Προς το περιεχόμενο

Ανακοινώθηκε το iPhone 4S, στην Ελλάδα μέχρι τέλος του χρόνου


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταγράφω κι εγώ μερικές σκόρπιες παρατηρήσεις:

 

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ έμεινα με μια απογοήτευση. Περίμενα με μεγάλη ανυπομονησία το 5 γιατί το 3GS το βαρέθηκα και ήθελα να πάω στο "επόμενο επίπεδο". Τελικά, θα ήθελα κι εγώ λίγο μεγαλύτερη οθόνη και νέο design, για να καταλαβαίνω ότι όντως κρατάω καινούρια συσκευή στα χέρια μου. Σταν κακή γεύση, όμως, της βραδιάς, συνέβαλλε και η Apple.

 

1. Το design του 4 είναι όντως πολύ καλό, και σίγουρα έχει αντοχή στον χρόνο. Μεταλλικός σκελετός, γυάλινες επιφάνειες... Ίσως δεν ήθελαν να το "κάψουν" τόσο γρήγορα και εν τέλει ίσως έχουν και δίκιο. Γιατί όμως, τόσο καιρό δεν έριξαν λίγο τις προσδοκίες? Θα μπορούσαν εύκολα, με μια μικρή διαρροή. Είναι μανούλες σε κάτι τέτοιο... Η απογοήτευση θα ήταν μικρότερη.

 

2. Γιατί δεν το παρουσίασαν το καλοκαίρι ? Με δεδομένο ότι το "κέλυφος" ήταν ίδιο (άρα ένας τεράστιος όγκος δουλειάς είχε φύγει), ο επεξεργαστής υπήρχε από τον χειμώνα, και το iOS5 το ίδιο, δεν καταλαβαίνω γιατί έκαναν 16 μήνες να το βγάλουν στην αγορά, και όχι 12. Η καθυστέρηση προκάλεσε μεγαλύτερη περιέργεια και προσδοκία. "Τί να ετοιμάζει η Apple τόσο καιρό" ?

 

3. Από εκεί που "έκλειναν" το μεγαλύτερο θέατρο που μπορούσαν να βρουν για τις παρουσιάσεις αυτές, προχθες κλείστηκαν σε ένα "σχολικό" θεατράκι. Μου έβγαλε λίγη "ηττοπάθεια" αυτή η κίνησή τους.

Επιπλέον, με ενόχλησε (και μιλάμε απλά για θέματα εντυπωσιασμού/marketing) το ότι όλοι οι ομιλητές κοιτούσαν χαμηλά στα πόδια τους, τις σημειώσεις για τα επόμενα slides. Σαν να την είχαν στήσει την περασμένη μέρα την παρουσίαση και δεν είχαν προλάβει να μάθουν τα λόγια... Σαν να τα είχαν γράψει κάποιοι αλλοι...

 

4. Ο CEO δεν είχε καθόλου "πάθος" και δεν μπορεί να συγκριθεί με τον Jobs. Μου έκανε κακή εντύπωση το ότι εμφανίστηκε 5 λεπτά στην αρχή και 5 στο τέλος, και ανέλαβαν άλλοι να παρουσιάσουν την νέα συσκευή.

 

Γενικά, όλη η παρουσίαση μου έβγαλε μια κατάθλιψη, και ίσως η σημερινή είδηση να εξηγεί το γιατί ...

 

Το σίγουρο είναι, ότι λάθος ή όχι, το 4S θα κριθεί μόνο σε 5-6 μήνες, από την εμπορική του διαδρομή. Και με το iPad γελούσαν μετά την παρουσίαση, και μετά ... Εγώ πάντως, αν το πάρω, θα το κάνω με βαριά καρδιά, απλώς για να εγκαταλείψω το 3GS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 443
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Καταγράφω κι εγώ μερικές σκόρπιες παρατηρήσεις:

 

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ έμεινα με μια απογοήτευση. Περίμενα με μεγάλη ανυπομονησία το 5 γιατί το 3GS το βαρέθηκα και ήθελα να πάω στο "επόμενο επίπεδο". Τελικά, θα ήθελα κι εγώ λίγο μεγαλύτερη οθόνη και νέο design, για να καταλαβαίνω ότι όντως κρατάω καινούρια συσκευή στα χέρια μου. Σταν κακή γεύση, όμως, της βραδιάς, συνέβαλλε και η Apple.

