Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να καταλάβω έκανες partition από τα Windows, έκανες boot με το dvd του iAtkos και φορματ στο partition και σou επέτρεψε να κάνεις και install ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το iatkos υποστηρίζει mbr τουλάχιστον στο l1 είμαι σίγουρος

νομίζω υπάρχει και υποστήριξη και στο s3 που είναι το snow leopard αλλα δεν μπορώ να το πω με σιγουριά

 

επίσης στο iatkos πάλι στο l1 που δοκιμάζω στο pc της υπογραφής μου σε άλλον δίσκο

είχε ήδη 2 partition από windows άπλα φορμάρεις σε mac journaled το partition που θέλεις

και είσαι οκ είναι default σε mbr

και αντί να μπλέξεις με easybcd μπορείς να προσαρμόσεις τον chameleon να ξεκινάει

από όποιο partition θέλεις εσύ έχει την επιλογή αυτή στο system preference για προσαρμογή του chameleon

δεν είναι καθόλου δύσκολη προσοχή μιλάω για το iatkos L1 υποθέτω ότι θα έχει την ίδια επιλογή και στο s3 το οποίο δεν γνωρίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω έκανες partition από τα Windows, έκανες boot με το dvd του iAtkos και φορματ στο partition και σou επέτρεψε να κάνεις και install ?

Ναι. Έκανα ένα partition από τα Windows, φόρτωσα το iAtkos S3, από το disk utility, έκανα erase το partition αυτό σε Mac Os Extended (journaled), και σε αυτό έκανα εγκατάσταση, η οποία, ολοκληρώθηκε με επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία αυτό σημαίνει ότι και το iAtkos S3 επιτρέπει εγκατάσταση σε MBR.. αν είχες βάλει λοιπόν τις σωστές για netbook επιλογές στο επόμενο βοοτ (εκτός και αν δεν ήταν active το partition), τουλάχιστον όμως από το DvD πατώντας F8 και επιλέγοντας το όνομα του partition σου,έπρεπε να μπεις στο Osx.. Το έκανες ? Τι συνέβη από εκεί και κάτω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Lion μετά και τις τελευταίες αναβαθμίσεις έχουν γίνει καλύτερα από τα Leopard ? Αν και έχω τα πρώτα το "μικρόβιο" θέλει να με κάνει να ασχοληθώ με την εγκατάσταση SL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το update 10.7.2 εγινε, και ολα κομπλε αφου ξαναεβαλα γραφικα και ηχο.

 

Ρε συ Moviemakergr εσυ δεν εχεις βαλει Lion σε eee?

 

Αν ναι, εχεις κανα guide?

 

Δοκιμασα με unibeast αλλα με το που κανει read ta files κανει καπακι restart.

Το ιδιο ειχα παθει και με το desktop και τα καταφερα με rBoot.

 

Προσπαθω να κανω usb bootable rBoot αλλα δεν ξερω πως.

Με disk utility δεν μου κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το eee που λες είναι μια ολόκληρη σειρά της Asus, άσε που εγώ δεν πιστεύω στους οδηγούς,το hackint0sh έχει προσωπικότητα.στο ίδιο μηχάνημα μπορεί εύκολα να σε παιδέψει διαφορετικά,το έζησα πρόσφατα ακριβώς με ένα eee 1005HA_BB.

Αν έχεις την συμβατότητα που επιβάλλεται, από εκεί και πέρα θέλει διάβασμα κ υπομονή. Φωτεινό παράδειγμα ο x_Vagg ένα μηχάνημα έχει φτιάξει το παλικάρι, αλλά το έμαθε απ'εξω και ανακατωτά και βοήθησε κ εμένα στο συγκεκριμένο. απλά γιατί ήθελε κ του άρεσε.. Από την άλλη φυσικό είναι να μην ταιριάζει σε όλους η εγκατάσταση η κάποιος να μην μπορεί να μπει στην λογική του, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κουτός, απλά πρέπει να βρει άλλους τρόπους..και τους τρόπους πρέπει να τους βρίσκει αυτός που έχει το ζητούμενο.. Και είναι άλλο πράγμα η βοήθεια και το ξεκόλλημα και άλλο το να σου κάνει άλλος την εγκατάσταση από μακριά.. που στο τέλος θα γίνει αλλά θα έχουν σπάσει τα νεύρα κ των δυο,και θα έχει περάσει ένας μήνας. Ασχολούμαι μια 5ετια μόνο η 90% με αυτό, συνέχεια μαθαίνω, ξέρω τι μπορεί να μου δώσει και τι όχι. Απλά επειδή μ'αρεσει.

