Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λύθηκε το θέμα με την παράξενη γραμμή που εμφανίζοταν. Μετονόμασα ένα πολύ μικρό partition 100 MB που φαινόταν στο Finder με την περιγραφή "Δεσμευμένο από το σύστημα" σε BootPar (οτιδήποτε με λατινικούς χαρακτήρες κάνει) και όταν έκανα επανεκκίνηση το πρόβλημα εξαφανίστηκε.Προφανώς το Chameleon δεν τα πάει καλά με τα Ελληνικά.

 

Το partition αυτό δημιουργήθηκε με αυτό το όνομα κατά την εγκατάσταση των Windows 7 64bit που προηγήθηκε αυτή του ΟSX. Δεν του είχα δώσει σημασία τόσο καιρό γιατί μέσα στα Windows δεν φαίνεται στον explorer, οπότε μου ξέφυγε.

 

Πάντως ευχαριστώ για τις συμβουλές τον ΜοviemakerGR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@ insomnier12345 (βιαστικέ) φυσικά και ο φίλος σου μπορεί να δοκιμάσει με όλα αυτά που κυκλοφορούν.. εγώ θα πρότεινα snow σε πρώτη φάση με iBoot - Multibeast.

1) Κάπου είχα διαβάσει πως για κάρτες ATI χρησιμοποιούμε empire efi και όχι iboot. Αληθεύει;;

2) Αν δοκιμάσω iBoot + Multibeast, ας πούμε ότι πετυχαίνει η εγκατάσταση, μετά ένα ένα τα kexts για το κάθε εξάρτημα ή μέσω multibeast???

3) Aν δοκιμάσω iAtkos να ξεκινήσω πρώτα με L2 και μετά S3v2?? (Εδώ πάλι κατά την εγκατάσταση επιλέγω kexts, και μετά ότι χρειαστώ χειροκίνητα??)

 

Ευχαριστώ και πάλι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις καρφωμένο τον δίσκο πάνω σε controller που δεν αναγνωρίζετε

Στείλε μας τα specs του συστήματος να δούμε με τι έχουμε να κάνουμε .

 

 

Λοιπόν το σύστημα μου αποτελείται από:

 

1. Cpu: Intel Core2Duo E6750

2. M/B: Gigabyte GA-X48-DQ6 (Socket 775)

3. N.B.: Intel X48 Chipset

4. S.B.: Intel ICH9R

5. Audio: Realtek ALC889A

6. Lan: Realtek 8111C

7. Storage Interface:

South Bridge:

6 x SATA 3Gb/s connectors (SATAII0, SATAII1, SATAII2, SATAII3, SATAII4, SATAII5) supporting up to 6 SATA 3Gb/s devices

Support for SATA RAID 0, RAID 1, RAID 5, and RAID 10

GIGABYTE SATA2 chip:

1 x IDE connector supporting ATA-133/100/66/33 and up to 2 IDE devices

2 x SATA 3Gb/s connectors (GSATAIIA, GSATAIIB) supporting up to 2 SATA 3Gb/s devices

Support for SATA RAID 0, RAID 1, and JBOD

iTE IT8718 chip:

1 x floppy disk drive connector supporting up to 1 floppy disk drive

 

8. IEEE 1394: T.I. TSB43AB23 chip

9. I/O Controller: I/O Controller

10. Memory: DDR2 @800MHz (5-5-5-18) 8GB

11. Gpu: Asus GTX 460

12: H/D: Seagate 80GB

 

To sata είναι συνδεδεμένο όπως φαίνεται στη φωτογραφία...post-34343-0-35453000-1329754801_thumb.jpg

 

Μου κάνει πάντως περίεργο πώς το iAtkos L2 το βλέπει το σκληρό και το disk utility τον φορμάρει και με την μέθοδο Unibeast και iBoot πάω κουβά....

