Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νε αυτό λέω αλλά να πάω που ? βασικά λέω να φύγω από ati και να πάω nvidia για 560 έλεγα τη λέτε θα έχω μια καλη διάφορα στα game

 

Τσέκαρε την συμβατότητα καλά και αν πας 560 εεε προτίμησε την Ti ;)

 

να σου πω και εγώ μια παρόμοια σκέψη κάνω.. απλά δεν είναι ακόμα η ώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μοιραστώ κι εγώ τις εμπειρίες μου σχετικά με την πρόσφατη ενασχόληση με το OS X.

 

Έγινε αγορά του retail DVD snow leopard 10.6.3 από ebay.

 

το hardware μου είναι ASUS P6T deluxe V2 X58, core i7 920 3,8GHz, 6GB DDR3, Intel X-25M 120gb (Windows 7 ), OCZ Agility 3 120gb (OSX), ATI Radeon 5870 , Creative X-fi, DELL U2711 σύνδεση με displayport. Τα βήματα που ακολούθησα είναι τα εξής:

 

boot με iBoot cd, εγκατάσταση 10.6.3 , kext για την κάρτα δικτύου (marvell yukon). Αναβάθμιση σε 10.6.8 τρεχοντας το 10.6.8 combo update. Εγκατάσταση multibeast και επανεκίνηση. purchase LION 10.7.2 απ το mac store. Πέρασμα του APP σε usb stick χρησιμοποιώντας το unibeast. Εκκίνηση lion , εγκατάσταση multibeast lion edition και πλέον bootάρω κανονικά.

 

Προβλήματα:

 

Όταν μπαίνει στο OSX η οθόνη παραμένει μαύρη. Πρέπει να την κλείσω και να την ανοίξω για να πάρει μπρος το displayport. Εχω δοκιμάσει κάποια kext για την ATI αλλά κανένα δεν έφερε αποτέλεσμα.

 

Creative X-fi απλά την ξεχνάμε.. Βολεύτηκα με το ενσωματωμένο High Definition της μητρικής εγκαθιστόντας το VoodooHDA 0.72.3

 

Microsoft webcam vx-3000. Δυστυχώς ούτε αυτή ειναι συμβατή (δοκιμασα το macam αλλά δεν .. ) . Κι ήθελα πολύ να δοκιμάσω το facetime

 

 

Στα θετικά είναι η υποστήριξη TRIM, αναγνώριση του USB 3.0 controller, του δικτυακού εκτυπωτή, και γενικά κανένα πρόβλημα. Έστησα και σε ενα partition του WD 750GB RE3 το Time machine και είμαι καλλυμένος ωστε να δοκιμάζω διάφορα.

 

Καμιά λύση για την 5870 ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε DVI έχω κάποια άλλα θέματα όμως.. Επίσης HDMI δε μπορώ γιατι η οθόνη έχει ανάλυση 2560 x 1440, ενώ το max του hdmi είναι 1920

 

εγώ συνδέω την 5870 (Vapor X) με Apple 24 Cinema Display συνδεμενο σε Display Port και δεν αντιμετοπίζω κάτι παρόμοιο, επίσης έχω συνδεδεμένη και τηλεόραση μαζί και ποτέ δεν αντιμετόπησα το ίδιο πάντα ανοίγει.

 

αν δοκίμαζες να φλασάρεις τη 5870 σου με το firmware της Vapor X αλλά πρόσεχε μην σου μπρικάρει η κάρτα.

 

 

σήμερα έστοισα το καινούργιο σύστημα με

 

Gigabyte H67N-USB3-B3 (F7 Bios)

Intel i52500K

OCZ Vertex 3 60GB

8GB ram

Corsair 430Watt

 

μέθοδος: UniBeast + Multibeast με κατεβασμένα απο torrent τo Lion.

 

όλα πανέτοιμα, εκτός απο τα USB3, αν και πέρασα το KEXT μάλλον θέλει να το ενεργοποιήσω και απο το USB.

σε 10.7.0 παρατήρησα κάποια artifacts αλλά σε 10.7.2 (χρειάστηκε μόνο rollback στον ήχο) μέχρι στιγμής έχουν εξαφανιστεί.