Το hackintosh έχει ρίσκο απλά με το καιρό μαθαίνεις που να ποντάρεις τα χρήματα σου ώστε να μην τα χάσεις. π.χ όταν μου καρφώθηκε να κάνω το Crossfire έκανα 3 μέρες ν'αποφασισω τις κάρτες.και δεν πήγα στην αιχμή της τεχνολογίας που και εγώ ήθελα αλλά μια σειρά πριν,στην 5770x2 για να πάρω όλη την συμβατότητα. έτσι απλά έβαλα πάνω δυο κάρτες κ δούλεψαν. Αν δεν του κάνεις λοιπόν πρώτα εσύ το χατήρι αυτό δεν θα στο κάνει ποτέ η θα σε παιδέψει άδικα.. Αυτό το θέλω μου με "πέταξε έξω" στο κουτί σήμερα πρέπει να πάω ν'αγορασω κουτί λοιπόν το παλιό που είναι ολοκαίνουριο η θα το "σκοτώσω" η θα το "φάω" άρα κάπου θα κερδίσω κάπου θα χάσω.

 

Απ'οτι κατάλαβες δεν είναι απάντηση σ'εσενα φιλαράκι, αλλά είναι κάποια πράγματα που εγώ έχω στο μυαλό μου και καλό είναι όποιος γουστάρει να ασχοληθεί με αυτό να τα ξέρει,,

 

Τα Unibeast κλπ εγώ δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, κάνω καθαρές εγκαταστάσεις και αντιμετωπίζω διαφορετικά τo Snow και διαφορετικά το Lion. Άρα ξεκινάμε ότι θέλουμε οπωσδήποτε το Lion σε Dmg και έναν καλό bootloader.

Τον τρόπο εγκατάστασης θα τον διαλέξει το μηχάνημα μόνο του ,, θα είναι αυτός που θα δουλέψει πάνω του, Δοκίμασε το myHack νομίζω ότι είναι ίσως ο πιο εύκολος τρόπος να φτιάξεις stickaki.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το update 10.7.2 εγινε, και ολα κομπλε αφου ξαναεβαλα γραφικα και ηχο.

 

Ρε συ Moviemakergr εσυ δεν εχεις βαλει Lion σε eee?

 

Αν ναι, εχεις κανα guide?

 

Δοκιμασα με unibeast αλλα με το που κανει read ta files κανει καπακι restart.

Το ιδιο ειχα παθει και με το desktop και τα καταφερα με rBoot.

 

Προσπαθω να κανω usb bootable rBoot αλλα δεν ξερω πως.

Με disk utility δεν μου κανει.

 

Λοιπόοοοον...

 

Για Lion σε eee δεν ξέρω, όμως το MyMacNetbook είχα συμβουλευτεί για να περάσω Leopard [τι μου θύμισες τώρα... :rolleyes: ] ίσως να έχει κάποιον οδηγό για το δικό σου eee. Ωστόσο αυτή η Asus έχει βγάλει 6 εκατομμύρια eeePC με διαφορετικούς κωδικούς. Αμάν. Εσύ ποιο έχεις; Μήπως βρω κάτι πιο εξειδικευμένο...

 

Δεύτερον, στο Unibeast, τίκαρες την επιλογή που έχει για Laptop Installations; [Κάτω από εκεί που σε ρωτάει αν κάνεις install από stick ή από το Install Mac OS X Lion.app] Είναι κρίσιμο, απ' ότι έχω διαβάσει χαζεύοντας στα fora του tonymacx86.

 

Επίσης, εδώ, κάποιος που προσπαθούσε να "κάψει" το rBoot σε stick λέει πώς τα κατάφερε. Δεν ξέρω αν θα πιάσει όμως, γιατί πιο κάτω του λένε ότι δεν δούλεψε. Who knows. Δοκίμασε κι αυτό, δεν χάνεις τίποτα.

