Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ, έβαλα VMWare 8 και έβαλα την retail έκδοση που λέει στο βιντεάκι ο τύπος... αλλά ενώ τα έχω κάνει όλα όπως πρέπει (πρέπει να αλλάξω κάτι στο BIOS μου;), κάνω σταρτ το Vmachine που έφτιαξε, μου δείχνει το logo της Apple και αμέσως μετά λευκή οθόνη και το pointer του ποντικιού αλλάζει στο γνωστό πολύχωμο δίσκο που σπινάρει και κάθεται εκεί για όση ώρα και να το άφησα (πάνω από πεντάλεπτο σίγουρα)...

 

Το τρέχω στο μηχάνημα της υπογραφής μου... κάνω κάτι λάθος; Ο Core 2 Duo 6700 που έχω μήπως δεν υποστηρίζει Virtualization που λέει και πρέπει να περάσω το patch για το vmware;

 

Βοήθεια κάποιος, γιατί δεν έχουμε λεφτά για mac mini τώρα...

 

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οκ, έβαλα VMWare 8 και έβαλα την retail έκδοση που λέει στο βιντεάκι ο τύπος...

 

όπως είπε και πιο πάνω ο cham μην ασχολείσαι με vmware βάλε απευθείας το retail dvd

καταρχήν βλέπω ότι έχεις αρκετούς δίσκους το πρόβλημα όμως είναι ότι είναι usb

πρέπει να κάνεις εγκατάσταση σε εσωτερικό κατά προτίμηση μόνο του ( εγώ έχω στον ίδιο δίσκο snow leopard win 7 και αποθήκη )

για να μπορέσεις να τον φορμάρεις με gparted σε guid ετσι ώστε να κάνεις

vanilla εγκατάσταση δλδ κανονικού mac και όχι πειραγμένη με patch

αν πάλι σου είναι δύσκολο αυτό τότε πας σε mbr αλλά εκεί έχεις legacy kernel

αυτό θα το καταφέρεις με nawcom mod cd η με κάποια διανομή πχ iatkos

στην θέση σου θα πήγαινα σε κανονική vanilla εγκατάσταση είτε με iboot είτε με empire efi είτε με nawcom mod cd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το έχω δει για την Vanilla αλλά δεν έχω ιδέα, οπότε πάμε για διάβασμα πάλι...

 

Γμτ αν ήταν πριν από δυο χρόνια θα μπορούσα να είχα πάρει ένα Mac Mini και να έπαιζα άνετα, αλλά τώρα με την κρίση, ούτε αναβάθμιση σε i5 μπας και πάει λίγο καλύτερα...

 

Θα τσεκάρω τη μητρική μου και θα την προσθέσω... Σημ. με iATKOS 7v2 νομίζω δοκίμασα αλλά σε ένα παλιό PC που είχα βρει μπας και το στήσω... Αλλά τίποτα... θα ήθελα να μπορούσα να φτιάξω ένα Mac mini μόνος μου, αλλά πού...

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια... οπότε θα κοιτάξω να πάρω ένα δίσκο εσωτερικό, που έτσι κι αλλιώς μου χρειάζεται ο χώρος, και να δω μήπως παίξω εκεί με τον υπολογιστή που έχω... απλά θα πρέπει κάθε φορά να μπαίνω BIOS και να αλλάζω το boot sequence... επίσης, αυτό που λένε ότι πρέπει να αλλάξεις το SATA mode σε AHCI αν θυμάμαι καλά, ισχύει;

 

Οδηγίες βήμα - βήμα... Αυτό θα ήταν το πιο ωραίο...

 

Ερώτηση... αν θα εύρισκα έναν τετραπύρηνο μπας και κάνω αναβάθμιση θα έπαιζε ρόλο;

Κανονικά θα έπρεπε, μιας και τα καινούργια Mac είναι βασισμένα σε Intel i5 - i7 που νομίζω είναι τετραπύρηνοι... Κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας θέσω και εγώ κάποια νέα ερωτήματα (αν και σε προηγούμενα δεν έχω λάβει απάντηση)

 

1)Δοκιμάζω με Virtual box και αφού γίνετε η εγκατάσταση (κάνει 25') μετά το restart του "mac" εμφανίζει ένα κατεβατό με μήνυμα "panic". Τί μπορεί να είναι ?

