Προς το περιεχόμενο

i phone5 ή android


trantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μην παρεξηγηθεί το προηγούμενο post μου περί smoothness,

και το android Galaxy SII (η τωρινή android ναυαρχίδα δηλαδή) μια χαρά smooth είναι.

Μπόμπα είναι βασικά! :)

 

Θέλω πραγματικά να δω που θα καταλήξει το Android.

 

flik, respect μόνο και μόνο για τις μεταφράσεις(παρόλο που δεν τις χρησιμοποιώ!)... :)

 

Είναι smooth το sgsII, και ταχύτατο στο άνοιγμα εφαρμογών κτλ. Αλλά δεν έχει το UI και τα transitions effects για να φανεί πως θα τα πήγαινε εκεί. Αυτά που έχει είναι υποτυπώδη. Γενικά απο τη πρώτη στιγμή σου δίνει την εντύπωση ενός "τέρατος". Είναι το μόνο android που θα προτιμούσα τώρα, παρότι θα το ήθελα σε 4 ίντσες.

 

Ευχαριστώ (αν και δεν είμαι σίγουρος οτι κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς). :)

 

 

Καλά, μόνο το hd2 έχει αυτή τη δυνατότητα των 2 λογισμικών?

Το κάνουν και άλλες συσκευές, winmo νομίζω, αλλά όχι τόσο καλά. Είναι το πιο τρανό παράδειγμα και η αγάπη των περισσοτέρων devs. Μάλιστα πολλοί devs έτρεξαν εκεί το wp7 και αποφάσισαν να ασχοληθούν μαζί του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Νομίζω στα wp7 εβγαλαν προγραμματάκι που μπορεις να περάσεις και android rom ή κανω λάθος;

 

Ενδιαφέρον πάντως αυτό το htc που μπορεί να παρει και τα 2 λειτουργικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω στα wp7 εβγαλαν προγραμματάκι που μπορεις να περάσεις και android rom ή κανω λάθος;

 

Ενδιαφέρον πάντως αυτό το htc που μπορεί να παρει και τα 2 λειτουργικα

Όχι, κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό ακόμα, ειδικά μέσω προγράμματος απο market. Υπάρχουν κάποια μόνο για fun, ούτε καν emulators.

Μάλιστα παίρνει και meego και ubuntu. Αλλά ειδικά τα wp7 τα τρέχει άριστα για μη επίσημο λειτουτγικό.

Είναι θηρίο απο όλες τις απόψεις.

 

Μακάρι όλες οι συκσευές να είχαν τη δυνατότητα να βάλεις όλα τα λειτουργικά.

 

Νομίζω στα wp7 εβγαλαν προγραμματάκι που μπορεις να περάσεις και android rom ή κανω λάθος;

 

Ενδιαφέρον πάντως αυτό το htc που μπορεί να παρει και τα 2 λειτουργικα

Όχι, κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό ακόμα, ειδικά μέσω προγράμματος απο market. Υπάρχουν κάποια μόνο για fun, ούτε καν emulators.

Μάλιστα παίρνει και meego και ubuntu. Αλλά ειδικά τα wp7 τα τρέχει άριστα για μη επίσημο λειτουτγικό.

Είναι θηρίο απο όλες τις απόψεις.

 

Μακάρι όλες οι συκσευές να είχαν τη δυνατότητα να βάλεις όλα τα λειτουργικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαυτο το κινητο έτσι απλά περνάς το λειτουργικό χωρίς κάποιο προγραμματακι;

Δεν είναι τόσο απλό ώστε κατεβάζεις ένα πρόγραμμα και τρέχει το android. Δεν το έχω κάνει, αλλά γενικά κάνεις partition την sdcard, αλλάζεις bootloader-spl και φορτώνεις τα αρχεία στην sd.

Πλέον όσο έχει περάσει ο καιρός έχει απλοποιηθεί η διαδικασία.

Το θέμα είναι οτι τουλάχιστον για το wp7 το τρέχει καλά, γιατί έχει ίδιο cpu με τα υπάρχοντα wp7 κινητά. Δεν υπολείπεται καθόλου σε απαιτήσεις δηλαδή.

