Προς το περιεχόμενο

Δικηγοροι και λεφτα


SklavosMou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια μηπως ξερετε ποσο περιπου θελει ενας δικηγορος για να αναλαβει υποθεση αλλαγης ονοματος? θα μου πειτε οτι ειναι σχετικο γιατι ο καθενας μπορει να ζηταει ο,τι θελει, απλα ηθελα τη γνωμη σας..μπορει καποιος να το εχει κανει κιολας και να ξερει ή να εχει ακουσει κατι..και γενικα να εχω μια εικονα στο μυαλο μου, μη μου ερθει το εγκεφαλικο με τη μια!ειναι ακυρη ερωτηση, αλλα αμα ξερετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ψαξει στις πληροφοριες στα κεπ και απλως αναφερεται η διαδικασια.δηλαδη κανενας δε σου λεει, "χρειαζεσαι δικηγορο" πχ. εκτος αμα δικαζεσαι.αλλα επειδη τουλαχιστον σιγουρα για αλλαγη επωνυμου περναει απο δικαστηρια το πραγμα, υποθετω οτι χρειαζεται ενας δικηγορος.κι εγω ετσι σκεφτομουν "γιατι να μην μπορω να το κανω χωρις δικηγορο?", αλλα με κανα δυο ατομα που το συζητησα σημερα, μου λενε "χρειαζεσαι δικηγορο". συν του οτι για να αλλαξεις ονομα ή επωνυμο ή και τα δυο, θα πρεπει να στειλεις και χαρτι με δηλωση και λοιπα..δηλαδη προφανως ο δικηγορος χρειαζεται για τη συνταξη της δηλωσης, οπου υποχρεουμαι να αναφερω το λογο που θελω να το αλλαξω και πως θα ειναι αυτο, για να εγκριθει η αιτηση και επισης θα εχει ενα τρεξιμο με χαρτια κλπ που εγω δεν ξερω...μαλλον γι'αυτο ειναι αναγκαιος τελικα..γαμωτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Από ένα random κρατικό site στο διαδίκτυο:

 

 

 

Δικαιολογητικά:

1. Αίτηση του ενδιαφερομένου στην οποία πρέπει να ορίζεται λεπτομερώς ο σκοπός για τον οποίο επιδιώκεται η μεταβολή και να δηλώνεται το επώνυμο του οποίου ζητείται η πρόσληψη. Η αίτηση στην οποία αναγράφεται η διεύθυνση κατοικίας και το επάγγελμα του αιτούντα, απευθύνεται στη Νομαρχία, στην περιφέρεια της οποίας υπάγεται ο Δήμος ή η Κοινότητα στο μητρώο αρρένων ή δημοτολόγιο του οποίου βρίσκεται γραμμένος ο ενδιαφερόμενος.

2. Πιστοποιητικό περί εγγραφής του προσώπου που αφορά η αίτηση στο μητρώο αρρένων (όταν αφορά άνδρα), ή στο δημοτολόγιο (όταν αφορά γυναίκα), από το οποίο να προκύπτει ο τόπος, το έτος γέννησης και η οικογενειακή κατάσταση αυτού.

3. Πιστοποιητικό ποινικού μητρώου, περί ποινικής κατάστασης του αιτούντος (εκδίδεται από το Πρωτοδικείο της περιφέρειας στην οποία γεννήθηκε ο αιτών).

4. Αν ο αιτών έχει γεννηθεί στο εξωτερικό θα πρέπει να απευθυνθεί στο Υπουργείο Δικαιοσύνης. Η αναζήτηση του ανωτέρω πιστοποιητικού γίνεται αυτεπάγγελτα από την Υπηρεσία μας.

5. Βεβαίωση του οικείου Εισαγγελέα, από την οποία να προκύπτει ότι ο ζητών τη μεταβολή δεν διώκεται για αξιόποινη πράξη (εκδίδεται από το Πρωτοδικείο της περιφέρειας της μόνιμης εγκατάστασής του).

6. Πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης Τύπου Β΄(προκειμένου για άνδρες).

7. Παράβολο δεκαπέντε (15) Ευρώ, από οποιαδήποτε Δημόσια Οικονομική Υπηρεσία (Δ.Ο.Υ.), για το τέλος αλλαγής επωνύμου.

8. Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο του δελτίου αστυνομικής ταυτότητας.

 

Μετά την κατάθεση των ανωτέρω δικαιολογητικών στην Υπηρεσία μας, αποστέλλεται στον ενδιαφερόμενο ανακοίνωση προκειμένου να δημοσιεύσει το περιεχόμενό της σε ημερήσια εφημερίδα που εκδίδεται στον οικείο νομό και να προσκομίσει ένα ατίτυπο της εφημερίδας στην Νομαρχία προκειμένου να εξεταστεί το αίτημα, μετά την πάροδο δεκαπενθημέρου από την ημέρα της δημοσίευσης.

Σημείωση:

 

Η αίτηση καθώς και τα δικαιολογητικά μπορούν να υποβληθούν και στο Δήμο εγγραφής στα Μητρώα Αρρένων (όταν αφορά άνδρα), ή στο δημοτολόγιο (όταν αφορά γυναίκα) του ενδιαφερομένου, προκειμένου να διαβιβαστούν στην Υπηρεσία μας.

 

 

Πηγή: http://www.nah.gr/prefecture/structure/change-of-surname-women.html

 

 

Δε νομίζω ότι κάτι από τα παραπάνω απαιτούν δικηγόρο.