 

2) Να αφήσω το Leopard και να ασχοληθώ με Lion εγκατάσταση ? ή προς το παρών δεν είναι εφικτό ?

 

3) Έχω το retail DVD του Leopard σε iso. Δεν θέλω να το κάψω σε DVD. Μπορεί να φορτωθεί σε usb flash και να κάνω την εγκατάσταση από εκεί ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία κανε ένα Delete σε ότι έχεις μάθει κ ξεκίνα να διαβάζεις για εγκατάσταση Lion. Μια καλή αρχή είναι το iAtkos L1 αν και σ'εμενα δεν έχει ανταποκριθεί ακόμα στα tests,παρ'ολα αυτά τον εμπιστεύομαι και αυτόν και ότι διαβάζω για επιτυχημένες εγκαταστάσεις.

 

Τα virtuals για εμένα είναι μόνο για servers που και οι πόροι είναι πολλοί,και θέλεις πολλά Up οπότε μονόδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ... ας πω κι εγώ τα δικά μου...

Σας γράφω από το iAtkos v7... Όλα καλά και γρήγορα... ήχο έχω, αλλά η μόνη ανάλυση που βλέπω είναι η 1024χ768. Κατέβασα τους τελευταίους οδηγούς CUDA από το ιντερνετ, αλλά μετά το τρίτο βήμα που ζητάει αν θα εγκατασταθεί για όλους τους χρήστες δεν μου ενεργοποιεί το continue...

Από πού να κατεβάσω οδηγούς; Κάνω κάτι λάθος;

Η έκδοση πάντως λέει ότι είναι η 10.5.7... νόμιζα ότι το τελευταίο iAtkos v7 θα ήταν τουλάχιστον το Snow Leopard...

 

Νομίζω έχω κάπου το iAtkos Lion L1.

 

Θα επανέλθω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, κατάλαβα... Ελπίζω με την εγκατάσταση του L1 να δει την κάρτα γραφικών καλύτερα...

 

Πάντως έχω κάνει update την υπογραφή μου με το μοντέλο της μητρικής...

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cham, φαίνεται ότι ξέρεις αρκετά από hackintosh, μπορείς να με βοηθήσεις; Έχω το netbook Compaq Mini 110, υπάρχει κάποια διανομή που να ταιριάζει;; (Θέλω να δουλεύει το Wifi...) Σε ευχαριστώ... *Να αναφέρω, πως ήδη έχω Windows 7 - Windows Xp - Ubuntu 11.10 (Αν είναι όμως το σβήνω το Linux...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα compaq είναι από τα πιο δύστροπα να ξέρεις αν είναι δε με τους νέους επεξεργαστές ξέχνα το.

 

Για να κάνεις dual - triple βοοτ θέλεις καθαρό δίσκο γιατί πρέπει να γίνει partition σε Guid.

 

To θέμα δεν είναι απλά να βάλεις osx το θέμα είναι να μπορείς να κάνεις τα update,να έχεις αξιοπρέπεια στις επιδόσεις να έχεις σταθερότητα.

 

Ψάξε στο net αν υπάρχει υλοποίηση στο δικό σου compaq θα σε βοηθήσει πολύ.

 

για εμένα η μόνη μακρινή ελπίδα είναι το iAtkos s3 που παρεμπίπτοντος γίνεται αυτή την στιγμή και install δίπλα μου αλλά σε ένα asus 1005

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ μιας και είναι ακόμα νωρίς, θα γράψω και το L1 και το S3 να τα έχω έτοιμα... Αν και τώρα που γράφει το Lion, μου έβγαλε error reading image data...

Θα το ξαναγράψει αν και το είχα βάλει ήδη στην μικρότερη ταχύτητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Cham Δηλαδή, θα πρέπει να καθαρίσω το δίσκο, να τα σβήσω όλα, και να περάσω πρώτα hackintosh και μετά windows για dual/triple boot??? (Δοκίμασα το iDeneb 1.3 εγκαταστάθηκε με επιτυχία, - με ένα πρόβλημα στην ανάλυση κατά την εγκατάσταση- αλλά δεν μπόρεσα ποτέ να μπω, γιατί είχα ήδη windows) *Στην ουσία το netbook μου, απ' ότι διάβασα είναι το HP Mini 110... Επίσης κάποιο πρόγραμμα για να δω αναλυτικά το hardware από το netbook???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...