 

Εννοείται πως στο bios όλα κομπλέ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις 2 controler προτίμησε τον intel στην πρώτη θέση και πρωτεύων.. βγάλε όλους τους υπολοίπους δίσκους από επάνω και δοκίμασε ξανά.. Το Ahci παντού !

 

post-227308-0-98875300-1329758668_thumb.jpg

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα κι απο μένα

Όντας τελείως άσχετος με το θέμα hackintosh, θα ήθελα να μάθω αν σηκώνει το pavillion dv7-4010 που έχω dual boot με mac os ώστε να συνεχίσω να ψάχνω το πώς...

 

τα χαρακτηριστικά του είναι :

 

Επεξεργαστής

Κατασκευαστής AMD

Οικογένεια Athlon II

Μοντέλο P320

Συχνότητα 2,1 GHz

Πυρήνες 2

 

 

Μνήμη

Μέγεθος 3 GB

Τύπος DDR3

 

 

Οθόνη

Διαγώνιος 17,3 in

Ανάλυση 1600x900 WXGA++

 

 

 

Κάρτα γραφικών

Κατασκευαστής ATi

Μοντέλο Mobility Radeon HD5470

 

 

 

Σκληρός δίσκος

Χωρητικότητα 320 GB

Ταχύτητα 7200 rpm

Επεξ/σία από samniotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ samniotis :( :fear:

 

@ insomnier12345 ( βιαστικέ :P ) Οι ερωτήσεις σου δεν έχουν απάντηση.. το hackintosh δεν έχει standars ξεκινάς με 2-3 τρόπους και όποιος σου κάτσει είναι ο κατάλληλος.. από εκεί και πέρα υπάρχουν μόνο εικασίες και προβλέψεις κάτι σαν τα ζώδια ένα πράγμα.. Όλα ισχύουν αυτά που γράφεις και όλα αναιρούνται την επομένη στιγμή.. ακόμα και σε ίδια μηχανήματα.. Τις καλύτερες απαντήσεις τις παίρνεις την ώρα της δοκιμής.

 

Το hackint0sh θέλει ώρες διαβάσματος και ασχολίας.. Εσύ έχεις ήδη μια κάποια εμπειρία σωστά ?

:-D

 

** Ότι γίνει στην πρώτη περίπτωση θα γίνει και στην δεύτερη 99% από εκεί και πέρα ξεκινάς με ότι χρειάζεται η κάρτα σου για να έχεις εικόνα π.χ - x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Κάπου είχα διαβάσει πως για κάρτες ATI χρησιμοποιούμε empire efi και όχι iboot. Αληθεύει;;

2) Αν δοκιμάσω iBoot + Multibeast, ας πούμε ότι πετυχαίνει η εγκατάσταση, μετά ένα ένα τα kexts για το κάθε εξάρτημα ή μέσω multibeast???

3) Aν δοκιμάσω iAtkos να ξεκινήσω πρώτα με L2 και μετά S3v2?? (Εδώ πάλι κατά την εγκατάσταση επιλέγω kexts, και μετά ότι χρειαστώ χειροκίνητα??)

 

Ευχαριστώ και πάλι. :)

Κάποιος βρε παιδά...;;; :-) Επειδή έχω ασχοληθεί μόνο με netbook και iAtkos, μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε;; Μπορείτε να μου πείτε συνοπτικά τη διαδικασία;;

 

*Και μια ερώτηση ακόμα : Απ' ότι έχω καταλάβει αν ξεκινήσω με iAtkos L2 π.χ. πατάω στο customization και επιλέγω μερικά από τα kexts. Αν δεν έχει κάτι για την κάρτα γραφικών π.χ. στο πρώτο boot τι θα γίνει;; Αν πάλι επιλέξω iboot + multibeast?? :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ samniotis :( :fear:

 

Συγνώμη άλλα δεν κατάλαβα, προφανώς για να κάνεις έτσι ή αναφέρθηκα σε κάτι που δεν γίνεται ή σε κάτι που γίνεται και θεωρείται φυσιολογικό :-D

 

Αν μπορείς να με διαφωτίσεις, θα μου κάνεις χάρη μιάς και όπου κι αν ψάχνω, ή θα αναφέρονται σε intel επεξεργαστές μόνο ή θα λένε για mac osx86 σε intel kai amd, γι αυτό και μπερδεύτηκα!

