Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα θέλω λίγο τα φώτα σας. έχω στο μηχάνημα 2 ssd 60 gb ο καθένας. μέχρι προχθές ολα πηγαίναν καλα στην εκκίνησή πάταγα f12 και διαλεγα απο ποιον σκληρο θα ξεκινουσα. για παιχνιδια πηγαινα στα 7 και για ολα τα αλλα σε lion. σημερα ενω ανοιγει το pc κανονικα το finder με κολλαει και απο οτι ειδα κολλαει στον σκληρο win7 οταν τον αφαιρω ολα καλα . μετα τρεχω τα 7 με f12 και μπαινει κανονικα. εκανα παλι μια εγκατασταση τα lion αλλα τιποτα. εψαξα καποιους οδηγους για dual boot αλλα δεν βρήκα για 2 σκληρους αλλα για ενα που τον μοιράζουν. μηπως κανενας απο εσας εχει κατι απο οδηγο για 2 ssd. πιστεύω οτι το προβλημα ειναι καπου εκει στο f12. και οτι αν κανω dual boot θα ειμαι ok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί αλλάζεις από boot order και δεν επιλέγεις από τον chameleon ?

Έχεις ntfs for mac ? και αν ναι πιο ? κανε check disk στον 7 κ πες μας τα νέα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω ένα laptop, το οποίο αφού το έκανα format, λέω να του βάλω hackintosh. Μπορείτε να με βοηθήσετε; Παρακάτω παραθέτω τα χαρακτηριστικά του. Αξίζει να ασχοληθώ;;

 

Μητρική : FUJITSU SIEMENS F41

Chipset : Intel GM965

Επεξεργαστής : Intel Core 2 Duo Mobile T7100 @ 1800MHz

Φυσική Μνήμη : 1024MB (1 x 1024 DDR2-SDRAM )

Κάρτα Γραφικών : NVIDIA GeForce 8600M GS

Σκληρός Δίσκος : JRAID SCSI Disk Device (240GB)

Συσκευή DVD-Rom : HL-DT-ST DVDRAM GSA-T20N

Κάρτα Δικτύου : Intel Wireless WiFi Link 4965AGN

Κάρτα Δικτύου : Realtek Semiconductor RTL8168/8111 PCIe Gigabit Ethernet Adapter

Ήχος : Fujitsu Siemens Computers 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controller

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για snow φαντάζομαι έτσι ? οκ ξεκίνα με ιατκος s3 το wireless δεν δουλεύει θα χρειαστείς usb και εδώ θα βρεις οτι χρειάζεσαι για τα γραφικά σου.. > http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=66168

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ναι, το netbook το έχω τελειώσει εδώ και καιρό. Το έκανα και triple boot (Linux-Windows-Mac).. ;) (Αν του αλλάξω ram, δεν θα έχει πρόβλημα, ε?) (Από 1GB σε 2GB)

2) Επειδή μπερδεύτηκα λίγο με την κάρτα γραφικών. Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής;; Στο λινκ που μου έδωσες έχει πολλά λινκ που δεν δουλεύουν... :(

3) Αν βάλω lion, τι κάνω με την κάρτα γραφικών?? το ίδιο? Θα δουλεύει;;

4) Το συγκεκριμένο λάπτοπ, είχε ένα πρόβλημα με την οθόνη του, αλλά όταν το συνδέω με εξωτερική δουλεύει κανονικά. Θα μπορώ να το κάνω αυτό;; Κυρίως αυτό θέλω.

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα το συγκεκριμένο η παρόμοιο laptop δεν το έχω φτιάξει οπότε σου έδωσα μια γενική κατεύθυνση και θα πρέπει να βρεις εσύ τα υπόλοιπα αν κάπου κολλήσεις μου λες..

Διάλεξε από το bios by default την Vga out και παλεψετο δεν έχω ιδέα αν στο δεχτεί στην αρχή της εγκατάστασης να σου δώσει εικόνα εξωτερικά..

 

@ lgalkis Ωραίος ! Άλλαξες κ τα εικονίδια βλέπω,ίσως αυτό μόνο να μην σου είναι σταθερό.. θα δείξει με τον καιρό. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα θέλω λίγο τα φώτα σας. έχω στο μηχάνημα 2 ssd 60 gb ο καθένας. μέχρι προχθές ολα πηγαίναν καλα στην εκκίνησή πάταγα f12 και διαλεγα απο ποιον σκληρο θα ξεκινουσα. για παιχνιδια πηγαινα στα 7 και για ολα τα αλλα σε lion. σημερα ενω ανοιγει το pc κανονικα το finder με κολλαει και απο οτι ειδα κολλαει στον σκληρο win7 οταν τον αφαιρω ολα καλα . μετα τρεχω τα 7 με f12 και μπαινει κανονικα. εκανα παλι μια εγκατασταση τα lion αλλα τιποτα. εψαξα καποιους οδηγους για dual boot αλλα δεν βρήκα για 2 σκληρους αλλα για ενα που τον μοιράζουν. μηπως κανενας απο εσας εχει κατι απο οδηγο για 2 ssd. πιστεύω οτι το προβλημα ειναι καπου εκει στο f12. και οτι αν κανω dual boot θα ειμαι ok.

Κάτι με ρώτησες ..