 

1. Το design του 4 είναι όντως πολύ καλό, και σίγουρα έχει αντοχή στον χρόνο. Μεταλλικός σκελετός, γυάλινες επιφάνειες... Ίσως δεν ήθελαν να το "κάψουν" τόσο γρήγορα και εν τέλει ίσως έχουν και δίκιο. Γιατί όμως, τόσο καιρό δεν έριξαν λίγο τις προσδοκίες? Θα μπορούσαν εύκολα, με μια μικρή διαρροή. Είναι μανούλες σε κάτι τέτοιο... Η απογοήτευση θα ήταν μικρότερη.

 

2. Γιατί δεν το παρουσίασαν το καλοκαίρι ? Με δεδομένο ότι το "κέλυφος" ήταν ίδιο (άρα ένας τεράστιος όγκος δουλειάς είχε φύγει), ο επεξεργαστής υπήρχε από τον χειμώνα, και το iOS5 το ίδιο, δεν καταλαβαίνω γιατί έκαναν 16 μήνες να το βγάλουν στην αγορά, και όχι 12. Η καθυστέρηση προκάλεσε μεγαλύτερη περιέργεια και προσδοκία. "Τί να ετοιμάζει η Apple τόσο καιρό" ?

 

3. Από εκεί που "έκλειναν" το μεγαλύτερο θέατρο που μπορούσαν να βρουν για τις παρουσιάσεις αυτές, προχθες κλείστηκαν σε ένα "σχολικό" θεατράκι. Μου έβγαλε λίγη "ηττοπάθεια" αυτή η κίνησή τους.

Επιπλέον, με ενόχλησε (και μιλάμε απλά για θέματα εντυπωσιασμού/marketing) το ότι όλοι οι ομιλητές κοιτούσαν χαμηλά στα πόδια τους, τις σημειώσεις για τα επόμενα slides. Σαν να την είχαν στήσει την περασμένη μέρα την παρουσίαση και δεν είχαν προλάβει να μάθουν τα λόγια... Σαν να τα είχαν γράψει κάποιοι αλλοι...

 

4. Ο CEO δεν είχε καθόλου "πάθος" και δεν μπορεί να συγκριθεί με τον Jobs. Μου έκανε κακή εντύπωση το ότι εμφανίστηκε 5 λεπτά στην αρχή και 5 στο τέλος, και ανέλαβαν άλλοι να παρουσιάσουν την νέα συσκευή.

 

Γενικά, όλη η παρουσίαση μου έβγαλε μια κατάθλιψη, και ίσως η σημερινή είδηση να εξηγεί το γιατί ...

 

Το σίγουρο είναι, ότι λάθος ή όχι, το 4S θα κριθεί μόνο σε 5-6 μήνες, από την εμπορική του διαδρομή. Και με το iPad γελούσαν μετά την παρουσίαση, και μετά ... Εγώ πάντως, αν το πάρω, θα το κάνω με βαριά καρδιά, απλώς για να εγκαταλείψω το 3GS.

Επειδή είμαι κι εγώ με το iPhone 3GS...

 

Επειδή κι εγώ περίμενα το νέο iPhone για να "αναβαθμιστώ"...

 

Θα επιχειρήσω μια σύντομη απάντηση.

 

1. Η Apple δεν κάνει ποτέ διαρροές. Ούτε για να επιβεβαιώσει ούτε για να διαψεύσει προϊόντα. Δεν λέει τίποτα. Οπότε η "διαρροή" που διακαώς περίμενες (και θα βόλευε κι άλλους - κι εμένα φυσικά) δεν θα μπορούσε ποτέ να γίνει.

