Προς το περιεχόμενο

Σοβαρο προβλημα με εξωτερικο σκληρο. Τι περιεργος τιτλος???...


alexandros4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια, σας αναφερω το προβλημα μου και ελπιζω να μπορεσουμε να βρουμε λυση. Εχω εναν εξωτερικο verbatim 1tb, στον οποιο εχω ολα μου τα σημαντικα αρχεια σωσμενα. Σημερα, εβαλα να του περασω καποια αρχεια, για να κανω φορματ το λαπτο μου. Τα αρχεια ηταν κοντα στα 9 gb, περαστηκαν κανονικα, αλλα εκανε αρκετη ωρα τολμω να πω. Βεβαια επειδη δεν το παρακολουθησα δεν καταλαβα ποση ωρα εκανε. Αφου λοιπον περασα τα αρχεια, και τον ειχα στην ακρη αναμμενο χωρις να περναω αρχεια εκεινη τη στιγμη, αρχισε να κανει το γνωστο clicking of death, συνοδευομενο απο ενα ελαφρως μπιπ. Ολο αυτο το κανει επαναλαμβανομενα. Ο υπολογιστης πλεον δεν τον αναγνωριζει, τον εβαλα και εσωτερικα στο pc, αλλα παλι δεν τον αναγνωριζει και μολις ανοιγει ο υπολογιστης κανει τον ιδιο θορυβο. Τον εχω 2 χρονια αλλα ελαχιστα δουλεμενο και με τρελανε αυτο που συνεβη. Η σπανια ερωτηση μου τωρα. Τι μπορω και πως να σωσω. Πριν χρειαστει να φτασω σε εταιρεια ανακτησης δεδομενων. Και επισης τι μπορει να ειναι το προβλημα. Αυριο θα ανεβασω και βιντεο να ακουσετε πως κανει, αλλα τωρα λογω ωρας καταλαβαινετε οτι κοιμουνται ολοι σπιτι! Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων και μη με βρισετε που δεν κρατουσα μπακαπ.

 

double post sorry....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια, σας αναφερω το προβλημα μου και ελπιζω να μπορεσουμε να βρουμε λυση. Εχω εναν εξωτερικο verbatim 1tb, στον οποιο εχω ολα μου τα σημαντικα αρχεια σωσμενα. Σημερα, εβαλα να του περασω καποια αρχεια, για να κανω φορματ το λαπτο μου. Τα αρχεια ηταν κοντα στα 9 gb, περαστηκαν κανονικα, αλλα εκανε αρκετη ωρα τολμω να πω. Βεβαια επειδη δεν το παρακολουθησα δεν καταλαβα ποση ωρα εκανε. Αφου λοιπον περασα τα αρχεια, και τον ειχα στην ακρη αναμμενο χωρις να περναω αρχεια εκεινη τη στιγμη, αρχισε να κανει το γνωστο clicking of death, συνοδευομενο απο ενα ελαφρως μπιπ. Ολο αυτο το κανει επαναλαμβανομενα. Ο υπολογιστης πλεον δεν τον αναγνωριζει, τον εβαλα και εσωτερικα στο pc, αλλα παλι δεν τον αναγνωριζει και μολις ανοιγει ο υπολογιστης κανει τον ιδιο θορυβο. Τον εχω 2 χρονια αλλα ελαχιστα δουλεμενο και με τρελανε αυτο που συνεβη. Η σπανια ερωτηση μου τωρα. Τι μπορω και πως να σωσω. Πριν χρειαστει να φτασω σε εταιρεια ανακτησης δεδομενων. Και επισης τι μπορει να ειναι το προβλημα. Αυριο θα ανεβασω και βιντεο να ακουσετε πως κανει, αλλα τωρα λογω ωρας καταλαβαινετε οτι κοιμουνται ολοι σπιτι! Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων και μη με βρισετε που δεν κρατουσα μπακαπ.

 

double post sorry....

