Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H 9600 καρτα γραφικων ειναι απολυτα συμβατη με hackintosh

Υποστηριζει ολα τα "κομφορ" του Leoprad , Core video, image klp ?

Υπαρχει πιο καλη και συμβατη καρτα γραφικων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από όλα αυτά που έγραψες haHa με το πιο αθόρυβο γέλασα περισσότερο, το λές και αρκετές φορές. Πόσο πιο αθόρυβο μπορεί να είναι από το mac pro που πρέπει να βάλεις το αυτί σου μέσα στο case μπας και ακούσεις τπτ.

 

Εγω να δεις ποσο γελαω οταν ακουω mac pro με κατι ati x1900, nvidia 8800gt, που οι κατοχοι τους για να τους κανουν πιο αθορυβους καταφευγουν σε aftermarket λυσεις χανοντας την εγγυηση..:-)

 

 

Προσεξε οτι δεν μιλαω για το τυπικο ετοιμο pc που θα σου πασαρουν στο e-shop κλπ(και θα ηταν αρκετα φθηνοτερο), αλλα για pc που οπως βλεπεις εχει ποιοτικο και αθορυβο κουτι/τροφοδοτικο, εξτρα ψυκτρες κλπ..(πραγματα που κοστιζουν και αν δεν τα βαζαμε η τιμη θα μπορουσε να ειναι πχ σχεδον 100 ευρω πιο κατω)

 

 

 

Υ.Γ.: Με αυτο το γεγονος-πραγματικοτητα γελασες περισσοτερο.. Με τι αλλο γελασες λιγοτερο?

 

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 19:47 ----------

 

H 9600 καρτα γραφικων ειναι απολυτα συμβατη με hackintosh

Υποστηριζει ολα τα "κομφορ" του Leoprad , Core video, image klp ?

Υπαρχει πιο καλη και συμβατη καρτα γραφικων ?

 

 

8800gt,9800gt καλυτερες και απολυτα συμβατες..

Νομιζω οτι τωρα πια και οι ati 4870 και οι nvdia gtx260 ειναι συμβατες.(ακομα καλυτερες και απο τις προηγουμενες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hi, boys

 

εκανα setup το mac osx 10.5 σε pc intel c2d, x86, και ενω ολα καλα, στην επανεκκινηση, στην φαση που δειχνει στην οθονη δειχνει το σημα της apple, και την κλεψυδρα, να την πουμε ετσι, κολλαει, και αναγκαζομαι να κανω restart, και παλι τα ιδια

 

please help me

ciao boys...siss..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vag_del: kernel panic λέγεται αυτό και προφανώς δεν έχεις επιλέξει τους κατάλληλους drivers από το "Customize Install" με βάση το hardware σου

@haHa: μιας και γνωρίζεις μερικά πράγματα, πιστεύεις ότι θα δούμε Snow στα ταπεινά pc μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@haHa: μιας και γνωρίζεις μερικά πράγματα, πιστεύεις ότι θα δούμε Snow στα ταπεινά pc μας;

 

Σιγουρα..

Απλα στην αρχη τα πραγματα θα ειναι λιγο πιο δυσκολα,γιατι αν δεν εχεις πληρως συμβατο hardware δεν θα εχουν βγει οι απαραιτητοι drivers..

Παντως μερικοι ηδη εχουν βαλει snow σε pc.(πχ δες στον netkas.org)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου αρέσει πολύ η ταχύτητα του snow στο ταπεινό και προβληματικό μου macbook, δεν μπορώ να φανταστώ πως θα είναι σε ένα quad με κάνα τρελό δίσκο στις 10,000 στροφές η και ssd. Ακόμα δεν έχω δει να κυκλοφορεί έτοιμη έκδοση osx86 με snow, υποψιάζομαι όμως ότι από το ΣΚ και μετά θα γίνει πανικός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα παιδια,

 

thanks cygnus, περασα τους drivers, στο mac.osx.pc και εξακολουθει να κολαει στο συγκεκριμενο σημειο, οπως δεν μπορω να μπω στα win.7 και στο suse.10.2, προφανως εχει καταστραφει το Boot.ini, τι κανουμε τωρα?

 

Please help me...thanks

Επεξ/σία από vag_del
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haHA κατατοπιστικότατος και χρήσιμος όπως πάντα!

 

η σύνθεση mac pro-alike των 760ευρώ που παρέθεσες προηγουμένως λογικά δεν θα είναι συμβατή και με το snow leopard;

 

updates κτλ αν έχω αγοράσει μια αυθεντική κόπια των snow θα γίνονται κανονικά; γτ παλιότερα που είχε δοκιμάσει ενας γνωστός μου να εγκαταστήσει ενα leopard τροποποιημένο απο εναν Τούρκο (το αναφέρω μια και ήταν πολύ δημοφιλής και επιτυχημένη αυτή η έκδοση) μετα είχε προβλήματα στα updates και στην εγκατασταση συγκεκριμένων εφαρμογών, αν δε κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Toυρκος που λες εχει ονομα

Λεγεται Iatkos και ειναι μακραν η καλυτερη διανομη ΟSX86

Ολα γινονται ευκολα γρηγορα καθαρα.

