Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια ,

εχω msi με mac os x leopard και θελω να ενωσω τον εκτυπωτη μου που ειναι hp 1610 και δεν τον αναγνωριζει. Μηπως ξερει κανεις τι πρεπει να κανω και αν υπαρχει λυση??????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχω εγκαταστισει στο msi wind τα leopard. ολα δουλεουν ρολοι εκτος το printer. δικαιολογημενα μιας και ειναι εξω ολα τα printer driver της hp. πως μπορω να τα βαλω πισω η να εκγαταστισω μονο τα driver για HP 1610 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειας σας παιδια εχω ενα προβλημα εγκατεστησα τα ideneb mac os x leopard 10.5.6 και δεν ανοιγουν. Δηλαδη ανοιγουν και δειχνουν μονο το logo και μετα απο κανα 3λεπτο διχνει πανω απο το σημα στης apple ενα σηματακι σαν να απαγορευεται .Εχω κανει 4 format sto pc {ειχα xp και εβαλα mac os x leopard ideneb} τι να κανω??:shifty::shifty:

pc motherboard msi k9n6sgm-v

επεξεργαστης amd athlon 64 proccesor 3500+

ram 3gb

καρτα γραφικων on board nvidia 6100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι δεν εχεις βαλει σωστα στους drivers.

Επισης μπορει να μην ειναι συμβατος ο υπολογιστης σου.

Η μπορει να εκανες καποιο update και να μπλοκαρε.

Δοκιμασε να μπουταρεις με -f ή αν δεν μπουταρει δοκιμασε με -v και πες μας τι error σου βγαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντωσ μεσα στο cd ειχε ενα update και το τσεκαρα τωρα εκανα παλι απο την αρχη χωρις το update αλλα κολλαει στο logo ουτε φωρτονει τωρα τιποτα δεν κανει με το -f ουτε με το -v παει στο logo και δεν κανει τπτ:cry::cry:

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 13:19 ----------

 

οντωσ μεσα στο cd ειχε ενα update και το τσεκαρα τωρα εκανα παλι απο την αρχη χωρις το update αλλα κολλαει στο logo ουτε φωρτονει τωρα τιποτα δεν κανει με το -f ουτε με το -v παει στο logo και δεν κανει τπτ:cry::cry:
παιδια με το -v βαινει μια οθονη και με κιτρινα γραμματα μια σειρα λεει failed to load extesion com.apple.driver .appleACPIPCI και μετα απο κατω στο τελος της οθονης λεει still waiting for root device και αυτο το βγαζει καθε 5 λεπτα τι να κανω???

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 14:46 ----------

 

παιδια εβαλα παλι τα xp για να κανω dual boot:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ποσταρε τι hardware εχεις.

Μετα ψαξε ενα ενα αν το hardware σου ειναι συμβατο και αν ειναι με πια εκδοση ειναι και τι επιλογες θα κανεις πριν το install.

Να ξερεις οτι θα φας πολλες ωρες για να τα περασεις και ισως να υπαρχουν και προβληματα.

Παντως αν τα περασεις μια φορα και καταλαβεις το πως δουλευει θα μπορεις πολυ ευκολα να το κανεις install και σε αλλο pc αν αυτο ειναι συμβατο βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ελεξα αν ειναι συμβατος ο υπολογιστης μ και ειναι :-) αλλα απο τι ειδα γιατι ανεβασα και στο youtube video [ame]http://www.youtube.com/watch?v=ozjeAsSX0wQ[/ame] αλλα εχουν και αλλοι ιδιο προβλημα και απο τι διαβαζα ειναι kernel panic.:cry:. η να αλλαξω απο το bios το ide σε acpi αν θυμαμε καλα του hd πιστευω και το video να σας help!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γεια σας

εσεις που εισται ποιο διαβασμενοι μπορειται να μου πρωτινεται ενα συστημα που να ειναι πανω κατο 1000ευρο +200-300 μια πολυ καλη οθονη.

θελω την καλυτερη καρτα γραφικων για να παιζει GTA IV, αν βγηκε καμια που να ειναι συμβατη με το directx 11 να εχει 4gb ραμ το λιγοτερο και ενα πολυ καλο επεξεργαστη.

θα εχει και windows 7 και mac os x. θελω να ειναι οσο το ποιο πολυ συμβατο για να αποφυγω προβληματα.

Επεξ/σία από Ozone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1000 ευρω ειναι πολλα για συστημα...

 

Το πιο σημαντικο πραγμα ειναι η μητρικη και μετα η καρτα γραφικων. Φυσικα μιλαμε για intel συστημα.

