Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης να πω ότι τρέχω τον 64 bit kernel πράγμα το οποίο δεν το έχω καταφέρει ακόμα στο macbook μου!

 

Απο που μπορω να καταλαβω οτι τρεχω τον 64 bit kernel?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eπειδη εχω βαρεθει τις γκρινιες σας θα σας δωσω τον τροπο ετοιμο στο πιατο και μασημενο ετσι ωστε να εχετε επιτελους εναν imac ευκολα, γρηγορα.

Δουλευουν ΟΛΑ καρτα δικτυου,καρτα ηχου, Shutdown, Restart ακομα και Sleep..

ΧΩΡΙΣ ΟΥΤΕ ΕΝΑ PATCH!!

Kανει Update κανονικα χωρις προβλημα.

Μπορειτε να εχετε οσα λειτουργικα θελετε χωρις κοπο.

Το μονο που θα χρειαστειτε ειναι 1 μονο DVD με τη διανομη Iatkos_v7 (Leopard 10.5.7)

Aς ειναι καλα η Τουρκικη ομαδα που εχει κανει αυτην την εξαιρετικη δουλεια...

 

Το υλικο που χρειαζεται ειναι ιδιαιτερα οικονομικο χωρις θυσιες απο πλευρας ταχυτητας.

Στην ουσια χρησιμοποιησα ενα Motherboard Asus P5KPL με το G31 (40 euro) εναν Dual Core E5300 (50 euro εσεις βαλτε quand extreme)

μνημη 4GB (20 euro) και μια nVidia 9500GT 1GB (45 euro) κουτι και δισκο ειχα (320GB SATA)

(ε, ναι λοιπον, ειμαι φτωχομπινες..)

 

Αν εχετε εγκατασταση Windoze φροντιστε να εχετε επιπλεον χωρο στο δισκο σας ή αλλο δισκο ωστε να βαλετε μετα το OSX86 (λεπτομερειες αυτου)

 

Βαζουμε το DVD Iatkos v_7

Oταν φτασουμε στον Installer παμε Disk Utilites επιλεγουμε μονο το Partition που θελουμε (Προσοχη δεν επιλεγουμε ολο το δισκο αν εχουμε και αλλο λειτουργικο) το κανουμε erase και διαλεγουμε συστημα αρχειων Mac Journalled. Δινουμε και ένα ονομα στο partition (εγω εδωσα Mac).

Bγαινουμε από Disk Utilities για να συνεχισει ο Mac Installer.

Aπο εκει διαλεγουμε το δισκο που θα γινει η εγκατασταση (αυτον που καναμε πριν) και μετα καλο θα ηταν να διαλεξουμε

Customize ώστε να βαλουμε τα πακετα που μας ταιριαζουν.

 

Δε χρειαζεται να κανετε σχεδον τπτ οι επιλογες που εχει στο Customize κανουν απλα επιλεγετε μονο τους drivers για το Motherboard

Οι επιλογες ειναι (φανταζομαι οτι θα κανουν και σε αλλα Motherboards με G31):

 

iATKOS Main system

Bootloader->Chameleon v2

/Extra directory

DSDT

AppleDecrypter

Disabler

Drivers

(για την nVidia 9500GT 1GB 1400x900)

VGA->Efi string for nVidia->VGA/DVI

Enablers->NVEnabler

System->SATA/IDE->AHCI , Intel SATA/IDE

Sound-> Azalia Audio

Lan->Realtec 1000

PS/2->Apple PS/2 Driver (εαν εχετε πληκτρολογιο, ποντικι PS/2 τσεκαρετε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ)

 

Update 10.5.8

Κατεβαστε το μικρο πακετο 10.5.8 (274MB) και τρεξτε την εγκατασταση

Οταν τελειωσει με επιτυχια και προτεινει restart MHN KANETE AKOMH

Aνοιξτε OSX86Tools και τσεκαρετε

v Repair Permsions

v Set Extensions permissions

v Clear Extensions Cache

Πατηστε Run Selected Tasks, oταν τελειωσει καντε restart

 

O Chameleon v2 Bootloader ειναι κορυφαιος.

Βλεπει ολα τα λειτουργικα που ειναι εγκατεστημενα στο συστημα

Εσεις απλα επιλεγετε..

Αυτο πρακτικα σημαινει οτι μπορειτε να κανετα πρωτα την εγκατασταση Windoze μετα το MacOsx86

Με το Chameleon απλα επιλεγετε..μπορειτε να βαλετε οσα λειτουργικα θελετε.

 

Κωνσταντινος Κωστ.....της

Αποφοιτος 27ου Δημοτικου Σχολειου Περιστεριου

Σχεδον Καλως Πεντε (5)

Επεξ/σία από eski
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη εχω βαρεθει τις γκρινιες σας θα σας δωσω τον τροπο ετοιμο στο πιατο και μασημενο ετσι ωστε να εχετε επιτελους εναν imac ευκολα, γρηγορα.

