Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κ η λύση να βάλεις άλλο δίσκο .. ναι η σειρά είναι OSX Win linux με 3 bootloader πρέπει να είσαι σίγουρος δηλαδή έμπειρος στο Hackintosh. ένα λάθος = καταστροφή σε 3 λειτουργικά. Τουλάχιστον έτσι το βίωσα εγώ, έτσι το έκανα, έτσι το ξέρω.

Εκτός από mini 110 δεν γράφει και κάτι άλλο ? Αν έχεις n455 είσαι δέσμιος των update.. κάθε αλλαγή kernel σε πετάει έξω κ πρέπει να περιμένεις να βγει το αντίστοιχο αν ασχοληθεί κάποιος Dev να το κυκλοφορήσει.

 

Για όλα αυτά εγώ προτείνω κ φτιάχνω με n270 n280 gma 950 και το πάω τέρμα 10.6.8 δηλαδή,αν θέλεις να δεις πως πάνε και είσαι Αθήνα έλα να δεις .. έχω 2 τώρα (Acer_Asus) το ένα αγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1)Όταν λες να βάλω άλλον δίσκο, τι εννοείς; Εξωτερικό;;;

2)Έχω αυτό.

3)Δυστυχώς δεν μπορώ να έρθω, γιατί δεν είμαι Aθήνα...

4)Να υπενθυμίσω πως για μένα είναι απαραίτητο να λειτουργεί το Wifi

5)Δηλαδή τώρα πρέπει να τον καθαρίσω τελείως τον δίσκο για να βάλω;; Και όλο αυτό για ένα hackintosh που μπορεί να μην δουλέψει 100% ? :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Όταν λες να βάλω άλλον δίσκο, τι εννοείς; Εξωτερικό;;;

2)Έχω αυτό.

3)Δυστυχώς δεν μπορώ να έρθω, γιατί δεν είμαι Aθήνα...

4)Να υπενθυμίσω πως για μένα είναι απαραίτητο να λειτουργεί το Wifi

5)Δηλαδή τώρα πρέπει να τον καθαρίσω τελείως τον δίσκο για να βάλω;; Και όλο αυτό για ένα hackintosh που μπορεί να μην δουλέψει 100% ? :S

 

Μια χαρά δείχνει να είναι αυτό.. Δίσκο εσωτερικό εννοώ, Μπες από win πες μου ακριβώς ποιο wi_fi adapter έχεις να σου πω αν δουλεύει.. αλλά σε αυτό υπάρχουν λύσεις και να μην δουλεύει.. ;)

 

5) ναι κατ'αρχην δεν πρέπει να φτιάξεις στο καθένα το διαμερισματακι του ? Η θ'αρχισεις τις κλεψιές από τα άλλα ? Άσε που είπαμε Guid όχι Mbr

 

Φίλε μου για μένα λες να περάσω καλύτερα το S3 η να δοκιμάσω το Lion;

 

Ευχαριστώ.

 

L1 / S3 εγώ με αυτή την σειρά θα δοκίμαζα αφού δεν είναι netbook και το ζητούμενο μου τώρα η μετά θα είναι το Lion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, και τα δυο DVD που είχα γράψει με δυο διαφορετικές εκδόσεις του Lion, είχαν παρουσιάσει προβλήματα κατά την εγγραφή και κατά το τέλος της εγκατάστασης με έβγαλαν μήνυμα λάθους.

Το S3 γράφτηκε σωστά και εγκαταστάθηκε σωστά, αλλά μετά την επανεκκίινηση ακούω μουσική που προφανώς παίζει στην πρώτη εκκίνηση του MacOS αλλά η οθόνη μαυρίζει και μπαίνει σε standby.

Καμμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν είναι σε hdmi, σε dvi είναι... Με το iAtkos 7 δεν είχα αυτό το πρόβλημα... Τί να κάνω;

 

Υπάρχει περίπτωση να μην είναι σωστό το .dmg του Lion που είχα γράψει αλλά και από δυο διαφορετικά torrents μου φαίνεται απίθανο...

Θα κοιτάξω να το ξανακατεβάσω. Λέτε κάτι στον υπολογιστή μου να μην παίζει με το Lion και να μου βγάζει πρόβλημα για αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι η κάρτα γραφικών σου.. είναι δύσκολη κάρτα και για να δουλέψει θέλει hand made διορθωμένα kexts..

 

Να κάνω μια σημείωση εδώ όχι για σένα αλλά για όποιον ενδιαφέρετε για το hackint0sh.