 

επίσης παίζει και ένα netbook (hp mini 110-3500) με atom [email protected]

όπου είναι πιο εύκολο :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος βρε παιδά...;;; :-) Επειδή έχω ασχοληθεί μόνο με netbook και iAtkos, μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε;; Μπορείτε να μου πείτε συνοπτικά τη διαδικασία;;

 

*Και μια ερώτηση ακόμα : Απ' ότι έχω καταλάβει αν ξεκινήσω με iAtkos L2 π.χ. πατάω στο customization και επιλέγω μερικά από τα kexts. Αν δεν έχει κάτι για την κάρτα γραφικών π.χ. στο πρώτο boot τι θα γίνει;; Αν πάλι επιλέξω iboot + multibeast?? :unsure:

 

δεν είναι ακριβώς οδηγός είναι κάτι μεταξύ σημειώσεις και how to που είχα φτιάξει παλαιότερα

 

 

 

ο οδηγος αυτος κανει πιθανοτατα για ολα τα p45 mobos

ειναι αποτελεσμα αρκετων ωρων και αρκετου διαβασματος πιο πολυ για πειραματισμο.

 

ειχα πολυ καιρο να ασχοληθω με hackintosh, η αληθεια ειναι οτι εχουν αλλαξει πολλα απο τα netbooks και τις leopard (10,5)εκδοσεις που ηξερα

 

σαν αρχη δηλωσα στο bios μου ολους τους δισκους σε ahci mode, κατα την διαρκεια της εγκαταστασης απενεργοποιησα ολους τους δισκους που δεν χρειαζομουν για να μην εχω προβληματα με τα windows)

 

bootαρουμε απο ενα dvd iatkos s3v2 (snow leopard 10,6,3)

το προτιμησα γιατι τα εχει ολα μαζεμενα,

 

 

αφου περιμενουμε να bootarei

ανοιγουμε το disk utility και φορμαρουμε τον δισκο σε mac os journaled που θα περασουμε τα snow leopard κατοπιν κανουμε quit στο disk utility για να συνεχισουμε την εγκατασταση.

Διαλεγουμε να κανει την εγκατασταση στον δισκο που μολις φορμαραμε

πριν την εναρξη της εγκαταστασης παταμε customize

διαλεγουμε τους αναλογους drivers /kernels/patches

εγω διαλεξα

drivers

sata/ide drivers

ntfs 3g

vga

ati

network/wired

atheros

ξεκιναμε την εγκατασταση

η εγκατασταση ηταν ιδιαιτερα ευκολη και απροβληματιστη

τελειωνει περιπου σε 20 λεπτα

 

οταν bootarei διαλεγουμε τις επιλογες της πρωτης εγκαταστασης

ειμαστε σε Snow Leopard 10,6,3 και δουλευει ο ηχος αλλα οχι και η καρτα γραφικων (σηκωνει αναλυση 1024χ768) (για την ati 5850)

 

 

περναμε τον combo update σε 10.6.7 που το βρισκουμε στο site της apple

 

ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΑΝΕΚΙΝΗΣΗ

 

με το update που μολις καναμε μας εχει πειραξει και τον bootloader , με αποτελεσμα να μην bootarei ποτε

 

κατεβαζουμε το multibeast 3,6,0

 

το τρεχουμε (υπαρχει πιθανοτητα να κανει force close απο μονο του, το ξανα ανοιγουμε)

υπαρχουν 2 τροποι εγκαταστασης

εγω προσωπικα διαλεξα την EasyBeast, που ειναι και πιο noob friendly

επισης διαλεξα και

τον chameleon 2.0 rc5 ati experimental bootloader

system utilities

osx x 86 software

 

