Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπες στις ρυθμίσεις και κατάργησε με δεξι κλικ Unistall το tyxera Ntfs αφού το κάνεις αυτό έλα και ξαναπες μας τα νεα.. ;)

λοιπόν πριν πάρο κάποια απάντηση πίστεψα πως είμαι σε καλο δρόμο και ίσος κάτι δεν έγινε καλά στην εγκατάσταση οποτε δοκίμασα αλλη μια φορα από την άρχει με διαφορα πως αυτή τι φορα δεν μου έβγαλε το συγκεκριμένο error

αυτή τη φορα σταματάει στην μαύρη οθόνη στο οποιο γραφή κάποια πράγματα (δεν έχω ιδέα τη είναι) και μετά από 3-4 λεπτά όπως είναι μαύρη οθόνη με γράμματα ακούγεται να παίζει κάποιο video χωρίς όμως να φαίνεται κάτι δηλαδή μαύρη οθόνη με γράμματα και σύγχρονος κάποιο video δηλαδή ακούγεται μια μουσική από πίσω. σήμερα που το ξανάνοιξα ώστε να βγάλω κάποιες φωτό να σας δείξω το video δεν ακούγεται

επίσης βάζο και κάποιες φωτό από το βίος μήπως δεν έχουν γίνει σωστά η ρύθμισις

post-127917-0-15793700-1330172038_thumb.jpg

post-127917-0-03251500-1330172046_thumb.jpg

post-127917-0-55082200-1330172054_thumb.jpg

post-127917-0-55558300-1330172065_thumb.jpg

post-127917-0-07263000-1330172074_thumb.jpg

post-127917-0-71941000-1330172088_thumb.jpg

post-127917-0-84027400-1330172097_thumb.jpg

post-127917-0-47140800-1330172111_thumb.jpg

post-127917-0-63461900-1330172122_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν θα είσαι στην πρώτη - δεύτερη οθόνη γράψε -x και μετά πάντα enter για να μπεις να δεις αν έχεις εικόνα έτσι..

Σε γενικές γραμμές έτσι πάει ένα hackintosh στην εγκατάσταση.. δεν είναι κάτι περίεργο, απλά σιγά σιγά θα βρεις την εμπειρία να τ'αντιμετωπιζεις.. στην πρώτη περίπτωση που δημοσίευσες είχες εικόνα τι άλλαξες στην εγκατάσταση και τώρα έχεις ήχο και όχι εικόνα ? όλα αυτά που βλέπω είναι δίσκοι ? μόνο ότι θεωρείς απολύτως απαραίτητο να έχεις επάνω υπάρχει πιθανότητα να κάνεις ζημιά στα data των υπολοίπων.. Πρώτα τελειώνουμε την εγκατάσταση να bootarei κανονικά και μετά βρίσκουμε τις προτεραιότητες δίσκων κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα για να καταλάβω πρέπει μετά από το πρώτο restart που θα κάνει να μην παο στο δίσκο αλλα να πατήσω X?και αν ναι μετά τι κάνω?

έχω 2 σκληρούς και τους έχω χωρίσει,δηλαδή τον έναν σκληρό να τον απενεργοποιήσω γιατί μπορεί να κάνει και κάποια ζημια?

sorry αν σας κουράζω αλλα είμαι και λίγο άσχετος και είπα τώρα στα γεράματα να ασχοληθώ λιγάκι με τα mac

 

πάτησα το -X όπως μου είπες και μπήκε ξανά στην διαδικασία της εγκατάστασης κάτι το οποιο είχα κάνει και χωρίς το -X απλά πατώντας οποιοδήποτε κουμπί όταν butare το cd.όταν η εγκατάσταση ολοκληρώνεται και κάνω restart η επιλογές που έχω είναι είτε να πατήσω οποιοδήποτε κουμπί για να κάνει ξανά την εγκατάσταση η να πατήσω f8 και βγάζει την πρώτη εικόνα με τους δικούς.επιλέγοντας τον δίσκο MACOSX βγάζει την μαύρη οθόνη με τα γράμματα και κολλάει στο σημείο που φαίνεται στην τελευταία φωτό

στην ερώτηση αν άλλαξα κάτι και στην άρχει είχα εικόνα δεν άλλαξα κάτι απλός έκανα την εγκατάσταση από την άρχει.

