Προς το περιεχόμενο

Ανακοινώθηκε το iPhone 4S, στην Ελλάδα μέχρι τέλος του χρόνου


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να κάνω και γω μια αφελή ερώτηση... Έχω iphone 3GS και με ένα 2 ετών τηλέφωνο θα μπορώ να τρέχω iOS 5. Ένας που έχει HTC desire τι android μπορεί να τρέξει τώρα χωρίς να κάνει jailbreak?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 443
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν θα τολμούσα να κάνω μια πρόβλεψη μακροπρόθεσμη, θα έλεγα πως τα wp7 θα πάρουν μεγάλο μερίδιο απο τους ios χρήστες, και αρκετούς απο τους android συσκευών παρόμοιων τιμών.

Άρα μείνουν λίγοι με iphone, και οι υπόλοιποι θα μοιραστούν σε android-wp.

Σε μέσες και υψηλές τιμές θα κυριαρχεί το wp, και το android θα οφείλει το μεγάλο μερίδιο κυρίως στη πληθώρα συσκευών με χαμηλό κόστος αφενός, και αρκετών χρηστών που τους αρέσει το πείραγμα αφετέρου. Κάπως έτσι.

 

Η αλήθεια είναι πως περίμενα η apple να με πείσει και εμένα, να βγάλει μια καλή συσκευή, ουτως ώστε όταν λίγο πέσουν οι τιμές στα μεταχειρισμένα να τσιμπήσω κανένα.

 

Δεν βλέπουν οτι φέτος απειλούνται περισσότερο απο κάθε άλλη χρονιά;

Αφού όπως λέει ο oldnew, το android έφτασε (αργά) κοντά στα επίπεδα του ios (όχι για μένα δεν το ξεπέρασε, ως stock λειτουργικό μιλάμε πάντα, για άμεση σύγκριση) και πιο πολύ το wp os που έχει ίδιο target group με το ios να αφήνει πολύ καλές εντυπώσεις στους απαιτητικούς χρήστες του ios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και γω μια αφελή ερώτηση... Έχω iphone 3GS και με ένα 2 ετών τηλέφωνο θα μπορώ να τρέχω iOS 5. Ένας που έχει HTC desire τι android μπορεί να τρέξει τώρα χωρίς να κάνει jailbreak?

Περίμενε πρώτα να το βάλεις στο 3gs να δεις πως είναι και μετά το συγκρίνουμε!

Σκέψου ότι εγώ έχω,στο 1 χρονού sm/ph(325ευρώ με 2 χρόνια σύνδεση), δυο λογισμικά(wm6.5(προσεχώς mango)&android 2.3.5 στην sd) πάνω στο κινητό μου και τρέχουν και τα δυο άψογα!

Δε νομίζεις ότι είμαι σε πιο πλεονεκτική θέση από σ'ενα? :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και γω μια αφελή ερώτηση... Έχω iphone 3GS και με ένα 2 ετών τηλέφωνο θα μπορώ να τρέχω iOS 5. Ένας που έχει HTC desire τι android μπορεί να τρέξει τώρα χωρίς να κάνει jailbreak?

Το 3gs το εχω και εγώ. Με τα 256 mb μνημης θα δεις πως θα τρέχεις το ios5... Ξεχνα την εμπειρια χρησης και βαλε κανε mod να κρατας πατημενο το κεντρικο κουμπι και να σβηνει τη μνημη. Εμενα μου ειχε σπασει τα νευρά το υπάρχων ios λόγω μνημης. Το desire δεν ξέρω ποια εκδοσή παίρνει απο τη μανα του, αλλα τι σημασία έχει; Εγγύηση έχει τελειώσει έτσι και αλλιώς, κανείς ένα root (δεν υπάρχει jb), και ειμαι βέβαιος βαζεις ότι θελεις. Samsung και htc έχουν υποστήριξή.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@oldnew Ψάχνεις να βρεις άκρη εδώ μέσα... lol. Παρεπιπτόντως θα με ενδιέφερε να μάθω τι setup έχεις στο SGS2 και έχει τόσο DPI. :) Pm me αν θες.

 

 

Στο θέμα τώρα, τα πολλά λόγια είναι φτώχεια και η πικρή αλήθεια είναι πως η Apple έπεσε θύμα του ίδιου της του Marketing. Τόσες φήμες ανέβασαν τις προσδοκίες στα ύψη. Ό,τι και να βγάζανε κανέναν δεν θα ικανοποιούσαν. That's life for you.