μολις τελειωσει και αυτο κανουμε το σταυρο μας και βαραμε restart

est voila ειμαστε σε snow leopard :-)

δουλευει ο ηχος, η καρτα γραφικων , οι usb θυρες οι εισοδοι εξοδοι ηχου

το restart power off και sleep επισης μια χαρα

γενικα ολο το μηχανημα δειχνει απροβληματιστο

 

το μονο κακο οταν παω να κανω migarte απο το macbook καταληγω με memory allocation error (αν εχει κανεις καμια ιδεα ευπροσδεκτη)**

**μαλλον ηταν επειδη ειχα αρκετες usb συσκευες

 

 

 

 

 

 

 

whan you need

http://tonymacx86.blogspot.com/2010/04/iboot-multibeast-install-mac-os-x-on.html

http://support.apple.com/kb/DL1361

iatkos s3v2.iso (found on tpb.com)

 

update 1

lion update xmove

multibeast 3,9,0

update 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Komos Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σου. Έχω όμως κάποιες απορίες.

1)Μιλάμε για desktop, ε??

2)Για motherboard, gpu κ.τ.λ. επιλέγω από το customize δηλαδή;;

3)Ποια έκδοση του Multibeast?? Στην αρχή λες 3,6,0 και στο τέλος 3,9,0

4)Στο τέλος γράφεις κάτι για update κ.τ.λ. Αυτά είναι θέλω από snowleopard να πάω σε lion??

5)Αν αλλάξω από το bios σε AHCI mode, γιατί να επιλέξω Sata/ide και όχι ahci???

6)Για οτιδήποτε άλλο από θέμα hardware,χρησιμοποιώ kexts που κυκλοφορούν με κάποιο προγραμματάκι που βάζει kexts (KextWizard)??

 

Και πάλι ευχαριστώ. :)

 

*Και κάτι που ξέχασα. Απευθύνεται σε όλους. :) Ο φίλος μου, έχει την ATI 5570 και την Nvidia geforce 6600. Την έχει δοκιμάσει κανείς;; Ποια από τις δύο να χρησιμοποιήσει για αρχή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη άλλα δεν κατάλαβα, προφανώς για να κάνεις έτσι ή αναφέρθηκα σε κάτι που δεν γίνεται ή σε κάτι που γίνεται και θεωρείται φυσιολογικό :-D

Αν μπορείς να με διαφωτίσεις, θα μου κάνεις χάρη μιάς και όπου κι αν ψάχνω, ή θα αναφέρονται σε intel επεξεργαστές μόνο ή θα λένε για mac osx86 σε intel kai amd, γι αυτό και μπερδεύτηκα!

επίσης παίζει και ένα netbook (hp mini 110-3500) με atom [email protected]

όπου είναι πιο εύκολο :rolleyes:

 

Αν θέλουμε ένα αξιοπρεπές μηχάνημα Hackint0sh και αν είναι το πρώτο μας,δεν μας κάνει ούτε η Amd σαν επεξεργαστής ούτε οι n455 atom..

με λίγα λόγια είσαι άτυχος.. Τα μηχάνηματα σου είναι αμφίβολης επιτυχίας αλλά και η εξαίρεση να γίνει και να δουλέψουν θα κολλήσεις εκεί δέσμιος της έκδοσης που θα καταφέρεις (αν) να βάλεις..

Τα έχω δοκιμάσει κ τα 2 από μια φορά και δεν πήρα πάνω από 50-60% λειτουργικά απαράδεκτα..

 

@ insomnier12345 βάλτο κάτω και σκίστο θεωρητικό hackint0sh δεν υπάρχει.. 5570 είναι η προτίμηση μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες καλησπέρα

έχω αυτό το pc

CPU-Intel Core™2 Duo Desktop Processor E8600

MOBO-asus P5Q3

RAM-Crucial ballistix tracer DDR3 1333 2X2G

PSU-THERMALTAKE W0103 TOUGHPOWER 600W

VGA-SAPPHIRE HD 6950 2Gb

έχω δοκιμάσει μερικές φορες να βάλω είτε LION είτε τα LEOPARD όμως ανεπιτυχώς.