 

2. Δεν ξέρω γιατί δεν το παρουσίασαν το καλοκαίρι. Μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω. Ότι, για παράδειγμα, ήθελαν να παρουσιάσουν δύο κινητά, το 4S και το 5 αλλά τελικά κάτι πήγε στραβά και το 5άρι πήγε πίσω. Ή ότι αποφάσισαν να αλλάξουν τον "κύκλο" των προϊόντων και στην WWDC να παρουσιάζουν μόνο software (φέτος το OS X Lion και το iOS 5) ενώ τον Σεπτέμβριο και τον χειμώνα τα hardware προϊόντα. Ή ότι τα πάντα έχουν να κάνουν με πωλήσεις και δεν ήθελαν να "κόψουν" τις πωλήσεις του iPhone 4, το οποίο πουλάει μια χαρά. Ή κάτι άλλο που δεν ξέρουμε.

 

3. Τα special events του Σεπτεμβρίου κλείνοτναι πάντα σε μικρά μέρη - τον τελευταίο καιρό στο Apple Auditorium, στο campus. Τσέκαρέ το και θα δεις.

 

4. Ο νέος CEO δεν είναι τόσο επικοινωνιακός αλλά εδώ, θέλω να πιστεύω, ήταν άλλος ο λόγος της μικρής του παρουσίας. Πρώτον, να αποφύγει τις αναπόφευκτες συγκρίσεις με τον Steve Jobs και δεύτερον, επειδή δεν είναι major product announcement αλλά ουσιαστικά μια αναβάθμιση (όπως ήταν και το iPhone 3GS σε σχέση με το 3G), δεν είχε λόγο να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο. Για να μην "κάψει" την παρουσία του.

 

Στην τελική: κι εμένα με βλέπω για το iPhone 4S, για να "φύγω" από το 3GS. Όχι γιατί το 4S με ενθουσίασε (δεν με απασχολεί ιδιαίτερα η 8Mpixel κάμερα αλλά γουστάρω τον Α5) αλλά γιατί μετά από 2,5 χρόνια, είναι καιρός να αναβαθμιστώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Δεν ξέρω γιατί δεν το παρουσίασαν το καλοκαίρι. Μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω. Ότι, για παράδειγμα, ήθελαν να παρουσιάσουν δύο κινητά, το 4S και το 5 αλλά τελικά κάτι πήγε στραβά και το 5άρι πήγε πίσω. Ή ότι αποφάσισαν να αλλάξουν τον "κύκλο" των προϊόντων και στην WWDC να παρουσιάζουν μόνο software (φέτος το OS X Lion και το iOS 5) ενώ τον Σεπτέμβριο και τον χειμώνα τα hardware προϊόντα. Ή ότι τα πάντα έχουν να κάνουν με πωλήσεις και δεν ήθελαν να "κόψουν" τις πωλήσεις του iPhone 4, το οποίο πουλάει μια χαρά. Ή κάτι άλλο που δεν ξέρουμε.

 

για μένα πιο πιθανό είναι η αργοπορία του λευκού iphone 4 (με τις γνωστές καθυστερήσεις και αναβολές)... αν θυμάσαι κυκλοφόρησε 1- 1.5 μήνα πριν την κλασσική ημερομηνία του iphone event

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με nikosgalis παραπάνω.. Γενικά κάτι δεν πηγε καλα.. Ίσως μια εξήγησή για πολλά να είναι η ασθένεια του Jobes.. Δεν αποκλείεται να θέλανε πχ να το βγάλουν αρχές καλοκαιριού, να περιμένανε σε τι κατάσταση είναι ο Jobes για να το παρουσιάσει αυτός, ο οποίος δεν πήγαινέ καλα, και ερχόταν όλα πίσω. Γιατί η παρουσίασή απο τον Jobs θα έκανε μεγάλη διάφορα. Ο άνθρωπος μπορούσε να πουλήσει παγο σε εσκιμωους. Στο θεμα. Από 3gs σε 4s, είναι μεγάλη διάφορα και σίγουρα πας άνετα. Απλα δεν υπάρχει το γουαου efect.. Παίρνεις κάτι που σαν design κυκλοφορεί τόσο καιρο, και οσο καλο και διαχρονικό και να είναι αρχίζει να κουράζει. Επισης σε καμία περίπτωσή δεν είναι καλύτερό απο κορυφαία φθηνότερα android. Οπότε μπαίνεις και στο τρυπακι αν πρέπει να αλλάξεις πλατφόρμα. Όταν βγήκε αυτό το design, με γιαλι και ατσάλι, το ζηλεψα. Σημερα δεν το θέλω καν. Είναι και πολυ βαρύ και κουραστικό στο χερι.

