Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια τις προαλλες προσπαθησα να κανω dual boot στο windows xp pc μου.εψαξα λοιπον και βρηκα το iPC 10.5.6 και κοιταξα και τις συμβατοτητες στο osx86 wiki και ολα μια χαρά.εγκατεστησα λοιπον τα mac σε εναν εξωτερικο σκληρο δισκο (πριν τα εγκαταστησω μονιμα στο sata σκληρο μου για ασφαλεια) εκανα boot απο το usb δισκο μου και αρχισαν να φορτωνουν τα mac...αφου τελειωσε λοιπον η φορτωση μου εβγαλε μια '' crashed'' οθονη και δεν μπορουσα να κανω τιποτα.ο υπολογιστης μου αποτελειτε απο μητρικη:asus p5e3 ws pro , καρτα γραφικων :ati radeon hd2900xt 512mb (την οποια υποστηρίζει το iPC μετα απο καποια κολπακια τα οποια δεν μπορω να κανω γιατι δεν με βαζουν τα mac στην επιφανεια εργασιας ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΕ Ο ΟΔΗΓΟΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ) ram: 2x1gb DDR3 εχει κανεις καποια ιδέα για το τι να κανω η για το τι θα επρεπε ακριβως να επιλεξω στην εγκατασταση μηπως το λαθος εγινε εκει ...ευχαριστω εκ των προτερων...:fear::confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σκόπευα να αγοράσω μια ati 4670, αφού είδα ότι ο νέος iMac φοράει μια τετοια.

Ωστόσο τελευταία στιγμή (κυριολεκτικά, τη στιγμή που συμπλήρωνα την φόρμα παραγγελίας) πέρασε από το μυαλό μου θέμα διαφοροποίησης των drivers της 4670 για Desktop με την 4670 mobile που φοράει ο iMac.

Δυστυχώς (ή ευτυχώς, καθώς γλίτωσα τελευταία στιγμή μια τσάμπα αγορά), απ' ότι διάβασα στο insanelymac κυρίως, οντως υπάρχει θέμα με την Desktop έκδοση της κάρτας... :fear:

 

Έχει κάνεις κάποια άλλη πληροφόρηση?

 

υ.γ.: άσχετα από τα παραπάνω, τι διαφορά πιστεύετε ότι θα δω (ειδικά σε κανένα παιχνίδι καινούργιο) σε σχέση με την μικρούλα 8400gs που έχω τώρα?? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα που θα δεις σε σχεση με την τωρινη σου καρτα θα ειναι μεγαλη,αρκετα μεγαλη..

Ομως γιατι δεν χτυπας μια 4850 για ακομα καλυτερες επιδοσεις, με 30€ παραπανω?

 

Απο οτι ξερω ειναι και πληρως συμβατες με hackintosh.

Ψαξε μαλιστα καποια καλη εκδοση της 4850 που θα ειναι και αθορυβη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα που θα δεις σε σχεση με την τωρινη σου καρτα θα ειναι μεγαλη,αρκετα μεγαλη..

Ομως γιατι δεν χτυπας μια 4850 για ακομα καλυτερες επιδοσεις, με 30€ παραπανω?

 

Απο οτι ξερω ειναι και πληρως συμβατες με hackintosh.

Ψαξε μαλιστα καποια καλη εκδοση της 4850 που θα ειναι και αθορυβη..

 

Ξέρεις τι? Σκεφτόμουν το εξής: 30 ευρώ δεν είναι και τεράστιο ποσό, αλλά αν σκεφτείς το γεγονός ότι βάζω να παίξω κάποιο παιχνίδι (εκτός του FM2010 :P) κάπου 1 φορά ανά 15 ημέρες, ενδεχομένως να είναι too much να δόσω 100 ευρώ για κάρτα γραφικών. Ακόμα και την 4670 πήγα να την παραγγείλω χωρίς να είμαι σίγουρος ότι θα μου αποδόσει σαν αγορά. Πάντα κάλυπτα τις ανάγκες μου με κάρτες των 40-50 ευρώ, και είπα τώρα να πάρω την 4670 που είχα διαβάσει καλά λόγια. Αλλά προς το παρον ακυρώνεται η αγορά.