Δουλευουν ΟΛΑ καρτα δικτυου,καρτα ηχου, Shutdown, Restart ακομα και Sleep..

ΧΩΡΙΣ ΟΥΤΕ ΕΝΑ PATCH!!

 

1.Δεν μ αρέσει ο τρόπος σου

2.Χωρίς patch λέμε όταν δουλεύει το γνήσιο δισκάκι του Leopard,εσύ λες iatkos δλδ patchαρισμένο Leopard απο τα γεννοφάσκια του

3.Γιατί imac και όχι Mac Pro;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1.Δεν μ αρέσει ο τρόπος σου

2.Χωρίς patch λέμε όταν δουλεύει το γνήσιο δισκάκι του Leopard,εσύ λες iatkos δλδ patchαρισμένο Leopard απο τα γεννοφάσκια του

3.Γιατί imac και όχι Mac Pro;

 

Χωρις Patch εννοω οτι μετα την εγκατασταση που ειναι γελοια δεν χρειαζεται καμμια ενεργεια απο μερους του χρηστη, αν εχεις ασχοληθει λιγο ξερεις πολυ καλα τι εννοω. Απλα το iatkos κανει αυτο που κανει και φαινεται οτι τα καταφερνει πολυ καλα.

 

Οσο για τον τροπο μου, να με συνχωρνας αλλα ολη την ωρα μου γκρινιαζουν γιατι πολλοι δεν κατανοουν τον οδηγο μου στο wiki.

Στο κατω-κατω ενας σκληρα εργαζομενος νεος απο την επαρχια ειμαι (διαστημοβλαχος)

Απ΄αυτους που απασχολουνται στον πρωτεγενη τομεα παραγωγης εκει οπου απαιτειται σκληρη και εντονη χειρωνακτικη εργασια και σχεδον καθολου πνευματικη..

Επεξ/σία από eski
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@eski το προβλημα ξερεις ποιο ειναι?

Εγω για παραδειγμα βαζω το δισκακι μεσα και δεν ξεκιναει καν το installer.. Εσυ ξεκινας να μας λες τι γινεται απο το ινσταλερ και μετα, χαιρω πολυ.Αν φτασω και γω στον ινσταλερ θα τα βρω τα υπολοιπα.

 

Επεισης με το ideneb 1.4 φτανω στο ινσταλερ κανω κανονικα install, κανει restart το συστημα και μετα δε μπορει να bootarei απο τον σκληρο που το εχω κανει install, οτι ρυθμισεις και drivers να αλλαξω.

 

Εσυ πηρες μια πολυ μικρη περιπτωση, να εχουμε ολοι το hardware που αναφερεις. Χρησιμο βεβαια ειναι γιατι πολυ ψηνομαι τωρα να παω να τα αγορασω για να βαλω mac :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη εχω βαρεθει τις γκρινιες σας θα σας δωσω τον τροπο ετοιμο στο πιατο και μασημενο ετσι ωστε να εχετε επιτελους εναν imac ευκολα, γρηγορα.

Δουλευουν ΟΛΑ καρτα δικτυου,καρτα ηχου, Shutdown, Restart ακομα και Sleep..

ΧΩΡΙΣ ΟΥΤΕ ΕΝΑ PATCH!!

Kανει Update κανονικα χωρις προβλημα.

Μπορειτε να εχετε οσα λειτουργικα θελετε χωρις κοπο.

Το μονο που θα χρειαστειτε ειναι 1 μονο DVD με τη διανομη Iatkos_v7 (Leopard 10.5.7)

Aς ειναι καλα η Τουρκικη ομαδα που εχει κανει αυτην την εξαιρετικη δουλεια...

 

Τούρκικη προπαγάνδα B)

 

Radiatedsoul ειναι αρκετά εύκολο πιστεύω ειδικά αν το κάνεις την πρώτη φορά έπειτα παίρνεις το κολλάει και τελείωσε.

Δυστυχώς έπειτα από 6 μήνες προσωπικά τα βαρέθηκα για ελλείψεις προγραμμάτων και συμβατοτήτων στο οτιδήποτε.

Καλο os αλλα οταν εχεις να κανείς με συγκεκριμένα αγαθά που σου πασάρει η apple αστα να πανε.

Καλυτερα ενα restore με windows στον 1 χρονο παρά έτσι.

btw απο multimedia φαση αξίζουν πάρα πάρα πολύ.

αυτα.

Υ.Γ. Μην με αποπαίρνετε που αναφέρω τη γνώμη μου ο καθένας με της απόψεις του.

 

Εdit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει universal guide. Κάθε pc είναι τελείως διαφορετικό και θέλει διαφορετική διανομή.

