Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα παιδια , εδω και μερες ψαχνω οδηγο για εγκατασταση του mac os x leopard Χ86 απο usb .Εκανα search στο forum αλλα δεν βρηκα κατι πανω σε αυτο που ζηταω , αν και απο το wiki βρηκα εγκατασταση των windows απο usb. Καταρχας να πω οτι κατεβαζω το iATKOS v7 και εχω και usb με μνημη 8GB. ΑΑ και να σας πω οτι δεν εχω ξαναβαλει os x στο pc μου και τωρα θελω να τα δοκιμασω .

Σας ευχαριστω πολυ :-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια , εδω και μερες ψαχνω οδηγο για εγκατασταση του mac os x leopard Χ86 απο usb .Εκανα search στο forum αλλα δεν βρηκα κατι πανω σε αυτο που ζηταω , αν και απο το wiki βρηκα εγκατασταση των windows απο usb. Καταρχας να πω οτι κατεβαζω το iATKOS v7 και εχω και usb με μνημη 8GB. ΑΑ και να σας πω οτι δεν εχω ξαναβαλει os x στο pc μου και τωρα θελω να τα δοκιμασω .

Σας ευχαριστω πολυ :-):-)

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=WW_vx_BJ-H0[/ame]

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=KL2uUuLd6O0&feature=related[/ame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή εγώ μπερδεύτηκα με διανομές κλπ

 

ποιές είναι οι τελευταίες διανομές για να δοκιμάσω?

παλαιότερα είχα δοκιμάσει 2-3 και θυμάμαι με iatkos ήταν αρκετά καλά.

 

με pm αν υπάρχει κάποιο link για torrent....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερίζω το φορουμ, με το πρώτο μου ποστ από mac os x86!

 

Μετά από αρκετό καιρό που έψαχνα πώς να το κάνω κλπ, είπα να το προσπαθήσω με την έκδοση iatkos_v7 που προτείνουν αρκετοί και με την ανάλυση που έκανε σε σχετικό ποστ του ο φίλος eski, μπορώ να πω ότι ήταν πολύ εύκολη η εγκατάσταση. Φυσικά δεν πέτυχε με την πρώτη, καθώς δεν ήμουν 100% σίγουρος για τους drivers που έπρεπε να επιλέξω, αλλά με μία δεύτερη προσπάθεια, σχεδόν όλα δουλεύουν ρολόι.

 

Το μόνο που δεν παίζει αυτή τη στιγμή, είναι το ps/2 πληκτρολόγιό μου, ενώ κατά την εγκατάσταση, επέλεξα να εγκαταστήσω τον apple ps/2 driver. Θα βρεθεί λύση όμως, δε νομίζω να μείνω έτσι...

 

Για ενημέρωση κάποιων που θέλουν να το δοκιμάσουν, το σύστημά μου έχει:

 

intel c2d e6750 @2,66GHz

2GB ddr2 ram

gigabyte mboard P35

nvidia 8800gt 512MB

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθησε κανενας να περασει το 10.6?

 

Υπαρχουν κατι ''πατεντες'' δλδ χειροκινητη εγκατασταση με το γνησιο dvd, λογικα πρεπει να δουλευουν μονο σε 100% συμβατο υπολογιστη και θελουν μια υπαρχουσα εγκατασταση macosx.

 

->schumacher_ δοκιμασε τον voodoo ps/2 driver

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθησε κανενας να περασει το 10.6?

 

Υπαρχουν κατι ''πατεντες'' δλδ χειροκινητη εγκατασταση με το γνησιο dvd, λογικα πρεπει να δουλευουν μονο σε 100% συμβατο υπολογιστη και θελουν μια υπαρχουσα εγκατασταση macosx.

 

 

αυτό που έγραψα προχτές έχω βρει εγώ

Δεν το δοκίμασα (ακόμα) αλλά πολύ ενθουσιώδες τον είδα:

http://m.lifehacker.com/site?t=KCF3SjYVN3pFlwyUt5ubMA&sid=lifehacker

αλλά δεν βρήκα ακόμα χρόνο να το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

->schumacher_ δοκιμασε τον voodoo ps/2 driver

 

Μπορώ να βρω με κάποιο τρόπο τον driver και να τον εγκαταστήσω εκ των υστέρων?

 

Δεν την παλεύω να το ξαναβάλω το λειτουργικό... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα στο System\Library\Extensions να δεις αν εχεις το

ApplePS2Controller.kext (Apple PS/2 driver)

Aν δεν το εχεις να στο στειλω και να περασεις ευκολα με το util Kext Helper

Nα πω την αληθεια στην αρχη περασα το Voodoo PS/2 driver αλλα δε μου δουλευε το ποντικι, στανιαρε οταν του εβαλα το driver της Apple.

 

Aν παρολα αυτα δε σου παιξει κατεβασε αυτα για σιγουρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Κοιτα στο System\Library\Extensions να δεις αν εχεις το

ApplePS2Controller.kext (Apple PS/2 driver)

Aν δεν το εχεις να στο στειλω και να περασεις ευκολα με το util Kext Helper

Nα πω την αληθεια στην αρχη περασα το Voodoo PS/2 driver αλλα δε μου δουλευε το ποντικι, στανιαρε οταν του εβαλα το driver της Apple.

 

Aν παρολα αυτα δε σου παιξει κατεβασε αυτα για σιγουρια

 

Κατέβασα το πακετάκι φίλε μου, τα πέταξα μέσα στο φάκελο extensions, αλλά δε βλέπω να γίνεται τίποτα... πρέπει με κάποιο τρόπο να τα εγκαταστήσω? Κατέβασα και το kext helper (έκδοση b7), αλλά δεν το βλέπω να λειτουργεί... :rolleyes:

 

Edit: κατέβασα και το osx86 tools, το οποίο υποτίθεται ότι έκανε σωστά την εγκατάσταση των 2 αρχείων, αλλά μετά από επανεκκίνηση, πάλι τίποτα...

Επεξ/σία από schumacher_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα πάντως το iatkos κολλάει στην εκκίνηση.....

 

η πλάκα είναι ότι έβαλα το Leo4all το οποίο παλαιότερα έπαιζε κανονικά άλλα τώρα και αυτό κολλάει....ίσως φταίει ότι τώρα το έβαλα σε partition ενώ παλαιότερα χρησιμοποιούσα ολόκληρο τον 2ο δίσκο που είχα στον υπολογιστή μου.

 

βαβαίως θυμάμαι ότι και παλαιότερα όταν μου κολλούσε το leo4all έδινα μια εντολή...άλλα τώρα την έχω ξεχάσει!!!

 

τέλος πάντων, θα προσπαθήσω πάλι....

 

έχω και 2 ερωτήσεις:

 

έχω ένα usb stick 8GB. Πως μπορώ να γράψω εκεί τα αρχεία εγκατάστασης ώστε να το κάνω bootable και να κάνω απο αυτό την εγκατάσταση;

 

ποιά άλλη νέα έκδοση κυκλοφορεί εκτός απο την iatkos v7?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...