σε λίγο θα ανεβάσω φωτό από την διαδικασία της εγκατάστασης που γίνετε τώρα μετά το X που πάτησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Όπως είπα και πιο πάνω, ένας φίλος μου ενδιαφέρεται να βάλει hackintosh. Να εξηγήσω λίγο πώς έχει η κατάσταση: Στο desktop αυτό υπάρχουν δύο σκληροί, ο ένας είναι 1TB, ο οποίος είναι χωρισμένος σε 390 και 541 GB, και έχει τα windows στο partition με τα 390 GB. Ο άλλος έχει 2 tb, στον οποίο έχει μόνο αρχεία. Αυτός απ'ότι μου είπε, αν γίνεται δεν θέλει να κάνει format, αφού έχει αρκετά και σημαντικά αρχεία. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι:

Γίνεται να μην χρειαστεί να κάνω format και στους δύο και να βάλω το hackintosh σε έναν από τους δύο;;; Τι διαδικασία θα ακολουθήσω;; Δεν θα βγάλει μετά boot error?? Ο bootloader που θα πρέπει να μπει;; Εγώ θέλω να κάνω τη μέθοδο με το EasyBCD. Επίσης, γίνεται να αλλάξει τον δίσκο με τα 2 TB από NTFS σε Fat32 έτσι ώστε να αναγνωρίζεται και από τα δύο λειτουργικά;;

 

Ευχαριστώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαστε μπερδεμένοι πολύ και οι 2 γιατί είσαστε αδιάβαστοι.. `Συγνώμη κιόλας.. :-D αλλά έτσι είναι ..

 

Μια εγκατάσταση έχει 4 βήματα βασικά αν δεν τα έχεις διαβάσει και δεν τα ξέρεις με την πρώτη αναποδιά που πάντα έρχεται το μυαλό μας γίνεται χαρταετός χάνει κάθε σταθερότητα..

 

1) συμβατότητα έρευνα = Εδώ βλέπουμε και βρίσκουμε από τι αποτελείται ακριβώς το computer μας για να ξέρουμε και τι θα επιλέξουμε στο configuration της εγκατάστασης.

2) Εγκατάσταση με τις σωστές ρυθμίσεις στο bios και έχοντας πάνω στο Pc μόνο το dvd η usb stick κ τον δίσκο στον οποίο απευθυνόμαστε για να μην μπερδευτούμε περισσότερο κ να μην γίνει ζημιά..

3) Ολοκλήρωση εγκατάστασης μέσα πλέον από τον σκληρό δίσκο συμπληρώνοντας ότι μας λείπει από το βήμα 2 και κάνοντας το Pc μας να έχει αυτόνομη εκκίνηση χωρίς την χρήση του dvd - usb ..

4) έλεγχο αν τα πάντα δουλεύουν καλά, τελικές ρυθμίσεις και εγκατάσταση προγραμμάτων..

 

Ειδικότερα τώρα :

 

@ Νικόλα είμαι πιο γέρος απο εσένα .. :P Την αδυναμία των αγγλικών σου την πληρώνεις ακριβά δυστυχώς αλλά το καλό είναι ότι το παλεύεις και δεν ζητάς απαντήσεις σε υποθετικές ερωτήσεις αλλά πάνω σε συγκεκριμένα προβλήματα..

Το -x (είναι κάτι σαν safe mode`)που σου έγραψα δεν είναι για να κάνεις εγκατάσταση αλλά για να δεις εικόνα εκεί που ακούς μόνο ήχο.. αν δεν έγινα κατανοητός sorry μπορεί να φταίω και εγώ. Εσύ είχες ολοκληρώσει μια εγκατάσταση και το μόνο που είχε πρόβλημα ήταν το tyxera ntfs όπως έκανες εκείνη πρέπει να κάνεις και την επόμενη.. Αν κρατάς σημειώσεις θα σε βοηθήσει για να μην κάνεις κύκλους γύρω από τον εαυτό σου. απ'οτι κατάλαβα προσπαθείς με to iAtkos s3 ? βρες έναν οδηγό δες πως το έκαναν εκείνοι και ανάλογα με το hardware σου βάλε τις δικές σου επιλογές .. ότι δεν ξέρεις το αφήνεις κενό.. καλύτερα η εγκατάσταση να έχει λιγότερα παρά περισσότερα.. καλύτερα απ'ολα είναι όμως να ξέρεις το μηχάνημα σου και να είσαι ακριβώς.

 

@ onso για να κάνεις εγκατάσταση υπάρχει ήδη πολλάκις γραμμένο από εμένα θέλεις έναν δίσκο η δυνατών ακόμα και μηδενισμένο και τίποτα άλλο. το τι υπάρχει η υπήρξε είναι μια άλλη κουβέντα και για αρκετά προχωρημένους.. Αφού λοιπόν έχεις μόνο έναν δίσκο καταλαβαίνεις και που πάει ο bootloader που αλλού παρά σε αυτόν.Οι δίσκοι ntfs αναγνωρίζονται κανονικά και αυτό πολλάκις γραμμένο από εμένα και άλλους δεν χρειάζεται να αλλάξει κάτι λοιπόν παρά να εγκαταστήσει το κατάλληλο πρόγραμμα ώστε εκτός να τους διαβάσει να μπορεί και να γράψει πάνω σ'αυτους..

