Προς το περιεχόμενο

Homeland


gavros10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι να πει κανεις για αυτη την σειρα. δεν ξερω αν αυτο το season finale ειναι πιο δυνατο απο το αντιστοιχο της 4ης σεζον του ντεξτερ. εδω τα χτυπηματα ειναι πιο πολλα αλλα στο ντεξτερ ειχαμε αλλη επαφη

και εγω ειδα 10-11-12 μαζι μιας και το ειχα παρατησει για λιγο. ποτε δεν σε απογοητευει αυτη η σειρα. ποτε

καλυτερο τελος δεν μπορουσα να φανταστω. ασε που μας προιδεαζε λιγο ο σκηνοθετης με αυτα τα κεντρικα ψηλα πλανα στην κεντρικη αιθουσα. 

 

για να πω την αληθεια μου, δεν πιστευα οτι ο αμπου ναζιρ ειχε πεθανει. δεν σκοτωνεις εναν τρομοκρατη τοσο ευκολα. κολπο ηταν αλλα οκ. ειχα και την υποψια οτι ηταν καποιος που του εμοιαζε και για αντιπερισπασμο σκοτωσαν αυτον. χαρηκα που πεθανε ο εστες. καλα να παθει το $!@$!%&. οσο για τους υπολοιπους ηταν κατι αντιστοιχο της 9/11 οπως ειπε και καποιος αλλος. ηταν BIG το επεισοδιο, εσπειρε πονο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για να πω την αληθεια μου, δεν πιστευα οτι ο αμπου ναζιρ ειχε πεθανει. δεν σκοτωνεις εναν τρομοκρατη τοσο ευκολα. κολπο ηταν αλλα οκ. ειχα και την υποψια οτι ηταν καποιος που του εμοιαζε και για αντιπερισπασμο σκοτωσαν αυτον.

 

Erm what?

 

Πως ειναι δυνατον να πιστευες οτι δεν ειχε πεθανει?Μπροστα στα ματια μας τον φαγανε αφου του αδιασανε πανω του ολα τα rounds.Και σιγα μην ειχε βαλει σωσια.Απλα ξυρισμενος φαινεται πολυ διαφορετκος απ'οτι με γενια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά!

Αυτές τις ημέρες είδα μαζεμένη τη πρώτη σεζόν του Homeland. Η σειρά είναι πράγματι υψηλου επιπέδου όπως πολλοί με είχατε προϊδεάσει. Αναρωτιέμαι αν και η δεύτερη σεζόν κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα... Θα τη δω άμεσα όπως και να έχει βέβαια.

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πόσο καλή ηθοποιός έιναι τελικά η Claire Danes. Δεν την είχα σε τόσο εκτίμηση, όχι ότι τη θεωρούσα κακή, απλά αδιάφορη μάλλον. Στη σειρά αυτή για μένα αποδεικνύει πόσο ταλαντούχα είναι τελικά, πραγματικά πολύ πειστική.

 

Επίσης, μ'αρέσει πολύ ο Saoul σαν χαρακτήρας, ελπίζω να μη σκοτώνεται στη συνέχεια.

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά everyone!

 

Αγαπητέ DeadOrganPlayer, προσωπική άποψη είναι ότι η 2η είναι καλύτερη από την 1η. Τουλάχιστον εμένα αυτή την αίσθηση μου άφησε, ακόμα και το season finale μου φάνηκε πολύ καλύτερο από αυτό της 1ης σεζόν. Απόλυτο ρισπέκτ σε σεναριογράφους και καστ. Και υπόκλιση στον Κουίν.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

konnak, για το φιναλε συμφωνω και επαυξανω. Για τα επεισοδια κατα την διαρκεια της 2ης, not so sure οταν τη συγκρινεις με την 1η. Οχι οτι ηταν τα κακα, απλα τα βρηκα να υπολειπουν καπως σε σχεση με το τι ειδα στην πρωτη. Σε ενα βαθμο ειναι απολυτα λογικο βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω να μην το παρακανουν. Θα μπορουσε καλλιστα η σειρα να τελειωνε στη 2η σαιζον, χωρις το τελευταιο twist. Τωρα μπορουν να το τραβηξουν επ αοριστον και φοβαμαι οτι θα πεσει η ποιοτητα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα και τη δεύτερη σεζόν, δύο επεισοδιάκια την ημέρα. Στο ίδιο (υψηλό) επίπεδο με τη πρώτη, το σενάριο και οι ερμηνείες μέχρι τώρα αγγίζουν το τέλειο (τα μόνα σημεία που ψιλοβαριόμουνα ήταν το sub-plot με τη κόρη).

Τώρα αρχίζουν και τα πολύ δύσκολα: το να κάνεις δύο καλές πρώτες σεζόν είναι εύκολο (σχετικά), αν κάνεις και τρίτη καλή περνάς σε άλλο επίπεδο. Πάντως μου αρέσει η κατεύθυνση που δείχνει να παίρνει, περνάμε σε άλλη φάση τελείως και είναι προφανές ότι η σειρά αποφέυγει να αναμασάει και να επαναλαμβάνει τα ίδια και τα ίδια.