Το λάθος της apple είναι οι προσδοκίες που δημιούργησε ότι ετοιμάζει κάτι πολυ δυνατό που θα ξεσκισει τους πάντες. Μη κοροϊδευόμαστε. Στα φόρουμ όταν κάποιος κορόιδευε το iphone, πεταγοταν κάποιος και έλεγε, περιμένετε να δείτε το επόμενό iPhone και θα πετάξετε τα κινητά σας.. Το να λεμε ότι η apple δεν διαρεει πληροφορίες για το επόμενό μοντέλο είναι τουλάχιστον αστειο όταν το έχει κανει συστηματικά.

Άνετα έλεγε ότι θα παμε σε μια βεκτιωση επιδόσεων γιατί όπως είναι το iPhone είναι ηδη το καλύτερό και μπλα μπλα.. δε θα έλεγε κανείς τίποτα.

Μόλις τέλειωσε η παρουσίασή του iPhone 4s ξέρεις τι ρωταγανε ολοι οι δημοσιογράφοι; Πως θα είναι το iPhone 5 και ποτε θα βγει. Κανείς δεν ενδιαφέρονταν για το 4s... :) Ότι θα παει καλα εμπορικά, μπορεί να παει. Στην Αμερική με λίγα λεφτά ανανεώνεις το σύμβολαιο κινητής για 2 χρονιά και παίρνεις το επόμενό μοντέλο. Στον υπόλοιπο πλανήτη δε θα έχει την επιτυχία προηγ μοντέλων.

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To νέο iphone πιστεύω θα πιάσει, αναμονή λίγο καιρό να δούμε πωλήσεις. Η αίθουσα και εμένα μου φάνηκε μικρή και απο αυτό κατάλαβα ότι δεν ετοιμάζονται για μεγάλα νέα. Βέβαια ο Tim είπε εδώ παρουσιάσαμε το ipod (και μια άλλη συσκεή που δεν θυμάμαι τώρα) που αυτό με έκανε να περιμένω πολλά κατά την διάρκεια. Στο φινάλε παιδιά το ios είναι πολύ σταθερό και με τον νέο επεξεργαστή θα πετάει (όχι ότι δεν πετάει ήδη) απλά θα σηκώνει και πιο βαριές εφαρμογές. Επίσης η μπαταρία του... 9 ώρες wifi;;; Τι πρέπει να περιμένουμε από το ipad 3; Εντυπωσιακό. Αλλάξανε τα πάντα εκτός το design και η αλήθεια είναι πως πάντα πουλάνε και το design για αυτό ο κόσμος έχει κάποιες αμφιβολίες. Στα σίγουρα αν δεν είχα iphone ή αν είχα παλιότερο θα το έπαιρνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου ακούγεται ότι το iPhone 4S δε σημαίνει "speed", όπως στην περίπτωση του 3GS, αλλά "Steve" (iPhone For Steve). Ξέρουμε αν ισχύει κάτι τέτοιο;

 

 

οσο ισχυει και το αντωνη μας αφησες νωρις :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο iphone ειχα πειράξει τα πάντα. Απο τους ποιο power ios user ειμουν.. Το γραφω και εγώ παραπάνω ότι το iphone απο τη μανα του είναι το ποιο απροβλημάτιστο ,ανετο, απλο όλων. Παντως δε χρειάζεται να κανεί τίποτα απο όλα αυτά ο μέσος χρήστης ούτε στο android. Αν τα κανει θα βελτιωσει κατα πολυ την εμπειρια χρησης. Στο iPhone δεν μπορεί να τα κανει καν. Μονο μετα απο jb και πάλι λιγότερα.

Φαντάζεσαι να έπρεπε να κάνουμε αντίστοιχες κινήσεις και στην ... τηλεόραση ? Να έπρεπε να αλλαζουμε ROM για να δούμε πιο σωστά το MEGA, να βάζουμε ένα κάρο βοηθητικά προγράμματα για να μην κλείνει η τηλεόραση μετά από 2 ώρες συνεχούς χρήσης, κλπ ? Θα μπορούσε ποτέ να βλέπει η θειά σου το "ΕΖΕΛ" αν έπρεπε να γίνει root στην τηλεόραση?

