Προς το περιεχόμενο

Ανακοινώθηκε το iPhone 4S, στην Ελλάδα μέχρι τέλος του χρόνου


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ζεις στην αμερικη? :rolleyes:

Αντιπαρέρχομαι την ειρωνία και απαντάω όχι. Αλλά πρώτον, η υπηρεσία θα είναι εν καιρώ διαθέσιμη και σε άλλες χώρες πλην Η.Π.Α. (μπορεί βέβαια να μην έρθει στην Ελλάδα, αλλά μπορεί και να έρθει), δεύτερον δεν χρειάζεται να είσαι χρήστης μιας υπηρεσίας για να τη θεωρήσεις καλή ιδέα και τρίτον δεν έχω (πλέον) iPhone οπότε δεν έχει καν νόημα η ερώτησή σου!

 

 

 

 

 

Τι εννοείς είσαι apple fan; Φοράς και φανέλα apple; κάνεις προσευχές να πάει καλά η εταιρεία; Να νικήσει τις άλλες κακές και ανταγωνιστικές εταιρείες;

Δε νομίζω ότι τιμά κανέναν να λέει ότι είναι φαν μιας τεχνολογικής εταιρείας (όχι ότι είναι σουπερ να λες ότι είσαι φαν μια ποδοσφαιρικής εταιρείας αλλά τεσπα)

(Δεν ειρωνεύομαι, αλήθεια ρωτάω)

 

Έλα βρε συ, μην κολλάς στις λέξεις. Δεν χρειάζεται να είσαι fan όπως το περιγράφεις για να σου αρέσει η φιλοσοφία μιας εταιρείας όπως αντικατοπτρίζεται στα προϊόντα και στις υπηρεσίες της. Όπως υπάρχουν κάποιοι που τους αρέσουν πχ τα TOYOTA γιατί είναι αξιόπιστα, με δυνατούς κινητήρες κτλ και όταν θέλουν να αγοράσουν αυτοκίνητα θα κοιτάξουν πρώτα εκεί, έτσι γίνεται με όλες τις εταιρείες. Δεν είναι κακό να συμπαθείς τα προϊόντα της Apple και να περιμένεις τι θα βγάλει για να το βάλεις στις επιλογές σου. Και ευνοϊκά προκατειλημμένος να είσαι, πάλι κακό δεν είναι. Κακό είναι να είσαι με παρωπίδες. Ίσα - ίσα που το παιδί είπε "είμαι Apple fan αλλά απογοητεύτηκα". Μακάρι όλοι οι fan να είχαν τέτοιες αντιδράσεις.

 

 

 

Συγγνώμη μην το πάρετε προσωπικά -όσοι το δηλωσαν- αλλα φρίττω όταν ακούω "το δούλεψα" :P

 

Πραγματικά η ελλάδα πρέπει να πάει πολύ μπροστά εφόσον έχει τόσους χιλιάδες έλληνες να "δουλεύουν" τα κινητά τους στο full των δυνατοτήτων τους σε τέτοιο βαθμό που να μην τους ικανοποιούν πια γιατί δεν κάνουν για την δουλειά τους!!!

 

Φαντάζομαι τι επιχειρήσεις και βιομηχανίες έχει η ελλάδα καθώς και ψηφιακές παροχές αλλα και ανάγκη διαχείρισης ανθρωπινου δυναμικού για να τα "τερματίζουμε" τα κινητά αυτά εμείς οι έλληνες..

 

 

Δηλαδή έλεος....

 

Το να παίζεις 5 βιντεάκια στο youtube να στέλνεις 40 μηνύματα και να κανεις κλήσεις (άντε και videoκλήσεις -που σιγά ποιος κάνει? - ) δεν σημαίνει ότι δουλεύεις το κινητό ούτε ότι το αξιοποιείς...

 

 

Τα κινητά αυτά έχουν δυνατότητες που το 99.9% των ελλήνων ΔΕΝ ΤΙΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ αλλα από πάνω ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ/ΞΕΡΕΙ/ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ να τις χρησιμοποιεί..

 

 

και στην τελική οι πάροχοι κινητής τηλεφωνίας δεν έχουν την υποδομή να "σηκώσουν" "full" λειτουργία τέτοιων συσκευών..

