Προς το περιεχόμενο

Μειωση βασικου μισθου


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν θα καταλαβεις οτι οι πιο πολλοι που βριζουν τους ΔΥ δεν ειναι οι ιδιοκτητες ιδιωτες (επιχειρηματιες εμποροι κλπ), αλλα οι υπαλληλοι τους που πληρωνονται με 3,60 τοτε πες μου ποια ειναι τα λαμογια.

Οταν μιλατε για ιδιωτες παντα πιανετε τους επιχειρηματιες, και τους υπαλληλους τους ξεχνατε επιλεκτικα.

οταν ομως σκασουν στο μαγαζι τους και κανουν τζιρο τους παιρνουν πιπες ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οταν ομως σκασουν στο μαγαζι τους και κανουν τζιρο τους παιρνουν πιπες ομως.

Οταν ομως ερχεται η εφορια και παιρνει 23% ΦΠΑ και αλλα ποσα για το φορο επι κερδων... Το αφεντικο μας μας τον φοραει.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς μπήκες στη θέση; Στις εκλογές ποιον θα ψηφίσεις;

 

διαγωνισμός 2000,νόμος Πεπονή,πτυχιούχος τει δασοπονίας βαθμός 6.6 46ος στους 48 που προσελήφθησαν στη κατηγορία αυτή,ικανοποιήθηκες;

 

μάλλον θα κάνω κλήρωση στα ψηφοδέλτια αλλά θα έχω αφαιρέσει 3 κόμματα από τη κληρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω να εξηγήσει το 3

 

Πηγες στην εφορια να τους πεις οτι δεν εκοψες αποδειξη με σκοπο να κλεψεις καποια λεφτα; Αν οχι, τοτε φταις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ομως ερχεται η εφορια και παιρνει 23% ΦΠΑ και αλλα ποσα για το φορο επι κερδων... Το αφεντικο μας μας τον φοραει.

το φπα το πληρωνει ο πελατης ΟΧΙ ο μαγαζατορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rly? Για πες μου, ποσοι ειναι οι μισθωτοι στην Ελλαδα.

 

στο σπίτι μου μόνο εγώ και χωρίς άλλα εισοδήματα.

η ερώτηση είναι ακατάληπτη όσον αφορά το σκοπό της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά έχω βαρεθεί ν'ακούω αυτό το γελοίο επιχείρημα,δηλαδή το "οι Δ.Υ. διοχετεύουν το χρήμα τους στην αγορά,αν απολυθούν αυτό θα λείψει κ.λπ."...

Μ'αυτό το σκεπτικό,όχι μόνο να μη τους διώξουν αλλά να τους κάνουν και αυξήσεις 100%,ώστε όχι μόνο να διοχετευτεί περισσότερο χρήμα στην αγορά αλλά να έχουν πλέον τέτοια άνεση,ώστε να προσλάβουν αμαλάχει και τον zazik σαν κηπουρό,την black_widow σαν καμαριέρα κι εμένα να τους πλένω τ'αυτοκίνητο!

Είδες τι καλά;Θα λυθεί και το πρόβλημα της ανεργίας! :rolleyes: Κι από πολίτες Β' κατηγορίας που είμαστε εμείς του Ιδιωτικού τομέα να γίνουμε Γ'...

 

Έχουμε φτάσει σ'ένα σημείο,η χώρα να παραχωρεί την εθνική της κυριαρχία και περιουσία μόνο και μόνο γιατί δεν έχει να πληρώσει αυτούς τους ανθρώπους,έναν Ιδιωτικό τομέα μετά βιας να την παλεύει,τους μισθούς στον Ιδιωτικό τομέα ν'αγγίζουν επίπεδα Βουλγαρίας,τις δημόσιες επενδύσεις να έχουν παγώσει (γιατί δεν φτάνουν τα κουκιά μ'όλα αυτά τα στόματα που θέλουν τάϊσμα) και μερικοί αυτή τη στιγμή,έχουν το θράσος να ζητάνε και τα ρέστα...

 

Pardon me,αλλά περικοπές στους Δ.Υ. έχω δει μόνο στα χαρτιά (επιδόματα να ενσωματώνονται αλλού κ.α. ομορφιές)...αντίθετα βλέπουμε εθελούσιες εξόδους,συνταξιοδοτήσεις,μετατάξεις κ.λπ. τα οποία είναι μια τρύπα στο νερό (σε παίρνω από'δω και σε πάω εκεί να πω ότι κάτι έκανα) και την εργασιακή εφεδρεία (ημιμέτρο αλλά απ'το τίποτα) στον αέρα!Και το δούλεμα πάει σύννεφο...

