Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκύλα κ Χάρυβδη τουλάχιστον η 560 έχει κ τις επιδόσεις.. για το δισκάκι ότι θέλεις.. με 60 ssd είσαι τούμπανο.. ;)

 

post-227308-0-71355400-1330205569_thumb.jpg post-227308-0-13527400-1330205576_thumb.jpg

 

Αν θέλεις να δοκιμάσεις με την 3000 tonymacx86 θα βρεις τα πάντα κ είναι μονόδρομος.

 

 

δυστυχώς η χαρά ήταν για πολύ λίγο.μετά από update που έκανε μου ζήτησε restart και από κι και πέρα δεν ξανανοίγει και βγάζει αυτό το μήνυμα :mad:

μου θυμίζεις τα "νιάτα" μου κ χαμογελάω αλλά ξέρω ακριβώς πως αισθάνεσαι ξεκουράσου να μεστώσουν οι σκέψεις και η εμπειρία κ φτου απο την αρχή.. ελπίζω να κράτησες σημειώσεις όπως σε συμβούλεψα.. :P δεν κάνεις update μέχρι να μάθεις κ αυτό το κεφάλαιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μου θυμίζεις τα "νιάτα" μου κ χαμογελάω αλλά ξέρω ακριβώς πως αισθάνεσαι ξεκουράσου να μεστώσουν οι σκέψεις και η εμπειρία κ φτου απο την αρχή.. ελπίζω να κράτησες σημειώσεις όπως σε συμβούλεψα.. :P δεν κάνεις update μέχρι να μάθεις κ αυτό το κεφάλαιο..

δεν έχει ξεκούραση σήμερα αν δεν το εγκαταστήσω ξανά :mellow: .θα γράψω ξανά το cd γιατί όταν το ξαναέβαλα να κάνω την εγκατάσταση ξανά έβγαλε το ειδιό μήνυμα .μπορεί το update να χάλασε το cd η μήπως το partition που ήταν το λογισμικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θέλω να κάνω dual-boot την Developer's Preview του ML μαζί με Windows 7. Το build μου:

 

i5-750 στα 2.66 GHz

Gigabyte P55-UD3R

8 GB RAM DDR3

Gigabyte 560Ti OC

1 x SSD OCZ Agility 3 60 GB

2 x HDD (1 x 1TB και 1 x 750 GB)

 

 

1) Ο 750άρης HDD είναι χωρισμένος σε δύο partitions. Θέλω να εγκαταστήσω to 10.8 στον SSD και τα Win 7 στο ένα partition του HDD. Φαντάζομαι γίνεται, έτσι;

 

2) Η cpu και η mobo είναι συμβατές με OSX, τσεκαρισμένο γιατί τους είχα βάλει SL κάποτε. Ισχύει ότι η 560Ti δουλεύει oob στο Mountain Lion;

 

3) Έχω αυτό το adaptorάκι που θα πρέπει πάσει θυσία να δουλέψει στο ML, γιατί δεν θα γίνεται να συνδεθώ στο internet με άλλο τρόπο. Καμιά ιδέα πώς να το κάνω να δουλέψει σε OSX, μιάς και η TP-Link δεν έχει drivers για OSX; Εάν χρειαστεί κανένας πειραματισμός, έχω mid-2011 mba για να το δοκιμάσω.

 

Αυτά τα λίγα για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στις ρυθμίσεις και κατάργησε με δεξι κλικ Unistall το tyxera Ntfs αφού το κάνεις αυτό έλα και ξαναπες μας τα νεα.. ;)

καλημέρα

η εγκατάσταση έγινε με επιτυχία παρόλο που με έβγαλε το μήνυμα για το τyxera και θα ήθελα να κάνω 2-3 ερώτησης

1-το tyxera το κάνω unistall από το system preferences

2-όταν ανοίγω το pc πρέπει να έχω το cd μέσα για να γίνει boot στο macosx,ίππαρχοι κάποια διδικασία που πρέπει να κάνω ώστε να bootaro και να επιλέγω σε πιο λογισμικό θα mbo windows -macosx χωρίς όμως το cd

3-τι χρειάζεται για να αλλάξω την ανάλυση της οθόνης γιατί τώρα είναι1024x768

4-πληκτρολόγιο στα ελληνικά πως θα βάλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επηρεασμένος από το καινούριο ρεκόρ στο επί κοντό ανεβάζεις τον πήχη τόσο ψηλά ?

