Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eχω φτιαξει κανονικα το dvd και το βαζω να βοοταρει, ξεκιναω με -v αλλα το συστημα κρεμαει χωρις προηδοποιηση μετα απο 5 σεψ καθως φορτωνει εναν kernel, και κανει επανεκιννηση.

Πρεπει να το βαλω σε καθαρο δισκο? Μηπως δε ξεκιναει επειδη εχω πανω τα windows?

 

Αν θελει καθαρο δισκο , να σβησω ολα τα partitions εντελως και να δοκιμασω ετσι μηπως γινει τιποτα?

 

Το εψαξα και η μιτρικη και η cpu υποστιριζονται πληρως απο την 10.5.6 που παω να βαλω πανω

 

Edit: κατι που μου ηρθε στο μυαλο τωρα. Ο δισκος ειναι σε ntfs, μαλλον δεν υποστιριζεται ε? Να τον κανω fat32 ?

Επεξ/σία από Radiatedsoul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ γιατί έχω την εντύπωση πως το "i" πριν το όνομα είναι όπως λέμε "iPod, iTunes, iPhone" ;;;

Είστε σίγουροι ρε παιδιά πως βγαίνει από το "intel" ;

Εννοείται ότι δεν ισχύει το intel. Είναι στη λογική που λες εσύ. Εξάλλου το hackintosh τρέχει σε όλες τις πλατφόρμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "i" μπροστα σημαινει μονο για intel? Ε γιαυτο δε μου δουλευει τιποτα, μεχρι στιγμης εχω δοκιμασει μονο το iatkos, ideneb και σε λιγο ερχεται και το iPC lol. Μαλλον παω για αλλη εκδοση

 

To iatkos σιγουρα ειναι μονο για Intel

To iDeneb μπορει να κανει και για AMD

To iPC (που ειναι πολυ καλο) κανει για AMD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nice... η ωρα και η θερμοκρασια πανω δεξια ειναι νεο tool του Snow ?

Όχι είναι το geek tool. Το είχα απο το 10.5 και απλά μου το πέρασε και αυτό με το migration.

ποιά έκδοση? σε τι hardware?

p35-ds4

q6600

nvidia geforce 9600gt 512 mb

pan - pan βλέπω ότι είναι η server έκδοση και όχι η desktop.

Ναι είναι η server edition. Και το εγκατέστησα απο το retail dvd 10A433.

 

Όλα μου πάνε πολύ καλά εκτώς απο τον ήχο που το παλεύω ακόμα και ότι ορισμένα προγράμματα (logitech control center για παράδειγμα) δεν μου παίζουν.

 

Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος απο την ταχύτητα του και ας μην το έχω περάσει ακόμα στον raptorα. Επίσης να πώ οτι το migration απο το 10.5 δούλεψε άψογα μεταφέροντας τα πάντα απο τον παλιό μου δίσκο χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 12:56 ----------

 

Επίσης να πω ότι τρέχω τον 64 bit kernel πράγμα το οποίο δεν το έχω καταφέρει ακόμα στο macbook μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα!Μόλις δοκίμασα να περάσω την ideneb 10.5.6 στον πολύ πολύ παλιό μου υπολογιστή!Η εγκατάσταση πήγε μια χαρά αλλά τώρα δεν ανοίγει ο υπολογιστής με τίποτα!!Μπαίνει μέχρι την οθόνη που κάτι γράφει για darwin και μετά κάνει μόνος του επανεκκίνηση.Υπάρχει θεραπεία γι'αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι είναι το geek tool. Το είχα απο το 10.5 και απλά μου το πέρασε και αυτό με το migration.

 

p35-ds4

q6600

nvidia geforce 9600gt 512 mb

 

Ναι είναι η server edition. Και το εγκατέστησα απο το retail dvd 10A433.

 

Όλα μου πάνε πολύ καλά εκτώς απο τον ήχο που το παλεύω ακόμα και ότι ορισμένα προγράμματα (logitech control center για παράδειγμα) δεν μου παίζουν.

