Προς το περιεχόμενο

Απεβίωσε ο Steve Jobs


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγκυρο σου λεω

 

 

http://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=2499620&nid=1299485

 

Αν λάβουμε υπ΄όψιν, σύμφωνα με τις πληροφορίες που έχω από έγκυρες κομπιουτερικές πηγές, ότι ο άλλος μεγάλος της Μikrosoft ουσιαστικά τον αντέγραψε, ο άνθρωπος στην ουσία ήταν από άλλο πλανήτη.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 377
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Έτσι, μπας και αντιληφθείς τι σημαίνει επίπεδο:

http://allthingsd.com/20111007/samsung-google-cancel-launch-event-out-of-respect-for-steve-jobs-sources-say/

 

(αν και αμφιβάλλω)

 

Το ακύρωσαν γιατί όλα τα media ασχολούνται με τον Jobs και δεν υπάρχει χώρος να προβάλουν την πραμάτεια τους, δεν το κάνανε για τον φουκαριάρη τον Jobs.

 

Αρκετά τράβηξε το Californication καιρός είναι σιγά σιγά να κατεβάζετε τα πανό με την φάτσα του μακαρίτη από την πρώτη σελίδα του insomia έχει καταντήσει αηδία, σαράντα μέρες θα τον κλαίμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το ακύρωσαν γιατί όλα τα media ασχολούνται με τον Jobs και δεν υπάρχει χώρος να προβάλουν την πραμάτεια τους, δεν το κάνανε για τον φουκαριάρη τον Jobs.

Καλύτερα να διαβάσεις με λίγο μεγαλύτερη προσοχή την ιστοσελίδα στην οποία παραπέμπω:

 

UPDATE 9:04 am PT: In an updated statement, the companies confirmed they were making the move out of respect for Jobs.

“We believe this is not the right time to announce a new product as the world expresses tribute to Steve Jobs’s passing,” the companies said.

 

Αρκετά τράβηξε το Californication καιρός είναι σιγά σιγά να κατεβάζετε τα πανό με την φάτσα του μακαρίτη από την πρώτη σελίδα του insomia έχει καταντήσει αηδία, σαράντα μέρες θα τον κλαίμε;

Μπορείς να κάνεις τις υποδείξεις σου για την αρχική σελίδα στον administrator.

Ή μπορείς να αγνοήσεις το banner. Ή μπορείς να επισκέπτεται άλλα fora.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ή μπορείς να επισκέπτεται άλλα fora.

 

Αυτό δεν είναι απάντηση για αυτό.

 

 

..... σαράντα μέρες θα τον κλαίμε;

Όμως δίκιο έχεις αλλού έπρεπε να απευθύνω το ερώτημά μου.

 

 

Την διάβασα την ανακοίνωση, αλλά ειλικρινά το πιστεύεις ότι λένε την αλήθεια. Ή μήπως έπρεπε να πούνε "Δυστυχώς ένα ατυχές γεγονός με την υγεία του κυρίου Jobs μας χάλασε την φιέστα για το λόγο αυτό την αναβάλουμε για την επόμενη βδομάδα που όλα θα έχουν ξεχαστεί"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης καλό είναι να θυμόμαστε πως βρισκόμαστε σε τεχνολογικό φόρουμ.

Ποιος Γκάντι και Καζατζάκης διάολε, ποια λογική ζυγίζει με θανατόμετρα, και ποια βρίσκει σωστό το timing και το χώρο για να αναλυθούν όλα αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βιογραφία του τελικά άλλαξε ημερομηνία και θα κυκλοφορήσει στις 24 Οκτωβρίου.

 

 

ειμαι κακος αλλα...

και απο τη μυγα ξυγκι...

 

 

Sony Pictures to acquire movie rights to upcoming Steve Jobs book

 

 

http://filmonic.com/sony-developing-steve-jobs-movie

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι, μπας και αντιληφθείς τι σημαίνει επίπεδο:

http://allthingsd.com/20111007/samsung-google-cancel-launch-event-out-of-respect-for-steve-jobs-sources-say/

 