Αυτό που ζητάς έχει πάρα πολύ δουλειά και δεν υπάρχει κανένας οδηγός για ML στο motherboard σου. Όπερ σημαίνει ότι η πρέπει να φτιάξω οδηγό και πως να το κάνω αφού και εγώ έχω z68 motherboard η να σου κάνω την εγκατάσταση.

 

Αν ξεκινήσεις και καλό δρόμο σου εύχομαι .. τότε τα πράγματα επί συγκεκριμένων ερωτήσεων θα ήταν πιο εύκολα..

 

H 560 Ti δεν πρέπει να λειτουργεί χωρίς patch όπως και στο lion αλλά δεν το ξέρω σίγουρα.. αλλά και να λειτουργεί θα έχεις μόνο GL k όχι CL..

Το να κάνεις ενα Wi_fi να δουλέψει απο την στιγμή που είναι ασύμβατο με osx, μόλις βρούμε την πατέντα πλουτίσαμε κ οι 2 .. :P

είχα ένα ίδιο κ το πούλησα γι'αυτον τον λόγο..

 

Καλημερες..

 

@ nikos73

 

Πρέπει να κάνεις εγκατάσταση τον Chameleon στον δίσκο για να ξεκινάς από αυτόν...

Για να μπορείς να αλλάξεις σωστά ανάλυση πρέπει να δει σωστά την κάρτα γραφικών σου.. πράγμα που δεν έχεις καταφέρει απ'οτι καταλαβαίνω..

Τα υπόλοιπα εδώ

 

post-227308-0-15742400-1330253147_thumb.jpg post-227308-0-03128800-1330253159_thumb.jpg post-227308-0-34247900-1330253173_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτό που ζητάς έχει πάρα πολύ δουλειά και δεν υπάρχει κανένας οδηγός για ML στο motherboard σου. Όπερ σημαίνει ότι η πρέπει να φτιάξω οδηγό και πως να το κάνω αφού και εγώ έχω z68 motherboard η να σου κάνω την εγκατάσταση.

 

 

 

Δεν με πειράζει να μην κινηθώ βάσει οδηγού, κλάιν βασικά. Προτιμώ να το σκαλίσω μόνος μου. Στην ίδια mobo έχω κουμπώσει SL και Lion και μπήκαν κανονικά. Θα χρησιμοποιήσω το Unibeast του tonymacosx86 για να προσπαθήσω να βάλω το ML. Φαντάζομαι η διαδικασία δεν θα διαφέρει ιδιαίτερα απ' ότι στο Lion. Θα δούμε σε κανά μισάωρο που θα έχει κατέβει το ML. :P

 

Η mobo πάντως είναι στην DSDT λίστα, οπότε θα τη μοντάρω από εκεί. Γενικά και επαγωγικά σκεπτόμενος, θέλω να πιστεύω πως ότι ισχύει στο Lion θα ισχύει και στο Mountain Lion. Εσύ έκανες κάτι διαφορετικό, όσον αφορά την εγκατάσταση;

 

H 560 Ti δεν πρέπει να λειτουργεί χωρίς patch όπως και στο lion αλλά δεν το ξέρω σίγουρα.. αλλά και να λειτουργεί θα έχεις μόνο GL k όχι CL..

 

Καλά βασικά αυτό το thread είδα και αναθάρρησα:

 

Link

 

 

 

 

Το να κάνεις ενα Wi_fi να δουλέψει απο την στιγμή που είναι ασύμβατο με osx, μόλις βρούμε την πατέντα πλουτίσαμε κ οι 2 .. :P

είχα ένα ίδιο κ το πούλησα γι'αυτον τον λόγο..

 

 

 

Ναι, καταλαβαίνω τι λες, αλλά δες λίγο αυτό:

 

Link

 

Το τελευταίο post κάτω κάτω σου λέει κάτι; Γιατί εμένα μου φαίνονται κινέζικα.

 

 

 

Και κάτι άλλο, το dual boot πως γίνεται; Πρώτα OSX και μετά Windows 7; Και ποιον bootloader θα έχω από τους δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α) προσπάθησε με το καινούριο Chimera 1.8 με ότι παλιό δεν βοοταρεις..