To Osx δεν είναι όπως μια διανομή linux που είναι κατασκευασμένη και απευθύνεται σε όλους τους υπολογιστές,Το osx απευθύνεται μόνο σε Αpple υπολογιστές που είναι κατασκευασμένοι ειδικά γιαυτό.

 

Το να τρέξει λοιπόν osx o υπολογιστής μας δεν είναι κάτι απλό,δεν είναι άντε να βάλουμε ένα crack κ να τρέξουμε ένα nero..

Εγκαθιστούμε osx και αποκτάμε έναν διαφορετικό υπολογιστή που σε διαφορετική περίπτωση για να το έχουμε θα έπρεπε να αγοράσουμε το αντίστοιχο μηχάνημα με ελάχιστο κόστος 600 ευρώ.

 

Αν δεν το αντιμετωπίσεις λοιπόν στην σωστή του διάσταση δεν κάνεις κάποια μικρά η μεγάλα έξοδα που πάντα χρειάζονται είναι σχεδόν απολύτως βέβαιο ότι δεν θα έχεις ποτέ σωστό Hackint0sh.H σκέψη βαρέθηκα τα win ας κοπανήσω και ένα osx πάνω να υπάρχει,, απλά δεν λειτουργεί.. Θέλει σοβαρή αντιμετώπιση, θέλει διάβασμα πολύ, θέλει πίστη,και θέλει ένα τεράστιο θέλω από μεριάς ενδιαφερομένου. Πιστέψτε με αν το δείτε εσείς έτσι δεν θα έχετε την ανάγκη καμιάς βοήθειας. Όσο και όποιος δεν το βλέπει έτσι μπορεί να δει μηλαρακι αλλά osx στην πραγματική του διάσταση και δυνατότητες δεν θα δει ποτέ..

 

Το Hackintosh είναι ένας προθάλαμος για να γίνεις Osx user,να το μάθεις,να δεις αν σου ταιριάζει.Ο πρώτος του κανόνας είναι "θέλεις Mac ? αγόρασε Mac" αν εγώ επιμένω λίγο παραπάνω στο Hackint0sh είναι επειδή κ μόνο δεν είμαι έτοιμος ν'αποχωριστω τα Windows κ το Dual Boot ακόμα είναι το ζητούμενο μου.

 

Συγνώμη για την κατάχρηση της σημείωσης μου αλλά βλέπω συνεχώς το αντίθετο από αυτό που περιγράφω πιο πάνω γύρω μου και σε αυτό δεν μπορώ να βοηθήσω..

 

:P :P και για να σας τσιγκλισω κ λιγο δείτε ενα screenshot από ενα dual boot asus 1005 ολοκαίνουριο που ξεκίνησα μόλις χτες και τελείωσα μόλις τώρα.. πιο "ζεστό" δεν γίνεται.. :rolleyes:

 

post-223301-0-61710500-1319263345_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία τι θα προτείνω εγώ, σημασία έχει τι θέλεις εσύ.

Αντικειμενικά για το δικό σου θέμα υπάρχουν 3 λύσεις η μια είναι να διαβάσεις τόσο πολύ ώστε να φτάσεις στο επίπεδο να κάνεις την διόρθωση που χρειάζεσαι,η δεύτερη να δεις πια κάρτα γραφικών δουλεύει άψογα στο lion και να την αγοράσεις, αυτές είναι οι πιο ενδεδειγμένες για να το φτιάξεις - στήσεις εσύ ώστε έτσι να έχεις και την χαρά της δημιουργίας.. Η τρίτη που πρέπει να είναι σε όλους μας η τελευταία λύση είναι να ασχοληθεί με τον υπολογιστή σου κάποιος που ξέρει αν τελικά αποφασίσεις ότι δεν τα καταφέρνεις...

 

Εγώ αν είχα Desktop π.χ σε πρώτη φάση θα το κρατούσα ως έχει και θ'αγοραζα ένα συμβατό η έτοιμο netbook ( 200-300 ευρώ max δεν είναι απαγορευτικά για τους πιο πολλούς )έτσι θα είχα την και την φορητοτητα και την πρώτη επαφή μιας και στο Osx χρειάζεσαι πολύ λιγότερους πόρους απ'οτι στα Win. Αλλά όπως καταλαβαίνεις και όπως έγραψα πιο πάνω σημασία έχει τι θέλεις εσύ και πια είναι η ανάγκη σου - δυνατότητα σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αντικειμενικά για το δικό σου θέμα υπάρχουν 3 λύσεις η μια είναι να διαβάσεις τόσο πολύ ώστε να φτάσεις στο επίπεδο να κάνεις την διόρθωση που χρειάζεσαι,η δεύτερη να δεις πια κάρτα γραφικών δουλεύει άψογα στο lion και να την αγοράσεις, αυτές είναι οι πιο ενδεδειγμένες για να το φτιάξεις - στήσεις εσύ ώστε έτσι να έχεις και την χαρά της δημιουργίας.. Η τρίτη που πρέπει να είναι σε όλους μας η τελευταία λύση είναι να ασχοληθεί με τον υπολογιστή σου κάποιος που ξέρει αν τελικά αποφασίσεις ότι δεν τα καταφέρνεις...