 

Φανταστείτε να μπαίναμε ολοι οι κατοχοι smart phone σε ομαδικά chat με video, conference calls, συνεχές traffic στα clouds αλλα και online gaming κατέβασμα μουσικής και video κτλ κτλ

 

εδώ καλά καλά στο μετρό είσαι και κόβεται το σήμα...

 

 

τέλος με τις χρεώσεις του γερολαδά ψιλικατζή από το κωολοκοτρωνίτσι πως να τα κανεις αυτά??

ακόμη και όντως να είχες την ανάγκη αλλα και να μπορούσε το δίκτυο να ανταπεξέλθει...

 

όταν σου χρεωνουν 1 ευρώ και βάλε το MB... (μερικά προγράμματα ακόμη είναι στα 10ευρώ το MB) αλλα ακόμη και τα προγράμματα που είναι και καλά για "internet" (το ελληνικό internet = facebook) χρεωνουν νομίζω 10cent το MB...

 

Μια σελίδα να φορτώσεις σχετικά σύγχρονη θες στην ξεφτίλα 1MB.... (και προσέξτε πάει αθροιστικά.. αν μπεις στην σελίδα 1MB αν πατήσεις ένα link μέσα στην ίδια σελίδα +1MB αν γυρίσεις πίσω εκεί που ήσουνα +1MB) ένα βιντεάκι ~10 MB στην πιο καλή περίπτωση αν και τα περισσότερα είναι γύρο στα 60MB !! Οποτε φανταστείτε ένα μέσο σερφάρισμα (χωρίς να σφίγγεις το ζωνάρι.. αλλα και ουτε να κανεις σπατάλες χωρίς λόγο) είναι αρκετές δεκάδες euro επιπλέον στο πάγιο...(για να μην πω εκατοντάδες)

 

 

τι να λέμε τώρα αφού την βρήκανε την λύση καμαρώνουν τελευταία και παινεύονται γιαυτό... πολλοί δεν βάζανε σύνδεση επειδή είναι ακριβή και δεν ξέρανε ποσα θα πληρώσουν στο τέλος του μηνα..

 

 

... Τώρα συνεχίζουν να είναι ακριβές οι συνδέσεις αλλα ξέρεις τι πληρώνεις πριν τελειώσει ο μηνας... καμαρωνουν και στις τηλεωρασεις προβάλλοντας αυτή την καινοτομία...

 

 

 

οι επιστημονικές ομάδες των εταιριών κινητής τηλεφωνίας μετά από τεραστια ερευνα και επιστημονική πρόοδο βρήκαν την σπουδαία λύση.. τα προγράμματα συνεχίζουν να είναι ακριβά.. τα περισσότερα να μην είναι "προς όλους" αλλα τώρα πια θα ξέρεις τι πληρώνεις.. γιατί θα σε ενημερώνουν με sms λίγο πριν ξεπεράσεις το δωρεάν πακέτο (που αν δεν σκεφτόσουνα τις χρεώσεις και έκανες αυτό που ήθελες ελευθερα θα το ξεπερνούσες μέσα σε 5 μέρες.. οποτε το ευεργετικό μήνυμα θα σε έσωνε και θα έκλεινες το κινητό στο ντουλάπι τον υπόλοιπο μηνα... )

 

 

ότι νάνε.. πάντα μικροπολιτικές των οπισθιων στην ελλάδα είτε στον δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα...

 

 

Εν κατακλείδι το τι smartphone θα πάρουμε οι περισσότεροι είναι καθαρά ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΓΟΥΣΤΟ... και προσωπική ΕΠΙΛΟΓΗ.. κανένας δεν παίρνει Iphone/SGS2 κ.α επειδή κάνει καλύτερα "την δουλειά του" το παίρνει η επειδή είναι όμορφο σύμφωνα με το γούστο του η ακόμη επειδή έχει κατηλήξει πως με iphone/SGS2 κ.α θα πουλήσει καλύτερη μούρη στον κυκλο του... the end.-

 

Και κινητά των 300 ευρώ ακόμη (και βγάλε) στις μέρες μας έχουν υπέρτατες δυνατότητες τόσο δικτύωσης όσο προβολής πολυμέσων που επιτρέπουν σε όλους να κάνουν την <<""δουλειά"">> τους..