Φαντάζεσαι πόσο εμπορικά επιτυχημένο θα ήταν ένα τέτοιο προϊόν ? Ποιος θα αγόραζε τέτοια τηλεόραση? Μόνο οι προγραμματιστές, θα ήταν ένα "ελιτιστικο" προϊόν.

 

Έχω ξαναγράψει παλιότερα, ότι τα κριτήρια και οι ανάγκες μιας ειδικής ομάδας ανθρώπων (πχ tech geeks όπως εμείς εδώ) δεν αποτελούν πάντα την βάση πάνω στην οποία πρέπει να αναπτυχθεί ένα εμπορικό προϊόν (κι ας είναι τεχνολογικό). Ακριβώς αυτό έκανε ο Steve και βέβαια άλλαξε -και- την ροή της κινητής τηλεφωνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζεσαι να έπρεπε να κάνουμε αντίστοιχες κινήσεις και στην ... τηλεόραση ? Να έπρεπε να αλλαζουμε ROM για να δούμε πιο σωστά το MEGA, να βάζουμε ένα κάρο βοηθητικά προγράμματα για να μην κλείνει η τηλεόραση μετά από 2 ώρες συνεχούς χρήσης, κλπ ? Θα μπορούσε ποτέ να βλέπει η θειά σου το "ΕΖΕΛ" αν έπρεπε να γίνει root στην τηλεόραση?

Φαντάζεσαι πόσο εμπορικά επιτυχημένο θα ήταν ένα τέτοιο προϊόν ? Ποιος θα αγόραζε τέτοια τηλεόραση? Μόνο οι προγραμματιστές, θα ήταν ένα "ελιτιστικο" προϊόν.

 

Έχω ξαναγράψει παλιότερα, ότι τα κριτήρια και οι ανάγκες μιας ειδικής ομάδας ανθρώπων (πχ tech geeks όπως εμείς εδώ) δεν αποτελούν πάντα την βάση πάνω στην οποία πρέπει να αναπτυχθεί ένα εμπορικό προϊόν (κι ας είναι τεχνολογικό). Ακριβώς αυτό έκανε ο Steve και βέβαια άλλαξε -και- την ροή της κινητής τηλεφωνίας.

 

Διαφωνώ μαζί σου.Δεν είμαι της άποψης,τα κλειδώνω ώστε το κινητό να τρέχει όπως το ορίζω εγώ,όπως θεωρώ καλύτερα.

Είμαι της άποψης,τα αφήνω ξεκλείδωτα αλλά αν τα πειράξεις είναι με δικιά σου ευθύνη. βλ.ξεκλείδωτοι bootloaders,κινητά που κάνουν παπάδες(έβαλαν win7 σε κινητό android).

Και ακριβώς για αυτόν τον λόγο αρκετοί χρήστες,παραπάνω απο τον μέσο όρο,προτιμούν android.

 

Επίσης,πρόσφατα έγινε ένα αντίστοιχο θέμα.Αν θυμάμαι καλά για ένα παιχνίδι/εφαρμογή πως να φτιάξεις φούντα.Στο android market,είναι διαθέσιμο,στην πρώτη θέση,ενώ στο app store το έχουν απαγορεύσει.

Αυτό το κλείδωμα, εν μέρη συμβάλει στην πολύ σωστή λειτουργία του ios αλλά χάνεις την ελευθερία σου και τις επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ μαζί σου.Δεν είμαι της άποψης,τα κλειδώνω ώστε το κινητό να τρέχει όπως το ορίζω εγώ,όπως θεωρώ καλύτερα.

Είμαι της άποψης,τα αφήνω ξεκλείδωτα αλλά αν τα πειράξεις είναι με δικιά σου ευθύνη. βλ.ξεκλείδωτοι bootloaders,κινητά που κάνουν παπάδες(έβαλαν win7 σε κινητό android).