 

ΟΜΩΣ: το rBoot είναι περασμένο σαν bootloader στο Unibeast. Είναι ένα iBoot χωρίς πυρήνα. Διαβάζει και Snow Leopard και Lion.

 

Όπως και να 'χει, σιγουρέψου ότι έχεις τικάρει το "Laptop Installation" και ότι έχεις κατεβάσει την rBoot LE

 

 

 

άσε που εγώ δεν πιστεύω στους οδηγούς,το hackint0sh έχει προσωπικότητα.

+1

 

Και είναι άλλο πράγμα η βοήθεια και το ξεκόλλημα και άλλο το να σου κάνει άλλος την εγκατάσταση από μακριά.. που στο τέλος θα γίνει αλλά θα έχουν σπάσει τα νεύρα κ των δυο,και θα έχει περάσει ένας μήνας.

+1

 

Το hackintosh έχει ρίσκο απλά με το καιρό μαθαίνεις που να ποντάρεις τα χρήματα σου ώστε να μην τα χάσεις. π.χ όταν μου καρφώθηκε να κάνω το Crossfire έκανα 3 μέρες ν'αποφασισω τις κάρτες.και δεν πήγα στην αιχμή της τεχνολογίας που και εγώ ήθελα αλλά μια σειρά πριν,στην 5770x2 για να πάρω όλη την συμβατότητα. έτσι απλά έβαλα πάνω δυο κάρτες κ δούλεψαν. Αν δεν του κάνεις λοιπόν πρώτα εσύ το χατήρι αυτό δεν θα στο κάνει ποτέ η θα σε παιδέψει άδικα.. Αυτό το θέλω μου με "πέταξε έξω" στο κουτί σήμερα πρέπει να πάω ν'αγορασω κουτί λοιπόν το παλιό που είναι ολοκαίνουριο η θα το "σκοτώσω" η θα το "φάω" άρα κάπου θα κερδίσω κάπου θα χάσω.

 

Πέρα από τις ιστορίες οικιακής οικονομίας, υπάρχουν και τα FORUMS -καλή ώρα- που έχουν πολύτιμο υλικό. ;) Για δες εδώ: http://tonymacx86.blogspot.com/2011/11/building-sandy-bridge-customac-buyers.html που χαλάει ο κόσμος από hardware.

 

Μιας που μιλάμε γενικά, εγώ είχα ένα Core 2 Duo Ε8500 με 6GΒ μνήμη και ATI 4850. iAtkos, Leo4All παλιότερα, iDeneb τζίφος. Πέφτω σε ένα Γιουτχιουμπά με την ίδια μητρική και επεξεργαστή, και ρώτησα πώς έβαλε Mac. Μου λέει σε ισπανικά κάτι δικά του, και το μόνο που τσίμπισα ήταν το "Chameleon Bootloader". Έτσι κατέληξα να διαβάζω το guide για Snow Leopard σε PC στου TonyMacx86. Next thing I know, είναι ότι έχω ένα υπερπλήρες μηχάνημα με Mac OS X Snow Leopard 10.6.6. Και σκάει μπόμπα ότι έρχεται Lion. Και σκάει και το minimum requirement του Core 2 Duo. Και λέω: iMac με Core2Duo έχω. Πάμε για Core i.

 

Πουλάω το C2D, και ψάχνω για mITX μητρική συμβατή με iBoot κ.λπ. Βρίσκω μια φτηνή με οδηγό στο forum του Tonymac, αλλά μάπα το καρπούζι, γιατί η δική του ήταν το μοντέλο Pro, ενώ εμένα η Deluxe. MAJOR FAIL. Κατέληξα να την πουλάω για μια Gigabyte [συμβουλή: ΜΟΝΟ Gigabyte από εδώ και μπρος. Είναι ότι πιο mac compatible μπορείς να βρεις στην αγορά και με καλό value for money]. Παρ' όλ' αυτά, το μηχάνημα πάει σφαίρα και με λίγα χρήματα. Έδωσα γύρω στα 500-550 ευρώ και πολλές ώρες, και πήρα μηχάνημα διπλάσιο [σε επιδόσεις] του iMac μου, με το ένα τέταρτο της τιμής του iMac μου.

