Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα.Εχω τον εξης υπολογιαστη(Intel Core 2 Quad Q8200- HDD SATA 640GB WESTERN 16MB 7200RPM- MOTHERBOARD FOXCONN G31MXP-K(s775/DDR2/G31/VGA)- δυο RAM DDR2 TRANSCEND 2GB DIM800- καρτα γραφικων nVIDIA GeForce GT 430 (GF108-300)και θελω να του περασω Macos λειτουργικο.Εχω ψαξει στο γοογλη αλλα δεν εχω καταφερει να βγαλω ακρη.Μπορει καποιος να μου πει αν γινεται και πως στον υπολογιστη μου.Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πλέον γνωστό οτι το DSDT λειτουργεί σαν συνδετικός κρίκος ανάμεσα στο Bios k το OsX ώστε να αναγνωριστεί το Hardware και οι παράμετροι του σωστά από το λειτουργικό μας.. Είναι επίσης γνωστό ότι μερικά forums διαθέτουν μια μεγάλη βιβλιοθήκη από DSDTs ανάλογα το motherboard και την έκδοση Bios που διαθέτουμε.

Αλλά εδώ υπάρχει μια παγίδα.. Το DSDT αφορά μόνο το motherboard και ότι έχει αυτό ενσωματωμένο.. επίσης μερικές συσκευές δεν ξέρουμε εκ των προτέρων τι "IRQ" θα λάβουν μετά την εγκατάσταση του λειτουργικού όπως το ethernet και η κάρτα ήχου. Πόσο μάλλον η κάρτα γραφικών,που δεν εμπεριέχεται στο motherboard.

Εδώ να σημειώσω κάτι ότι όλο αυτό δεν έχει τόσο σημασία για ν'αναγνωριστούν σωστά οι συσκευές μας όσο για να δουλεύουν σωστά κ απρόσκοπτα με όλες τους τις δυνατότητες.(π.χ διάσπαρτα kernel panic που δεν ξέρουμε από που προέρχονται..)

Σε αυτό επάνω δουλεύω αυτές τις μέρες, χτίζω το προσωπικό μου πλέον DSDT (μέσω του Bios του υπολογιστή) - (έτσι είναι και το σωστό τελικά) έχω ήδη καλά αποτελέσματα μειώνοντας δραστικά το bootime, αλλά η διαδικασία ακόμα δεν είναι τόσο ασφαλής ώστε να είναι ανακοινώσιμο το πως.. Απλά θέλω να σας βάλω λίγο σ'αυτη την λογική,να σας δώσω ένα καινούριο δεδομένο και ν'αντιπαρατεθω ακόμα μια φορά με όποιον λέει η νομίζει ότι το Hackint0sh είναι μια απλή και εύκολη διαδικασία που γίνεται με ένα iAtkos,η ότι άλλο μέσο αυτής της λογικής.Aυτά απλά είναι κάποια εργαλεία που βοηθάνε..

 

Δια'ταυτα.. Καλύτερα να έχουμε ένα DSDT free μηχάνημα, παρά ένα με DSDT που να μην είναι προσωπικό για τον υπολογιστή μας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη η προσεγγιση σου και αξιζει ο κοπος να περιμενουμε τα αποτελεσματα της προσπαθειας που κανεις.

Αν πετυχει περιμενω οδηγο αναλυτικο για προσωπικα πειραματα!

Αν και δεν εχω καθολου κερνελ πανικς με το συστημα μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη η προσεγγιση σου και αξιζει ο κοπος να περιμενουμε τα αποτελεσματα της προσπαθειας που κανεις.

Αν πετυχει περιμενω οδηγο αναλυτικο για προσωπικα πειραματα!

Αν και δεν εχω καθολου κερνελ πανικς με το συστημα μου...

 

Και εγώ έχω μηδενικά kernel panics, όλη αυτή η αναζήτηση προέκυψε από ένα Usb Wi_Fi Stick που ενώ λειτουργεί απρόσκοπτα μου διπλασίασε το bootime κ μου κακοφάνηκε εντομεταξύ επειδή είναι Usb ακριβώς δεν έχω καταφέρει ακόμα να παρεμβω σε αυτό αλλά παρεμβαίνοντας σε όλα τα άλλα ( GPU,Ethernet,Hxo,) πήρα το αίμα μου πίσω.. ;)

Φυσικά τώρα άνοιξα μια κεκροπορτα αναζητήσεων αλλά αν κρίνω από το αποτέλεσμα ως τώρα αξίζει τον κόπο - χρόνο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια που υπαρχει ο οδηγος για να δω αν ο νεος μου υπολογιστης εχει 100% συμβατοτητα πριν