 

Β) αδιάβαστος μιας και έχω 6850 μακάρι να είναι έτσι !

 

Γ) δεν ισχύει το δοκίμασα πριν την πώληση.. :P

 

Δ) πρώτα osx αλλά βρες ένα dual boot οδηγό για να μάθεις να κλέβεις το active κάθε φορά.. φυσικά chimera μέσα από το οσχ θα ξεκινάς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Προσπάθησα να bootάρω με iAtkos S3, iAtkos L2 και iBoot + Mac os Snow Leopard, έφτανε μέχρι ένα σημείο και μετά έσβηνε. Είδα ότι κολλούσε όταν εμφανιζόταν sam multimedia.. Κάτι τέτοιο... Καμιά ιδέα;; Είναι σίγουρο ότι η Rampage formula είναι συμβατή;; Η Ati 5570? Να βάλω την Nvidia 6600?? Τι άλλο να προσπαθήσω;;;;;;

 

*Ξέχασα να πω, ότι όταν κολλάει, πριν κλείσει λέει και disk1s3 error I/O κάτι τέτοιο...

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

disk1s3 σημαίνει ότι έχεις και disk0 πάνω ?

σημαίνει ότι έχεις τουλάχιστον 3 partitions ? και σημαίνει ότι πας να κάνεις εγκατάσταση στο δίσκο 2 partition 3 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Όπως είπα και πιο πάνω, είχα 2 δίσκους, ο ένας ήταν χωρισμένος σε 2 partitions. Το 1 partition είχε αρχεία και τα μετακινησα στον άλλο δίσκο(όχι αυτό με τα partitions). Τον δίσκο αυτό όμως όταν φόρτωνα το cd τον έβγαλα.

2) Ενδέχεται να ευθύνεται αυτό;; :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει install το mac os σε HP Envy 17-3D;;;;

γτ όταν βάζω το iatkos L1 και iatkos l2 κολλάει στο chameleon bootloader και με το to iboot μου λέει ahci οτι oi ahci δεν μπορούν να βρεθούν (οι άλλες διανομές έχουν πρόβλημα με τον kernel)

 

2)το desktop τρέχει κανονικά το snow leopart αλλα οταν βάζω το lion σταμάτάει στην boot screen με το μήλο....μπαινω με -χ -v κ σταματάει στο check για τους σκληρούς , καμιά βοήθεια κανεις;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει στο AppStore ένα καινούριο Bench πρόγραμμα που βοηθάει γιατί δεν βγάζει μόνο συνολικό αλλά και τμηματικά scores..

 

Όποιος έχει έτοιμο μηχάνημα με snow η lion και θέλει ας ανεβάσει το score του για να βγάλουμε συμπεράσματα..

Δεν έχει καμιά σημασία ποιος είναι καλύτερος από ποιον κλπ.. σημασία έχει να πάμε παρακάτω και να επαληθεύσουμε αν και πόσο σωστοί είμαστε στις εγκαταστάσεις μας αν κάποιοι έχουν και Mac και αυτά είναι καλό να τα δούμε..

όσοι πιστοί λοιπόν,

 

Link (Δωρεάν) > http://itunes.apple.com/gr/app/novabench/id411466132?mt=12

 

Here i m.

 

post-227308-0-82379700-1330287319_thumb.jpg

 

@ giga B)

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο το μικρο πλην τιμιο Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 χωρις να εχω ασχοληθει με την καρτα γραφικων ακομα

Θα επανελθω και απο το desktop ποιο μετα με 2η φωτο

 

 

 

@και η 2η φωτο απο το desktop (ακομα παιζω με την καρτα γραφικων μεχρι να βρω τα καταλληλα kexts )

 

Here i am

Rocking you like a HURRICANE :devil: @MoviemakerGr

post-142084-0-46690400-1330340475_thumb.png

post-142084-0-77942300-1330348133_thumb.png

Επεξ/σία από gigasteo83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Here i am

Rocking you like a HURRICANE :devil: @MoviemakerGr

 

Χαχα Ωραίος..! < Restore bios Default > τώρα.. :P

 

Για δες εδώ μήπως και σώθηκες..

 

> http://www.tonymacx86.com/viewtopic.php?f=15&t=51853

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...