοράς πρέπει να είναι το value προς money (τιμή/απόδοση) , πολύ περισσότερο για μας στην ελλάδα στους δύσκολους καιρούς που ζούμε . Με βάση το παραπάνω κριτήριο θα σκεπτόμουν πάρα πολύ αν έπρεπε να αγοράσω οποιοδήποτε κινητό πάνω από 300-350 ευρώ . Σε αυτή τη κατηγορία τα android κινητά παίζουν μόνα τους και είναι μονόδρομος . Τα samsung μάλιστα απότι λέγεται έχουν και το χαμηλότερο SAR στην αγορά , για να μην ξεχνάμε και την υγεία μας .αυτά από μένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πλέον μάλλον κάθε υποψήφιος αγοραστής πρέπει να κοιτάει και τα windows7 phone. Σε λίγο καιρο θα έχουν όλα τα πλεονεκτήματά του iPhone και του android μαζί, και με την υποστήριξή ενός κολοσου που έχει και την τεχνολογία και λέγεται Microsoft. Δεν την συμπαθώ καθόλου, αλλα η αλήθεια πρέπει να λέγεται.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς επειδή μιλάμε για διαφορετικό λειτουργικό είναι πιο δύσκολη η σύγκριση, εφόσον δεν έχεις χρησιμοποιήσει κανένα απο τα δύο.

Σαν λειτουργικό, δηλαδή ταχύτητα, smoothness και εφαρμογές, το ios είναι καλύτερο.

Είναι όμως πιο κλειστό λειτουργικό, και παρότι έχει κάποιες εφαρμογές παραπάνω και συνήθως καλύτερη υλοποίηση, μερικά πράγματα τα κάνεις στο android λόγω ανοιχτού κώδικα, κυρίως ότι αφορά hacking και πείραγμα του λειτουργικού.

 

Εγώ αν ήταν στα ίδια χρήματα και τα δύο, και το Iphone έβγαινε με υλικά όπως το πρώτο (2G) και με οθόνη 4 ιντσών θα προτιμούσα εκείνο. Αλλά έχω περάσει και με android 2 χρόνια αρκετά καλά.

Η διαφορά τιμής δεν νομίζω να δικαιολογεί όμως τα όποια πλεονεκτήματα του Iphone. Αν αλλάζεις όμως κινητό συχνά (δεν νομίζω βέβαια) τότε έχεις το πλεονέκτημα της μεταπωλητικής αξίας.

 

Εγώ προτείνω να βρεις κάποιον να δανειστείς ή με κάποιον τρόπο να τα χειριστείς και τα 2. Δεν γίνεται αλλιώς, είναι αρκετά λεφτά, εφόσον θες hi end κινητό.

 

+1

Πολυ σωστα οσα λες flik...

Συμφωνω απολυτα ...

 

Φιλε trantos η αποψη μου ειναι πως αν θες να χεις ενα κινητο που να σου κανει τη δουλεια σου αψογα χωρι bugs και βλακειες τοτε παιρνεις iphone καρφωτα.

Το android οπως ειπε και ο flik επειδη ειναι ανοιχτο λογισμικο σου δινει τη δυνατοτητα πειραξεις περισσοτερα πραγματα και να παιξεις μαζι περισσοτερο .

Επισης επειδη το android χρησιμοποιειται σε παρα πολλες συσκευες ( σε αντιθεση με το ios που ειναι 3-4 συσκευες ) ειναι ενας λογος ο οποιος το καθιστα λιγο πιο δυσκολο να ειναι τοσο stable οσο το ios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...