 

Δια ταύτα : είναι καλό να έχετε μια βοήθεια από κάποιον που ξέρει η έχει ξανακάνει την διαδικασία αλλά να είναι εκεί δίπλα σας και να σας συμβουλεύει άμεσα ανάλογα με το στάδιο και την αντίδραση του υπολογιστή.. από εδώ θα πάρετε απαντήσεις μόνο σε πολύ συγκεκριμένα προβλήματα,και γενικές γνώσεις.<Hackintosh> με ανταλλαγή μηνυμάτων είναι κάτι που δεν γίνεται.. B) Όταν πρόκειται να προσθέσουμε ένα χαρακτηριστικό στον υπολογιστή μας π.χ έναν ssd η μια κάρτα γραφικών διαβάζουμε πια είναι η καλύτερη βρίσκουμε πια μας ταιριάζει κλπ.. και είμαστε αποφασισμένοι γι'αυτο. Τώρα που θα αποκτήσουμε άλλον έναν ολόκληρο υπολογιστή στην ουσία αυτό δεν πρέπει να είναι πολλαπλάσιο ? Σκεφτείτε το..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε MoviemakerGr καταρχας ευχάριστο γι τον χρόνο σου.

δυστυχώς τα αγγλικά είναι ένα πρόβλημα όμως δεν τα παρατάω και ας καεί και ο δίσκος B) .δεν είναι το iAtkos s3 αλλα Snow Leopard 10.6.6i by hazard και είναι το μονο που έχει προχωρήσει τόσο πολύ στην εγκατάσταση.δυστυχώς δεν έχω κάποιον να με βοηθήσει και για αυτο απευθύνθηκα εδω .to ψάχνω με διαφορα video από youtube και ελπίζω κάποια στιγμή να τα καταφέρω χωρίς απώλειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω πως τα κατάφερα και αν το έκανα εγώ που είμαι εντελώς άσχετος πιστεύω πως μπορούνε όλη

τώρα όμως τι κάνω φοβάμαι να το κλείσω μήπως ka κάνω καμια βλακεία

post-127917-0-15159900-1330198654_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ασχοληθώ ;

motherboard GA-Z68XP-UD4

cpu I7-2600K

GPU nvidia GTX-560Ti

RAM CORSAIR vegeance 1600 16Gb

SSD Crusial M4 128Gb

 

επειδή 350 σελίδες δεν παλεύονται μερικά link θα ήταν ευπρόσδεκτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να έχω καμια εμπειρία θα σου έλεγα να το τολμήσεις.εδώ τα κατάφερα εγώ με πιο παλιό pc.βεβαια θα σου πουν και έμπειρη αλλα πιστεύω πως δεν θα έχεις πρόβλημα.εγώ διαμόρφωσα τον δίσκο με βάση αυτό http://www.youtube.com/watch?v=FfOCXZ_I0aI και τα υπόλοιπα με βάση αυτό http://www.youtube.com/watch?v=cLNaDVOOk-c&feature=related

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ασχοληθώ ;

motherboard GA-Z68XP-UD4

cpu I7-2600K

GPU nvidia GTX-560Ti

RAM CORSAIR vegeance 1600 16Gb

SSD Crusial M4 128Gb

 

επειδή 350 σελίδες δεν παλεύονται μερικά link θα ήταν ευπρόσδεκτα

 

2 παρατηρήσεις.. η 560 Ti έχει πολύ παίδεμα για να την πάρεις όλη κ σωστά , θα χρειαστείς άλλον ένα δίσκο. δεν ενδεικνύεται ο SSD με partitions αν αυτό έχεις σκοπό..

 

@nikos73 μπράβο ολοκλήρωσες το βήμα 2 έχεις μέλλων μπροστά σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 παρατηρήσεις.. η 560 Ti έχει πολύ παίδεμα για να την πάρεις όλη κ σωστά , θα χρειαστείς άλλον ένα δίσκο. δεν ενδεικνύεται ο SSD με partitions αν αυτό έχεις σκοπό..

 

@nikos73 μπράβο ολοκλήρωσες το βήμα 2 έχεις μέλλων μπροστά σου..

HD3000 από τον sandy-bridge ? και μετά βλέπω για την 560 αν και με ενδιαφέρει αρκετά λόγο cuda

άλλος δίσκος ssd η ένα partition σε μηχανικό που υπάρχουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nikos73 μπράβο ολοκλήρωσες το βήμα 2 έχεις μέλλων μπροστά σου..

δυστυχώς η χαρά ήταν για πολύ λίγο.μετά από update που έκανε μου ζήτησε restart και από κι και πέρα δεν ξανανοίγει και βγάζει αυτό το μήνυμα :mad:

post-127917-0-67333600-1330205240_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...