Το android το τρέχει όπως το έτρεχε το nexus one, κάπως έτσι. Ίσως λίγο χειρότρα.

Ξεφεύγουμε απο το θέμα btw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

flik εσύ δεν έκανες τις μεταφράσεις για τις MIUI;

Ναι ναι ευχαριστώ πολύ :devil:

Όχι δεν τις έκανα δυστυχώς εγώ αν και θα το ήθελα και είχα σχεδόν ξεκινήσει αλλά το άφησα. Δεν είχα χρόνο τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sgs2 με custom rom γίνεται το ποιο smooth android που υπάρχει σήμερα. Και σε κάθε αναβαθμηση software θα γίνεται ολο και καλύτερό γιατί έχει το δυνατό hardware ,που θα αξιοποίησει. Και transition efect έχει με custom rom, και ότι θες.

Απλα θέλει πολυ δουλεία και γνώσεις για να το φέρεις πολυ κοντά σε ios, που αμφιβάλω αν έχει το 1-2%.

Και πάλι όμως σε αυτο, το ios θα είναι μπροστά. Στο "smooth" συμπεριλαμβάνω και σπανία στιγμιαία κοληματακια σε πολυ βάρια χρήση που στο ios δεν βλέπεις ή είναι εξαιρετικά ποιο σπανία ακόμα.

Παντως και χωρίς καθόλου πείραγμα η ψαλίδα σε αυτό το θεμα μεταξύ sgs2 και iphone έχει μικρύνει τόσο πολυ που δεν αποτελεί λογο επιλογής του iphone. Για ποιο αδύναμα android δεν ισχύει το ίδιο.

Το δηλημα είναι ανάμεσα στις εφαρμογές. Το multitasking του android είναι 1-2 επίπεδα κατω απο ios. Το εγραφα και παλαιότερα και μου είχατε επιτεθεί πολοι, το γραφω και τώρα μετα τόσους μήνες εμπειρίας πλέον σε κορυφαίο android.. Ο λόγος όμως ΔΕΝ είναι το λειτουργικό. Το λειτουργικό υποστηρίζει καλύτερό και ευρύτερο σύνολό εντολών για multitasking. Το θεμα όμως είναι ότι δεν το χρησιμοποιούν ολοι οι προγραμματιστές, αλλα πολοι το κάνουν σαν σε pc. Αποτέλεσμά: υψηλή καταναλωσες μπαταρίας, κλπ. Στο ios και να θελεις να υλοποιησεις έτσι multitasking δεν μπορείς. Στο software αποδεικνιεται ότι η δικτατορία είναι καλύτερή απο τη δημοκρατία. Αν δεν είχε απόλυτη ελευθερία σε βαθμο αναρχίας το android, τα πάντα θα δούλευαν 2 επίπεδα καλύτερα. Και δύσκολα διορθώνεται αυτό. Όταν αφήνεις τις εφαρμογές χωρίς να τις κλείνεις στο android η καταναλωση είναι μεγαλύτερη αντίθετα με ότι θα έπρεπε. Τεσταρισμενο απο εμένα, οπότε δε με ενδιαφέρει τι διαβάζω ακόμα και απο σοβαρά site. Απλα κάνουν λάθος.

Το hd2 μπορεί να παίρνει και τα 2 ,και πλέον λειτουργικα αλλα είναι παλαια συσκευή σε όλα τα επίπεδα. Οποίος το έχει, τεραστιο συν το παραπάνω, αλλα κανείς που καταλαβαίνει στοιχειωδώς γιατί μιλαμε δε θα το αγόραζε σήμερα. Καλύτερα να παρει ένα android των 180€ πχ ideos5. Θα δουλεύει κλάσεις καλύτερα απο το hd2. Το γραφω γιατί πολοι παραπάνω δεν ξερουν ακριβώς πως γίνεται το παραπάνω και νομίζουν ότι πρόκειται για κανένα υπερκινητο. Πχ η αυτονομια του hd2 με τον τρόπο που τρέχει android, και η ταχύτητα του σε σχεση με ένα συνχρονο εντελώς μετριο είναι κλαυτα Χαράλαμπε.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι έχει κλείσει η ψαλίδα στην ομαλότητα έχει κλείσει. Αλλά αυτό το smoothness που έχει τώρα το sgsII το είχε το iphone 3gs. Σύγκρινε τα specs... Όμως πάντα τα stock transitions σε ένα κλειστό λειτουργικό θα εμφανίζονται καλύτερα. Το wp7 έχει κάποιες λεπτομέρειες πχ όταν αλλάζεις οθόνη στο Metro ui που εκτός απο φοβερά πρωτότυπες είναι και ευχάριστες-ξεκούραστες στο μάτι, και τέτοιου είδους εφέ δεν μπορεί να τις πάρει το android και να λειτουργούν σε αυτό το επίπεδο. Λόγω κώδικα. Ή το scrolling μέσα σε εφαρμογές.