 

Τέλος πιστεύω πως το siri είναι το top feature του κινητού που κάνει την διαφορα από τον ανταγωνισμό και ας μην το έχουν πάρει χαμπάρι ακόμη πολλοί που κοιτάνε απλά νούμερα σε Mhz και MP..

 

θα δουλέψει πολύ καλά και δεν είναι θέμα AI το να καταλάβει τι θέλεις.. είναι θέμα ανάλυσης τις γραμματικής της αγγλικής γλώσσας και προσαρμογής των εντολών σε συγκεκριμένες συντάξεις του λόγου της...

 

Αυτό θα είναι λίγο δύσκολο στα ελληνικά βεβαια γιατί τόσο ο λεξιλογικός πλούτος όσο και η ελαστική σύνταξη θα δυσχεραίνουν την κατάσταση...

 

αλλα καμια φορα δεν ξέρεις...

Συμφωνώ σε ό,τι είπες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 443
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πρώτα απ' όλα, το ότι κάποιοι ή οι περισσότεροι δεν χρησιμοποιούν τα smartphones στο 90 ή το 100% των δυνατοτήτων τους δεν μου λέει τίποτα για το ίδιο το smartphone... Μπορεί ο άλλος να έχει περασμένη μια super γουάου ιατρική εφαρμογή που να του έχει λύσει τα χέρια και να το έχει για ιντερνετ, μαιλ και τηλέφωνο. Δεν του χρειάζεται καθόλου για μουσική. Αυτό πάει να πει ότι έκανε λάθος αγορά; Ότι δεν είναι καλό το κινητό; Μάλλον όχι.

Και στο πολύ απλό να το σκεφτείτε, το Excel π.χ. έχει τεράστιο πλήθος δυνατοτήτων, αλλά λίγοι το χρησιμοποιούν για παραπάνω από π.χ. το 5% αυτών... Πάει να πει ότι δεν το χρειάζονται;

Επίσης, μπορεί να μην δουλεύουν τώρα το κινητό σε όλα όσα θα μπορούσαν, αλλά μην ξεχνάμε ότι κι εμείς όταν ξεκινήσαμε ρωτάγαμε και μαθαίναμε... Θα του μάθω πώς να χρησιμοποιεί αυτά που χρειάζεται, και τον άλλον που θέλει πιο πολύ να μάθει θα του δείξω περισσότερα και σε λίγο καιρό μπορεί να μου δείχνει εκείνος (ή εκείνη)...

Το ότι ο Έλληνας αγοράζει τεχνολογικά προϊόντα πρώτα ως είδη lifestyle, μετά ως γκάτζετς και στο τέλος για αυτό που είναι νομίζω φταίει η δική μας παιδεία και φιλοσοφία... Και θα ήταν ηλίθιο από μια εταιρεία να μην προωθεί τα προϊόντα της με αυτή τη λάθος σειρά (όχι μόνο στην ελλάδα νομίζω) αφού έτσι θα πουλήσει...

Δεν λέω ότι όλα καλώς καμωμένα, απλά πιστεύω ότι πραγματικά ο κόσμος είναι - κατά προσέγγιση τουλάχιστον - απόλυτα ικανοποιημένος... και μην τρελλαθούμε με το marketing... εμένα μου φάνηκε σαν να προσπαθούσαν να μην πουλήσουν, ειδικά τότε στη Vodafone... Εσείς δηλαδή τί είδατε; Διαφημίσεις στην τηλεόραση; Ραδιόφωνο; Στα περιοδικά τίποτα παραπάνω νομίζω από ότι τα άλλα κινητά... Το μεγαλύτερο ποσοστό ήταν από εμάς τους ίδιους που ψήναμε ο ένας τον άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί μπορείς να πας σήμερα και να αγοράσεις το 4s?

 

 

Eσύ μπορείς να πάρεις αύριο το 4s?

 

 

Όχι, αλλά η Retina υπάρχει εδώ κι ένα χρόνο+. Αν διάβαζες όλη τη στιχομυθία, ίσως απέφευγες αυτή την ερώτηση.

