Προς το περιεχόμενο

2 προβληματα σε arch


ppetraka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα

 

έχω ακόμη δυο προβληματα ,περα του προβληματος με το modem που έχω Postarei με το πιο πριν, αλλα αυτό ας περιμένει,

 

1)σε ενα netbook με arch και kde ,εχω ενεργοποιησει samba για να βλεπω μεσω δικτύου ένα server που έχω συνδεμένο στο τοπικό δίκτυο. όταν προσπαθω να ανοιξω το netbook εκτος δικτύου ή συνδέομαι σε ένα αλλό δικτυο, το netbook ψαχνει να βρει τα δικτυακα directories που είχε συνδεθεί και παραμένει σε μαυρη οθονη και δεν μπορώ να δω το desktop,δειχνει ότι ψαχνει συνεχως να βρεί τα directories toy server.καποια ιδέα?

2)στο laptop (arch linux me gnome)έκανα χθες ένα update (pacman -Syu) και παρουσιάστηκαν τα εξης:

α)έβγαλε μυνημα για εξάντληση του root, παρόλο που δεν έχω μεγάλα αρχεία,μήπως κάτι παιζει με το ότι στο laptop έχω ένα 80gb ssd? μπορώ να μεγαλώσω το root?

β)σε δεύτερη φάση, κάνω reboot στο laptop, και στην οθόνη του login μου δειχνει user not listed, δεν υπαρχει καμία άλλη δυνατότητα επιλογής μονο shut restart logoff.

 

χτυπήσαν όλα μαζί, ρε παιδιά, :( :angry: λιγο βοηθεια μου έχουν κοπεί τα χέρια. :-D

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

1) Αυτο με τα samba shares το εκανες μεσω fstab ή μεσω του υποσυστηματος του kde για τα δικτυακα?

Αν ειναι το πρωτο, καγκελωσε (#) τις σχετικες γραμμες στο fstab. Αν εινια το δευτερο... blame kde :P

 

2) α) Κανε ενα "df -h" να δεις ποσο χωρο εχεις σε καθε partition. Αν δεις οτι στο / εισαι με λιγο χωρο, καθαρισε την cache του pacman με "pacman -Scc".

Μπορεις παντα να μεγαλωσεις το / με τη γνωστη διαδικασια (εκκινηση απο live cd, gparted κλπ) και καλο ειναι να ΜΗΝ εχεις το swap partition στον ssd.

 

β) Περιμενε να περασει ολο το gnome 3.2 στον σερβερ απο τον οποιο κανεις update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Αυτο με τα samba shares το εκανες μεσω fstab ή μεσω του υποσυστηματος του kde για τα δικτυακα?

Αν ειναι το πρωτο, καγκελωσε (#) τις σχετικες γραμμες στο fstab. Αν εινια το δευτερο... blame kde :P

 

2) α) Κανε ενα "df -h" να δεις ποσο χωρο εχεις σε καθε partition. Αν δεις οτι στο / εισαι με λιγο χωρο, καθαρισε την cache του pacman με "pacman -Scc".

Μπορεις παντα να μεγαλωσεις το / με τη γνωστη διαδικασια (εκκινηση απο live cd, gparted κλπ) και καλο ειναι να ΜΗΝ εχεις το swap partition στον ssd.

 

β) Περιμενε να περασει ολο το gnome 3.2 στον σερβερ απο τον οποιο κανεις update.

 

1)το samba το έκανα με τον kde απλα εκανα ένα search με την αντιστοιχη λειτουργία και βρήκε τον server.και τωρα τι προτέινετε να κάνω να ψαξω το wiki του kde?

στο 2)α τις κινησεις θα τις κάνω αφού μπορὲσω και κάνω login στο laptop :mrgreen:

B)τι εννοείς περίμενω να κατέβει το gnome ,όταν έκανα το update, μεσω terminal,έδειξε ότι το έκανε και το ολοκλήρωσε κανονικά . περιμένω στην οθόνη login και θα μου ενεργοποιήσει αυτόματα την δυνατότητα login? ή χρεάζεται να κάνω login με terminal και να ξανατρέξω το update ξανα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε login σε ενα tty, πατωντας πχ ctrl+alt+f1 και κανε update απο εκει. Εικαζω πως το update θα ενημερωσε πχ τα μισα πακετα σε αυτα του gnome 3.2 ενω τα αλλα μισα θα μεινανε σε gnome 3.0...

 

Για το 1.