 

Χρήμα διοχετεύω κι εγώ μια χαρά!Απλά εμένα ως πολίτη Β' κατηγορίας μου το αρπάζουν little by little,γιατί είμαι ο μ@λ@κ@ς της παρέας...αλλά δεν πειράζει,του χρόνου που θα πάω Κύπρο θα τα ψάχνετε τα ριάλια,34 χρόνια χορηγίας και νταβατζιλικίου είναι αρκετά νομίζω...

 

Φυσικά και δεν πιστεύω ότι θα αγγίξουν τους Δ.Υ.,ούτε ότι θ'αλλάξει κάτι προς το καλύτερο αν το κάνουν,γιατί πολύ απλά η μοίρα αυτού του τόπου είναι προαποφασισμένη...απλά δεν θέλω μέσα σ'όλα,μερικοί σαν εσένα να μας δουλεύουν κι από πάνω...

 

Δυστυχώς είσαι επικύνδινα άσχετος με θέματα διοίκησης, οικονομικών και εκτός αυτών και ανενημέρωτος. Αποτέλεσμα αυτού ειναι να εκφράζεις τα πάθη σου έχοντας τραγικού επιπέδου παρωπίδες. Και μόνο που λες οτι δεν έχεις δει μειώσεις στους ΔΥ, την ώρα που ακόμα και οι χαμηλόμισθοι έχουν υποστεί περικοπές ΤΕΡΑΣΤΙΟΥ ΒΑΘΜΟΥ δείχνει την επικινδυνότητα σου. Υπάλληλος του υπ.οικονομικών με πρώην μισθό 2400 καθαρά, παίρνει τώρα 1600 και μείον 2 δώρα. Συνολική μείωση 14.400 το χρόνο. Με το εννιαίο θα πάει κοντα στα 1200. Εγώ εγραψα ένα παράδειγμα για παιδάκια και ξεκαθάρισα οτι μιλάω για το οικονομικο αποτέλεσμα των απολύσεων γενικότερα. Εσύ το χαβά σου με τους ΔΥ. Αφού δεν το κατάλαβες ούτε το παράδειγμα για τα παιδάκια, κράτησε το σε ένα word και μόλις μεγαλώσεις και γίνεις παιδάκι διαβασε το για να μάθεις μερικά βασικά πράγματα μετά το 1+1=2.

 

Σκέφτηκε ο ΔΥ τους 500.000 ΙΥ που έχασαν την δουλειά τους μέσα στο 2011 για να το κάνει αυτός;

Σκέφτηκε κανείς από τα βύσματα του δημοσίου όταν έπαιρνε πίπες για διορισμό ότι ΕΚΛΕΒΕ κάποιου που ήταν άξιος την δουλειά;

Όταν ήξερε ότι με τις πίπες πήγαινε σαν πλεονάζον προσωπικό σκέφτηκε ότι εγώ ο μαλάκας θα τον πληρώνω;

Όταν έμπαινα σε δημόσια υπηρεσία χάνοντας λεφτά αφού έπαιρνα άδεια και έπινε φραπέ και μιλούσε στο τηλέφωνο με την ξαδέρφη με σκέφτηκε αυτός;

Σκέφτηκε ότι εγώ τον πληρώνω;

Σκέφτηκε ότι χάνω λεφτά για να είμαι εκεί;

 

Εσύ σκέφτηκες αυτό που έγραψα πιο πρίν? Ξαναπαραθέτω :

 

Ας πουμε ότι οι έλληνες είναι 1000 άτομα και το ατομικό μηνιαίο εισόδημα τους είναι 100€. Αν αθροίσουμε τα ατομικά εισοδήματα, το συνολο μας κάνει 100.000€ και αποτελεί το εθνικό μηνιαιο εισόδημα.

Υποθέτουμε λοιπόν ότι ο κάθε εργαζόμενος διοχετεύει τα 60€ στην αγορά, τα 20€ στις τράπεζες για δάνεια και 20€ τα αποταμιεύει. Τη δεδομένη λοιπόν στιγμή διοχετεύονται στην αγορά 60x1000=60.000€. Τα λεφτά αυτά οι επιχειρηματίες θα τα διανείμουν μεταξύ άλλων και στη κάλυψη των μισθών των υπαλλήλων τους.

Θα εξετάσουμε τι θα συμβεί στο οικονομικό κύκλωμα αν έχουμε για παράδειγμα απολύσεις 100 ατόμων. Προσοχή, δεν μιλάω για τον δημόσιο τομέα. Μιλάω γενικά για 100 απολύσεις.