γράψε μου πιο motherboard έχεις. εντομεταξυ βοοταρε στα Win και κανε checkdisk στον δίσκο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω κατι μηνες κ δεν εχουμε προβλημα ακομη,

Το συστημα παταει πανω σε εναν intel x25 οποτε παει πολυ καλα

Απο θεμα ταχυτητας.αλλα γενικα πρεπει να εχεις συμβατο υλικο

Εγω ετυχε κ ειχα,κ εγκατασταση εκανα απο τα original cd τα snow

Κ απο original εικονα τα lion(τα εχω κ αυτα αγορασμενα λογω air)

Το μονο που σκεφτομαι ειναι λογω οτι εχω ενα magic mouse

Πανω σε ενα dlink 120 bluetooth,θα μπορω να βαλω κ ασυρματο original

Πληκτρολογιο η θα πρεπει να παρω με καλωδιο..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Ενδιαφερομαι να περασω mac OS X σε εναν Dell Vostro V131:

Οθόνη: 13.3 in

Intel Core i3 2310M, 2.1 GHz

Μνήμη: 4 GΒ

Σκληρός Δίσκος: 320 GB

HD Graphics 3000

Ανάλυση: 1366x768

Windows 7 Home Premium

Μηπως υπαρχει καποιος οδηγος που πρεπει να ακολουθησω? Σκεφτηκα πως επειδη το θεμα εχει τοσες σελιδες πως τα λινκς του 1ου post θα ειναι καπως παλια και ισως εχει βγει κατι νεοτερο. Οποια λινκς μπορουν να βοηθησουν με guides και how to's ειναι καλοδεχουμενα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω κατι μηνες κ δεν εχουμε προβλημα ακομη,

Το συστημα παταει πανω σε εναν intel x25 οποτε παει πολυ καλα

Απο θεμα ταχυτητας.αλλα γενικα πρεπει να εχεις συμβατο υλικο

Εγω ετυχε κ ειχα,κ εγκατασταση εκανα απο τα original cd τα snow

Κ απο original εικονα τα lion(τα εχω κ αυτα αγορασμενα λογω air)

Το μονο που σκεφτομαι ειναι λογω οτι εχω ενα magic mouse

Πανω σε ενα dlink 120 bluetooth,θα μπορω να βαλω κ ασυρματο original

Πληκτρολογιο η θα πρεπει να παρω με καλωδιο..?

Από την στιγμή που έχεις MMouse και όλα είναι οκ τότε θα συνεχίσουν να είναι οκ..

Απλά επειδή εγώ τα δοκίμασα κ τα 2 σου προτείνω το μεγάλο Wired πληκτρολόγιο της Apple πόσο μάλλον αν είσαι dual με Win.

 

Καλησπερα,

Ενδιαφερομαι να περασω mac OS X σε εναν Dell Vostro V131:

Οθόνη: 13.3 in

Intel Core i3 2310M, 2.1 GHz

Μνήμη: 4 GΒ

Σκληρός Δίσκος: 320 GB

HD Graphics 3000

Ανάλυση: 1366x768

Windows 7 Home Premium

Μηπως υπαρχει καποιος οδηγος που πρεπει να ακολουθησω? Σκεφτηκα πως επειδη το θεμα εχει τοσες σελιδες πως τα λινκς του 1ου post θα ειναι καπως παλια και ισως εχει βγει κατι νεοτερο. Οποια λινκς μπορουν να βοηθησουν με guides και how to's ειναι καλοδεχουμενα :)

 

Είσαι μια χαρά από αυτά που βλέπω,κανένα Wi_Fi η κανένας ήχος μην στην κάνει μόνο,

Θα βασανιστής λίγο με την HD 3000 είναι συμβατή αλλά δύστροπη.Αν είναι το πρώτο σου Hackint0sh ζήτα βοήθεια οπωσδήποτε.

Τώρα να σου γράψω link είναι ανώφελο,μπες tonymac πήγαινε στο section laptops και όπου δεις κάτι παρόμοιο με το δικό σου εκεί επικεντρώσου.. π.χ > http://www.tonymacx86.com/viewtopic.php?f=170&t=38676&sid=6dc8b135470fad85c9b0ea6c8485c984

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω φιλε μου, ειναι οντως το 1ο μου.. θα ασχοληθω με το λινκ που μου στειλες και ξανα επιστρεφω αργοτερα για τυχων αποριες :-)

 

Αποστολή από HTC Desire Z με τη χρήση Insomnia App v2.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θέλω να ασχοληθώ σοβαρά με την εγκατάσταση Mac Os Χ σε pc...

 

Το pc που έχω στα χέρια μου είναι ένα intel based με επεξεργαστή socket 775 Ε6750 core2duo

με μητρική gigabyte ga-x48-dq6 με 8 gb μνήμη ddr2 στα 800. Κάρτα γραφικών Asus gtx 460.

 

Τι πιθανότητες έχω να πετύχω σωστή εγκατάσταση και απροβλημάτιστη.

 

Επίσης δεν ξέρω εάν βοηθάει αλλά έχω στα χέρια μου μια γνήσια κόπια αγορασμένη mac os x snow leopard.

 

Και μια χαζή ερώτηση για το όλο εγχείρημα θα χρειαστώ mac πληκτρολόγιο ή μπορώ και win πληκτρολόγιο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...