 

υ.γ.: λίγο άσχετο, αλλά ταυτόχρονα παρήγγειλα αυτά: http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Recording/Monitor-Speakers/Behringer-Studio-Monitor-Ms-20-544-036.htm

Σκοπεύω να τα συνδέσω με οπτική από την SPDIF της onboard. Πως σου φαίνονται για low cost ηχεία με κύρια χρήση την mp3 library του pc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις τι? Σκεφτόμουν το εξής: 30 ευρώ δεν είναι και τεράστιο ποσό, αλλά αν σκεφτείς το γεγονός ότι βάζω να παίξω κάποιο παιχνίδι (εκτός του FM2010 :P) κάπου 1 φορά ανά 15 ημέρες, ενδεχομένως να είναι too much να δόσω 100 ευρώ για κάρτα γραφικών. Ακόμα και την 4670 πήγα να την παραγγείλω χωρίς να είμαι σίγουρος ότι θα μου αποδόσει σαν αγορά. Πάντα κάλυπτα τις ανάγκες μου με κάρτες των 40-50 ευρώ, και είπα τώρα να πάρω την 4670 που είχα διαβάσει καλά λόγια. Αλλά προς το παρον ακυρώνεται η αγορά.

 

υ.γ.: λίγο άσχετο, αλλά ταυτόχρονα παρήγγειλα αυτά: http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Recording/Monitor-Speakers/Behringer-Studio-Monitor-Ms-20-544-036.htm

Σκοπεύω να τα συνδέσω με οπτική από την SPDIF της onboard. Πως σου φαίνονται για low cost ηχεία με κύρια χρήση την mp3 library του pc?

Αυτα τα ηχεια με ενδιαφερουν και μενα , τωρα εχω κατι creative 2 /1 sw , αν εχεις διαφορα στον ηχο πες μου (που λογικα θα εχεις ενεκα της οπτικης ινας ) εχουν καλο baso οπως το sw ?? περιμενω νεα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια προσπαθω να περασω dual boot και εχω μερικα προβληματα.Την πρωτη φορα που τα περασα δουλευαν τα mac αλλα δεν μπορουσα να μπω ιντερνετ.Ετσι σκεφτηκα να τα ξαναβαλω .Περασα τα 7 πρωτα.αφησα παρτισιον(να σημειωσω οτι δεν το εκανα φατ 32 ουτε την πρωτη φορα γιατι δεν μου βγαζει αυτην την επιλογη),το εκανα active ,μεα κανονικα περασα τα μακ(αυτην την φορα εκανα τικ σε ολουσ τουσ drivers) ,μετα repair ta windows ,μετα με το easy bcd ολα κομπλε.

 

Οταν ξεκιναω μου βγαζει και τα 2 συστηματα μονο που οταν παω να μπω στα μακ μου βγαζει την γκρι εικονα που βγαζει οταν βαζεις το cd για install και κολλαει εκει.

 

Δεν ξερω τι εχω κανει λαθος

 

btw εχω mobo την p5k και καρτα γραφικων την 8800gt μπορει κανεις να μου πει τι να τικαρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες το Security Update 2009-005 είναι ασφαλές; Έχω iDeneb 10.5.8 σε AMD σύστημα

 

γιατί να μην ειναιι ασφαλές;

υποτίθεται για την ασφάλεια του λειτουργικού σου ειναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα τα καταφερα.Επιασε το dual boot.

Μπορω κανονικα να μπω στα windows 7 και στα mac.

Υπαρχει ομως προβλημα.1ον δεν μου αναγνωριζει την καρτα γραφικων και δεν μπορω να μπω ιντερνετ.Λογικα υπαρχει προβλημα με την μητρικη και το ethernet.

 

Μπορει κανεις να με βοηθησει πλζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα τα καταφερα.Επιασε το dual boot.

Μπορω κανονικα να μπω στα windows 7 και στα mac.

