Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια, μολις εβαλα και εγω Leopard στο PC μου. Ολα καλα, το μονο προβλημα ειναι οτι απο τα ηχεια μου ακουγεται μονο το αριστερο. Το δεξι σαν να νεκρωσε. Βαζω τα ακουστικα για να δω αν ειναι προβλημα των ηχειων, αλλα και εκει το ιδιο. Δεν ακουγεται ηχος απο τα δεξια. Ψαχνω τις ρυθμισεις και τελικα βρισκω κατι που ρυθμιζει το ποσο δεξια ή αριστερα θελω να ακουγεται ο ηχος. Οταν το ρυθμιζω τερμα προς τα δεξια δεν ακουγεται τιποτα. Δεν εχω καρτα ηχου, εχει μια υποτυπωδη η μητρικη και εκει συνδεω τα βυσματα.

Ειναι ασχημο να εχω ηχο μονο απο τη μια μερια, γι'αυτο και περιμενω την βοηθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 βδομαδες εβαλα hackintosh,ολα καλα..

Εχω ομως ενα προβλημα,γιατι οταν εβαλα τα hackintosh εκανα καταλαθος format τον σκληρο που ειχα τα windows και τωρα που θελω να τα ξανα βαλω προσπαθισα και δεν με αφινει να κανω install στον δευτερο σκληρο και ενω εκανα format απο το windows setup απο boot παλι δεν με αφινε γιατι δεν εκανε format ton σκληρο σε NTFS..

Μετα δοκιμασα και κατεβασα στα Mac το NTFS-3G που ειναι extention του disk utility αλλα δεν με αφινει να κανω format τον σκληρο σε NTFS..παραξενο..

Θα εκτιμουσα την βοηθεια σας!

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν λίγο μπερδεμένο το post σου. B) Απ' ότι κατάλαβα έχεις δυο δίσκους.

 

Κάνε ένα Repair Disk από το Utility... Για αρχή ;)

 

Αν δεν έχει αποτέλεσμα, τώρα. Πήγαινε μέσα από Disk Utility και κάνε Erase τον δίσκο που θέλεις να περάσεις Windows. Σε HFS+. :shifty:

 

Μετά πήγαινε στο Partition tab, και εκεί που λέει current, από το drop down επίλεξε το 1 partition. Πριν κάνεις apply, σιγουρεψου πως μέσα από το Οptions κάτω ακριβώς από εκεί που δείχνει τον καταμερισμό των partitions, είναι επιλεγμένο το Master Boot Record.

 

Ένα παρόμοιο πρόβλημα που είχα λύθηκε με αυτό το MBR όπως λέγεται :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ήταν λίγο μπερδεμένο το post σου. B) Απ' ότι κατάλαβα έχεις δυο δίσκους.

 

Κάνε ένα Repair Disk από το Utility... Για αρχή ;)

 

Αν δεν έχει αποτέλεσμα, τώρα. Πήγαινε μέσα από Disk Utility και κάνε Erase τον δίσκο που θέλεις να περάσεις Windows. Σε HFS+. :shifty:

 

Μετά πήγαινε στο Partition tab, και εκεί που λέει current, από το drop down επίλεξε το 1 partition. Πριν κάνεις apply, σιγουρεψου πως μέσα από το Οptions κάτω ακριβώς από εκεί που δείχνει τον καταμερισμό των partitions, είναι επιλεγμένο το Master Boot Record.

 

Ένα παρόμοιο πρόβλημα που είχα λύθηκε με αυτό το MBR όπως λέγεται :mrgreen:

 

Λοιπον, δεν γινεται τιποτα,εκανα αυτα που ειπες με Master Boot Record και τιποτα..

δες τις εικονες :

 

Εδω επιλεγω τον σκληρο που εκανα αυτο (τον χωρισα σε 2, ενα για Windows και το αλλο partition για stuff,αν πρεπει να το κανω με 1 partition μου λες)

IMG00026-20090731-1334.jpg

 

Εδω δεν με αφινει απο το Windows Setup να κανω Format τον σκληρο και μου βγαζει αυτο το προβλημα..

IMG00027-20090731-1335.jpg

Επεξ/σία από LsPhotography
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αποσυνδεσεις τον σκληρο με το λεοπαρδ και θα σου κανει το format κανονικοτατα ;)

 

Το είχα δοκιμασει και αυτο και δεν δουλεψε..

Αλλα, εκανα reset το bios και δουλεψε..δεν ξερω τι παιχτηκε αλλα αφου ειναι κομπλε ολα καλα και ωραια :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μετά από πολύ καιρό στην στην kalyway 10.5.2 πέρασα με απίστευτα αποτελέσματα στην ideneb 10.5.7 όλα τα προβλήματα τέλος !! (usb-power manag) αλλά το πιο καλό είναι το osx86tools ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ tool κατεβάζει και εγκαταστη μόνο του όποιος driver δεν είναι συμβατός με τι υλικό σας μην όσοι δεν το έχετε μην παιδευόσαστε τζάμπα πάρτε το από εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βαλει κι εγω την ideneb 10.5.7,λειτουργουν ολα κομπλε αλλα δεν μου αναγνωριζει εναν δισκο εξωτερικο lacie που εχω.Οταν bootαρει μου εμφανιζει ολους τους δισκους,και τον lacie.Οταν παταω και μπαινω στο mac os δεν μου τον εμφανιζει.Ο δισκος αυτος εχει την μουσικη μου και τις φωτο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...