Εγώ για παράδειγμα μπορώ να κάνω install μόνο από την διανομή Zephyroth 10.5.2 καμία άλλη (και τις έχω δοκιμάσει όλες). Έχω βέβαια AMD και αυτό είναι ένα ακόμα πρόβλημα.

 

Τώρα λέω να δοκιμάσω SL να δω αν μπορώ να κάνω κάτι και με αυτό...

 

Πάντως δοκιμάστε πολλές διανομές, ψάξτε στα wiki για τα componend του pcιου σας που πρέπει να αναφέρουν αν μπορείτε να στήσετε Leopard και τι kext πρέπει να περάσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει universal guide. Κάθε pc είναι τελείως διαφορετικό και θέλει διαφορετική διανομή.

Εγώ για παράδειγμα μπορώ να κάνω install μόνο από την διανομή Zephyroth 10.5.2 καμία άλλη (και τις έχω δοκιμάσει όλες). Έχω βέβαια AMD και αυτό είναι ένα ακόμα πρόβλημα.

 

Τώρα λέω να δοκιμάσω SL να δω αν μπορώ να κάνω κάτι και με αυτό...

 

Πάντως δοκιμάστε πολλές διανομές, ψάξτε στα wiki για τα componend του pcιου σας που πρέπει να αναφέρουν αν μπορείτε να στήσετε Leopard και τι kext πρέπει να περάσετε.

 

Oταν εννοώ για ασυμβατότητες εννοω οχι για το λογισμικό αλλά για το οτι πας να συνδέσεις ενα κινητό ή ενα gps και θέλει windows ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H επιτυχημενη ευκολη εγκατασταση που εχω πιο πανω αναφερεται σε

συγκεκριμενο hardware: Motherboard Asus P5KPL με το G31 και nVidia 9500

Ειναι mainstream υλικο που σημαινει οτι το εχει παρα πολυς κοσμος

(μπορει οχι αυτο το motherboard αλλα καποιο αλλο με το chip G31)

Σε ολους αυτους λοιπον (που επαναλαμβανω ειναι πιο πολλοι απ΄οτι φανταζεστε μιας και ειναι ενα συστημα των 100€ με αξιολογες επιδοσεις) απευθυνεται ο παραπανω τυφλοσουρτης.

Ακομα και ενας μαθητης Β' δημοτικου (που εχει μαθει να διαβαζει) μπορει να στησει ενα συστημα osx86 χωρις κοπο, χωρις μπαλωματα μετα την εγκατασταση και ολα αυτα μονο με ενα DVD (Iatkos_v7)

 

Δωρεαν κλησεις απο κινητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν εννοώ για ασυμβατότητες εννοω οχι για το λογισμικό αλλά για το οτι πας να συνδέσεις ενα κινητό ή ενα gps και θέλει windows ;)

 

Λογικό αφού είναι windows based τα περισσότερα. Γι' αυτό παίρνεις και ένα iPhone και βρίσκεις την υγειά σου. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό αφού είναι windows based τα περισσότερα. Γι' αυτό παίρνεις και ένα iPhone και βρίσκεις την υγειά σου. :-D

 

Android based mobile +internet package + google account! Ουτε Windows, ουτε Mac, ουτε linux...:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Android based mobile +internet package + google account! Ουτε Windows, ουτε Mac, ουτε linux...:-D

 

Even better.... :lol:

 

Σήμερα θα προσπαθήσω να στήσω SL σε AMD, ελπίζω να γράψω το βράδυ από εκεί (αν και το βλέπω πολύ χλωμό)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό αφού είναι windows based τα περισσότερα. Γι' αυτό παίρνεις και ένα iPhone και βρίσκεις την υγειά σου. :-D

 

Πια υγειά μου με το iphone να βρω?

Να σκάσω χρήματα για iphone?Δεν είσαι καλά :confused:

Αυτά αν δεν έκανε η apple όλα θα τις πηγαίναν καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πια υγειά μου με το iphone να βρω?

Να σκάσω χρήματα για iphone?Δεν είσαι καλά :confused:

Αυτά αν δεν έκανε η apple όλα θα τις πηγαίναν καλύτερα.

 

No Offence, αλλά η apple μια χαρά πάει, ειδικά με το iPhone. Η αγορά είναι που δεν στηρίζει την apple και ότι software βγαίνει είναι μόνο για Win. Τες πα μεγάλη συζήτηση που στηρίζετε κιόλας σε υποκειμενικές απόψεις, άρα δεν βγάζεις άκρη.

 

Πάντως εμένα που έχουν περάσει αρκετά κινητά από τα χέρια μου (windows based, symbian) το iPhone είναι μακράν καλύτερο. Και βέβαια δεν είναι ακριβότερο από ένα N97 πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...