Προς το περιεχόμενο

Μηχάνιμα για γύρο (σπιτίσιο)


apd453

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολλα πραγματα μας κανουν κακο αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν τα χρησιμοποιουμε ή δεν τα τρωμε, πχ η ακτινοβολια με τα κινητα τηλεφωνα που ο καθενας μας εχει και 2-3 κινητα στο σπιτι ή το ασυρματο router.

 

Oπως και το κρεας εκτος αν δεν το μεγαλωνεις ο ιδιος, που ξερεις τι προσθηκες και ορμονες εχει? :devil:

Φιλενάδα ψάξε να βρεις τι εστί φορμόλη και μετά πες μου.

Εξάλλου δεν είπα ότι δε τρώω καθόλου. Απλά προσπαθώ να τα αποφύγω όσο μπορώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τη πήρα και κάνω μια απλή που βρήκα. Μόλις φτάσω στο αποτέλεσμα που θέλω όσον αφορά το πάχος, το σχήμα θα κάνω δοκιμές με τη ζύμη και το βράσιμο. Μισό κιλό αλεύρι σκληρό (μύλους Αγίου Γεωργίου το Νο1 παίρνω) και 4 αυγά. Τίποτε άλλο. Μια χαρά μου βγαίνουν.

Το πέστο (το πράσινο) δε μπορώ να πετύχω με τίποτα. Θέλω να έχει γεύση σαν της μπαρίλα τουλάχιστον αλλά μου βγαίνει άγευστο.

Καμιά καλή συνταγή? Έχω δοκιμάσει πολλές με διάφορες αναλογίες υλικών.

 

 

Ξαναλέω. Πολύ φορμόλη στα γυράδικα και μάλιστα γνωστά γυράδικ. Με τα ματάκια μου τα έβλεπα.

Πρεπει να βρεις αλευρι 00. Ειναι ειδικο για ζυμαρικα. Δεν ξερω που θα βρεις στην ελλαδα, αλλα ψαξε σε κανα φουρνο ή σε κανα super market.

 

Το πεστο ειναι βασιλικος παρμεζανα κουκουναρια σκορδο και λαδι. Τι βαζεις εσυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέω γραφει "αλεύρι σκληρό" αλλά στα πλάγια λέει αλεύρι από μαλακό σιτάρι τύπου Μ. Όσες μάρκες και αν κοίταξα λέγανε κατηγορία Μ κι ας γράφανε μπροστά μαλακό ή σκληρό.

Αυτά βάζω αλλά μάλλον δε πετυχαίνω τις αναλογίες.

Thanks πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη περιοχη που μενω εδω εχει 2 κρεοπωλεία, που το ενα σου νοικιαζει την γυριερα για 5 ευρω τη μερα, και το αλλο στη δινει τζαμπα για 1 μερα αν παρεις το κρεας απο αυτον. και οι 2 στον ετοιμαζουν τον γυρο μπροστα σου αμα θες και το κανουν κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τη πήρα και κάνω μια απλή που βρήκα. Μόλις φτάσω στο αποτέλεσμα που θέλω όσον αφορά το πάχος, το σχήμα θα κάνω δοκιμές με τη ζύμη και το βράσιμο. Μισό κιλό αλεύρι σκληρό (μύλους Αγίου Γεωργίου το Νο1 παίρνω) και 4 αυγά. Τίποτε άλλο. Μια χαρά μου βγαίνουν.

Το πέστο (το πράσινο) δε μπορώ να πετύχω με τίποτα. Θέλω να έχει γεύση σαν της μπαρίλα τουλάχιστον αλλά μου βγαίνει άγευστο.

Καμιά καλή συνταγή? Έχω δοκιμάσει πολλές με διάφορες αναλογίες υλικών.

 

 

Ξαναλέω. Πολύ φορμόλη στα γυράδικα και μάλιστα γνωστά γυράδικ. Με τα ματάκια μου τα έβλεπα.

 

 

Για να φτιάξω πέστο ακολουθώ αυτή την συνταγή και είναι πολύ καλύτερο από τις τυποποιημένες, παρόλο που είναι πολύ minimal.

 

 

1/2 φλ. φρέσκο βασιλικό

2 σκελίδες σκόρδο

1/4 φλ. καρύδια ή κουκουνάρια

1/2 φλ. ελαιόλαδο

αλάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναυαρινου θεσσαλονικη ειχε ενα μαγαζι που το εκανε στα καρβουνα..