Το σύνολο του εθνικού εισοδήματος θα ανέλθει στα 90.000 αφού οι 100 θα είναι απολυμένοι. Ταυτόχρονα η αγορά θα χάσει τα 60€x100=6000. Οι επιχειρηματίες θα έχουν πλέον να μοιράσουν 54.000€. Αυτό θα επηρεάσει τους μισθούς των 900 ενεργών εργαζομένων οι οποίοι παίρνουν αυτή τη στιγμή 100€. Με τον τρόπο αυτό το εθνικό εισόδημα μειώνεται παραπάνω από 6.000€ διογκώνοντας ακόμα περισσότερο την ύφεση. Επιπλέον κάποιες από τις επιχειρήσεις-κλάδοι θα επηρεαστούν περαιτέρω από τη μείωση του κυκλοφορούντος χρήματος στην αγορά με αποτέλεσμα να κλείσουν και να συνδράμουν στη επιπρόσθετη διόγκωση της ανεργίας που θα επιφέρει εκ νέου μείωση του κυκλοφορούντος χρήματος στην αγορά.

Ταυτόχρονα τα έσοδα του κράτους από φορολογία εισοδήματος και κατανάλωσης μειώνονται δραματικά αφου δεν υπάρχει εισόδημα και κατανάλωση. Βλέποντας τα έσοδα να μειώνονται, η κυβέρνηση επιβάλει φορολογία στους πολίτες βάζοντας πλέον χέρι στις αποταμιεύσεις τους, στην ιδιοκτησία τους και γενικά τους τιμωρεί επειδή δουλεύουν.

Η παραπάνω συνταγή αποδεικνύει αυτό που λεω 2 χρόνια τώρα και ξαφνικα τώρα το κατάλαβε το Bloomberg και οι λοιποί οικονομικοτέτοιοι που μιλάνε πλέον για 98% πιθανότητα χρεοκοπίας της Ελλάδας τα επόμενα 5 χρόνια.

Όταν λοιπόν μιλάω για την αρνητική επίδραση στην οικονομία λόγω απολύσεων (είτε μιλάμε στον ιδιωτικό τομέα είτε στο δημόσιο) μιλάω για το παραπάνω φαινόμενο.

Εάν λοιπόν προχωρήσουν στις απολύσεις στο δημόσιο, εγώ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα αρκεί να ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΙΣΟΔΥΝΑΜΑ το χαμένο εθνικό εισόδημα. Δεν ξέρω πως θα το κάνουν αλλα ΑΝ ΔΕΝ το κάνουν (π.χ με δημιουργία θέσεων εργασίας στον ιδιωτικό τομέα), θα μετανιώσετε την ώρα και τη στιγμή των πανηγυρισμών σας για τις απολύσεις των ΔΥ. Υπενθυμίζω…μιλάω γενικά για την επιδραση των απολύσεων και όχι συγκεκριμένα για τις απολύσεις μόνο του δημόσιου τομέα.

 

Καταλαβαίνεις οτι αυτο που πάνε να κάνουν ΟΠΩΣ ΠΑΝΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ, θα σε ξεσκίσει και έσενα και όλο τον ιδιωτικό τομέα; Πες μου αλήθεια, το καταλαβαίνεις ή έχεις μια άποψη και είσαι προσκολλημενος σε αυτή βρέξει χιονίσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ομως σκασουν στο μαγαζι τους και κανουν τζιρο τους παιρνουν πιπες ομως.

 

Το οτι εχει δημιουργηθει μια αρρωστημενη κατασταση οπου εχουμε την πρωτια σαν κρατος, το χρημα να μην επενδυεται και να φερνει γυρω γυρω δ/υ - ιδιωτες - κρατος - δ/υ, με τελικους οφελειμενους μονο τους δ/υ, δε νομιζω να κανει κανενα ιδ. υπαλληλο (και οχι επιχειρηματια), που παιρνει 500-700 ευρω να χαιρεται που κανει πιπες. Ο ιδ. υπαλληλος θα κανει πιπες, οταν ερθει το χρημα, ειτε αυτο το εχει ο δ/υ, ειτε αλλος ι/υ ειτε ο Παπας της Ρωμης, γιατι ξερει οτι θα παραμεινει στη δουλεια και θα συνεχισει να πληρωνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το μήνα είμαι 300 ευρώ μείον από τις αναδρομικές κρατήσεις (υπερ ανέργων,μείωση αφορολόγητου,μείωση σε επιδόματα) και το ίδιο θα γίνει και τους επόμενους 3,4,5 δε ξέρω πόσους μήνες γιατί έγινε και νέα μείωση στο αφορολόγητο με αναδρομική ισχύ από 1-1-11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ιυ βρίζουν τους δυ γιατί:

 

1. θέλανε να είναι στη θέση τους αλλά δεν τους έκατσε (το ξέρω γιατί δε γεννήθηκα δυ στα 30 μου προέκυψε)

2. γιατί έτσι τους λένε τα ελεγχόμενα μμε ώστε να περάσουν οι περικοπές των μισθών με ζητωκραυγές.