 

Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος απο την ταχύτητα του και ας μην το έχω περάσει ακόμα στον raptorα. Επίσης να πώ οτι το migration απο το 10.5 δούλεψε άψογα μεταφέροντας τα πάντα απο τον παλιό μου δίσκο χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 12:56 ----------

 

Επίσης να πω ότι τρέχω τον 64 bit kernel πράγμα το οποίο δεν το έχω καταφέρει ακόμα στο macbook μου!

 

παιδιά προσπαθώ να περάσω τα 10.5.6 κσεκινάει κανονικά αλλα δεν μου βλέπει τον σκληρό για να τα εγκαταστίσω. είναι ένα partition 50GB.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 21:23 ----------

 

Eχω φτιαξει κανονικα το dvd και το βαζω να βοοταρει, ξεκιναω με -v αλλα το συστημα κρεμαει χωρις προηδοποιηση μετα απο 5 σεψ καθως φορτωνει εναν kernel, και κανει επανεκιννηση.

Πρεπει να το βαλω σε καθαρο δισκο? Μηπως δε ξεκιναει επειδη εχω πανω τα windows?

 

Αν θελει καθαρο δισκο , να σβησω ολα τα partitions εντελως και να δοκιμασω ετσι μηπως γινει τιποτα?

 

Το εψαξα και η μιτρικη και η cpu υποστιριζονται πληρως απο την 10.5.6 που παω να βαλω πανω

 

Edit: κατι που μου ηρθε στο μυαλο τωρα. Ο δισκος ειναι σε ntfs, μαλλον δεν υποστιριζεται ε? Να τον κανω fat32 ?

πως έκανες μετατροπη σε FAT32?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι είναι το geek tool. Το είχα απο το 10.5 και απλά μου το πέρασε και αυτό με το migration.

 

p35-ds4

q6600

nvidia geforce 9600gt 512 mb

 

Ναι είναι η server edition. Και το εγκατέστησα απο το retail dvd 10A433.

 

Όλα μου πάνε πολύ καλά εκτώς απο τον ήχο που το παλεύω ακόμα και ότι ορισμένα προγράμματα (logitech control center για παράδειγμα) δεν μου παίζουν.

 

Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος απο την ταχύτητα του και ας μην το έχω περάσει ακόμα στον raptorα. Επίσης να πώ οτι το migration απο το 10.5 δούλεψε άψογα μεταφέροντας τα πάντα απο τον παλιό μου δίσκο χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 12:56 ----------

 

Επίσης να πω ότι τρέχω τον 64 bit kernel πράγμα το οποίο δεν το έχω καταφέρει ακόμα στο macbook μου!

 

 

Εχω ηδη στο pc Μου την εκδοση 10.5.8 iatkos, να βαλω κι εγω κατευθειαν το snow leopard και να κανει update ?

Ετσι το εκανες κι εσυ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ηδη στο pc Μου την εκδοση 10.5.8 iatkos, να βαλω κι εγω κατευθειαν το snow leopard και να κανει update ?

Ετσι το εκανες κι εσυ ?

 

Δεν θα στο πρότεινα. Εγώ το εγκατέστησα σε άλλον δίσκο και με το migration assistant μετέφερα τα πάντα έχοντας κανονικά και το 10.5.7 στον άλλον δίσκο.

Γενικά θέλω να περάσει λίγος καιρός και να είμαι σίγουρος ότι όλα είναι ok προτού το περάσω σαν κύριο λειτουργικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα!Μόλις δοκίμασα να περάσω την ideneb 10.5.6 στον πολύ πολύ παλιό μου υπολογιστή!Η εγκατάσταση πήγε μια χαρά αλλά τώρα δεν ανοίγει ο υπολογιστής με τίποτα!!Μπαίνει μέχρι την οθόνη που κάτι γράφει για darwin και μετά κάνει μόνος του επανεκκίνηση.Υπάρχει θεραπεία γι'αυτό?

 

εκει ακριβως γράφεις -v πατας enter και μας λες που σταματάει.

Ισως να πρέπει να παίξεις με ρυθμίσεις bios

ισως να μην επέλεξες σωστο kernel

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 21:10 ----------

 

εμένα δεν μου βλέπει τον σκληρό...

Άλλαξε θέση στο σκληρο,βάλτον μόνο του στην καλωδιοταινία,παιξε τελος πάντων με αυτά (και με το bios αν εχει επιλογες ahci/enhanced)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...