Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

iDeneb v.4 10.5.6 (με το update 10.5.7 στο Installation) γενικα οσο πιο καινουργια διανομη, τοσο πιο πολλους drivers θα χει μεσα το δισκακι.. γενικα μη το ψαχνεις με την 10.5.2 πια.

 

Απλα σημειωσε απ τον Device Manager (διαχειριση εργασιων) στα Windows συσκευες οπως ελεγκτες IDE/SATA, Controllers, καρτες γραφικων, κ φυσικα καρτες δικτυου κ πριν την εγκατασταση στο Customize επελεξε αυτο που ταιριαζει με αυτα που θα χεις σημειωσει.

 

α, κ ενα τελευταιο tip τρεξε το CPU-Z κ τσεκαρε τι εντολες υποστηριζει η Cpu σου (SSE2/SSE3 κλπ) για να διαλεξεις το καταλληλο. Κ φυσικα παντα στην πρωτη προσπαθεια εγκαταστασης τον προκαθορισμενο kernel της εγκαταστασης Vanilla ver.X κ αν δεν δουλεψει, δοκιμαζεις αλλον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Εβαλα κι εγω το iatkos v7 σε υπολογιστη με MB Asus P5K deluxe, intel c2duo , 4GB RAM, 2 dvd recordings, kai 4 SATA δισκους 1TB o καθενας.

Εγκατασταθηκε ευκολα, αλλα δεν βλεπει τους 2 απο τους 4 σκληρους, που ειναι ηδη φορμαρισμενοι και εχουν μεσα υλικο (βιντεο κλπ).

Για την ακριβεια , στο disk utility τους εχει γκρι, και δεν μπορει να τους κανει mount... kamia idea ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις κατάφερα να bootάρω με επιτυχία το MacOSX 10.5.6 από το Samsung NC10 σε USB Disk. Το Ethernet δουλεύει, μένει ο ήχος και το wireless (που προς το παρόν δεν με νοιάζει). Θα postάρω σύντομα οδηγίες (από που μάζεψα iso-pkgs) για όποιον ενδιαφέρεται (επιτρέπεται?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iDeneb v.4 10.5.6 (με το update 10.5.7 στο Installation) γενικα οσο πιο καινουργια διανομη, τοσο πιο πολλους drivers θα χει μεσα το δισκακι.. γενικα μη το ψαχνεις με την 10.5.2 πια.

 

Απλα σημειωσε απ τον Device Manager (διαχειριση εργασιων) στα Windows συσκευες οπως ελεγκτες IDE/SATA, Controllers, καρτες γραφικων, κ φυσικα καρτες δικτυου κ πριν την εγκατασταση στο Customize επελεξε αυτο που ταιριαζει με αυτα που θα χεις σημειωσει.

 

α, κ ενα τελευταιο tip τρεξε το CPU-Z κ τσεκαρε τι εντολες υποστηριζει η Cpu σου (SSE2/SSE3 κλπ) για να διαλεξεις το καταλληλο. Κ φυσικα παντα στην πρωτη προσπαθεια εγκαταστασης τον προκαθορισμενο kernel της εγκαταστασης Vanilla ver.X κ αν δεν δουλεψει, δοκιμαζεις αλλον..

 

το εκανα αυτο που λες με την iDeneb v1.4 10.5.6 και δουλεψε!

μπηκε κανονικα και δουλευει μια χαρα.

το μονο που μενει ειναι οτι δε βρισκει τη καρτα ηχου και στο display λεει μονο 1024χ768!

υπαρχει κανενας τροπος να τα φτιαξω αυτα?

 

το ασυρματο δικτυο και τα usb δουλευουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
 Εβαλα κι εγω το iatkos v7 σε υπολογιστη με MB Asus P5K deluxe, intel c2duo , 4GB RAM, 2 dvd recordings, kai 4 SATA δισκους 1TB o καθενας.

Εγκατασταθηκε ευκολα, αλλα δεν βλεπει τους 2 απο τους 4 σκληρους, που ειναι ηδη φορμαρισμενοι και εχουν μεσα υλικο (βιντεο κλπ).

Για την ακριβεια , στο disk utility τους εχει γκρι, και δεν μπορει να τους κανει mount... kamia idea ?

 

Για δες:

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=95309&st=80

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=108479&pid=786447&mode=threaded&start=

 

Το Chameleon το εχεις βαλει?

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εκανα αυτο που λες με την iDeneb v1.4 10.5.6 και δουλεψε!

μπηκε κανονικα και δουλευει μια χαρα.

το μονο που μενει ειναι οτι δε βρισκει τη καρτα ηχου και στο display λεει μονο 1024χ768!

υπαρχει κανενας τροπος να τα φτιαξω αυτα?

 

το ασυρματο δικτυο και τα usb δουλευουν.

 

okkkk

η καρτα ηχου και η καρτα γραφικων δουλευουν μια χαρα τωρα.

εβαλα τους drivers που βρηκα σε ενα forum.

 

εχω ενα αλλο προβλημα με τα usb.

εχω βαλει ενα μouse στα usb και δουλευει κανονικα.

ομως μετα απο ενα restart ή shutdown, δε δουλευει κανενα usb ουτε το mouse.

θα πρεπει να του κανω μερικα restart μεχρι να δουλευψουν τα usb και φυσικα το mouse...

 

καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα τους εκανα partioning και φορματ σε ntfs , αφου εκανα backup πρωτα, και τους ειδε κανονικα.

Eτσι εχω τωρα ενα πληρως λειτουργικο συστημα.