Υπαρχει ομως προβλημα.1ον δεν μου αναγνωριζει την καρτα γραφικων και δεν μπορω να μπω ιντερνετ.Λογικα υπαρχει προβλημα με την μητρικη και το ethernet.

 

Μπορει κανεις να με βοηθησει πλζ

εκανες κατι διαφορετικο απο την διαδικασια που μας περιεγραψες πιο πανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανες κατι διαφορετικο απο την διαδικασια που μας περιεγραψες πιο πανω?

 

Κατι πρεπει να ειχα κανει λαθος στην εγκατασταση(ειχα τικαρει ολα τα πραγματα).

 

Τωρα ολα ειναι οκ και δουλευουν εκτος απο ενα προβλημα στο mouse που laggarei και με ενοχλει.

 

Να σημειωσω οτι δουλευουν και τα windows 7 και τα mac,εφτιαξα το προβλημα με το ιντερνετ και το προβλημα με την καρτα γραφικων που δεν αναγνωριζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι πρεπει να ειχα κανει λαθος στην εγκατασταση(ειχα τικαρει ολα τα πραγματα).

 

Τωρα ολα ειναι οκ και δουλευουν εκτος απο ενα προβλημα στο mouse που laggarei και με ενοχλει.

 

Να σημειωσω οτι δουλευουν και τα windows 7 και τα mac,εφτιαξα το προβλημα με το ιντερνετ και το προβλημα με την καρτα γραφικων που δεν αναγνωριζε.

 

 

Οταν λες οτι το mouse laggarei , το κανει συνεχεια? ακομα και οταν μολις ειχες κανει restart?

 

Γιατι υπηρχε ενα προβλημα γνωστο με τις nvidia 8800/9800gt και το quicktime που εκανε το mouse να laggarei.

Τσεκαρε εδω:

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=152120

 

Αν δεν ειναι αυτο, τοτε παιζει να ειναι απλα η κακη κινηση του mouse που εχει το mac os x. Δεν ειναι τοσο ομαλη οσο στα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ειναι αυτο, τοτε παιζει να ειναι απλα η κακη κινηση του mouse που εχει το mac os x. Δεν ειναι τοσο ομαλη οσο στα windows.

 

Μια χαρά ομαλή είναι στα mac os x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες οτι το mouse laggarei , το κανει συνεχεια? ακομα και οταν μολις ειχες κανει restart?

 

Γιατι υπηρχε ενα προβλημα γνωστο με τις nvidia 8800/9800gt και το quicktime που εκανε το mouse να laggarei.

Τσεκαρε εδω:

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=152120

 

Αν δεν ειναι αυτο, τοτε παιζει να ειναι απλα η κακη κινηση του mouse που εχει το mac os x. Δεν ειναι τοσο ομαλη οσο στα windows.

 

Το διαβασα αυτο αλλα δεν καταφερα να το φτιαξω.Εεχει μια περιεργη κινηση το μαουσ που δεν βολευει καθολου.

Δεν ξερω τι να κανω:rolleyes:

 

btw την 8800gt εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ομαλή είναι στα mac os x.

Μια χαρα ειναι η κινηση για εσενα..

Υπαρχει ομως πολυ κοσμος που δεν του φαινεται μια χαρα..

Δεν χρειαζεται να πας μακρια , ακομα και συμφορουμιτες εδω εχουν προβλημα.

Πχ:

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=2908119#post2908119

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=2908866#post2908866

 

Το διαβασα αυτο αλλα δεν καταφερα να το φτιαξω.Εεχει μια περιεργη κινηση το μαουσ που δεν βολευει καθολου.

Δεν ξερω τι να κανω:rolleyes:

 

btw την 8800gt εχω

 

Αν εχει αισθητο lag, τοτε παιζει να ειναι το προβλημα με την nvidia pου σου λεω.

Αν απλα σου φαινεται περιεργη η κινηση του ποντικιου, τοτε ειναι το κλασσικο προβλημα του mac os x.

Διαβασε εδω:

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=2908256#post2908256

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...