Και ακριβώς για αυτόν τον λόγο αρκετοί χρήστες,παραπάνω απο τον μέσο όρο,προτιμούν android.

 

Επίσης,πρόσφατα έγινε ένα αντίστοιχο θέμα.Αν θυμάμαι καλά για ένα παιχνίδι/εφαρμογή πως να φτιάξεις φούντα.Στο android market,είναι διαθέσιμο,στην πρώτη θέση,ενώ στο app store το έχουν απαγορεύσει.

Αυτό το κλείδωμα, εν μέρη συμβάλει στην πολύ σωστή λειτουργία του ios αλλά χάνεις την ελευθερία σου και τις επιλογές.

 

Θες να πεις ότι υπάρχουν πολλές χρήσιμες εφαρμογές που δεν υπάροχυν για iphone; Η συγκεκριμένη που αναφέρεις δεν με καίει και τόσο. Φίλε μου αυτό που λάτρεψα είναι ότι παίζει τέλεια με το που το βγάλεις από το κουτί. Όταν είχα android και του άλλαζα rom μου είχε βγει η πίστη γιατί η διαδικασία απαιτούσε windows μηχάνημα και εγώ είχα μόνο linux. Δεν μου έχει λείψει τίποτα, σε αντίθεση μόνο θετικά είδα. Επίσης όλες οι έρευνες δείχνουν ποσοστά χρηστών android που επιθυμούν iphone και το ανάποδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψιτ φιλε,

ωραια η παρουσιαση,αλλα γιατι ξεχνατε οτι η apple δεν ανταγονιζεται μονο τον εαυτο της!?!?!?

 

 

Το να υπαρχουν 200 τοσα σχολια κ τα περισσοτερα απο δυσαρεστημενους φιλους του iphone κ μη,εγω δε θα το εκλαμβανα κ τοσο θετικο για μια ετερεια!

Συνηθως στα αρνητικα παντα υπαρχει η κλασικη μουρμουρα και παντα διαρκει πολυ περισσοτερο απο αλλου τυπου σχολια κ συζητησεις!

 

Φίλτατε "ανορθόγραφε" εφόσον η apple πάντα προβάλει την εκκεντρικότητα και μοναδικότητα των προτάσεών της - θα τολμούσα να πω τον αβανγκαρντισμός της - θα περιμέναμε όχι απλώς μία επαυξημένη ρέπλικα του iPhone 4 αλλά ένα iPhone όχι ακριβώς 5 αλλά .........45. Γιατί όπως έλεγε και ο μακαρίτης, η Microsoft και οι συναφείς ανταγωνιστές της apple πάσχουν από ........ κακογουστιά και "κοντοφθαλμία" .

 

Φιλικά. Να ζήσουμε να τον θυμόμαστε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάπου λίστα με εφαρμογές του iOS με καλές αντίστοιχες του Android; Θέλω να δω αν θεωρητικά έκανα αλλαγή πλατφόρμας αύριο αν θα έβρισκα όλα τα apps που θέλω (ή άξια αντίστοιχα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε την παλεύεται όλοι; Μια χαρά είναι το 4S τι ακούω η Apple είναι για τον πούτσο και κάτι τέτοια. Είναι δυντόν; Τι θέλατε; Νέο σχεδιασμό; ΓΙατί; Πέρσι βγήκε. Δηλαδή άμα δεν έχει νέο σχεδιασμό το κινητό να εντυπωσιάσει από πέρσι, κάθομαι και βρίζω την Apple; Πραγματικά τι άλλο θέλατε από το επόμενο iPhone. Έχει και γαμώ τους επεξεργαστές, Πολύ ωραία κάμερα που τραβάει Full HD και καινοτομίες που βρίσκεις μόνο σε ακριβές φωτογραφικές με φακό, έχει την Siri, περισσότερα GB. Ράδιο θέλατε; Ήμαρτον δηλαδή, για χαλαρώστε λίγο. Δεν μπορούσε να γίνει καλύτερο το iPhone φέτος. Πιστέψτε με. Και με το iCloud και όλα αυτά θα γίνει ένας πολύ καλός καθημερινός μας φίλος.

