Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά εγώ έχω ένα laptop αλλά λόγο μεγάλου φόρτου εργασίας δεν προλαβαίνω. Το laptop αυτήν την στιγμή τρέχει Windows 7 Home 64Bit και θέλω να περάσω τα Apple Mac OS X Lion τα τεχνικά χαρακτηριστικά του είναι:

 

  • AMD K12 A.P.U. (Accelerated Process Unit) A8-3500M (1.5GHz) με υποστήριξη μέχρι SSE 4+
  • AMD Radeon HD 6640G2 & AMD Radeon 6470M (1.5 GB DDR3 128bit on CrossFireX)
  • 4GB DDR3 SO-DIMM RAM 667MHz (2x2GB)

Επιδη δεν έχω τον χρόνο για το ψάξιμο θα ήθελα να με βοηθήσετε το μοντέλο είναι το Acer Aspire 5560G αν και δεν γνωρίζω όλο το project θα ήθελα κάποιος να με βοηθήσει με "απλά" Ελληνικά το μόνο που κατάλαβα είναι ότι υπάρχει σε Virtual και σε Native (το οποίο δεν γνωρίζω καν τι σημένει) απλά το θέλω σε Dual Boot αν γίνεται φυσικά και πάλι.....

Το Apple Mac OS X Lion το έχω από φίλο ο οποίος το κατέβασε σε torrent αλλά είναι original και γραμμένο σε DVD. Ποιά βήματα πρέπει να ακολουθήσω και πώς. Εγώ δεν έχω καταλάβει τίποτα.

Πρώτη φορά θα το κάνω αυτό και θέλω τα φώτα σας. Σας ευχαριστώ, Μανώλης.

 

 

Αχεμ αχεμ. Θα ήθελα να ενημερώσω ότι δεν έχω ιδέα πως [και αν] γίνεται να περάσεις Mac σε AMD, αλλά απαντάω στις υπόλοιπες ερωτήσεις σου. ;)

 

Όντως υπάρχει σε Virtual και σε Native το Mac OS. Native, γενικά, είναι μια φυσιολογική εγκατάσταση του λειτουργικού στον σκληρό σου δίσκο. Native είναι τα Windows 7 Home 64-bit σου, π.χ. Αντίστοιχα μπορείς[;] να περάσεις και Mac OS στο lapitopi.

 

Virtual από την άλλη, είναι ένα εικονικό σύστημα. Όσο είσαι σε περιβάλλον Windows, τρέχεις μια εφαρμογή η οποία αναλαμβάνει να "αναπαραστήσει" πως έχεις ένα μηχάνημα με συγκεκριμένο hardware [όχι κάτι που επιλέγεις εσύ, αυτό το αναλαμβάνει καθαρά και μόνο η εφαρμογή] στο οποίο εγκαθιστάς όποιο λειτουργικό θέλεις και συμπεριφέρεται σαν ένας ακόμη υπολογιστής. Πρακτικά, είναι ένας υπολογιστής μέσα σε έναν υπολογιστή, τον δικό σου. :P Όπως είναι φυσικό, μοιράζονται τη RAM, δεσμεύει κομμάτι του σκληρού σου, και χρησιμοποιεί τον επεξεργαστή σου, με τα φυσικά επακόλουθα στις ταχύτητες του πρωτεύοντος λειτουργικού, των Windows 7 σου. :mellow:

 

Προσωπικά τα virtual τα χρησιμοποιούσα πριν πάρω Mac, για να εξοικειωθώ με το λειτουργικό, και όχι τόσο για να πειραματιστώ με εγκαταστάσεις και τέτοια πράγματα. Δεν έχει τις επιδόσεις που θα είχε ένα μηχάνημα που θα είχε Native Mac OS.

 

Το να περάσεις "virtual" Mac OS είναι κάτι εύκολο. Το βρίσκεις έτοιμο με μια αναζήτηση σε κάποιο γνωστό torrentάδικο. :rolleyes: Δυο-τρια κλικ και είσαι έτοιμος, σεταρισμένος και τρέχεις εικονικά [και παράνομα πάντα :ph34r: ] Mac OS με [σχεδόν] όλες τις λειτουργίες τους.

 

Η native εγκατάσταση όμως, προϋποθέτει ότι το hardware σου είναι απόλυτα συμβατό [ει δυνατόν και πανομοιότυπο] με τα Macs που κυκλοφορούν. -_- Επί τω προκειμένω, κανένα Mac δεν είχε ποτέ AMD επεξεργαστές, εξ' ού και η δυσκολία στο να προτείνουμε κάποιον οδηγό. Παλαιότερα, [πολύ παλαιότερα, μάλλον. πάνε 3 χρόνια... :D ] υπήρχαν forums που ασχολούνταν με το πέρασμα των Mac σε AMDs. Τώρα δεν ξέρω τι υπάρχει.

 

Η νέα μόδα είναι να αγοράζεις hardware που είναι πανομοιότυπο [όσο περισσότερο, τόσο το καλύτερο] με τα σύγχρονα iMacs ή MacBooks, και να κάνεις εγκατάσταση του λειτουργικού με το αυθεντικό CD που έχεις κατεβάσει εσύ [με λίγη βοήθεια από κάποια έξτρα προγραμματάκια]. Ελπίζω να βοήθησα με την ενότητα "Γενικές Γνώσεις"

 

Δόκτωρες του hackintoshing δώστε τα όλα. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δόκτωρες του hackintoshing δώστε τα όλα. B)

 

Όπως λέμε .. Παιδίατρος κ μην σου ακουστεί μακρινό... :P

 

Amd + Hackint0sh πεταμένος χρόνος που δεν έχεις κιόλας, μεγάλος βαθμός δυσκολίας που κ αυτό θα σε ξενερώσει, αμφίβολο αποτέλεσμα... και ο Doct στα είπε όλα..