 

 

 

Καλημέρα Φίλε!Εγώ έπαθα κάτι παρόμοιο.Προσπάθησα να κάνω data recovery με ανάλογο λογισμικό,που όμως δεν μου βγήκε σε καλό,αφού χωρίς να το θέλω έκανα τα πράγματα χειρότερα,πράγμα που μου το επιβεβαίωσε ο άνθρωπος που μου διορθώνει κάποια κολλήματα του υπολογιστή.Αν δεν το είχα ζορίσει τόσο είχα 80% πιθανότητες να κάνω ανάκτηση,χωρίς τεράστιο κόστος!Οπότε σκέψου τα βήματα σου!όντως η ανάκτηση κοστίζει αρκετά και αν δεν έχεις πολύ σημαντικά πράγματα,ξανασκέψου το(κατά την γνώμην μου πάντα).Σου εύχομαι να βγάλεις άκρη γιατί το έχω περάσει και σε καταλαβαίνω.Καλή μέρα και πάλι(όσο καλή μπορεί να είναι) :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Φίλε!Εγώ έπαθα κάτι παρόμοιο.Προσπάθησα να κάνω data recovery με ανάλογο λογισμικό,που όμως δεν μου βγήκε σε καλό,αφού χωρίς να το θέλω έκανα τα πράγματα χειρότερα,πράγμα που μου το επιβεβαίωσε ο άνθρωπος που μου διορθώνει κάποια κολλήματα του υπολογιστή.Αν δεν το είχα ζορίσει τόσο είχα 80% πιθανότητες να κάνω ανάκτηση,χωρίς τεράστιο κόστος!Οπότε σκέψου τα βήματα σου!όντως η ανάκτηση κοστίζει αρκετά και αν δεν έχεις πολύ σημαντικά πράγματα,ξανασκέψου το(κατά την γνώμην μου πάντα).Σου εύχομαι να βγάλεις άκρη γιατί το έχω περάσει και σε καταλαβαίνω.Καλή μέρα και πάλι(όσο καλή μπορεί να είναι) :-(

Καλημέρα φίλε. Πραγματικά καταλαβαίνεις πως νιώθω, μου συνέβη στις 9 το βράδυ και ακόμα δεν μπορω να κοιμηθώ. Και εγω αυτο σκέφτηκα να μην πειραξω κάτι άλλο και να φύγει κατευθείαν σε εταιρεία για ανάκτηση δεδομένων. Δεν ξέρω βέβαια πόσο θα μου πάρουν, κατα πάσα πιθανότητα θα με σκίζουν. Απλά είναι φωτογραφίες αποδιακοπες και τέτοια ρε γμτ που δεν είχα πουθενά αλλου. Βλακεία μου προφανώς..... Αλλα δεν το περίμενα. Έτσι ξαφνικά μπουμ.... Ξέρεις μήπως αν η τιμη στις εταιρείες εξαρτάται απο το μέγεθος των αρχείων?? δηλαδή όλα τα παιχνίδια και τα προγράμματα που είχα δεν με ενδιαφέρουν να σωθούν τα ξαναβρισκω προφανώς εύκολα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε. Πραγματικά καταλαβαίνεις πως νιώθω, μου συνέβη στις 9 το βράδυ και ακόμα δεν μπορω να κοιμηθώ. Και εγω αυτο σκέφτηκα να μην πειραξω κάτι άλλο και να φύγει κατευθείαν σε εταιρεία για ανάκτηση δεδομένων. Δεν ξέρω βέβαια πόσο θα μου πάρουν, κατα πάσα πιθανότητα θα με σκίζουν. Απλά είναι φωτογραφίες αποδιακοπες και τέτοια ρε γμτ που δεν είχα πουθενά αλλου. Βλακεία μου προφανώς..... Αλλα δεν το περίμενα. Έτσι ξαφνικά μπουμ.... Ξέρεις μήπως αν η τιμη στις εταιρείες εξαρτάται απο το μέγεθος των αρχείων?? δηλαδή όλα τα παιχνίδια και τα προγράμματα που είχα δεν με ενδιαφέρουν να σωθούν τα ξαναβρισκω προφανώς εύκολα....

 

Τα καλά παιδια πριν πεινασουν μαγειρεύουν... τα παντα έρχονται απο εκει που δεν τα περιμένουμε!! Επρεπε να έχεις back up!!

 

Για εταιρια δύσκολα θα σου κοστίσει κατω απο 300Ε και όχι δεν παει αναλογα με το μεγεθος των αρχειων αλλά αναλογα με το ειδος του προβληματος το συνολικο μεγεθος του σκληρού κ.α.!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το ιδιο ειχα παθει και γω κατι ειχα διαβασει με το να βαλεις τον σκληρο στην καταψυξη αλλα ψαξτο λιγο γιατι ειναι πολυ σοβαρο θεμα και καθε βημα μπορει να ειναι καθοριστικο.Btw δν κανω πλακα με την καταψυξη B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν τ' αρχεία δεν αξίζουν, ξέχνα τα.

 

Αν αξίζουν να τα σκάσεις να πάρεις ίδιο δίσκο ν' αλλάξεις πλακέτες ΜΠΑΣ ΚΑΙ, καν' το.