 

1) σωστό πρέπει να διαβάσει

2) δεν χρειάζεται να αγοράσει μιας και υπάρχει υποστήριξη πλέον και σε ati και σε nvidia όποτε μάλλον μάταιη αγορά θα είναι

και εφόσον έχει διαβάσει καλά ίσως δεν χρειαστεί να ψάξει για kext αλλά να δημιουργήσει το δικό του τουλάχιστον σε nvidia

με το efi strings οπότε καταλήγουμε στο νούμερο 1

3) δεν είναι λύση αυτή είναι η αποδοχή του δεν διαβάζω και θέλω μασημένη τροφή μάλλον δεν θέλω mac στο pc μου αλλά το

βάζω ετσι γιατί είναι της μοδος αυτό μου θυμίζει, άσε που δεν διευκρινίζεις αν υπάρχει κόστος σε αυτό και πιο είναι αυτό

 

Εγώ αν είχα Desktop π.χ σε πρώτη φάση θα το κρατούσα ως έχει και θ'αγοραζα ένα συμβατό η έτοιμο netbook ( 200-300 ευρώ max δεν είναι απαγορευτικά για τους πιο πολλούς )έτσι θα είχα την και την φορητοτητα και την πρώτη επαφή μιας και στο Osx χρειάζεσαι πολύ λιγότερους πόρους απ'οτι στα Win. Αλλά όπως καταλαβαίνεις και όπως έγραψα πιο πάνω σημασία έχει τι θέλεις εσύ και πια είναι η ανάγκη σου - δυνατότητα σου..

 

αν είχες desktop τότε συγνώμη αλλά διάλεξες ακριβό τρόπο με την αγορά netbook γιατί με έναν απλό δίσκο sata και το retail dvd δεν ξεπερνάς τα 70 ευρώ

σε κόστος, αν είχες desktop θα έκανες το οποιοδήποτε πείραμα σε ένα δίσκο και μάλιστα θα είχες πάρα πολλές πιθανότητες να

έχεις κανονικό mac δλδ vanilla kernel και όχι legacy όπως συμβαίνει στην πλειοψηφία των netbook laptop.

 

για το θέμα του DimAslan

 

το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να διαβάσεις δεν είναι ανάγκη σήμερα και αμέσως να βάλεις snow leopard στο pc σου

όλες οι απαντήσεις για σένα κρύβονται και μέσα σε αυτό το topic άλλα και μέσα στο internet

πριν από λίγα ποστ είπα τρία πιθανά σενάρια to κοστους τους είναι η αξία τριών cd που μάλλον δεν ξεπερνάει το 1 ευρώ

προφανώς δεν δοκίμασες καμιά και επαναλαμβάνω ποια είναι iboot, empire efi , nawcom mod cd όλα αυτά προϋποθέτουν retail dvd snow

καλό διάβασμα εκεί είναι η λύση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδiά, αν είναι να φάμε τη μισή ζωή μας, που λέει ο λόγος, διαβάζοντας και προσπαθώντας να βάλουμε ένα hackint0sh που δεν θα δουλεψει 100%, άρα δεν θα είναι OS X, καλύτερα να πάρουμε ένα κανονικό για να εκμεταλλευτούμε όλες τις δυνατότητες.Αν δεν έχουμε πάλι την οικονομική δυνατότητα, (λόγω συνθηκών...), τουλάχιστον για μένα, στο netbook μια χαρά τρέχει το ubuntu 11.10.... :) Πάνω κάτω τις ίδιες δυνατότητες θα έχω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι θέμα αναγκών, ό,τι χρειάζομαι το κάνω ήδη με τα 7άρια μου... είναι θέμα προσωπικής εκπαίδευσης και επένδυσης σε γνώσεις που πιστεύω ότι θα μου χρειαστούν...

θα το ψάξω για την κάρτα πώς μπορεί να δουλέψει...

ευχαριστώ γοα τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...