 

Ηθικό δίδαγμα: ποτέ δεν θα εφησυχαστείς αν το κάνεις και δουλέψει. Δεν γίνεται να έχεις Mac από το πουθενά. Χώνεψέ το ότι το ότι έχεις Mac on PC είναι προσωρινό.

 

Δοκίμασε το myHack νομίζω ότι είναι ίσως ο πιο εύκολος τρόπος να φτιάξεις stickaki.

 

Δεν είναι και πολύ διαφορετικό από το Unibeast. Απλά το δεύτερο είναι πιο εξειδικευμένο για το hardware που είναι διαπιστευμένο ότι δουλεύει όπως φαίνεται στα forums του TonyMacx86

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους

 

"αγορασα" τα 10.7 lion σε dmg μορφη τα κανω iso τα καιω με ultra iso μετα bootaro το pc με iboot κανω την διαδικασια αφου μπουταρω βαζω dvd με τα lion αλλα δεν μου τα αναγνωριζει!!!

Υπαρχει τροπος να κανω μεσω windows 7 ultimate ενα bootable usb φλασακι με τα lion για να τα περασω με καποιον τροπο μεσω usb?

Καθε βοηθεια δεκτη!!!!

 

Ευχαριστω!!!

 

Ps: Momo Gigabyte GA-EP45-DS3

απο οτι ειδα ειναι συμβατη με hackintosh!!!!

 

Merci :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες έναν Apple h Hackintosh υπολογιστή. Αυτό είναι το κλειδί όλο για την περίπτωση σου. Μέχρι να τον βρεις διάβασε την μέθοδο Kakewalk.. - Είσαι έτοιμος. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους

 

"αγορασα" τα 10.7 lion σε dmg μορφη τα κανω iso τα καιω με ultra iso μετα bootaro το pc με iboot κανω την διαδικασια αφου μπουταρω βαζω dvd με τα lion αλλα δεν μου τα αναγνωριζει!!!

Υπαρχει τροπος να κανω μεσω windows 7 ultimate ενα bootable usb φλασακι με τα lion για να τα περασω με καποιον τροπο μεσω usb?

Καθε βοηθεια δεκτη!!!!

 

Ευχαριστω!!!

 

Ps: Momo Gigabyte GA-EP45-DS3

απο οτι ειδα ειναι συμβατη με hackintosh!!!!

 

Merci :)

 

Είσαι τόσο κοντά στην πηγή που κλαίω από συγκίνηση. Μισό γιατί λέρωσα το πληκτρολόγιο με σταγόνες χαράς.

 

Χμ... Μπορώ να προτείνω να κάψεις το "αγορασμένο" με χρήματα που έβγαλες με τον ιδρώτα σου DMG με το πρόγραμμα Transmac, το οποίο μπορούν το ίδιο εύκολα να "αγοράσουν" τα λεφτά σου. ^_^

 

Αγαπώ το "shopping" therapy. :wub:

 

ΑΝ ΚΑΙ: πιο εύκολο θα ήταν να τρέξεις ένα έτοιμο Virtual Machine σε Windows, να φορμάρεις κατάλληλα ένα στικάκι μέσω Unibeast και να είσαι έτοιμος για όλα.

 

Το iBoot θα είναι πολύ περίπλοκο μετά από το Unibeast. Ψάξε στα γνωστά "μαγαζιά" για το εν λόγω virtual machine και είσαι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30510894.jpg

 

Ξεκιναω μπουταρει το dvd με τα 10.5 που μου δωσε ενας φιλος ΓΝΗΣΙΑ αλλα μου βγαζει αυτο το σφαλμα!!!!

Δοκιμασα και 10.6 και 10.7 και μολις εβλεπε το dvd απο το ιβοοτ αμεσως κρασαρε και ρεσταρτ!!!!

Αυτο το σφαλμα μου το βγαλε οταν μπουταρα τα 10.5!!!

στις υπολοιπες εκδοσεις δεν εκανε τπτ απλα ρεσταρτ!!!

Momo GA-EP45T-DS3

 

Merci :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...