 

 

Εκτός από εξυπνάκιας είσαι και τεμπέλης! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εσύ υποστηρίζεις το άθλιο Interface του Android με τα απαίσια γραφικά στα εικονίδια. Με το Video που κάνει Rotate με άσχημο τρόπο (καθόλου Smooth), με το κακό app Store.

Με την χειρότερη αίσθηση που έχει το δάχτυλο πάνω στην οθόνη, με την κακή διαχείρηση ενέργειας του Android, κ.α.

Παρόλα αυτά, δεν τα αναφέρεις.

Σε δικαιολογώ αν οι εμπειρίες σου στο Android περιορίζονται σε προηγούμενα χρόνια και συσκευές του βεληνεκούς του xperia x10. Πληροφοριακά τα πράγματα έχουν αλλάξει άρδην από τότε.

 

Δεν έχει να λέει κάτι αυτό. Οι περισσότεροι δίνουν τα Android για iPhone. Είχα ποστάρει στο παρελθόν με μία γρήγορη έρευνα που είχα κάνει στις αγγελίες το τι συμβαίνει.

Αν θέλεις κάνε μια ακόμη έγκυρη και περισσότερο επικαιροποιημένη "έρευνα" και πόσταρε μας εκ νέου τα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μονα πλεονέκτηματα που έχει πλέον το iphone σε σχεση με κορυφαία android , και όχι με φθηνά android που σίγουρα δεν μπορούν να συγκριθούν , ( και ασχέτως τι νομίζουν διάφοροι πως με ένα android των 160€ θα έχουν εμπειρια iPhone ) είναι 2:

1. Καλύτερες και περισσότερες εφαρμογές και ιδίως παιχνίδια. Η ψαλίδα κλείνει κάθε μέρα. Αναπόφευκτα κάποια στιγμή θα ξεπεραστεί και εδω το ios με τοσες συσκευες android που πουλιούνται πλέον, αλλα σημερα το iphone έχει προβάδισμα. Υπάρχει μια κατηγορία εφαρμογών όμως που είναι πίσω. Όλες οσες βαζεις απο cydia.

2. Είναι ποιο ετοιμο για τον χρήστη που δε γουστάρει/δε θέλει/ δεν ξερει να πειράξει τίποτε. Το software είναι κομενο και ραμενο για το hardware. Οσα κανει, τα κανει με τρόπο που αγγίζει το άριστα. Βασικός λόγος που προτιμάται απο γυναίκες και χρήστες που το μονο που θέλουν να τρέχουν εφαρμογές και παιχνίδια και ούτε που θέλουν να ξέρουν τι τρέχει απο κάτω.

Αντίθετα ακόμα και τα κορυφαία android για να προσφέρουν εμπειρία χρησης εφάμιλλη ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΞΑΛΥΤΕΡΗ ΠΛΕΟΝ απο ios συνήθως θέλουν γνώσεις, custom rom klp. Κυρίως θέλουν όρεξη. Όλα τα βρίσκεις σε φόρουμ.

Από εκεί και περα τα android έχουν μονο πλεονεκτήματά πλεον. Ούτε να ψάχνεις εαν και ποτε θα βγει jakebrake, ούτε itunes, το κινητό το κανείς format και το στηνεις απο την αρχή χωρίς καθόλου pc, συμπεριλαμβανομένου και των εφαρμογών που είχες σε backup στην κάρτα. Διαλέγεις ότι συσκευή γουσταρεις, δεν είσαι παντρεμένος με μια εταιρία, πληρώνεις λιγότερα, έχεις ραδιόφωνα ,Bluetooth, flash και ότι γουσταρεις. Θες μεγάλη οθόνη, παίρνεις μεγάλη θες μικρή, ότι θες. Ελευθερία πληρης..

Παραμετροποίηση σε απίστευτο επιπεδο. Αυτή τη στιγμή εχω αλλάξει kernel στο sgs2. Η συχνότητα λειτουργίας παίζει απο 100-1200 mhz, και η ταση μειωμένη. Αποτέλεσμά; Εκεί που με τα παντα ανοιχτά η μπαταρια έπεφτε το βραδύ (7 ώρες ) 20-30% τώρα πέφτει 1-5%.. Αυτά δεν τα κανείς σε iphone.