 

 

πάντως το καινούργιο "θηριάκι" είναι ΠΟΛΥ γρήγορο (και 90% αθόρυβο) και σε σχέση με το hackιντος της υπογραφής μου είναι 1-2 κλικ πιο γρήγορο (μάλλον λόγω Sata3 & SannyBridge)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

472€

 

όλα καινούργια από το amazon.

 

Αρχοντας! Με μια οθονη 23" ips των 200€ εφτιαξες με συνολο 700€ μηχανημα που σε imac θα κανει κανα 1700αρι με υποδεεστερη,μικροτερη οθονη, μικροτερη εγγυηση και αντοχη στο χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι πλέον έχει υπάρξει απόφαση ζωής να μην ξαναστάξω φράγκο στην Apple.

τελευταίο μηχάνημα που αγωράστηκε λόγω ανάγκης ήταν το 11άρι το Air λόγω του καταλυτικού small factor που θα το κρατήσω 4-5 χρόνια, μιας και η χρήση του είναι για pdfs/pages μόνο και μου βγήγκε αρκετά φτηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ συνδέω την 5870 (Vapor X) με Apple 24 Cinema Display συνδεμενο σε Display Port και δεν αντιμετοπίζω κάτι παρόμοιο, επίσης έχω συνδεδεμένη και τηλεόραση μαζί και ποτέ δεν αντιμετόπησα το ίδιο πάντα ανοίγει.

 

αν δοκίμαζες να φλασάρεις τη 5870 σου με το firmware της Vapor X αλλά πρόσεχε μην σου μπρικάρει η κάρτα.

 

 

σήμερα έστοισα το καινούργιο σύστημα με

 

Gigabyte H67N-USB3-B3 (F7 Bios)

Intel i52500K

OCZ Vertex 3 60GB

8GB ram

Corsair 430Watt

 

μέθοδος: UniBeast + Multibeast με κατεβασμένα απο torrent τo Lion.

 

όλα πανέτοιμα, εκτός απο τα USB3, αν και πέρασα το KEXT μάλλον θέλει να το ενεργοποιήσω και απο το USB.

σε 10.7.0 παρατήρησα κάποια artifacts αλλά σε 10.7.2 (χρειάστηκε μόνο rollback στον ήχο) μέχρι στιγμής έχουν εξαφανιστεί.

 

 

πάντως το καινούργιο "θηριάκι" είναι ΠΟΛΥ γρήγορο (και 90% αθόρυβο) και σε σχέση με το hackιντος της υπογραφής μου είναι 1-2 κλικ πιο γρήγορο (μάλλον λόγω Sata3 & SannyBridge)

 

 

καλησπέρα φιλε θέλω να σε ρωτήσω έχεις βάλει κανένα δυνατό παιχνίδι και πως είναι από θέμα fps πάει καλα με την κάρτα που έχεις . και μεγια το μηχάνημα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζω καθημερινά Starcraft 2 σε max settings. (1vs1) βασικά και όλα πάνε καλά.

σε 3v3 και 4v4 σε επικ μάχες τα fps ναβαγούν.

 

σε windows βέβαια λόγω drivers είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα.

 

 

 

με το D3 με βλέπω να αλλάζω καμιά κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα και εγω την αναβάθμιση μετά απο πολλά χρόνια πήγα σε I5 2500k 8Gb στα1600 και έχω 2Ssd σε Sata 3 τους agility 60Gb που ο ένας έχει τα lion και άλλος τα 7. Έχω κρατήσει για την ώρα την κάρτα γραφικών μια sapphire 5770 . Το setup ήταν γελοίο με το αρχείο dsdt απο τον tonymacx86. Σε θέμα game τρέχω σε 7 με oveclocking crysis 2 και mw3 σε φουλ αναλύσεις και είμαι σφαίρα. Το μηχάνημα ειναι παιδιά απίστευτο και τώρα βλέπω πραγματικά δύναμη. Άρα σε games στην εκκίνηση θα βλέπω 7 και σε όλα τα αλλα Lion. Μακάρι και στα lion να έτρεχε τα παιχνίδια έτσι αλλα δεν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...