 

 

Το χαμόγελο του Saul στη τελευταία σκηνή όλα τα λεφτά. Λατρεία για αυτό το χαρακτήρα.

 

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα και τις 2 σεζόν μέσα στισ τελευταίες 2 βδομάδες. Πάρα πολύ καλή σειρά, μέγιστη ποιότητα με καλές ερμηνείες και πολλές στιγμές και σκηνές που μάφηναν κυριολεκτικά breathless. 

 

 

Διάβασα τις 2-3 τελευταίες σελίδες του θρεντ και έχω να προσθέσω πως δεν ξέρω γιατί φάνηκε η 2η σε μερικούς κατώτερη, εγώ που τα είδα μαζεμένα μου φάνηκε ανώτερη (ελαφρά γιατί και η 1η ήταν δυναμίτης) η 2η. Ελπίζω να μην πέσει ξεζούμισμα, και να έχει μια λογική ροή για συνολικά 4-5 σεζόν (αν και ακόμα 5 μου φαίνονται πολλές). το 7ετές συμβόλαιο του Damian να είναι απλά safety net για να τον κρατήσουν σίγουρα για τα επόμενα 2-3 αλλα Showtime είναι αυτό και είδαμε πως ξέσκισαν τον Dexter...

 

Τρομερό respect για τον Saul αλλα και τον Mike. Η μαγεία της σειράς πιστεύω είναι στο ότι δεν ξέρεις ποιον να εμπιστευτείς, ποιανού το μέρος να πάρεις και ποιός τελικά είναι καλός η κακός (με φανερή εξέρεση τον Abu εννοείται). Βρέθηκα να αναρωτιέμαι για τους Saul, Estes, Quinn (άλλο respect εκεί), Brody, Carrie κτλ ακόμα και στις σχέσης Brody-Carrie, Brody-Jess, Jess-Mike ποια/ποιές ήταν οι 'σωστές' σχέσεις και ποιοι οι απατημένοι.

Ακόμα δεν ξέρω ποιός έδωσε το ξυράφι στον μουσουλμάνο στην πρώτη σεζόν για παράδειγμα. Ναι είναι λογικό να ήταν απο τον Brody αλλα δεν θα ξαφνιαστώ εαν σκάσει απο κάπου πως ήταν άλλος εντέλη.

 

Επίσης δεν καταλαβαίνω την έχθρα μερικών για τον Estes, την δουλειά του έκανε και πολύ καλά νομίζω. Κρίμα που πέθανε πιστεύω αλλα χαίρομαι που πλέον ο Saul δεν θα μασάει απο κανέναν τίποτα τώρα. 

Η σύγκριση με το φινάλε της 4ης σεζόν του Dexter  με το τέλος της 2ης του Homeland είναι το λιγότερο άτοπη: ούτε τον ίδιο αριθμό επεισοδίων/σεζόν δεν είχαμε, ούτε καν την ίδια αίσθηση/δέσιμο. Το καθένα απο αυτά τα φινάλε στέκει γαμάτα σαν τέλος μιας ιστορίας της κάθε σειράς και αυτό μόνο imo.

 

Φοβάμαι μην γίνει 24 ή Dexter η σειρά (πραγματικά ανησυχώ που είναι απο την Showtime), αλλα προς το παρών χάιρομαι που βρήκα ακόμα μια σειράρα και περιμένω πως κ πως 3η (την οποία πιστεύω θα δω μαζεμένη όπως τώρα αυτές τις 2 καλή ώρα)

 

 

 

Α και

 

φαντάζομαι τώρα 3η σεζόν με Saul+Carrie να ψάχνουν το τι έγινε, και οικογένεια Brody να γίνεται εντελώς fucked up ψυχολογικά αν μη τι άλλο, αλλα τον Brody τι θα τον κάνουν? Απότι φαίνεται πέρασε βόρεια στον Καναδά, αλλα δεν ξέρει κανέναν και (αν φτάσει στο cabin που λέγανε) δεν θα μπορεί ούτε ψώνια να κάνει... Εαν πήγαινε μαζί η Carrie τον έβλεπα να επιβιώνει αλλα τώρα τι?

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Α Γυναικείου το βρίσκω λογικό, αλλα για καλύτερου Δράμα και Α Ανδρικού ε όχι όταν πας κόντρα στο μέγιστο... Σφαίρες και @@

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπώ Homeland αλλά η ερμηνεία του Lewis είναι "παιδική" μπροστά στον Cranston, όπως και η σειρά απέναντι στο Breaking Bad. Politics I guess...

 

EDIT: Το μήνυμά σου Kas το είδα αφού πόσταρα - lol, η απόλυτη ταύτιση

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...