Όλα τα υπολοιπα που γραφούν οσοι έχουν μείνει πίσω, εκτίθενται. Ποια εικονίδια είναι χειρότερα; Αυτή τη στιγμή εχω στο sgs2 τα εικονίδια του iPhone επειδή μου αρέσουν.. :) Ούτε lag υπάρχει ούτε χειρότερη επαφή με την οθόνη, ούτε smooth πρόβλημα ούτε τίποτα. Πανε αυτά.. ξυπνάτε, last year.. Τα εγραφα και εγώ περισι.

Υστερόγραφο τα εχω και τα 2.. iPhone και sgs2, κάτι ξέρω για να τα γραφω.

Δηλαδή το παρακάτω σας φαίνεται να προσφέρει χειρότερη εμπειρια χρησης σε σχεση με ένα iphone;

 

sc20111005232941.png

 

Αν χρησιμοποιήσω μια οθόνη μονό για εικονίδια χωράει 7χ8=56, αντί για 4x4=16 του iPhone..

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Καλύτερες και περισσότερες εφαρμογές και ιδίως παιχνίδια. Η ψαλίδα κλείνει κάθε μέρα.

Ως προς το περισσότερες μπορεί να κλείνει, ως προς το καλύτερες μάλλον ανοίγει κι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα υπολοιπα που γραφούν οσοι έχουν μείνει πίσω, εκτίθενται. Ποια εικονίδια είναι χειρότερα; Αυτή τη στιγμή εχω στο sgs2 τα εικονίδια του iPhone επειδή μου αρέσουν.. :) Ούτε lag υπάρχει ούτε χειρότερη επαφή με την οθόνη, ούτε smooth πρόβλημα ούτε τίποτα. Πανε αυτά.. ξυπνάτε, last year.. Τα εγραφα και εγώ περισι.

Υστερόγραφο τα εχω και τα 2.. iPhone και sgs2, κάτι ξέρω για να τα γραφω..

Στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα....μόνο όσοι δεν είναι "κολλημένοι" καταλαβαίνουν ακριβώς τι γράφεις.

Την ίδια κενή επιχειρηματολογία είχα συναντήσει στο πρόσφατο παρελθόν και σε επικές αντιπαραθέσεις MACOS vs Windows, όπου η γνώση των περισσότερων Apple fanzzzz (όχι όλων) είχε μείνει στα επίπεδα των Windows XP. Ένας πολύ μεγάλος αριθμός είχε πλήρη άγνοια για τα windows 7 και τις δυνατότητες τους και απλά έκανε την άκυρη σύγκριση των Snow Leopard του 2010 με τα Windows του 2001.

 

Προσωπικά αισθάνομαι πολύ καλύτερα που μπορώ να "κινούμαι" και από τις δύο "όχθες του ποταμού" είτε αυτό λέγεται λειτουργικό, είτε Laptop, είτε κινητό, είτε tablet. Για laptop έχω MACBOOK με Lion, για σταθερό έχω PC με triple boot, για κινητό adroid και δεν έχω κανένα ηθικό φραγμό ή κόλλημα για να αλλάξω κάτι από τα τρία αν δω ότι κάτι άλλο με αντιπροσωπεύει/εξυπηρετεί καλύτερα. Δεν είμαι παντρεμένος ούτε με την Apple, ούτε με την Microsoft, ούτε με την Google, ούτε με την Samsung !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς το περισσότερες μπορεί να κλείνει, ως προς το καλύτερες μάλλον ανοίγει κι άλλο.

Αυτό το γνωρίζεις και το λες ή το προβλέπεις λόγω επηρεασμού επειδή έχεις iphone;

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς το περισσότερες μπορεί να κλείνει, ως προς το καλύτερες μάλλον ανοίγει κι άλλο.

Μέχρι τώρα δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο...κάθε άλλο...μου φαίνονται ανυπόφορα ίδιες.