 

 

Εδω ενδεικτικα ενα κορυφαιο συστημα με 8gb ram, τετραπυρηνο επεξεργαστη, αθορυβο (στα επιπεδα θορυβου ενος iMac, ισως και λιγο πιο κατω ), καλη καρτα γραφικων, φουλ επεκτασιμο, με 3 χρονια εγγυηση :

 

(κοστος 770 ευρω)

 

post-24216-129063012169_thumb.jpg

 

 

Η καρτα γραφικων δεν ειναι οτι καλυτερο στα λεφτα της,μιας και με μια ati 4850 ή 4870 θα εχεις καλυτερες επιδοσεις, αλλα ειναι σιγουρα συμβατη.

Με τις ati 4xxx τωρα αρχισε να κυλαει το θεμα.

 

Για το αν η motherboard ειναι ΠΛΗΡΩΣ συμβατη, θα πρεπει να ψαξεις στο insanelymacforum. Χωρις διαβασμα δεν θα εχεις επιτυχια.

 

Kαι εδω μια ωραια 26" οθονη(ειναι ομως glossy,δεν ξερω αν σε ενοχλει):

http://www.skroutz.gr/s/66547/HP-Pavilion-w2558hc-25%2527%2527.html?keyphrase=hp+2558

 

hp%20small%20w2558hv.jpg

 

 

Ετσι με συνολικο κοστος κατω απο 1100 ευρω, θα εχεις συστημα τελειως αθορυβο , με 26" οθονη, 8gb ram, τετραπυρηνο επεξεργαστη, γρηγορη καρτα γραφικων, 3 χρονια εγγυηση.

 

 

Αν κοψουμε λιγο απο επεξεργαστη(αλλα βαλουμε παλι 4πυρηνο), λιγο απο ram, καρτα γραφικων κλπ, τοτε το κοστος πεφτει κατω απο τα 100 ευρω συνολο. Χωρις οθονη γυρω στα 650 ευρω.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1000 ευρω ειναι παρα πολλα για συστημα...

 

τοτε λιγοτερα δεν με χαλαει!!

αλλα ελω ενα πολυ καλο συστημα!

ξεχασα να αναφερω οτι θελει και μια αρκετα καλη καρα ηχου για επεξεργασια ηχου κτλπ....

εμπλεξα:lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω ενα asus 1000ha netbook του εβαλα 2gb ram μηπως μπορει κανενας να με βοηθησει να του περασω macosx ?? εχω μπλεξει με τοσες και τοσες σελιδες και πραγματικα εχω χαθει , πριν το σουταρω ειδα ενα video στο youtube που καποιος το περασε την λεοπαρδαλη kai paei sfaira αλλα εγω εκανα 2 προσπαθεις αλλα τσιφος , λοιπον κανενας ειδικος ??plz helppppp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

 

είμαι νέο μέλος και παρακαλώ για την κατανόηση σας.

Έχω ένα Toshiba Satellite M30 με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

Intel Pentium M 1,4GHz

2Gb Ram

120Gb HD

Θα ήθελα λοιπόν να εγκαταστήσω OS X και έχω δοκιμάσει αρκετα όπως:

iDeneb, Kalyway, iAtkos, OSx86 κ.α.

 

Όλα κολάνε στην έναρξη της εγκατάστασης. Άλλο στο Power State (S3), άλλο στο FireWire κ.τ.λ.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι????

 

Ευχαριστώ!!!

Επεξ/σία από dimigav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ελεξα αν ειναι συμβατος ο υπολογιστης μ και ειναι :-) αλλα απο τι ειδα γιατι ανεβασα και στο youtube video http://www.youtube.com/watch?v=ozjeAsSX0wQ αλλα εχουν και αλλοι ιδιο προβλημα και απο τι διαβαζα ειναι kernel panic.:cry:. η να αλλαξω απο το bios το ide σε acpi αν θυμαμε καλα του hd πιστευω και το video να σας help!!!!

 

Και σε μένα κάνει τα ίδια όχι ακριβώς στο ίδιο σημείο. Που βρήκες συμβατότητα hardware??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω ενα λαπτοπ hp 550.

προσπαθω να βαλω διαφορες εκδοσεις και με τη 10.5.2 γινεται το εξης.

 

αρχιζει η εγκατασταση κανονικα, επιλεγω το δισκο, ξεκιναει την εγκασταση, φτανει στο 100%, μετα κανει της ρυθμισεις μονο του και μετα απο λιγο μου βγαζει ενα μυνημα και μοιυ λεε οτι απετυχε η εγκατασταση και να κανω restart και να ξαναδοκιμασω....

 

ξερετε τι μπορει να φταει?

εχετε να προτεινετε καποια αλλη εκδοση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...