 

Αν αξίζουν πολύ περισσότερο, κι έχεις τα φράγκα, Northwind (Θεσ/νίκη).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κανεις τις κλασσικες μαυρες σκεψεις... δοκιμασε με αλλο καλωδιο... μπας και τα παιξε αυτο (μου εχει τυχει σε 2 εξωτερικους να εχει το καλωδιο προβλημα... και να κανει τα χαρακτηριστικα που λες... και κατι γκαπ γκουπ κιολλας ο ενας...και να μην βλεπουν τα windows καν οτι εβαλα μια usb συσκευη). Μετα την αλλαγη καλωδιου, δουλευουν μια χαρα.

 

Επισης κατεβασε ενα linux livecd μηπως κι εκει τον δει... τωρα τελευταια εχω κανει backup σε 2 εσωτ. green sata 1tb & 750gb απο εναν φιλο που ξαφνικα σταματησε να τους βλεπουν τα windows και στο linux δουλευαν μια χαρα...

Ακομα στο linux ειδα εναν εξωτερικο σκληρο που τα windows μια τον αναγνωριζανε... μια τον χανανε...

 

Παντως ελπιζω να ειναι το καλωδιο φιλε μου και να την γλυτωσεις με 2-3 ευρω και να ανακτησεις τα δεδομενα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα αυτο με τα linux που λεει εχει απολυτο δικιο... επειδη ειναι ανοικτο λογισμικο δεν εχει κολληματα και πλατφορμες σα τα windows... βαλε κανενα ubuntu που ειναι και ευκολα στη χρηση και ξαναδοκιμασε 90% θα στα δειξει ολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί "απόλυτο δίκιο" ήταν πάλι αυτό; Ούτε εσύ διάβασες καλά το αρχικό ποστ : χτυπάει ο μηχανισμός κίνησης κεφαλών του δίσκου. Λες τα Λίνουξ να βοηθήσουν; (...μ' άρεσε και το "ποσοστό σιγουριάς"...).

 

Αμφότεροι προτείνετε χωρίς βάση πράγματα, τα οποία τζάμπα θα βάλουν τον topic starter σε διαδικασίες.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο με τα καλωδια το εκανα παιδια. Με το linux δε ν δοκιμασα και τελικα το πηγα σε εταιρεια ανακτησης δεδομενων. Μου ειπαν πως ο σκληρος εχει προβλημα στο firmware, και πως κατα 90% θα σωθουν ολα μου τα αρχεια. Το προβλημα στο firmware ειναι σοβαρο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά εταιρία;

 

To firmware είναι ένα πρόγραμμα φτιαγμένο για τσιπάκια συσκευών (όπως σκληροί δίσκοι, optical drives, κάρτες γραφικών κτλκτλ). Χοντροκομμένα, μπορείς να το πεις το ανάλογο του "εγκεφάλου" που έχουν τ' αυτοκίνητα, για να καταλάβεις. Με λίγα λόγια, το εν λόγω τσιπάκι, και το πρόγραμμα που έχει μέσα του περασμένο, είναι απολύτως βασικό για να λειτουργεί η συσκευή. Επίσης, δεν μπορείς να το "φτιάξεις" (το πρόβλημα στο firmware) μόνος - θέλει κατάλληλο ηλεκτρονικό εξοπλισμό. Αυτό που κάνουν οι εταιρίες που τον διαθέτουν, είναι είτε να το ενημερώνουν (το firmware) ή ν' αλλάζουν το τσιπάκι. Στη χειρότερη, "εγχειρίζουν" τον σκληρό, βγάζουν τα platters (μικρά μεταλλικά μαγνητικά δισκάκια που περιέχει, όπου είναι γραμμένα τ' αρχεία), και τα "μεταφυτεύουν" σε άλλο "σώμα" δίσκου ούτως ώστε να υπάρξει πρόσβαση σε αυτά. Κι όπως ίσως καταλαβαίνεις, αυτό κι αν είναι δύσκολη διαδικασία που απαιτεί ακόμη πιο εξειδικευμένο εξοπλισμό και τεχνικές (εξ' ου και οι τσουχτερές χρεώσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φίλε μου μια εταιρία στη Νεάπολη Θεσσαλονίκης που έχουν θετικό feedback. Και αυτοί που εργάζονται φαίνονται τεχνικά καταρτισμενοι. Μου είπαν κόστος τελικό 100+ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μα ακριβώς για να την αναφέρεις ονομαστικά, το είπα.

 

Δεν είναι θέμα διαφήμισης - για να ξέρει ο κόσμος που θα το δει. Είναι χρήσιμες πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...