αρχισω την εγκατασταση ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις πηρα λαπιτοπι και σκευτομαι απο την αρχη να του βαλω μάκος.εχω το asus x54c (i3 2310m 2,1ghz ,4gb 1333mhz ram,320gb hdd seagate,intel hd 3000,alc269)

εχω ενα σιντακι με μάκοσ 10.6.1-2 του κ.hazard. αλλα μονο πανικ διαβαζω στην οθονη μου..τι σαιφ μοουντ εβαλα τι τι τι..τιποτα ολο κερνελ πανικ μου δινει..καμια ιδεα?τι μπορω να κανω για να βαλω σνοου λεοπαρντ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εχω ενα σιντακι με μάκοσ 10.6.1-2 του κ.hazard. αλλα μονο πανικ διαβαζω στην οθονη μου..τι σαιφ μοουντ εβαλα τι τι τι..τιποτα ολο κερνελ πανικ μου δινει..καμια ιδεα?τι μπορω να κανω για να βαλω σνοου λεοπαρντ?

 

πρωτα απο ολα το προσπαθεις να βαλεις σε intel base laptop cd εγκαταστασης για amd

πολυ λογικο να βγαζει panic kernel

δοκιμασε για αρχη με iatkos s3 η l2 για snow και lion αντιστοιχα

αν και καλυτερα θα ηταν να πηγαινες σε vanilla εγκατασταση η με iboot η με nawcom boot cd

και retail dvd snow leopard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω οτι επαναλαμβανω αυτο το θεμα αλλα παιδια χρειαζομαι τα φωτα σας! Θελω να κανω install το snow leopard στο pc μου! Εχω διαβασει πολλα αλλα δεν καταφερα να κανω κατι! Εχω μπερδευτει πληρως! Ισως μπορει καποιος να μου εξηγησει το πως γινεται να τα κανεις εγκατασταση?

 

Ειναι τοσο αοριστα αυτα που βλεπω στα διαφορα tutorials που δεν ξερω τι να πρωτοκανω! Λιγη βοηθεια οποιος μπορει! Το συστημα μου ειναι σημβατο με τα MacOs!

 

Χρονια Πολλα και καλη Χρονια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω οτι επαναλαμβανω αυτο το θεμα αλλα παιδια χρειαζομαι τα φωτα σας! Θελω να κανω install το snow leopard στο pc μου! Εχω διαβασει πολλα αλλα δεν καταφερα να κανω κατι! Εχω μπερδευτει πληρως! Ισως μπορει καποιος να μου εξηγησει το πως γινεται να τα κανεις εγκατασταση?

 

Ειναι τοσο αοριστα αυτα που βλεπω στα διαφορα tutorials που δεν ξερω τι να πρωτοκανω! Λιγη βοηθεια οποιος μπορει! Το συστημα μου ειναι σημβατο με τα MacOs!

 

Χρονια Πολλα και καλη Χρονια!

 

βασικα πρωτα πρεπει να δεις αν ο υπολογιστης σου εχει πληρης συμβατοτητα με τα Mac OS X

 

και μιλαω με την κανονικη εκδοση και οχι τις πειραγενες !

 

Θα ψαξω να βρω το αρχειο για τις συμγατοτιτες γιατι το θελω και εγω να δω για το νεο μου pc ^_^

 

μετα περιμενε να σου πω ..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβαζω κι εγω απο torrent το Mac OS X 10.6 Snow Leopard (Final Retail) και το Mac os X lion

Θελω να το εγκαταστησω στο pc μου... ενα απο τα 2 (ποιο ειναι το "καλυτερο"?)

 

Μοbo: Asrock M3A770DE

Ram: 4gb ddr3 1600

Cpu: Amd athlon II x3 450 3.2ghz

Gpu: Gigabyte radeon hd 6850

 

Θα τρεξει η θα υπαρχει προβλημα ασυμβατοτητας?

 

Το καιω κανονικα σε dvd,κανω επανακινηση και κανω boot απο cd οπως κανεις στα windows η θελει αλλη διαδικασια? (συγνωμη που ξαναρωταω αλλα το θεμα εχει φτασει 326 σελιδες,αμα κατσω να τις ψαξω ολες καήκαμε! :P )

 

Και κατι τελευταιο...drivers μετα πως κανω εγκατασταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι τελευταιο...drivers μετα πως κανω εγκατασταση?

λοιπον, οι drivers για τα mac λεγονται kexts (αρα driver = kext). τα Kexts υπαρχουν σε ενα φακελο στο library αλλα για να εγκαταστησεις ενα αλλο kext χρειαζεσαι το kext utility διοτι δεν μπορεις απλα να το κανεις copy-paste. οποτε κατεβαζεις το kext utility και κανεις drag-n-drop πανω του με το kext που κατεβασες και σε μισο λεπτο εχει γινει η εγκατασταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...