Μηπως τα samba shares σου τα εχεις αριστερα στο panel του file manager σαν favorite places? Αν οχι, δεν μου ερχεται κατι αλλο. Δεν χρησιμοποιω kde.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον το netbook άνοιξε εκτός δικτύου :mrgreen:, μαλλον χθες δεν το ειχα δοκιμασει εκτος δικτύου, εκείνο που είδα είναι ότι έχω κανει στην επιφάνεια εργασιας μια συντὸμευση για ένα δικτυακό directory και μήπως ψάχνει απο εκέι,θα δοκιμάσω το απογευμα να συνδεθώ σε ένα άλλο δικτυο αφού βέβαια το διαγράψω, σωστά?

 

τώρα για το laptop θα τα δουμε το απογευμα, δεν το έχω μαζί μου ,πάντως έιναι δυνατό να κάνει update μονο σε μερικά πακέτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά αν δεν έχεις κάνει exclude εσύ κάποια πακέτα όχι, υποτίθεται πως τα κάνει όλα για όσα βρει κάτι καινούριο.

Παρ'όλα αυτά πάντα μπορεί να υπάρξει και κάποιο πρόβλημα με dependencies ή conflicts τα οποία μπορεί να μην παρατήρησες και να προχώρησες οπότε κάτι να έσπασε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά αν δεν έχεις κάνει exclude εσύ κάποια πακέτα όχι, υποτίθεται πως τα κάνει όλα για όσα βρει κάτι καινούριο.

Παρ'όλα αυτά πάντα μπορεί να υπάρξει και κάποιο πρόβλημα με dependencies ή conflicts τα οποία μπορεί να μην παρατήρησες και να προχώρησες οπότε κάτι να έσπασε :P

οχι exclude δεν έχω κάνει σε κανένα πακετο ,άρα να προσπαθήσω πάλι να κάνω update. <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yeap κάνε μια προσπάθεια να δούμε τι θα γίνει

 

λοιπόν απο netbook ειμαστε ok εσβησα την συντομευση απο την επιφανεια εργσσίας και ανοιξε ολα ενταξει

τώρα στο laptop δεν είχαμε κάποια προοδο αφου έκανα update pacman -Syu καθαρισα και την cashe αλλά τίποτα

ανοιγει πάλι στην ίδια οθόνη sing in not listed? :confused:

 

τι γινεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν απο netbook ειμαστε ok εσβησα την συντομευση απο την επιφανεια εργσσίας και ανοιξε ολα ενταξει

τώρα στο laptop δεν είχαμε κάποια προοδο αφου έκανα update pacman -Syu καθαρισα και την cashe αλλά τίποτα

ανοιγει πάλι στην ίδια οθόνη sing in not listed? :confused:

 

τι γινεται ?

 

πάλι με tty βγάλε τον gdm από το rc.conf η inittab και γράψε στο /home/user/.xinitrc

 

>exec ck-launch-session gnome-session

 

και δοκίμασε με

>startx

 

αν μπεις κανονικά φτιάξε το gdm η βάλε slim να τελειώνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάλι με tty βγάλε τον gdm από το rc.conf η inittab και γράψε στο /home/user/.xinitrc

 

>exec ck-launch-session gnome-session

 

και δοκίμασε με

>startx

 

αν μπεις κανονικά φτιάξε το gdm η βάλε slim να τελειώνεις

 

προσπαθησα να κανω αυτό που λες me nano /home/user/.xinitrc αλλα το xinitrc ειναι κενό γραφω την εντολή που εγραψες αλλά μου δινει error οτι δεν υπαρχει τέτοι αρχέιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok το εφτιαξα

nano /home/user/.xintrc

!/bin/sh

#

# ~/.xinitrc

#

#

exec ck-launch-session gnome-session

#exec startkde

#execstartxfce4

#...or the Window Manager of your choice

αλλα τιποτα δινω startx

μου απαντα

hostname :uknown host

 

fatal server error

server already active for display 0

if this server is no longer running remove /tmp/.x10-lock and start again

 

invalid MIT-MAGIC-COOKIE-1 keyxinit:giving up

xinit: unable to connect to X server : Connection refused

xinit: server error :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγάλε είπαμε τον gdm η σκότωσέ των

 

δεν ειμαι δολοφόνος πως να το κάνω? :rolleyes:

λοιπον εβγαλα

nano /home/user/.xintrc

!/bin/sh

#

# ~/.xinitrc

#

#

exec ck-launch-session

#exec startkde

#execstartxfce4

#...or the Window Manager of your choice

 

κατι παεί να ξεκινησει με startx αλλα μενει σε μια μαυρη οθόνη

έχω αφήσει στα daemons το gdm :-D πειραζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...