 

Απο την άλλη, σκέψου οτι αν τώρα πχ το wp7 είναι τόσο γρήγορο, αυτό σημαίνει πολύ μικρές απαιτήσεις για να λειτουργεί έτσι, άρα πολύ μεγαλύτερο εύρος για βελτίωση όλων των άλλων λειτουργιών με hardware που δεν είναι καν τελευταία λέξη της τεχνολογίας.

 

Όμως το UI του android, σαν σύστημα μαζί με το UI των εφαρμογών που είναι έτσι επειδή φαντάζομαι αυτά τα apis παίρνουν οι προγραμματιστές. Είναι απλά απαρχαιωμένο. Του ios είναι πιο όμορφο φυσικά, αλλά καμιά φορά τόσο απλό που είναι δύσχρηστο και βαρετό. Σωστά. Και ήρθε το metro ui, και κατα τη προσωπική μου γνώμη πάντα, είναι ότι καλύτερο έχω δει σε ui. Και προτιμώ και όσα apps το ακολουθούν και είναι πολλά.

 

Για το hd2 θα συμφωνήσω, ως παράδειγμα το έφερα, ξέφυγε μετά η συζήτηση. Αν ήταν θα το έπαιρνα και εγώ όταν έφυγε απο android. Είναι μόνο για όσους είναι αρκετά geeks και θυσιάζουν πολλά πράγματα.

 

oldnew, έχεις χρησιμοποιήσει mango;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mango όχι, δεν εχω χρησιμοποιήσει. Εχω δει πολλά βίντεο στο utube, και διαφορα review, και καταλαβαίνω γιατί πρόκειται. Συμφωνώ σε αυτά που γράφεις για το mango. Το βλέπω μελλοντικά να επικρατεί των άλλων 2 λειτουργικών, αν και δε θα το επαιρνα σήμερα. Ειδικά το ios θα το χτυπήσει παρα πολυ. Ουσιαστικά δε θα έχει κανένα συν το ios και μονο μειον, μακροχρόνια. Το android θα έχει πάντα κάποια πλεονεκτήματά που θα του δίνει ο ανοιχτός του κώδικας, ειδικά σε χακεραδες, αλλα και μειονέκτηματα. Αν βεβαία υποστηριχθεί περισσότερο απο σοβαρούς developers και εφαρμογές το android, και αλλάξει φιλοσοφία σε κάποια πράγματά η google, μπορεί να επικρατήσει.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oldnew το hd2, είναι πολύ σμουθατο και στα 2 λογισμικά και δεν έχει κανένα πρόβλημα ούτε στην ανταπόκριση, ούτε στη ταχύτητα! Μονό πρόβλημα είναι η κατανάλωση της μπαταρίας στο android!

Πάντως η διαδικασία να περάσεις σε dualboot στο hd2 είναι πολύ απλή και εύκολη, πράγμα που σε ωθεί για να το κάνεις!

Ρώτησα για τα δυο λογισμικά, απλά επειδή ενδιαφέρομε να περάσω και στο sgs2 τα wp7, αλλά μέχρι στιγμής δε βρήκα κάτι!Και ένα τέτοιο κινητό με τα 2 λογισμικά,δε θα συζητούσαμε καν σύγκριση του, ακόμη και με το iphone5!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...