 

Και όχι, το 4S μια χαρά θα γεμίσει τα ήδη γεμάτα ταμεία της Apple. Άντε να δούμε τι έχει να πει η Google με την ICS, μήπως δούμε εκεί φως στο τούνελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και γω μια αφελή ερώτηση... Έχω iphone 3GS και με ένα 2 ετών τηλέφωνο θα μπορώ να τρέχω iOS 5. Ένας που έχει HTC desire τι android μπορεί να τρέξει τώρα χωρίς να κάνει jailbreak?

 

Θα γράφει ios5 αλλά δεν θα έχεις όλα τα features του το syri δεν θα υπάρχει καν στο 4άρι... Η apple κάνει διαφορετικό Update ανάλογα το κινητό (βλέπε Multitasking).

 

Νομίζω το desire έχει μείνει από την htc στο 2.2 αλλά όπως είπε και ο oldnew είναι πολύ εύκολο να κάνεις root και μόνος σου update. Προσωπικά έχω βάλει την MIUI και μπορώ να κάνω μια φορά τον μήνα update την stable version ή μια φορά την εβδομάδα την beta και όλα αυτά OTA πάντα με το latest version του android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ' όλα, το ότι κάποιοι ή οι περισσότεροι δεν χρησιμοποιούν τα smartphones στο 90 ή το 100% των δυνατοτήτων τους δεν μου λέει τίποτα για το ίδιο το smartphone... Μπορεί ο άλλος να έχει περασμένη μια super γουάου ιατρική εφαρμογή που να του έχει λύσει τα χέρια και να το έχει για ιντερνετ, μαιλ και τηλέφωνο. Δεν του χρειάζεται καθόλου για μουσική. Αυτό πάει να πει ότι έκανε λάθος αγορά; Ότι δεν είναι καλό το κινητό; Μάλλον όχι.

Και στο πολύ απλό να το σκεφτείτε, το Excel π.χ. έχει τεράστιο πλήθος δυνατοτήτων, αλλά λίγοι το χρησιμοποιούν για παραπάνω από π.χ. το 5% αυτών... Πάει να πει ότι δεν το χρειάζονται;

Επίσης, μπορεί να μην δουλεύουν τώρα το κινητό σε όλα όσα θα μπορούσαν, αλλά μην ξεχνάμε ότι κι εμείς όταν ξεκινήσαμε ρωτάγαμε και μαθαίναμε... Θα του μάθω πώς να χρησιμοποιεί αυτά που χρειάζεται, και τον άλλον που θέλει πιο πολύ να μάθει θα του δείξω περισσότερα και σε λίγο καιρό μπορεί να μου δείχνει εκείνος (ή εκείνη)...

Το ότι ο Έλληνας αγοράζει τεχνολογικά προϊόντα πρώτα ως είδη lifestyle, μετά ως γκάτζετς και στο τέλος για αυτό που είναι νομίζω φταίει η δική μας παιδεία και φιλοσοφία... Και θα ήταν ηλίθιο από μια εταιρεία να μην προωθεί τα προϊόντα της με αυτή τη λάθος σειρά (όχι μόνο στην ελλάδα νομίζω) αφού έτσι θα πουλήσει...

Δεν λέω ότι όλα καλώς καμωμένα, απλά πιστεύω ότι πραγματικά ο κόσμος είναι - κατά προσέγγιση τουλάχιστον - απόλυτα ικανοποιημένος... και μην τρελλαθούμε με το marketing... εμένα μου φάνηκε σαν να προσπαθούσαν να μην πουλήσουν, ειδικά τότε στη Vodafone... Εσείς δηλαδή τί είδατε; Διαφημίσεις στην τηλεόραση; Ραδιόφωνο; Στα περιοδικά τίποτα παραπάνω νομίζω από ότι τα άλλα κινητά... Το μεγαλύτερο ποσοστό ήταν από εμάς τους ίδιους που ψήναμε ο ένας τον άλλο...

 

 

Μα δεν είπα εγώ αυτό.. ισα ισα είπα το αντίθετο.

 

Δηλαδή ότι τα smartphone καλά είναι και μάλιστα είναι τόσο καλά που αν συγκρίνουμε τις κορυφαίες κατηγοριες δεν έχει μεγάλο νόημα γιατί διαφέρουν σε λεπτομέρειες...

 

 

Ο υποκειμενικός παράγοντας παρα ο αντικειμενικός είναι το κριτήριο της αγοράς και αυτό ισχύει για όλα τα κινητά άνω των 400 ευρώ (και ίσως πρέπει να κατεβάσω λίγο τον πήχη...)