Όπως επίσης και...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αλλάξετε το θέμα στο τόπικ, όπως είπα, και να επιτρέπετε να γράφουν μόνο οι fun της apple. Αλλιώς πάντα θα υπάρχουν και αυτοί που δεν προσκυνούν τον jobs. Προς τι η ενόχληση λοιπόν; Ας γράφατε έναν επικήδειο και να μην επιτρέπατε τα σχόλια... Ένα forum είναι και απόψεις γράφουμε με περρίσια ευγένια. Ή μήπως κάποιος την είδε εκπρόσωπος τύπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ένας απο αυτούς που δεν υμνώ τα τεχνολογικά προιόντα της Apple, ούτε έχω τον πόθο να αγοράσω κάποιο. Όμως αυτό δεν σημαίνει οτι δεν αναγνωρίζω το έργο το Steve Jobs. Έφυγε ενας άνθρωπος που παρήγαγε έργο στον κόσμο μας. Και δεν έχει τόσο πολύ σημασία που δούλευε πάνω στην αιχμή της τεχνολογίας, για να αρχίσετε να μιλάτε για "οθόνες super lcd - ips" κτλ, θα μπορούσε να δούλευε ως φυσικός, ή ως ανθρωπιστής ή οτιδήποτε. Εκείνος ήταν οραματιστής και ηγέτης. Σημασία έχει οτι έδωσε στον κόσμο κάτι, το οποίο είναι ανώτερο απο λόγια(!) που δίνουμε εμείς με σκοπό να μειώσουμε τον ίδιο και το έργο του. Και δεν είναι ένα iphone αυτό καθ αυτό, αλλά τον τεράστιο ανταγωνισμό που δημιούργησε (!) που πάει την τεχνολογία πολλά βήματα μπροστά και είναι προς συμφέρον όλων μας. Γι αυτό εσύ και ο καθένας που κατακρίνει εκείνο τον άνθρωπο ακόμα και στο χαμό του, ας αναρωτηθείς πρώτα "εγώ τι έργο αφήνω στον κόσμο μας;". Ακόμα και αν άφηνες πολύ μεγάλο έργο θα ίσουν σε ισάξια κατάσταση με εκείνον, που (ακόμα και τότε) δεν σε φέρνει στη θέση να αναιρείς το έργο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι τελευταίο. Αν επιτρέπεται να εκράσω την άποψη, ότι μπορεί να πέθανε πριν την παρουσίαση του iphone 4S ο jobs (γι αυτό και η τόσο υποτονική και άνευ προηγουμένου κακή παρουσίαση για τα δεδομένα της apple) αλλά να μην ειπώθηκε γιατί ίσως θα έπεφταν οι μετοχές (όπως και έπεσαν όταν πέθανε) και δεν θα ασχολούνταν κανέναν. Εκφράζω μία ταπεινή άποψη όχι από ασέβεια προς τον steve αλλά προς το σύστημα που υπηρετούμε όλοι.

 

[....Γι αυτό εσύ και ο καθένας που κατακρίνει εκείνο τον άνθρωπο ακόμα και στο χαμό του, ας αναρωτηθείς πρώτα "εγώ τι έργο αφήνω στον κόσμο μας;". Ακόμα και αν άφηνες πολύ μεγάλο έργο θα ίσουν σε ισάξια κατάσταση με εκείνον, που (ακόμα και τότε) δεν σε φέρνει στη θέση να αναιρείς το έργο του.]

 

Χαχαχα είστε πορωμένοι ( με την καλή έννοια πάντα) οπότε δε βγάζει άκρη κανείς μαζί σας. Δε μειώνεται το έργο κάποιου επειδή λες την άποψή σου. Δικτατορία έχουμε; Ήταν κορυφαίος αλλά δε σημαίνει ότι όλος ο κόσμος πρέπει να τον προσκυνάει όπως εσείς. Υπάρχουν διαβαθμίσεις στα αισθήματα. Τα δικά μου είναι περιορισμένα. Μην ενοχλείσαι. Εγώ συμμερίζομαι ότι κάποιοι όντως αισθάνονται λύπη..αλλά ένα forum είναι ηρεμήστε. Καλή ιδέα να συγκρινόμαστε με τους καλύτερους όταν τους εκτιμάμε με τα κριτήρια ζωής που έχει ο καθένας. Επαγγελματικά ήταν άξιος αδιαμφησβήτητα αλλά δεν τον έχω κ ως πρότυπο. Όσοι τον έχετε καλά κάνετε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι τελευταίο. Αν επιτρέπεται να εκράσω την άποψη, ότι μπορεί να πέθανε πριν την παρουσίαση του iphone 4S ο jobs (γι αυτό και η τόσο υποτονική και άνευ προηγουμένου κακή παρουσίαση για τα δεδομένα της apple) αλλά να μην ειπώθηκε γιατί ίσως θα έπεφταν οι μετοχές (όπως και έπεσαν όταν πέθανε) και δεν θα ασχολούνταν κανέναν. Εκφράζω μία ταπεινή άποψη όχι από ασέβεια προς τον steve αλλά προς το σύστημα που υπηρετούμε όλοι.

 

[....Γι αυτό εσύ και ο καθένας που κατακρίνει εκείνο τον άνθρωπο ακόμα και στο χαμό του, ας αναρωτηθείς πρώτα "εγώ τι έργο αφήνω στον κόσμο μας;". Ακόμα και αν άφηνες πολύ μεγάλο έργο θα ίσουν σε ισάξια κατάσταση με εκείνον, που (ακόμα και τότε) δεν σε φέρνει στη θέση να αναιρείς το έργο του.]

