Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως για να στήσω το Mac OX x86 μηχάνημα μου προμηθεύτηκα τα εξής : Intel Celeron D 336, Intel D915GAVL, Sapphire X700 Pro 256 MB. Όλα μαζί 326 € από το e-shop. Βέβαια περιμένω να μου έρθουν ακόμα (σήμερα έγινε η παραγγελία) αλλά πιστεύω ότι θα παίξουν όλα χωρίς πρόβλημα (διάβασα για το 10.4.5 ότι η Intel D915 GEV παίζει άψογα. Η μόνη διαφορά με αυτή που παρήγγειλα είναι ότι παίρνει DDR2 μνήμες αντί για απλές DDR). Περιμένω εναγωνίως να στήσω το triple boot μηχάνημα για να ξεκινήσω και εγώ να σκαλίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ ξενέρωσα, πήρα ένα 19" wide screen μονιτορ (το οποίο είναι κα*λα) και στην X1600 μου δε μπορώ να κάνω force αυτό το resolution 1440*800 οπότε είμαι πάλι με την Intel στο OS X και με την ATI στα XP (τα οποία έχω μόνο λόγο Navision που είναι η δουλειά μου). Αλλά το 19άρι δεν έχει 2 inputs οπότε με βλέπω ή για KVM ή βάλε βγάλε καλώδια (αν και για να σας πω την αλήθεια δεν έχω μπει καν στα XP από τότε που πήρα το monitor).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως για να στήσω το Mac OX x86 μηχάνημα μου προμηθεύτηκα τα εξής : Intel Celeron D 336, Intel D915GAVL, Sapphire X700 Pro 256 MB. Όλα μαζί 326 ? από το e-shop. Βέβαια περιμένω να μου έρθουν ακόμα (σήμερα έγινε η παραγγελία) αλλά πιστεύω ότι θα παίξουν όλα χωρίς πρόβλημα (διάβασα για το 10.4.5 ότι η Intel D915 GEV παίζει άψογα. Η μόνη διαφορά με αυτή που παρήγγειλα είναι ότι παίρνει DDR2 μνήμες αντί για απλές DDR). Περιμένω εναγωνίως να στήσω το triple boot μηχάνημα για να ξεκινήσω και εγώ να σκαλίζω.

 

δεν συμφερει καλυτερα μια υλοποιηση mac με λιγα περισσοτερα e?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε silentpower τελικά μου βγήκε 300 € σχεδόν αφού άλλαξα την x700 με μία sapphire x1600 pro. Θα μου πεις σιγά τη διαφορά βέβαια. Το θέμα είναι όμως ότι περισσότερο το είδα σαν μία μικρή αναβάθμιση. Δηλαδή και να μην παίξει το mac os (το 10.4.1 παίζει άψογα άρα γιατί να μην παίξει και το 10.4.5) δεν θα τα βάψω μαύρα. Αντιθέτως θα με χάλαγε πολύ αν αγόραζα το πιο φτηνό mac mini και τό βαριόμουν, οπότε θα μου έμενε και αμανάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε και λέμε : το όλο project εστεύθη από απόλυτη επιτυχία. Εγκατέστησα το Mac OS 10.4.5 και έβαλα και το Security Update 2006-001. Το λειτουργικό τα βρήκε όλα : LAN, USB, Audio . Για να έχω Core Image και Quartz Extreme "πείραξα" ένα αρχειάκι και όλα κομπλέ. Το λειτουργικό είναι up σε 10-15 seconds!!! Η σύνθεση είναι η εξής : Intel D915GAV, Intel Celeron Prescott D 336, ATI Sapphire X1600 Pro 256MB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@denexo : μηπως εχεις βρει τιποτα συγκεκριμενα sites/forum που να γινονται αναφορες σε μητρικες/καρτες γραφικων περι "καλυτερης" συμβατοτητας για εγκατασταση OS X σε x86 ?

 

Πχ. στην πλατφορμα της AMD (754, 939, x2) ποια "κομματια θεωρουνται" περισσοτερο συμβατα? (ati/nvidia κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν έχετε δοκιμάσει τα os x και σε pc και σε mac θα ήθελα μία σύγκριση στην ταχύτητα. Γιατί έχω ακούσει οτι μερικές φορές σε SSE3 το os x86 ξεπερνά την ταχύτητα των καλών mac!!!!:?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να επιβεβαιώσω ότι ο Pentium D 920 με 1GB RAM είναι 1,5 φορά πιο γρήγορος και σε επιδώσεις και σε benchmarks από τον μεγάλο μοντέλο iMac με Core Duo. Oh yeah!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...