 

Keep in mind, ότι είναι πολύ ζόρικο να αλλάξεις το επώνυμο σου σε κάτι άσχετο εντελώς. Δεν νομίζω δηλαδή να μπορείς να αλλάξεις το επώνυμό σου από Κοκκινοπαπουτσάκης σε Darth Vader. Η πιο εύκολη αλλαγή που μπορεί να γίνει -από τα λίγα που ξέρω- είναι να πάρεις το επώνυμο της μητέρας σου, αν έχεις του πατέρα σου και το ανάποδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι κάτι από τα παραπάνω απαιτούν δικηγόρο.

 

Keep in mind, ότι είναι πολύ ζόρικο να αλλάξεις το επώνυμο σου σε κάτι άσχετο εντελώς. Δεν νομίζω δηλαδή να μπορείς να αλλάξεις το επώνυμό σου από Κοκκινοπαπουτσάκης σε Darth Vader. Η πιο εύκολη αλλαγή που μπορεί να γίνει -από τα λίγα που ξέρω- είναι να πάρεις το επώνυμο της μητέρας σου, αν έχεις του πατέρα σου και το ανάποδο.

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

από τα καλύτερα των τελευταίων ετών που έχω διαβάσει !!!!!!

 

 

Πάντως όλα αυτά θέλουνε πάαααααααααααααρα πολύ τρέξιμο. Μάλλον συμφέρει να το δώσεις σε ένα δικηγόρο να το κάνει, αν δεν έχεις 20 εργάσιμες μέρες ελεύθερες..

Κάθε χαρτί από αυτά είναι τουλάχιστον 2 επισκέψεις στη σχετική δημόσια υπηρεσία !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ένα random κρατικό site στο διαδίκτυο:

 

 

 

 

 

 

Πηγή: http://www.nah.gr/prefecture/structure/change-of-surname-women.html

 

 

Δε νομίζω ότι κάτι από τα παραπάνω απαιτούν δικηγόρο.

 

Keep in mind, ότι είναι πολύ ζόρικο να αλλάξεις το επώνυμο σου σε κάτι άσχετο εντελώς. Δεν νομίζω δηλαδή να μπορείς να αλλάξεις το επώνυμό σου από Κοκκινοπαπουτσάκης σε Darth Vader. Η πιο εύκολη αλλαγή που μπορεί να γίνει -από τα λίγα που ξέρω- είναι να πάρεις το επώνυμο της μητέρας σου, αν έχεις του πατέρα σου και το ανάποδο.

 

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ "σε Darth Vader"!!! Παντως πλακα-πλακα ηθελα να ειναι και ασχετο και ξενο!Μεσα επεσες!σ'ευχαριστω για την παραθεση των δικαιολογητικων κιολας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

από τα καλύτερα των τελευταίων ετών που έχω διαβάσει !!!!!!

 

 

Πάντως όλα αυτά θέλουνε πάαααααααααααααρα πολύ τρέξιμο. Μάλλον συμφέρει να το δώσεις σε ένα δικηγόρο να το κάνει, αν δεν έχεις 20 εργάσιμες μέρες ελεύθερες..

Κάθε χαρτί από αυτά είναι τουλάχιστον 2 επισκέψεις στη σχετική δημόσια υπηρεσία !

 

 

αυτο καταλαβαινω κι εγω...και δεν ειναι οτι δεν εχω 20 μερες εργασιμες ξυσιματος, απλα σκεφτομαι οτι ειναι μια τεραστια διαδικασια και ενας δικηγορος ξερει και τα κολπα, τι δικαιολογια μπορεις να πεις μπας και σου δεχτουν κανα ονομα τυπου Darth Vader(αν και δεν το βλεπω να μου το δεχονται)...καθως και να διαμορφωσω τη σχετικη δηλωση!νταβατζη στο κεφαλι μου θα βαλω αλλα τεσπα...

 

φιξντ

σε τέτοια περίπτωση μάλλον σου το αλλάζουν αμέσως σε ό,τι γουστάρεις

 

 

εκει πονταρω κι εγω!μου'δωσε και ιδεα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δε κανω λαθος οταν πας για αλλαγη επωνυμου δημοσιευουν στην εφημεριδα(τοπικη) οτι ο ταδε θελει να αλλαξει το ονομα του απο ετσι σε αλλιως ,οποιος εχει ενσταση να απευθυνθει στην ταδε υπηρεσια μεσα σε διαστημα τοσων ημερων

δε ξερω αν παντα γινεται ετσι αλλα εχω δει τουλαχιστον 2 φορες σε τοπικη εφημεριδα πολης τετοιες δημοσιευσεις για αλλαγες ονοματος(απτη νομαρχια νομιζω?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δε κανω λαθος οταν πας για αλλαγη επωνυμου δημοσιευουν στην εφημεριδα(τοπικη) οτι ο ταδε θελει να αλλαξει το ονομα του απο ετσι σε αλλιως ,οποιος εχει ενσταση να απευθυνθει στην ταδε υπηρεσια μεσα σε διαστημα τοσων ημερων

δε ξερω αν παντα γινεται ετσι αλλα εχω δει τουλαχιστον 2 φορες σε τοπικη εφημεριδα πολης τετοιες δημοσιευσεις για αλλαγες ονοματος(απτη νομαρχια νομιζω?)

 

α μπραβο!και την ειχα αυτη την απορια, για ποιο λογο πρεπει να το δημοσιευσεις σε εφημεριδα!αααα μαλιστα!ευχαριστω για την πληροφορηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...