 

Χαχαχα είστε πορωμένοι ( με την καλή έννοια πάντα) οπότε δε βγάζει άκρη κανείς μαζί σας. Δε μειώνεται το έργο κάποιου επειδή λες την άποψή σου. Δικτατορία έχουμε; Ήταν κορυφαίος αλλά δε σημαίνει ότι όλος ο κόσμος πρέπει να τον προσκυνάει όπως εσείς. Υπάρχουν διαβαθμίσεις στα αισθήματα. Τα δικά μου είναι περιορισμένα. Μην ενοχλείσαι. Εγώ συμμερίζομαι ότι κάποιοι όντως αισθάνονται λύπη..αλλά ένα forum είναι ηρεμήστε. Καλή ιδέα να συγκρινόμαστε με τους καλύτερους όταν τους εκτιμάμε με τα κριτήρια ζωής που έχει ο καθένας. Επαγγελματικά ήταν άξιος αδιαμφησβήτητα αλλά δεν τον έχω κ ως πρότυπο. Όσοι τον έχετε καλά κάνετε :)

 

 

Δεν είπα φίλε/η μου να μην πείς την άποψη σου... (τώρα για την δικτακτορία δεν είμαι σίγουρος να σου απαντήσω!) Αλλα να σκεφτόμαστε βαθύτερα και όχι ρηχά και επιφανειακά. Με το να ασχολιούμαστε με τι σχήμα ή τι χρώμα έχουν τα αποτυπώματα κάποιου, μας κάνει να δείχνουμε σαν τις κουτσομπολίστικες μεσημεριανές εκπομπές. Η πραγματική αξία βρίσκεται στην ίδια την ύπαρξη εκείνων των αποτυπωμάτων και αυτό πρέπει να εκτιμήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αλλάξετε το θέμα στο τόπικ, όπως είπα, και να επιτρέπετε να γράφουν μόνο οι fun της apple. Αλλιώς πάντα θα υπάρχουν και αυτοί που δεν προσκυνούν τον jobs. Προς τι η ενόχληση λοιπόν; Ας γράφατε έναν επικήδειο και να μην επιτρέπατε τα σχόλια... Ένα forum είναι και απόψεις γράφουμε με περρίσια ευγένια. Ή μήπως κάποιος την είδε εκπρόσωπος τύπου;

 

Πρωσωπικά δεν είμα φάν της Apple και μου την δίνουν οι τιμές και η πολιτική της. Μην ταυτίζουμε ανθρώπους με εταιρίες όπως κάνουν τα funboys.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ηλίθιο να μην σέβεσαι κάποιον που πέθανε ενώ δεν τον γνωρίζεις.

 

Είναι όμως και χαζή η υπέρμετρη στεναχώρια/θλίψη για κάποιον που δεν γνώριζες.

 

 

Πριν λίγο καιρό έφυγαν οι Jim Williams και ο Bob Pease. Ο δεύτερος μάλιστα γυρνώντας από την κηδεία του πρώτου. Πολύ περισσότερο με πείραξε από τον θάνατο του Jobs (έχουν προσφέρει και περισσότερο imo). Δεν τα έβαψα και μαύρα όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ καθαρά υπαρξιακά λυπόμαστε για ΟΛΟΥΣ τους ανθρώπους. Εγώ τον τίμησα εν ζωή κ πήρα ένα i phone. Από κει κ πέρα είναι υπερβολή να ακούγονται μόνο τα υπερθετικά. Είναι λογικό να υπάρχουν οι αντίθετες απόψεις ακόμη κ τώρα για το έργο του. Γι αυτό κ δεν είμαστε καλεσμένοι στη κηδεία. Γιατί τον κρίνουμε ως τρίτοι όχι ως συγγενείς. Ως συγγενείς θα είμασταν οι χειρότεροι. Μη μπερδεύεται τους ρόλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα, ο Τζόμπς και η Apple έχουν κάνει (μυστικές φυσικά) συμφωνίες με τις άλλες εταιρείες λογισμικού να κρατούν τους μισθούς των εργαζομένων τους προγραμματιστών σε τεχνικά χαμηλά επίπεδα.

 

Absolut fail. Αφού είναι μυστικές, αυτός που τις ξέρει;

 

Παπαρολογίες από τις καλές το αρθράκι. Εδώ βάζει στο στόχαστρο τον Jobs λόγω... των αυτοκτονιών στα εργοστάσια της Foxconn [ούτε ιδιοκτησία του να ήταν!], αγνοώντας φυσικά ότι η συγκεκριμένη εταιρεία παράγει προϊόντα για άπειρα άλλα ονόματα, πέραν της Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...