Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εμένα πάντως το iatkos κολλάει στην εκκίνηση.....

 

η πλάκα είναι ότι έβαλα το Leo4all το οποίο παλαιότερα έπαιζε κανονικά άλλα τώρα και αυτό κολλάει....ίσως φταίει ότι τώρα το έβαλα σε partition ενώ παλαιότερα χρησιμοποιούσα ολόκληρο τον 2ο δίσκο που είχα στον υπολογιστή μου.

 

βαβαίως θυμάμαι ότι και παλαιότερα όταν μου κολλούσε το leo4all έδινα μια εντολή...άλλα τώρα την έχω ξεχάσει!!!

 

τέλος πάντων, θα προσπαθήσω πάλι....

 

έχω και 2 ερωτήσεις:

 

έχω ένα usb stick 8GB. Πως μπορώ να γράψω εκεί τα αρχεία εγκατάστασης ώστε να το κάνω bootable και να κάνω απο αυτό την εγκατάσταση;

 

ποιά άλλη νέα έκδοση κυκλοφορεί εκτός απο την iatkos v7?

 

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2885592&postcount=1758

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατέβασα το πακετάκι φίλε μου, τα πέταξα μέσα στο φάκελο extensions, αλλά δε βλέπω να γίνεται τίποτα... πρέπει με κάποιο τρόπο να τα εγκαταστήσω? Κατέβασα και το kext helper (έκδοση b7), αλλά δεν το βλέπω να λειτουργεί... :rolleyes:

 

Edit: κατέβασα και το osx86 tools, το οποίο υποτίθεται ότι έκανε σωστά την εγκατάσταση των 2 αρχείων, αλλά μετά από επανεκκίνηση, πάλι τίποτα...

 

Το kext helper δουλεύει ως εξής:

1.Πετάς το kext που θέλεις να εγκαταστήσεις μέσα στο άσπρο πλαίσιο του προγράμματος.

2.Βάζεις τον κωδικό του root.

3.Πατάς το κουμπάκι install. Νομίζω.

 

Όπότε αφαίρεσε το kext που έβαλες στον φάκελο και μετά κάνε την παραπάνω διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το kext helper δουλεύει ως εξής:

1.Πετάς το kext που θέλεις να εγκαταστήσεις μέσα στο άσπρο πλαίσιο του προγράμματος.

2.Βάζεις τον κωδικό του root.

3.Πατάς το κουμπάκι install. Νομίζω.

 

Όπότε αφαίρεσε το kext που έβαλες στον φάκελο και μετά κάνε την παραπάνω διαδικασία.

 

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω το βράδυ ξανά... το osx86 tool κάνει την ίδια δουλειά να φανταστώ? Γιατί με τη διαδικασία που λες περίπου, το έκανα με αυτό το πρόγραμμα, μου είπε και "όλα οκ", αλλά μετά την επανεκκίνηση... απλά ήταν όλα όπως πριν :lol:

 

Εντωμεταξύ έχω κι εγώ κάτι προβληματάκια κατά την εκκίνηση/τερματισμό/επανεκκίνηση, μάλλον φταίει ότι είναι σε 2 partition ο σκληρός (leopard+win7) οπότε θα το ξαναδοκιμάσω με εγκατάσταση σε ολόκληρο το σκληρό, μήπως και ξε-φρικάρει λίγο...

 

Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις πάντως! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το osx86 tool κάνει την ίδια δουλειά να φανταστώ? Γιατί με τη διαδικασία που λες περίπου, το έκανα με αυτό το πρόγραμμα, μου είπε και "όλα οκ", αλλά μετά την επανεκκίνηση... απλά ήταν όλα όπως πριν :lol:

 

με το osx86 tool είναι πιο εύκολα να περνάς drivers για την ακρίβεια τους βρίσκει / κατεβάζει και τους περνά μόνο του ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

 

έβαλα μια διανομή (δεν ξέρω ποιά τόσες που δοκίμασα) και μου έβαλε έναν boot loader όπου έχω επιλογές να διαλέξω ανάμεσα σε win και mac os.

Γνωρίζει κανείς πως θα το βγάλω αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο χτες έχω Snow Leopard στον hackintosh, με μητρική GA P35-DS3L (όταν σχολασω από τη δουλιά θα σας δόσω και το link του guide που ακολούθησα).

 

Μέχρι τώρα έχω ομαλό boot με Chameleon, γραφικά με CI/QE ενεργά (8400GS 256MB, μετά από εισαγωγή του αντίστοιχου EFI string στο boot.plist), ήχος μέσω Patch για ALC888, κάρτα δικτύου out-of-the-box κλπ.

 

Δύο μόνο προβληματάκια που έχω μέχρι τώρα είναι το cmos error, και το γεγονός ότι ο δεύτερος sata μου σβήνει στα καλά καθούμενα (ακούω αυτό το "κλακ" από τον δίσκο) και ξεκινάε εκ νέου όταν κάνω κάποιο request προς αυτ'ον (π.χ. όταν κάνω browse στον δίσκο αυτό). Λόγω περιορισμένου χρόνου δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με αυτά τα θέματα...

 

Επίσης, απ 'όσο ξέρω, αναμένεται patced έκδοση του Snow από upphuck, με την ονομασία iKaros.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση για το Chameleon. Το έκανα install μέσω του Installer αλλά όταν μπουτάρω κολλάει στην boot οθόνη. Πρέπει να κάνω κάποιο configuration; Το chameleon είναι το 2.0RC3 και το macosx είναι 10.5.8 retail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το γεγονός ότι ο δεύτερος sata μου σβήνει στα καλά καθούμενα (ακούω αυτό το "κλακ" από τον δίσκο) και ξεκινάε εκ νέου όταν κάνω κάποιο request προς αυτ'ον (π.χ. όταν κάνω browse στον δίσκο αυτό). Λόγω περιορισμένου χρόνου δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με αυτά τα θέματα...

Αυτο ειναι λογικο ρε, το κανει πχ και ο mac pro αν εχει 2ο σκληρο.

Γινεται για εξοικονομηση ενεργειας.. Εγω το εχω ετσι και στα windows.

 

Αν δεν θελεις να γινεται, τοτε πηγαινε στα system preferences , στο Energy Saver και πες να μην κανει sleep τους σκληρους.

 

Υ.Γ.: Αν γενικοτερα δεν κανεις συχνη προσβαση στον 2ο δισκο, πχ του κανεις 1-2 καθε διωρο, τοτε αφησε καλυτερα ετσι την επιλογη.

Και οικονομια ρευματος εχεις και λιγοτερο θορυβο και δεν επιβαρυνεις τον σκληρο εχοντας τον να δουλευει χωρις λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...