Θα βρεις κ άλλες απόψεις φυσικά από άλλους που το έχουν κάνει, αλλά ρώτα τους πια Version osX τρέχουν κ θα καταλάβεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέμε .. Παιδίατρος κ μην σου ακουστεί μακρινό...

 

:whistle: offended. :mad:

 

 

:lol:

 

 

[πολύ παλαιότερα, μάλλον. πάνε 3 χρόνια... :D ]

 

omg, ήμουν 15 και είχα hackintosh. η ζωή μου πρέπει να γίνει ταινία. B) [πόσο τραγικός που κάνω quote τον εαυτό μου, όμως... :eek: αισθάνμαι σαν να κάνω like σε post μου στο fb. :-( ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλάσφημε! Αυτο ηταν χτυπημα κατω απο τη ζωνη, κατι που επρεπε να το περιμενω... :shock:

 

Κι αν θες να ξερεις οι AMD ειναι μονο for real men. Ασε τους Intel για τα νεογνα του computing scene B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρες!

 

Σε μητρική GA-G31M-ES2L με επεξεργαστή Intel Core2Duo ποιά μέθοδο εγκατάστασης / έκδοση θα προτείνατε;

Κάρτα γραφικών θα μπορούσα να αφήσω την ενσωματωμένη, αλλά έχω και τις επιλογές NVidia 7600GS & 8500GT.

 

Μιλάω πάντα για native installation, no windows, no penguins :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.Μπορει καποιος να μου λυσει μια απορια?Προσπαθω εδω και 2 μερες να περασω Mac os Leopard η Lion αλλα δεν γινεται κατι?

Η μητρικη μου ειναι μια Gigabyte GA-MA770-DS3.Επισης ο επεξεργαστης μου ειναι AMD ATHLON II 640 3000MHZ.Εχω κανει update στο bios αλλα και παλι

δεν γινεται τιποτα.Τι μπορει να φταιει?Οποιος μπορει να βοηθησει.Ευχαριστω.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με ποια έκδοση προσπαθείς να περάσεις Lion?

 

Δεδομένου ότι έχεις AMD, δεν μπορώ να συνεισφέρω και πολύ, γιατί εδώ και αρκετό καιρό νομίζω πως δεν υποστηρίζονται από την αυθεντική εγκατάσταση του Mac OS X.

 

[Τσέκαρε μόλις μια σελίδα πριν, ένα παρόμοιο θέμα http://www.insomnia.gr/topic/421901-mac-os-x-on-x86-%ce%b5%ce%b3%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%ac%cf%83%cf%84%ce%b1%cf%83%ce%b7-mac-os-x-%cf%83%ce%b5-pc/page__view__findpost__p__4427149 ;) ]

Επεξ/σία από x_vagos_x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθησα εχθες ξανα και περασα το VMware 8 και το Lion x 10.7.1.Ολα μια χαρα αλλα φτανει κ κολλαει στο μηλο.Δηλαδη εκει ποθ ειναι να ξεκινησει μενει στο μηλο και δεν κανει τπτ.

Νομιζω πως δεν παιζει ρολο αν εχω αλλη μητρικη που δεν ειναι συμβατη εννοω η αλλον επεξεργαστη(AMD).Μηπως υπαρχει κανενα αλλο αρχειο η patch που δεν το εχω και με σταματαει εκει?

Εχω φαει ολα τα sites αλλα ακρη δεν μπορω να βγαλω.

 

Υπαρχει καπου καποιος οδηγος που να λεει ομορφα και απλα βημα-βημα τι γινεται σε αυτην την περιπτωση?

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, οπότε προσπαθείς να περάσεις εικονικά Mac OS Lion, όχι σαν το μόνο λειτουργικό στο σύστημά σου, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ακριβως.Δεν ξερω ομως τι με σταματαει εκει...Προβλημα με μητρικη,επεξεργαστη και αλλα τετοια δεν νομιζω οτι εχω...Προσπαθω και με Ideneb αλλα δεν βγαζω ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δοκιμάσει με κάποιο έτοιμο vmdk? Κυκλοφορούν [και οπλοφορούν] "έτοιμες" εγκαταστάσεις, που τις κάνεις import από το VMWare, και δουλεύουν... έτσι απλά.

 

Ρίξε μια ματιά σε γνωστά υπόγεια sites με παράνομο χαρακτήρα τα οποία βρίθουν από τέτοιες διανομές. Ψάξε για "vmware lion"...

 

Εγώ, μάλιστα είχα χρησιμοποιήσει ένα τέτοιο vmdk για να δοκιμάσω virtually το Mac OS X Leopard 10.5 σε Intel όμως. Δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο ο επεξεργαστής σου στο virtualization. Ίσως να είναι σημαντικό, γιατί κάθε πρόγραμμα virtualization τον επεξεργαστή τον διαχειρίζεται διαφορετικά. Σίγουρα δεν παίζει πάντως κανένα ρόλο η μητρική σου. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...