Τομονο θεμα με τους δισκους ειναι οτι ολους τους βγαζει πορτοκαλι, δηλ. σαν να ειναι removable... ειναι ετσι σε ολους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τομονο θεμα με τους δισκους ειναι οτι ολους τους βγαζει πορτοκαλι, δηλ. σαν να ειναι removable... ειναι ετσι σε ολους ?

Ειναι κλασσικο για το ich9.

Εμφανιζονται ετσι γιατι ειναι hotswapable.

 

 

Βαλε παντως τους "drivers" για το ich9 και δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

 

 

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=108479&pid=965648&mode=threaded&start=

After upgrading to 10.5.3 and modifying two plist files as shown below, I now have all SATA ports recognised, all controllers recognised and the icons for internal harddisks are aluminum instead of orange

 

I am including two Info.plist files. These are not "Drivers", these are merely text files which have the PCI definitions. Hence you do not lose any of the AHCI Hot Swap functionality.

 

The first one defines all Intel ICH7 till 10 controllers and JMicron controllers. This is located in /System/Library/Extensions/AppleAHCIPort.kext/Contents/

By using this file, the Unknown AHCI Controller in System Profiler goes away and now correctly displays your SATA Chipset as shown in the attached screen shots

 

The Second one defines Internal ports so that drives connected to internal ports are shown using Aluminum icons. This is located in /System/Library/Extensions/IOAHCIFamily.kext/Contents/PlugIns/IOAHCIBlockStorage.kext/Contents

 

 

Ή ακομα καλυτερα βαλε το chameleon.

Edit 15-May-2009: This method is now defunct. Chameleon 2.0 comes bundled with two injector kexts which inject the information contained in this solution. This is also elegant that you can upgrade your install and dont have to edit or replace Info.plist
Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Μετά απο πολύ κόπο κατάφερα και έβαλα στο νέο μου pc (asus p6t SE + i7 920)

τα ideneb 10.5.6.Δεν μπορούσα να μπουτάρω ούτε με vanilla ουτε με voodoo 9.5 . Τελικά μπήκε με voodoo 9.2.2.

Οι εκδόσεις ipc, iatkos και retail με boot132 απλά κάναν restart πριν καν αρχίσει το install.

Τελοσπάντων, το πρόβλημα που αντιμετωπίζω αυτή τη στιγμή είναι πως για να bootαρει το pc κανει 5-7 λεπτά. Τρώει 1-2 λεπτά στην γκρι οθόνη με το μήλο και τα υπόλοιπα λεπτά, μαυρίζει η οθόνη (δε σβήνει, απλα κάνει όπως όταν ετοιμαζεται να δείξει video) και τελικά κάποια στιγμή μπαίνει.

Έχει κανείς καμια ιδεα τι μπορεί να φταίει και τι μπορώ να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είπα να μπω και εγώ στον χώρο ή στον χορό των mac καλύτερα! :)

 

αφού εψαξα στο google για το τι χρειάζεται για να περάσω macosx στο asus 1000h που θέλω να τα βάλω κατέβασα τα

 

iDeneb.Combo.Upgrade.KIT.1057.dmg

iDeneb.Tool.rev1.mpkg.zip

 

και εδώ αρχίζουν τα δύσκολα!

 

πως ανοίγω αυτά τα αρχεία? τι χρειάζεται να κάνω? δεν κατάλαβα δυστυχώς ποιος είναι ο τρόπος για να τα γράψω αυτά σε ένα DVD και μετά να κάνω boot από το dvd

 

οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Hackintosh μου πηγα να βαλω το Final Cut Studio και μου λεει τα παρακατω,

 

"Final Cut Studio Installer recommends that your system have a Quarz Extreme capable video card."

"Final Cut Studio Installer recommends that your system have 64 MB of VRAM;This system has only 0MB of VRAM"

 

Στο System Profiler μου αναγνωριζει την VRAM σε 521MB VRAM

Στην αρχη δεν με αφηνε να κάνω την εγκατασταση και νομιζω πως ηταν λογο επειδη ειναι hackintosh και το εκανα force install με το pacifist αλλα μου βγαζει το ιδιο error..

 

Το συστημα μου :

 

ATI Radeon HD 3870 X2 (Έχω βάλει drivers για την συγκεκριμενη καρτα)

Core2Quad [email protected]

6 GB DDR3 RAM

 

Θα εκτιμουσα την βοηθεια σας και ο λογος που εβαλα hackintosh ηταν γιατι το macbook pro μου αργουσε πολυ στα rendering

και απο google και http://www.insanlymac.com δεν μπορω να βρω καμια λυση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως δεν την εχεις καταφερει να υποστηριξει QE/CI . (δες στο system profiler τι λεει)

Δηλαδη υπολειτουργει.

 

Ψαξτο λιγο το θεμα, πχ δες εδω :

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.5.6#ATI_2

Radeon HD3870oc DDR4 512MB " Use Natit kext iPC 10.5.6. and Enable QE whit OSX86 TOOLS "

 

Οπως κ να εχει , ειναι δυσκολη καρτα.

Καλυτερα θα ηταν αν θελεις να κανεις σοβαρη δουλεια να επαιρνες μια πληρως συμβατη..

Πx μια nVidia 8800gt,9800gt, gtx260

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ

Παράξενο γιατι χθες δοκιμασα να βαλω hackintosh στην nvidia 9800 GX2 που εχω και δεν ανοιγε καν (κολουσε στο Apple Screen,το δοκιμασα με ολες τις εκδοσεις) και γιαυτο αλλαξα στην παλια μου ATI 3870 X2..

 

Works perfectly with Natit driver, dont use the specific 3800 series driver, use natit

 

Απο το site που μου εστειλες..δηλαδη αφου λεει να χρησημοποιησω το natit driver..πως μπορω να διαγράψω τα drivers που εχω βαλει της 3870 X2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...