Το κλασσικο στυλ καθετα η σουβλα και ειχε καρβουνα αντι για τις πλακες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναυαρινου θεσσαλονικη ειχε ενα μαγαζι που το εκανε στα καρβουνα..

Το κλασσικο στυλ καθετα η σουβλα και ειχε καρβουνα αντι για τις πλακες

 

μου πέρασε από το μυαλό σαν σκέψη, αλλά σκέφτομαι πιθανόν στάχτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι?

 

σκέφτομαι όταν θα βάζεις και θα βγάζεις τα κάρβουνα, ότι θα πέφτουν στάχτες. Εκτός αν είναι αποσπόμενο αυτό το πράγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε παλιότερα κανένα δύο στη τούμπα με καρβουνάκι. Σαν ραφάκια με κάρβουνα είχαν. Όσες φορές είχα πάρει δε με τρέλανε. Πιστεύω ήταν θέμα μάστορα και όχι κάρβουνου.

Μπρικέτα δουλέβεις σίγουρα που κρατάει περισσότερο.

Υποθετικό σενάριο 1:

Ετοιμάζεις καρβουνιές και με φτιαράκι βάζεις στα "ραφάκια". Άπαξ και πάρει συμπληρώνεις όταν χρειάζεται. Ο πάτος από τα ραφάκια είναι τύπου σχάρας για να φέρνει η στάχτη και να παίρνει οξυγόνο.

Υποθετικό σενάριο 2:

Πίσω από κάθε ραφάκι έχει αντιστάσεις ίσα για να παίρνουν μπρος τα κάρβουνα. Άπαξ και πάρει συμπληρώνεις όταν χρειάζεται. Ο πάτος από τα ραφάκια είναι τύπου σχάρας για να φέρνει η στάχτη και να παίρνει οξυγόνο.

Υποθετικό σενάριο 3:

Οι αντιστάσεις λειτουργούν συνέχεια και στην ουσία αυτές ψήνουν του γύρο απλά από μπροστά έχει και ραφάκια για να βάλεις λίγα καρβουνάκια ίσα για τη γεύση και το τζερτζελέ.

Η στάχτη που πιθανόν να πέφτει πάνω στο γυρόνι δεν νομίζω να είναι πρόβλημα.

 

στη περιοχη που μενω εδω εχει 2 κρεοπωλεία, που το ενα σου νοικιαζει την γυριερα για 5 ευρω τη μερα, και το αλλο στη δινει τζαμπα για 1 μερα αν παρεις το κρεας απο αυτον. και οι 2 στον ετοιμαζουν τον γυρο μπροστα σου αμα θες και το κανουν κομπλε.

Τα σέβη μου.

Εγώ πάω στο δικό μου και του λέω 5 σνίτσελ και με ρωτάει:

-Του μιμίκου το έτοιμο ή να σου περάσω από τη μηχανή?

-Αν ήθελα μιμίκου πήγαινα στο σούπερ μάρκετ.

Στα μούτρα θέλει για να στρώσουν θέλει. Υποτίθεται πάω σε ένα επαγγελματία για να πάρω κάτι ποιοτικότερο κι ας δώσω 5 φράγκα παραπάνω. Στο φαγητό τσιγκουνιές και συμβιβασμοί δε χωράνε. Αν ξέρω ότι το καλό το καλό το αρνάκι είναι στο ΔΙΟΝ θα πάω στο ΔΙΟΝ. Αν δεν μπορώ να πάω θα φάω κάτι άλλο.

 

Έλα και το βρήκα μάλλον το αλέυρι. Από αυτό είχα γιατί το παίρνω 5κιλό για ψωμί αλλά νόμιζα ότι δεν κάνει. Το καλύτερο αλεύρι για ψωμί για εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

για γυρο μιλησαμε...αλλά για πίτα??

Ψαχνω να βρω πιτες κατεψυγμένες αλλα μεγάλου μεγεθους ( τύπου κάνδαυλος, για οσους γνωριζουν ). Εχετε βρει στην Αθηνα? Σε μαρινοπουλος και βασιλοπουλος, δεν ειχε ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο φαγητό τσιγκουνιές και συμβιβασμοί δε χωράνε. Αν ξέρω ότι το καλό το καλό το αρνάκι είναι στο ΔΙΟΝ θα πάω στο ΔΙΟΝ. Αν δεν μπορώ να πάω θα φάω κάτι άλλο.

 

Respect στον μαστορα που ξερει και το Διον(Μαλαθρια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...