Προς το περιεχόμενο

Μειωση βασικου μισθου


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης δεν σκεφτεσαι 50.000 νοικοκυριά που θα μεινουνε χωρίς έναν μισθό , και θα πεινάσουνε. Βασικο.

Σκέφτηκε ο ΔΥ τους 500.000 ΙΥ που έχασαν την δουλειά τους μέσα στο 2011 για να το κάνει αυτός;

Σκέφτηκε κανείς από τα βύσματα του δημοσίου όταν έπαιρνε πίπες για διορισμό ότι ΕΚΛΕΒΕ κάποιου που ήταν άξιος την δουλειά;

Όταν ήξερε ότι με τις πίπες πήγαινε σαν πλεονάζον προσωπικό σκέφτηκε ότι εγώ ο μαλάκας θα τον πληρώνω;

Όταν έμπαινα σε δημόσια υπηρεσία χάνοντας λεφτά αφού έπαιρνα άδεια και έπινε φραπέ και μιλούσε στο τηλέφωνο με την ξαδέρφη με σκέφτηκε αυτός;

Σκέφτηκε ότι εγώ τον πληρώνω;

Σκέφτηκε ότι χάνω λεφτά για να είμαι εκεί;

 

Το χρέος και το έλλειμμα είναι ένα κάρο 10 τόνων,ο ιδιωτικός σέρνει τους 9 και οι τεμπέληδες τον 1.

 

Είπαμε,θα αγωνιστεί ο κόσμος με τον ίδιο ζήλο και την ίδια ένταση που αγωνίστηκαν αυτοί όταν σφαζόταν ο ιδιωτικός.

 

Κι ένα ανέκδοτο που είδα στην ΕΡΤ

 

Η ΕΡΤ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΕΙΜΑΤΙΚΉ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟ.

 

Ο χρηματοδότης είμαι εγώ,με το ζόρι

τώρα το κράτος μου κόβει λεφτά αέρα

καιρός να σταματήσω και την χρηματοδότηση ο με το ζόρι χρηματοδότης

αν η εταιρία του επιβιώνει χωρίς τα λεφτά μου να μην χάσει την δουλειά του,εγώ να τον πληρώνω δεν γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΠΑρε με μαζίιιιιιι σουυυυυυυυυυ :cry: :cry: :cry:

 

Δεν μπορω να σου περιγραψω το συναισθημα. Ειναι ταυτοχρονα φοβος, χαρα, αγχος, στεναχωρια, ενθουσιασμος και αλλα. Ειναι σαν να προετιμαζομαι να αλλαξω σελιδα στη ζωη μου και δεν ειμαι σιγουρος αν θελω να πεταξω μαυρη πετρα πισω μου ή οχι.

 

Εχω βαρεθει τα χρονια μου αυτα να δουλευω, να προσπαθω να σταθω στα ποδια μου και τελικα καλη ωρα χτες που εκλεισα τα 30 να κοιταω πισω μου και να βλεπω οτι δεν εχω κανει στην ουσια τιποτε. Εχω βαρεθει τον καθε εργοδοτη, αφεντικο, δημοσιο, οτιδηποτε να με σαμποταρει απο παντου μην αφηνωντας με να κανω "δουλεια" επειδη δεν εχω "πλατες", "θειο", "μπαρμπα". Τι μαγαζι πηγα να ανοιξω (15000 διαφορετικα εμποδια, χαρτια, δικαιολογητικα, γραφειοκρατια, δανεια μηδεν) και τζιφος, τι δουλεια σε εταιριες (μικρες και μεγαλες) ως ιδιωτικος που δεν κερδισα τιποτε, που ανεχτηκα μειωσεις μισθου, μειωσεις ημερων, μη καταβολη υπερωριων, δωρων, επιδοματων και πολλα ακομα. Με γκρινια καθημερινη, που δεν ειναι κανενας ευχαριστημενος απο κανεναν, που για την ολη κατασταση φταιει -παντα- ο εργαζομενος.

 

Τελος παντων πολλα ειπα. Πλεον στα κλειστα 30 θελεις δε θελεις κανεις μια αποτιμηση της δεκαετιας που περασε. Τι εκανες, τι καταφερες, που βρισκεσαι, και τι μπορεις να καταφερεις απο εκει και περα. Οι ρομαντικες ελπιδες στα 23-24-25 τελειωσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχείς εδώ ειναι καλά καθώς ο κόσμος είναι σε normal κατάσταση. Δεν υπάρχει αυτή η ελληνική μιζέρια και κλάψα 24/7. Οι εργοδότες είναι πιο ευγενικοί και σίγουρα πιο "επαγγελματιές" ακόμα και αν οι μισθοί δεν ειναι τραγικά διαφορετικοι για φυσιολογικές δουλειές. Μονο οι φίλοι σου θα σου λείπουν τα παραπάνω που λές δεν θα τα δείς εκτός αν εισαι πολύ άτυχος.