3. δεν θέλουν να αποδεχθούν την ευθύνη που έχουν και αυτοί για την όλη κατάσταση και ψάχνουν αλλού για να καταλογίσουν ευθύνες.

4. οι πολιτικοί δε φταίνε επίσης

 

1. Ποτέ δεν πήρα μέρος σε διαγωνισμό και δεν θα ήθελα να είμαι στην θέση ενώς ΔΥ (παίρνω υπερδιπλάσια λεφτά απο ένα ΔΥ και κάνω κατι ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΌ και ΑΛΛΗΘΙΝΟ στον ιδιωτικό τομέα αντί να πετάω αετό σε ένα γραφείο και να μεταφέρω χαρτιά απο ντουλάπι σε ντουλάπι). Ο μισθός μου καθορίζεται απο της δυνάμης προσφοράς και ζήτησης με βάση την προσφορά μου και όχι απο λαμόγια κοπρίτες τραμπούκους συνδικαλιστές και καθίκια πολιτικούς.

2. Δεν εχω τηλεόραση δεν ξέρω τι κάνουν τα ΜΜΕ

3. Ο Ιδιωτικός υπάλληλος έχει πολύ μικρη ευθύνη στην κάτασταση. Ο ιδιωτικός τομέας όσον αφορά τους επιχειρηματίες πολύ μεγαλύτερη

4 ασχολίαστο

 

Βρίζω τους ΔΥ για ένα λόγο. Εϊναι υπάλληλοι ΔΙΚΟΙ μου που πληρώνονται απο εμένα για να παρασιτούν να είναι αποδεδειγμένα υπερ αμοιβόμενοι με βάση την προσφορά τους, υπεράριθμοι και αντιπαραγωγικοί. Αν πλήρωνε άλλος ουτε θα ασχολιόμουνα τι κατσίκες και μαλακίες. Ας ήσουν υπάλληλος του άραβα σεΐχη και ας καθάριζες 10κ τον μήνα για να γαμάς το χαρέμι του όταν βαριέται ουτε θα με ένοιαζε ουτε θα ασχολούμουν θα σου έλεγα και μπράβο.

 

Έχω ένα κήπο 5χ5 που θέλω να κλαδέψω. Ερχονται με το ζόρι 10 κηπουροί, μου γαμάνε τον κήπο τελείως τους πληρώνω 350 ε τον ένα μεροκάματο και θα συνεχίσουν να έρχονται κάθε ευδομάδα μέχρι τα 55 τους, μετά που θα τους πληρώνω τα ίδια λεφτά σύνταξη . Να μην πω γαμώ το ..... τους τι να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Citter Θα διαφωνησω μαζι σου. Κακα τα ψεματα, οι περισσοτεροι ΔΥ εχουν κανει καλο κομποδεμα εδω και χρονια. Αρα πολλοι απο δαυτους θα μπορεσουν να κανουν επενδυσεις <---> αναπτυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το μήνα είμαι 300 ευρώ μείον από τις αναδρομικές κρατήσεις (υπερ ανέργων,μείωση αφορολόγητου,μείωση σε επιδόματα) και το ίδιο θα γίνει και τους επόμενους 3,4,5 δε ξέρω πόσους μήνες γιατί έγινε και νέα μείωση στο αφορολόγητο με αναδρομική ισχύ από 1-1-11.

 

Οπως ειπα και πριν, οι πιο πολλοι που φωναζουν για τους δ/υ ειναι οι των 700 ευρω. Και ναι εχεις τα δικια σου να κλαιγεσαι γιατι σου γαμησαν τον οικογενειακο προγραμματισμο, αλλα δυστυχως οσο και να κλαφτεις (δεν το λεω προσωπικα σε σενα), δεν προκειται κανεις να σε παρηγορησει, γιατι κανεις των 700 που δεν εχει παρει ποτε στη ζωη του 1500-2000-3000 δεν θα μπορεσει να καταλαβει γιατι κλαιγεται ενας που απο τα 2000 ας πουμε τον πηγαν στα 1500, που παλι ειναι παραπανω απο τα διπλασια που παιρνει ο 700αρης και μ κινδυνο τον αλλο μηνα να μην τα παιρνει.

Πως να σε καταλαβει καποιος που με 400 το μηνα και ημιαπασχοληση, δεν τον πιανει πλεον το αφορολογητο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...