θα ήθελα μια βοήθεια καταρχάς αν μπορώ με αυτή την σύνθεση που έχω να κάνω εγκατάσταση κάποια έκδοση και αν ναι μπορείτε να μου πείτε πια διαδικασία να ακολουθήσω.η τελευταια προσπάθεια ήταν εχτές με βάση αυτό εδώ http://howtomacospc.wordpress.com/2009/04/25/%ce%b5%ce%b3%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%ac%cf%83%cf%84%ce%b1%cf%83%ce%b7-leopard-1056-%cf%83%ce%b5-macpro-pc/#more-149 όμως μόλις έβγαζε την εικόνα με το μιλώ έκανε επανεκκίνηση

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες καλησπέρα

έχω αυτό το pc

CPU-Intel Core™2 Duo Desktop Processor E8600

MOBO-asus P5Q3

RAM-Crucial ballistix tracer DDR3 1333 2X2G

PSU-THERMALTAKE W0103 TOUGHPOWER 600W

VGA-SAPPHIRE HD 6950 2Gb

έχω δοκιμάσει μερικές φορες να βάλω είτε LION είτε τα LEOPARD όμως ανεπιτυχώς.

θα ήθελα μια βοήθεια καταρχάς αν μπορώ με αυτή την σύνθεση που έχω να κάνω εγκατάσταση κάποια έκδοση και αν ναι μπορείτε να μου πείτε πια διαδικασία να ακολουθήσω.η τελευταια προσπάθεια ήταν εχτές με βάση αυτό εδώ http://howtomacospc.wordpress.com/2009/04/25/%ce%b5%ce%b3%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%ac%cf%83%cf%84%ce%b1%cf%83%ce%b7-leopard-1056-%cf%83%ce%b5-macpro-pc/#more-149 όμως μόλις έβγαζε την εικόνα με το μιλώ έκανε επανεκκίνηση

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Εχεις καταλαβει οτι αυτος ο οδηγος που βλεπεις ειναι παλιος

Τσεκαρε εδω στο insomnia θα βρεις 2 οδηγους για lion και snow leopard πολυ καλους

και μετα τα καλυτερα site ειναι

 

osx86

tonymacx86

 

γενικα πρεπει να εχεις υπομονη και διαθεση για διαβασμα , εσυ πρεπει να κανεις την δουλεια και εμεις εδω να βοηθησουμε για τυχον αποριες

BTW ψαξε και στο osx86project για να δεις εαν το hardware που εχεις ειναι συμβατο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχάς ευχάριστο που μπήκες στην διαδικασία να απάντησης

έγραψα εδώ γιατί είδα αρκετούς να ζητάνε βοήθεια εδώ. επειδή δεν ξέρω αγγλικά ψάχνω κάποιες οδηγίες στα ελληνικά ,αν και έχω διάβαση αρκετές οδηγίες δεν τα έχω καταφέρει.

το θέμα τώρα είναι πως εχτές το βράδυ που δοκίμασα ξανά ήταν η πρώτη φορά που η διαδικασία της εγκατάστασης προχώρησε αρκετά έως το σημείο που έβγαλε το μήνυμα πως η εγκατάσταση ήταν επιτύχεις όμως όταν έκανε επανεκκίνηση μου έβγαλε αυτό το μήνυμα

στο site που μου έδωσες το έχω ψάξει ξανά και δεν έχω βρει ούτε την μητρική αλλα ούτε την κάρτα γραφικών όμως έχω διάβαση εδώ πως και πάλι υπάρχουν κάποιες πιθανότητες να γίνει η εγκατάσταση σωστά.

post-127917-0-20012800-1330103879_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...