 

Αυτό που είπα εγώ δηλαδή είναι ότι πχ με τον γιατρό που ανέφερες είναι χαζό να ψάξει τα + και τα - στα specs του κινητού κλάσης 700 euro και άνω (iphone HTC samsung) γιατί ΟΛΑ θα τρέξουν το ΙΔΙΟ καλά την εφαρμογή (άλλο λίγο καλύτερα άλλο λίγο χειρότερα αλλα η διαφορα θα είναι τόσο ανεπαίσθητη που είναι διαφορα μονο στα χαρτιά ο άνθρωπος δεν θα την καταλάβει.. )

 

Οποτε διαλέγει αυτό που του αρέσει εμφανισιακά αλλα και αυτό που τον κάνει να αισθάνεται πιο άνετα (όσο αφορά το μενού του.. δηλαδή το OS.. )

 

 

γιαυτο είπα και πριν οτι το siri είναι το top feature γιατί θα παίξει σημαντικό ρολο στην "βολικότητα" του κινητού ο ανταγωνισμός μπορεί να έχει περισσότερα pixel η περισσότερα megaherz αλλα όλα αυτά είναι για benchmarks στην πραγματική ζωή ο άλλος θα κοιτάξει την ομορφιά και ότι πχ ενώ είναι στο αμάξι θα λέει "κάλεσε τον νίκο" και θα τον καλεί.. ή "βάλε αφύπνιση αύριο 9" και θα το κάνει... είτε "ψάξε google εστιατόριο ο κόραξ κηφισιά αθηνα και βάλε συντεταγμένες στο GPS" ή θα ρωτήσει "υπάρχει ραντεβού σήμερα στις 10" και θα του απαντήσει θετικά η αρνητικά...

 

Τα αλλα όλα είναι κουραφέξαλα στις μεγάλες κατηγοριες για τον πολύ κόσμο..

 

γιατί πχ στην φωτογραφία..

 

δεν είναι φωτογράφοι!! ακόμη και να καταλάβουν μια μικρή διαφορα βάζοντας διπλα διπλα το ένα κινητό με το άλλο.. το αποτέλεσμα θα είναι ΤΕΛΕΙΟ με οποιο κινητό.. δηλαδή αν φωτογραφίσει την γιαγιά του ο άλλος στο πανηγύρι η την κοπέλα του στα μπουζούκια θα τον πειράξει που το gamma rate έχει κάποιες αστάθειες και ότι χάνει λίγο πιστότητα στο κόκκινο λόγο φωτισμού ... δηλαδή μην τρελαθούμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ξερουμε το iphone 4 στα 8 giga τι τιμη θα εχει εδω ελλαδα περιπου και αν θα βγει μαζι με το 4s?

 

Ρωταω γιατι ενας φιλος μου πουλαει το 4 16αρι γυρω στα 350.το πηρε περσυ τετοια εποχη(εγγυηση πακετο δηλαδη).αξιζει να περιμενω να βγει το 4αρι 8 γιγα που λογικα με επιδοτηση θα παει γυρω στα 350 και αυτο?

 

Να συμπληρωσω οτι δεν με πολυ ενδιαφερει το ποσα γιγα θα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@oldnew Ψάχνεις να βρεις άκρη εδώ μέσα... lol. Παρεπιπτόντως θα με ενδιέφερε να μάθω τι setup έχεις στο SGS2 και έχει τόσο DPI. :) Pm me

Εχω αλλάξει pixel density απο 240 σε 172. Ο launcher είναι launcher pro plus, με 8 γραμμές και 7 στήλες.

Τα περισσότερα εικονίδια είναι τα εικονίδια του iPhone. :)

Στη γραμμή πανω απο τα εικονιδια με τους φακέλους ,

εχω το widget launch-x pro με το οποίο έβαλα 14 εικονίδια σε μια γραμμή.

Το μονο "κολπο" που εχω κaνει ,επειδή ήθελα μεγάλα εικονίδια στο dock (κάτι που δεν κανει ο launcher), τα έκανα και τα 5 εικονίδια αόρατα αντικαθιστώντας τα με ένα διάφανο εικονίδιό, και έφτιαξα στο photoshop, ένα εντελώς διαφανο dock background, βάζοντάς πανω αυτά τα 5 μεγάλα εικονίδια. Οπότε έκανα αυτό που ήθελα :)

Κατά τη γνώμη μου μονο έτσι εκμεταλλεύεσαι πραγματικά τις 4.3 ίντσες. Δεν έχει νόημά να έχεις τεραστία οθόνη και τεραστία εικονίδια, στο σύνολό ιδία με το iphone (16) όπως το δίνει η samsung.