Έχεις κάποιες συγκεκριμένες εφαρμογές υπόψη σου για να τεστάρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το γνωρίζεις και το λες ή το προβλέπεις λόγω επηρεασμού επειδή έχεις iphone;

 

android.png

Έχουν γίνει πολλές κουβέντες γιατί οι developers επενδύουν στο iOS και όχι στο Android και γιατί δεν πρόκειται ποτέ να δεις Infinity Blade στο galaxy σου (και γω στο δικό μου από αύριο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα....μόνο όσοι δεν είναι "κολλημένοι" καταλαβαίνουν ακριβώς τι γράφεις.

Γι αυτούς γράφω, δε γράφω για ολους! :)

Οι περισσότεροι απλα δε γνωρίζουν τι εξέλιξή υπάρχει στην άλλη όχθη και αναπόφευκτα καταλήγουν σε λαθεμένα συμπέρασματα. Δεν είναι κολημενοι.

Την ίδια κενή επιχειρηματολογία είχα συναντήσει στο πρόσφατο παρελθόν και σε επικές αντιπαραθέσεις MACOS vs Windows, όπου η γνώση των περισσότερων fanzzzz (όχι όλων) είχε μείνει στα επίπεδα των Windows XP. Οι περισσότεροι είχαν πλήρη άγνοια για τα windows 7 και τις δυνατότητες τους και απλά συγκρίναν τα Snow Leopard του 2010 με τα Windows του 2001.

 

Προσωπικά αισθάνομαι πολύ καλύτερα που μπορώ να κινούμαι και από τις δύο "όχθες του ποταμού" είτε αυτό λέγεται λειτουργικό, είτε Laptop, είτε κινητό, είτε tablet. Για laptop έχω MACBOOK με Lion, για σταθερό έχω PC με triple boot, για κινητό adroid και δεν έχω κανένα ηθικό φραγμό ή κόλλημα για να αλλάξω κάτι από τα τρία αν δω κάτι που με αντιπροσωπεύει καλύτερα.

Έτσι ακριβώς είναι.. Και εγώ πρώτα χρησιμοποίουσα iphone, εγραφα όλα τα θετικά που είχε τοτε το iPhone μιας και τοτε όντως το android ήταν πίσω. Τοτε με λεγανε apple fan.

Όταν το android, και οι συσκευες εξελίχθηκαν πολυ, πηγα σε android. Δεν εχω κανένα πρόβλημα να ξαναπαω σε iPhone, αλλα πρέπει να με πισει η apple. Με τέτοιες κινήσεις δε με πιθει. Με το iPhone που εβλεπα ότι θα έβγαζε, μπορεί.

 

android.png

 

Έχουν γίνει πολλές κουβέντες γιατί οι developers επενδύουν στο iOS και όχι στο Android και γιατί δεν πρόκειται ποτέ να δεις Infinity Blade στο galaxy σου (και γω στο δικό μου από αύριο).

Ποτε δε θα δω infinity blade; Όπως δε θα έβλεπα και nfs, asphalt, pes2011,doodle jumb, fruit nintza,...... μη το συνεχίσω γιατί θα γραψω το 90% απο τα παιχνίδια που έχεις εγκατεστημένα. Όλα τα δημοφηλη υπάρχουν. Για το blade, σε βάζω και στοίχημα ότι θα βγει αργα ή γρήγορα. Τι λόγους έχεις να το πιστεύεις ότι δε θα βγει;

Έχεις ένα δίκιο όμως. Οι developer επενδύουν στο ios, γιατί κερδίζουν λεφτά. Η apple έχει δυσκολέψει τόσο τη διαδικασία jb, που το 70-89% αγοράζει τα πάντα, αντίθετα στο android παίζεις πανεύκολα τα παντα σπασμένα και ελάχιστοι πληρώνουν. Οπότε και οι developer ενδιαφέρονται λιγότερο γι αυτή την πλατφόρμα, αυτό είναι αλήθεια. Όλες οι μετρήσεις δείχνουν συντριπτική επικράτησή του android. Το ios θα περιοριστεί (ποσοστιαία και όχι ως απόλυτο νούμερο ) σε μια μικρή μειοψηφία. Ο άγνωστος χ είναι τα νεα windows που μπορεί να ανατρέψουν τα παντα κυρίως εναντίον του ios.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...