Όσοι θέλουν νέο σχεδιασμό φέτος είναι αυτοί που θέλουν να εντυπωσιάσουν τους φίλους τους και τους γύρο. Άμα θέλεται να εντυπωσιάσεται πάρτε iPad και κρατήστε το iPhone 4 για άλλη 1 Χρονιά, κινητό είναι μια χαρά λειτουργεί ακόμα. Όσοι έχετε και iPad πείτε στους γύρο σας "Ε φέτος δεν θα σε εντυπωσιάσω, περιέμενε του χρόνου οκ; :) "

 

Εγώ προσωπικά δεν θα το πάρω το iPhone 4S.

Γιατί να μην θέλουμε ραδιόφωνο, το iPod nano γιατί έχει; Τόση τρελή τεχνολογία είναι. Γιατί να τα σκάω χοντρά και να μην πιάνω Τράγκα ! Και να έχω δίπλα μου τον πίθηκα με το Nokia να πιάνει ραδιόφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζεσαι να έπρεπε να κάνουμε αντίστοιχες κινήσεις και στην ... τηλεόραση ? Να έπρεπε να αλλαζουμε ROM για να δούμε πιο σωστά το MEGA, να βάζουμε ένα κάρο βοηθητικά προγράμματα για να μην κλείνει η τηλεόραση μετά από 2 ώρες συνεχούς χρήσης, κλπ ? Θα μπορούσε ποτέ να βλέπει η θειά σου το "ΕΖΕΛ" αν έπρεπε να γίνει root στην τηλεόραση?

Φαντάζεσαι πόσο εμπορικά επιτυχημένο θα ήταν ένα τέτοιο προϊόν ? Ποιος θα αγόραζε τέτοια τηλεόραση? Μόνο οι προγραμματιστές, θα ήταν ένα "ελιτιστικο" προϊόν.

 

Έχω ξαναγράψει παλιότερα, ότι τα κριτήρια και οι ανάγκες μιας ειδικής ομάδας ανθρώπων (πχ tech geeks όπως εμείς εδώ) δεν αποτελούν πάντα την βάση πάνω στην οποία πρέπει να αναπτυχθεί ένα εμπορικό προϊόν (κι ας είναι τεχνολογικό). Ακριβώς αυτό έκανε ο Steve και βέβαια άλλαξε -και- την ροή της κινητής τηλεφωνίας.

Το παράδειγμα που βαζεις είναι λάθος. Θα ειχες δίκιο, αν έπρεπε να κανείς όλα τα παραπάνω που αναφέρω και που όντως δεν αφορούν το μέσο χρήστη για να δουλέψεις άνετα σε android. Το αναφέρω ότι δεν χρειάζεται. Κάποτε όμως ήταν έτσι τα πράγματά. Ειχες δίκιο.

Ποιο σωστό παράδειγμα είναι το εξής: Παίρνεις μια τηλεόραση που πιάνει μια χαρά όλα τα κανάλια. Τώρα αν κανείς μερικές αλλαγές (τις οποίες δεν είναι απαραίτητο να τις κανείς όταν την αγοράσεις, αλλα και αργότερα όταν έχεις βαρεθεί την τηλεόραση όπως είναι ή δεν τα κανείς ποτε και έχεις την τηλεόραση όπως την πηρες ), η ιδία τηλεόραση πιάνει τα κανάλια σε υψηλή αναλυση ή έχεις και τσάμπα νοβα.

Η 2η τηλεόραση (με ποιο μικρή οθόνη παρεπιμπτωντος), έχει ένα design με γιαλι και ατσάλι, πιάνει τα ιδία κανάλια , αντε και κανα 2 παραπάνω άχρηστα τα περισσότερα, πιθανότατα έχει ένα κλικ καλύτερό χειρισμό. Δε θα δει ποτε κανάλια υψηλής ανάλυσής, ενώ και τα κανάλια που βλέπεις δεν είναι όλα, αλλα οσα επέλεξε κάποιος άλλος να βλέπεις.

Έχει τη δυνατότητα να συνδέσεις και δορυφορικό, αλλα κάποιος επέλεξε να μη το κανείς γιατί δε σου χρειάζεται. Μονό μετα από jb. Η 1η τηλεόραση φυσικά το κανει.