Ότι θες ρώτα με και με pm.

Επίσης κάτι που προτείνω και δε φαίνεται στη φωτο, μπορείς να ορίσεις στο launcher, σέρνοντάς το δάχτυλο απο κάτω προς τα πανω πανω στο εικονίδιό που εμφανίζει τη λίστα με τα πρόγραμματα, να ανοίγει η taskbar, γιατί το μέγεθος της οθόνης, δεν βοηθάει να την τραβάς κρατώντας το κινητό με το 1 χερι. Με τέτοιες έξυπνες ρυθμίσεις, οι 4.3 ίντσες γίνονται μια χαρά, χειρίζεσαι το κινητό με 1 χερι και ξεπερνάς την εμπειρια χρησης ενός iphone.

Όπως είναι απο τη μανα του το κινητό όμως, συμφωνώ με το φιλο παραπάνω ότι η εμπειρια χρησης ενός iPhone είναι καλυτερη.

(Επίσης χρησιμοποιω leomar 2.7.1 rom και multidpi dialer theme ,για να μη φαίνεται μικρός ο dialer μιας και άλλαξα pixel density..)

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου ακούγεται ότι το iPhone 4S δε σημαίνει "speed", όπως στην περίπτωση του 3GS, αλλά "Steve" (iPhone For Steve). Ξέρουμε αν ισχύει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αλλάξει pixel density απο 240 σε 172. Ο launcher είναι launcher pro plus, με 8 γραμμές και 7 στήλες.

Τα περισσότερα εικονίδια είναι τα εικονίδια του iPhone.

Στη γραμμή πανω απο τα εικονιδια με τους φακέλους ,εχω το widget launch-x pro με το οποίο έβαλα 14 εικονίδια σε μια γραμμή.

Το μονο "κολπο" που εχω κaνει ,επειδή ήθελα μεγάλα εικονίδια στο dock (κάτι που δεν κανει ο launcher), τα έκανα και τα 5 εικονίδια αόρατα αντικαθιστώντας τα με ένα διάφανο εικονίδιό, και έφτιαξα στο photoshop, ένα εντελώς διαφανο dock background, βάζοντάς πανω αυτά τα 5 μεγάλα εικονίδια. Οπότε έκανα αυτό που ήθελα

Κατά τη γνώμη μου μονο έτσι εκμεταλλεύεσαι πραγματικά τις 4.3 ίντσες. Δεν έχει νόημά να έχεις τεραστία οθόνη και τεραστία εικονίδια, στο σύνολό ιδία με το iphone (16) όπως το δίνει η samsung.

(Επίσης χρησιμοποιω leomar 2.7.1 rom και multidpi dialer theme ,για να μη φαίνεται μικρός ο dialer μιας και άλλαξα pixel density.

Έκανες δηλαδή, αυτά που κάνει ο μέσος χρήστης κινητού, στα 10 πρώτα λεπτά από την στιγμή που ανοίγει το κουτί ενός κινητού :rolleyes:

 

Δεν ξέρω αν το κατάλαβες, αλλά σε 5 γραμμές εξήγησες την τρομακτική εμπορική επιτυχία των iPhone/iPad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανες δηλαδή, αυτά που κάνει ο μέσος χρήστης κινητού, στα 10 πρώτα λεπτά από την στιγμή που ανοίγει το κουτί ενός κινητού :rolleyes:

 

Δεν ξέρω αν το κατάλαβες, αλλά σε 5 γραμμές εξήγησες την τρομακτική εμπορική επιτυχία των iPhone/iPad.

Και στο iphone ειχα πειράξει τα πάντα. Απο τους ποιο power ios user ειμουν.. Το γραφω και εγώ παραπάνω ότι το iphone απο τη μανα του είναι το ποιο απροβλημάτιστο ,ανετο, απλο όλων. Παντως δε χρειάζεται να κανεί τίποτα απο όλα αυτά ο μέσος χρήστης ούτε στο android. Αν τα κανει θα βελτιωσει κατα πολυ την εμπειρια χρησης. Στο iPhone δεν μπορεί να τα κανει καν. Μονο μετα απο jb και πάλι λιγότερα.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...