Η μονη διανομη που επαιξε χωρις προβλημα παντου.

Ποτε δεν ειχα προβλημα με updates

Ο οδηγος μου βασιζεται στο Iatkos και ειναι αυτου

Toν εχουν χρησιμοποιησει παρα πολλοι (αν κρινω απο τα pm που μου στελνουν)

Κανεις δεν ειχε προβλημα με update

 

To site του Iatkos ειναι αυτου

 

Να ζησει η Τουρκια και η ομαδα Iatkos..

 

Δωρεαν κλησεις απο κινητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Toυρκος που λες εχει ονομα

Λεγεται Iatkos και ειναι μακραν η καλυτερη διανομη ΟSX86

Ολα γινονται ευκολα γρηγορα καθαρα.

Η μονη διανομη που επαιξε χωρις προβλημα παντου.

Ποτε δεν ειχα προβλημα με updates

Ο οδηγος μου βασιζεται στο Iatkos και ειναι αυτου

Toν εχουν χρησιμοποιησει παρα πολλοι (αν κρινω απο τα pm που μου στελνουν)

Κανεις δεν ειχε προβλημα με update

 

To site του Iatkos ειναι αυτου

 

Να ζησει η Τουρκια και η ομαδα Iatkos..

 

Δωρεαν κλησεις απο κινητο

 

πρέπει να έχεις σοβαρό πρόβλημα επικοινωνίας ή κάτι τέτοιο. το "Τούρκος" δε το είπα προσβλητικά, απλά ήταν το μόνο στοιχείο που θυμόμουν για αυτόν, αν ήταν γερμανος θα έγραφα Γερμανός κτλ και ναι προφανώς έχει όνομα ο άνθρωπος απλά προτού ενεργοποιήσεις το ειμαι-ο-υπερασπιστης-των-αδυνατων mode ίσως να έπρεπε να σκεφτείς οτι απλά δεν το θυμόμουν.

 

επίσης υπάρχει και μια μικρή πιθανότητα να μην ήταν αυτός :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ρε παιδιά έχω ήδη παραγγείλει την GA-G31M-ES2L της Gigabyte. Στο osx86project.org, στις συμβατές μητρικές με το Leopard 10.5.6 αναφέρει:

"This board is SUPER compatible. I used the Boot-132 and retail 10.5.1 install with an upgrade to 10.5.6 (after installing the EFI strings for my video card). It works nicely with 10.5.5, and 10.5.6. With 10.5.6, sleep and shut down BOTH work. The onboard video works, but only at 1024x768. the NIC and USB both work out of box with nothing needed. The onboard audio works if you install the ALC883 patch. I chose to use the ASUS nVidia 9400GT 512 (info in video card section). "

 

Αυτό είναι καλό όπως κατάλαβα αλλά κάνει λόγο για το retail dvd... Μπορώ δηλαδή να περάσω μη-patchαρισμένη έκδοση; Μου διαφεύγει κάτι;

 

Λοιπόν η μητρική αυτή είναι 100% συμβατή. Όλες οι συσκευές αναγνωρίστηκαν. Χρησιμοποίησα το iPC 10.5.6, μια 7600GS της Gainward, κι έναν firewire controller της unibrain με chipset Texas Instruments για να συνδέσω το audio interface (παραγωγή μουσικής).

 

Η εγκατάσταση έγινε σε καινούριο δίσκο 1TB της νέας σειράς green της western digital και τα αναγνώρισε όλα αυτόματα. Το σύστημα αποτελείται από τον παλιό μου core2duo E6300 υπερχρονισμένο στα 2,3Ghz, 2GB μνήμη @800Μhz, την παραπάνω κάρτα γραφικών και μέχρι στιγμής δεν είδα κανένα απολύτως πρόβλημα, έπαιξαν τα πάντα.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 15:21 ----------

 

Και με αφορμή το παραπάνω post μου, μια σύνθεση 100% συμβατή ενός πολύ φθηνού συστήματος, το οποίο μπορεί να στοιχίσει ακόμη πιο φθηνά αν έχετε παλαιότερο hardware στην άκρη (εγώ πλήρωσα μόνο μητρική και δίσκο).

 

hackintosh.jpg

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 15:23 ----------

 

Υπαρχει διανομη του Snow leopard gia osx86 και που ?

 

Κάτσε, βιάζεσαι! Υπάρχουν προβλήματα ακόμη!

 

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.6.0

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιγμη παιζει:

Mac OS 10.6 Snow Leopard 10A432 Universal v3.5

Ειναι απλη η εγκατασταση αλλα απαιτει και μια υπαρχουσα MacOS

Αν δε κρατιεσαι κανε install σε πχ. ενα USB μια10.5.8 ( Iatkos,iDeneb, iPC) και μετα περνα το snow.

Aν περιμενεις λιγο θα βγει snow version απο γνωστες ομαδες

Προσωπικα προτιμω την Iatkos απο την Τουρκια.

Ναναι καλα τα παιδια απ΄την Τουρκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...