Ανάμεσα σε αυτές, οι περισσότεροι θα παίρνανε την 1η. Απο όσους αγορασανε τη 2η λίγοι θα παίρνανε την 1η, γιατί φοβούνται ότι η 1η είναι για τα πανυγηρια επειδή όντως ήταν κάποτε ή επειδή κάποτε επιανε μονο 2 κανάλια.

 

Φαντάζεσαι πόσο εμπορικά επιτυχημένο θα ήταν ένα τέτοιο προϊόν ? Ποιος θα αγόραζε τέτοια τηλεόραση? Μόνο οι προγραμματιστές, θα ήταν ένα "ελιτιστικο" προϊον.

Δε χρειάζεται να φανταστώ. Ξέρουμε τι έχει γίνει. Οι πωλήσεις android συσκευών έχουν ξεπεράσει τις αντίστοιχες ios συσκευες, ενώ αν διαβάσεις τις προβλέψεις (έγιναν προ win phone seven), σε 10 χρονιά ήταν αν θυμάμαι καλα 80-20 υπέρ android.

Και αυτό συμβαίνει ακριβώς γιατί το παράδειγμα σου είναι λάθος. Δεν παραγνωρίζω ότι το 70% των android πωλήσεων είναι φτηνιαρικες συσκευες και έχει σημασία. Όμως έχει αρχίσει να αλλάζει πολυ αυτό.

 

Υπάρχει κάπου λίστα με εφαρμογές του iOS με καλές αντίστοιχες του Android; Θέλω να δω αν θεωρητικά έκανα αλλαγή πλατφόρμας αύριο αν θα έβρισκα όλα τα apps που θέλω (ή άξια αντίστοιχα).

Αυτό που αναφέρεις είναι η σωστή ερώτηση του σωστού χρήστη, που κοιτάει το συμφέρον του. Ακριβώς τον ίδιο προβληματισμό ειχα και εγώ όταν απο iPhone πηγα σε καλο και ακριβό android (αρα το θεμα μου δεν ήταν το κόστος ). Υπαρχει σελιδα https://market.android.com/ οπου μπορείς να ψάξεις τις βασικές που σε ενδιαφέρουν.

Εγώ ειχα εγκαταστήσει emulator στο pc, οπου ειχα market και ειδα τα παντα πριν αγοράσω για να ειμαι σίγουρος.. Αφού ειχα λογαριασμό στη Google έτσι. Όταν πηρα τη συσκευή, έβαλα το λογαριασμό και ειχα μεχρι και τις επαφές μου έτοιμες.. :)

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Η Apple δεν κάνει ποτέ διαρροές. Ούτε για να επιβεβαιώσει ούτε για να διαψεύσει προϊόντα. Δεν λέει τίποτα. Οπότε η "διαρροή" που διακαώς περίμενες (και θα βόλευε κι άλλους - κι εμένα φυσικά) δεν θα μπορούσε ποτέ να γίνει.

Εκτός αν κάποιο μεγαλοστέλεχος βγει και για κανένα ποτάκι μετά την δουλειά και ξεχάσει το future κινητό στο μπαρ. :)

 

3. Τα special events του Σεπτεμβρίου κλείνοτναι πάντα σε μικρά μέρη - τον τελευταίο καιρό στο Apple Auditorium, στο campus. Τσέκαρέ το και θα δεις.

Ούτως ή αλλως ήξεραν ότι ο Steve διένυε τις τελευταίες μέρες της ζωής του και δε νομίζω ότι θα ήθελαν και οι ίδιοι κάτι μεγαλοπρεπές.

 

Στην τελική: κι εμένα με βλέπω για το iPhone 4S, για να "φύγω" από το 3GS. Όχι γιατί το 4S με ενθουσίασε (δεν με απασχολεί ιδιαίτερα η 8Mpixel κάμερα αλλά γουστάρω τον Α5) αλλά γιατί μετά από 2,5 χρόνια, είναι καιρός να αναβαθμιστώ. :)

Η μετάβαση από το 3GS στο 4S αξίζει με το παραπάνω καθώς είναι αναβάθμιση σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...