 

Το σιγουρο είναι οτι το 8ωρο εδώ ειναι carved in stone. Αυτό και μόνο αλλάζει τα πράματα δραματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ελπιζω πραγματικα. Ορεξη, διαθεση και skills για δουλεια υπαρχει μπολικη. Αυτο που κανω τωρα δεν μπορει να συνεχιστει για πολυ καιρο ακομα. Μιλαμε για 26-27 μερες εργασια το μηνα με χαλαρα 60+ ωρες την εβδομαδα, ολες τις μερες, ολες τις ωρες και ακανονιστα με τον μισθο απλα να αγγιζει τα 1000 ευρω. Ζω για να δουλευω δηλαδη ΧΩΡΙΣ καμια ελπιδα και επενδυση για το μελλον (σημερα ειμαι, αυριο δεν ειμαι). Απο περυσι τον Αυγουστο συμβαινει αυτο, νοιωθω ποιο πολυ κουρασμενος γιατι αυτος ο χρονος στην πραγματικοτητα ηταν νεκρος χρονος χωρις καμια εξελιξη παρα απο την ιδια κουραση της δουλειας. Το αδιεξοδο που λεμε. We are moving in circles.

 

Η εμπειριες μου αυτες λοιπον ειναι σχετικες ασχετες με το θεμα μας. Και να φανταστεις οτι υπαρχουν και χειροτερα. ΠΟΛΥ χειροτερα μιας και εγω δεν εχω παιδια, γυναικα, σκυλια, γατια, στεγαστικα, δανεια κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδια ακριβώς φάση είμαι , μόνο που δεν έχω βρει ακόμα την τρύπα να φύγω....

 

Επίσης αυτό το παραμύθι με φίλους , συγγενεις ας σταματήσει , γονεις και 2-3 ανθρωποι θα σου λείψουνε πραγματικα.

 

Και αν ο βασικος μισθός πάει στα 500 Ευρώ , πραγματικά ζεις για να δουλευεις....

Δεν υπάρχει πλεον λόγος να δουλέυεις... :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1.απο το καλοκαιρι οι εως 25ετων πληρωνονται με νομο με 500ε

2.το παγκοσμιο συστημα οικονομιας ειναι λαθος εδω και δεκαετιες...

3.ολες οι χωρες χρωστανε.εχετε αναρωτηθει σε ποιον και τι χρωσταει?ποιος ειναι αυτος που δανειζει και τι δανειζει...

4.διαφθορα υπαρχει σε ολες τις χωρες!

θελετε αμερικη που ριξαν διδυμους πυργους,που κυβερναει to lobby και η goldman ,standart and poors,moodys,fitch,?θελετε γερμανια που οπου υπαρχει σκανδαλο εκατομυρριων ειναι μεσα?

5.οπως ξερετε οι τιμες στα προιοντα δεν πεφτουν...πως να πεσουν αφου πολυεθνικες ειναι στην κλικα?

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην με πιάνεις στο στόμα σου παρακαλώ θερμά.Δεν ήμαστε ίδιο.

 

Χαχαχα,συγνώμη που σας θίξαμε sir! :rolleyes:

Πάντως μια που δεν έχεις βρει ακόμα κάτι πάνω στο Social and Business my Βalls are Βouncing Networking,σκέψου το...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.απο το καλοκαιρι οι εως 25ετων πληρωνονται με νομο με 500ε

2.το παγκοσμιο συστημα οικονομιας ειναι λαθος εδω και δεκαετιες...

3.ολες οι χωρες χρωστανε.εχετε αναρωτηθει σε ποιον και τι χρωσταει?ποιος ειναι αυτος που δανειζει και τι δανειζει...

4.διαφθορα υπαρχει σε ολες τις χωρες!

θελετε αμερικη που ριξαν διδυμους πυργους,που κυβερναει to lobby και η goldman ,standart and poors,moodys,fitch,?θελετε γερμανια που οπου υπαρχει σκανδαλο εκατομυρριων ειναι μεσα?

 

Η Ελλαδα δεν εχει βιωσιμη οικονομια. Το κρατος ειχε την πολυτελεια να δινει φτηνα ομολογα αλλα δεν τα αξιοποιησε και ετσι απλα... χρεοκοπησε.

 

Τα συν της Ελλαδας:

Ειναι σταυροδρομη σε 3 ηπειρους

Ειναι τουριστικη χειμωνα-καλοκαιρι

Εχει πολυτελεις γεωργια

 

Τα blue chips της Ελλαδας

ΔΕΗ

ΟΠΑΠ

πρωην ΟΤΕ

 

Βλεπεις... Κατι δεν ειναι σωστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα,συγνώμη που σας θίξαμε sir! :rolleyes:

Πάντως μια που δεν έχεις βρει ακόμα κάτι πάνω στο Social and Business my Βalls are Βouncing Networking,σκέψου το...

 

Δεν με έθιξες απλα δεν μπαίνω στην διαδικασία , για άλλη μια φορά, να προσπαθω να σου αποδείξω πόσο ηλίθιος είσαι.

 

/ignore on

 

1.απο το καλοκαιρι οι εως 25ετων πληρωνονται με νομο με 500ε

 

 

Υπεροχα....τώρα θα γίνει για όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...